Siezieniewscy

Zaczęty przez A. Rybalko, Luty 27, 2020, 09:28:13 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A. Rybalko

Tak obiecująco zapowiadający się wątek o rodzie Siezieniewskich, zaczęty kilka dni temu, znikł z forum, najwyraźniej z powodów technicznych. Zniknięcie ma swoją dobrą stronę, bo można ten wątek na nowo zacząć w bardziej odpowiednim miejscu, a mianowicie pod nagłówkiem ,,Rody Grodzieńskie". Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani tym rodem podzielą się tu z nami swoimi informacjami i wątek rozrośnie się do rozmiarów ,,Bohatyrowicze"  :)
W powiecie grodzieńskim nazwisko Siezieniewski, czasem pisane również Siedzieniewski, spotykane jest przede wszystkim w parafii Wielkie Ejsmonty, tam też znajdowała się okolica Siezieniewicze. Członkowie rodu przemieszczali się również do sąsiednich i dalszych parafii. Chyba łatwiej wyliczyć parafie grodzieńskie, w których nie było ani jednego Siezieniewicza, ani jednej Siezieniewiczówny. Rozplątanie tego galimatiasu to zadanie chyba ponad siły jednej osoby. Dobrym pomysłem jest przeto gromadzenie w jednym miejscu różnych informacji z różnych źródeł. Każdy z nas w swoich genealogicznych peregrynacjach natyka się na Siezieniewiczów, wystarczy więc pamiętać o tym wątku. Spodziewam się, że z czasem, kiedy powstanie chronologiczne opracowanie, zrobione przez jedną osobę, zostanie ono podane do naszej wiadomości.
Praktycznie wszystkie gotowe indeksy z Wielkich Ejsmontów są opublikowane w genetece: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&bdm=B&w=22br&rid=4279&search_lastname=&search_name=&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=
Z tego powodu nie warto tu tych danych powtarzać. Podobnie jest z parafią Repla, za wyjątkiem ślubów z okresu 1821-1864, te zostaną niedługo wrzucone do geneteki.
Podaję poniżej dane z rewizyjnej skazki 1795, dotyczącej parafii Repla, gdzie w Burniewie mieszkała jedna rodzina Siezieniewskich: Tadeusz i Konstancja Eysymontówna.

Tadeusz      50   
Konstancja      45   żona
Józef         15   syn Tadeusza
Michał         10   syn Tadeusza
Magdalena      17   córka Tadeusza
Aniela         7   córka Tadeusza
Bogumiła      4   córka Tadeusza

Sławomir Olczyk

Tego Tadeusza w swojej książce o szlachcie grodzieńskiej na sejmikach w XVIII w. Aniszczenka pisze Tadeusz Józefowicz Hlebowicz Siezieniewski wymieniając folwark Ostapkowszczyzna, par. Krynki (s. 162).

Zgodnie z zapisem metrykalnym zmarł w Burniewie 8.11.1813 mając 68 lat. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Wielkich Eysymontach. Jego żona zmarła 27.05.1809 w Burniewie mając 55 lat i także została pochowana na tym cmentarzu.

Wszystkie wymienione przez Alicję dzieci przeżyły rodziców. Ta linia rodowa przetrwała w Burniewie co najmniej do roku 1909, tracąc z czasem status szlachecki, obniżony do mieszczańskiego.

Niebawem postaram się przedstawić dokumentację dotyczącą Siezieniewskich od XVI stulecia.

Pozdrawiam serdecznie.


Piotr Paweł CYPLA

Pierwszym Siezieniewskim pochodzącym z okolicy Siezieniewicze, który osiedlił się w okolicy Burniewo był Tadeusz Siezieniewski – musiało to nastąpić pomiędzy 1765-1775 rokiem i miało to związek z jego małżeństwem z Konstancją z domu Eysymontt pochodzącą z tejże okolicy szlacheckiej.
Zapewne to on stawał na popisie szlachty grodzieńskiej z 1765 roku, zapisany jako Imć pan Tadeusz Siedzieniewski na koniu gniadym z szablą
Nie był wymieniany w taryfie kurzących się dymów powiatu grodzieńskiego z 1775 roku - być może wówczas mieszkał przy ojcu Józefie. W taryfie wymieniono trzech Józefów noszących przydomki: Burak, Leonowicz (Lewoniewicz?) i Wasilewicz. Moim zdaniem Tadeusz wywodził się z linii noszącej przydomek Burak.

Tadeusz Siezieniewski w latach 1775-1778 sądził się z Jodkowskimi i inną szlachtą z okolicy Mitkiewicze o grunty majątków Burniewo i Siezieniewicze.
W księgach sądowych grodzkich grodzieńskich znajduje się wypis z 24 VIII 1775 roku z relacyjnym kwitem generała (woźnego) JKM Wincentego Malinowskiego o dostarczeniu pozwów grupie szlachty, w tym Stanisławowi Jodkowskiego z Jodkiewicz (Jodkowicz) w związku ze skargą Tadeusza Siezieniewskiego.
W lustracji dymów powiatu grodzieńskiego z 1789 roku Tadeusz Siezieniewski wymieniany jest, jako właściciel 1 dymu szlacheckiego własnego na gruncie wieczystym w okolicy Burniewo, a wraz z nim ośmioosobowa rodzina - 4 osoby w wieku 1-16 lat (2 płci męskiej i 2 płci żeńskiej), 2 osoby w wieku 16-30 lat (1 płci męskiej i 1 płci żeńskiej) i 2 osoby w wieku 30-45 lat (1 płci męskiej i 1 płci żeńskiej).

W tzw. taryfie ofiary 10-go grosza na wojsko Tadeusz Siezieniewski z okolicy Burniewo zaprzysiągł z kresencji intratę 66 zł, z czego 66 groszy przypadało na skarb. Tenże sam Tadeusz zaprzysiągł również intratę 44 zł z okolicy Siezieniewicze, z czego 44 grosze przypadało na skarb. Był on jednym z dwóch Siezieniewskich, którzy wykazali jakąkolwiek intratę (drugim był Józef Siezieniewski - rotmistrz grodzieński). Pozostali zaprzysięgali, że 10 Korcy Zobża różnego nie wysiewają, a w związku z powyższym byli zwolnieni z taryfy.

Być może tenże sam Tadeusz (zapisany, jako Siedzieniewski) występuje w laudum sejmiku grodzieńskiego z 1792 roku - zapisany bez wskazania okolicy, złożył na listach własnoręczny podpis.

Warto byłoby odpowiedzieć na pytanie, czy Tadeusz i Józef (rotmistrz grodzieński) byli ze sobą spokrewnieni. Rodzili się w zbliżonym czasie i być może obydwaj należeli do linii o przydomku Burak. Może byli braćmi stryjecznymi? Ojciec Józefa - Stefan i ojciec Tadeusza - Józef byliby wtedy braćmi, a więc synami Herhorego, który być może wymieniany był w taryfie dymów województwa trockiego z 1690 roku. Być może...

O związku Tadeusza z linią o przydomku Burak pośrednio może świadczyć spis dworian II grupy powiatu grodzieńskiego z 1889 sporządzony na podstawie spisu mieszkańców powiatu grodzieńskiego z 1832 roku. W dokumencie tym wymieniono Tomasza Siezieniewskiego (przydomek Burak) syna Michała, który w 1832 roku nie posiadał żadnej własności ziemskiej, a żył w okolicy Burniewo u dworianina Józefa Siezieniewskiego (syna Tadeusza). Zapis ten dowodzi, że Tomasz z okolicy Siezieniewicze i Józef z okolicy Burniewo mogli być spokrewnieni. Wówczas obaj pochodziliby z linii Siezieniewskich o przydomku Burak. Być może Tadeusz – ojciec Józefa, był starszym bratem Tomasza, Jerzego i Antoniego Buraków Siezieniewskich.


Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Z ksiąg metrykalnych parafii Repla wiadomo, że jednym z synów Tadeusza był Józef urodzony około 1778 roku, który zmarł 17 VIII 1835 roku w Burniewo. Był wdowcem po Marianie zd. Wiercińska, z którą ożenił się 26 IX 1815 roku w parafii Repla. Z niej miał dwoje dzieci - córkę Józefę i syna Józefa. Tenże Józef syn Józefa, a wnuk Tadeusza zmarł w parafii Repla w 1854 roku pozostawiając żonę Antoninę z domu Siezieniewska i troje dzieci: Jana (1848), Antoniego (1852) i Annę (1854). Żona Józefa - Antonina z domu Siezieniewska była córką Klemensa i Anny z domu Bartoszewicz. Po śmierci męża wyszła powtórnie za mąż (w 1857 roku) za Józefa Siezieniewskiego syna Antoniego i Anny z domu Kulikowska.
Z tego co wiem Jan syn Józefa (wnuk Józefa, prawnuk Tadeusza) urodzony w 1848 roku ożenił się z Kamilą z domu Bohatyrewicz (Bohatyrowicz), z którą na pewno miał syna Wacława urodzonego w 1880 roku, a zmarłego w 1953 roku i Cezarego zmarłego przed 1926 rokiem. Wacław przed 1914 rokiem ożenił się z Anielą (Amelią?)  z domu Ejsymont i z nią miał co najmniej troje dzieci - Jana (ok. 1922), Mariana (ok. 1923) i Michała (ok. 1925). Taki stan tej rodziny wymienia spis spowiadających się i przyjmujących komunię w parafii Repla z 1926 roku:

- Siezieniewski Wacław s. jana lat 45
- żona Aniela zd. Ejsymont lat 28
- syn Jan lat 4
- syn Marian lat
- syn Michał lat 1
- matka Wacława - Kamila lat 72 wdowa

Przy tej rodzinie wymieniono również dwoje dzieci Cezarego - syna Piotra lat 6 i córkę Mariannę lat 12.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Antoni Kulikowski – autor trzytomowego opracowania o rodzie Kulikowskich herbu Drogomir, przytacza jeden z wywodów szlachectwa rodu Siezieniewskich, z którymi był spokrewniony. Pochodzili oni z okolicy Siezieniewicze w powiecie grodzieńskim, parafii wielkoejsymontowskiej. Wywód wymienia sześć pokoleń Siezieniewskich poczynając od Lazara (Łazarza) żyjącego w pierwszej połowie XVII wieku, a kończąc na Janie Adamie żyjącym w latach 30-tych XIX wieku. Niestety oprócz dosłownie kilku informacji niewiele jestem w stanie z tego dokumentu wywnioskować.
Protoplasta tej linii rodowej zapisany został, jako Lazar (Łazarz) ........ syn Hlebowiczów Siezieniewskich (???). Jego żoną była Anna, z którą 21 VIII 1673 roku uczynił zapis na syna Iwana (Jana). Tegoż synem był Franciszek urodzony w 1713 roku i ochrzczony w cerkwi gudziewickiej (Gudziewicze) – przy nim wspomina się okolicę Mitkiewicze w parafii wielkoejsymontowskiej. Synem Franciszka był Jan, który w 1786 roku poślubił Teofilę Siezieniewską. Z nich syn Michał (Michał Alojzy) ochrzczony w kościele wielkoejsymontowskim w 1787 roku. Z niego syn Jan Adam, na którym kończy się opisywany wywód. Oprócz opisu herbu Leliwa (wersja podstawowa), wywód zawiera jeszcze informacje o prowadzonych dla tej linii postępowaniach legitymacyjnych. Jedno z nich zakończyło się 19 V 1816 roku, drugie 5 III 1823 roku. Postępowania uzupełniające miały miejsce w 1827 i 1847 roku. (Antoni Kulikowski, Lata chłopięce i huk dział, Warszawa 1999, zdjęcia po s.80)
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

W dokumentach wytworzonych przez powiatowego (grodzieńskiego) marszałka szlachty można odnaleźć zapisy świadczące o wywodzeniu szlachectwa przez kilka linii rodowych Siezieniewskich przed Grodzieńską Deputacją Szlachecką. Powyższe miało miejsce 13 III i 19 V 1817 roku, powtarzane lub uzupełnione również w kolejnych latach. Większość poddających się legitymacji szlachectwa Siezieniewskich pomimo początkowego uzyskania statusu dworian, z czasem traciła ten status. Rozporządzeniem Deputacji Szlacheckiej nr 526 z 1 II 1845 roku wielu z nich spadło do rangi odnodworców. (NIAB w Grodnie – fond 92 opis 1 dzieło 90, karty 169-169v, 177v-178, 189v)

W zbiorach Narodowego Historycznego Archiwum Białorusi w Grodnie w zbiorze zawierającym dokumenty wytworzone przez powiatowego (grodzieńskiego) marszałka szlachty można odnaleźć dokumentację dwóch postępowań wywodowych Siezieniewskich prowadzonych przed Grodzieńską Deputacją Szlachecką w latach 30-tych XIX wieku (NIABG – fond 92 opis 1 dzieło 192 karty 1-328 i dzieło 203 karty 1-13). Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich postara się zamówić kopię tych dokumentów.

W Rosyjskim Narodowym Archiwum Historyczne w St. Petersburgu (RGIA) można odnaleźć trzy teczki wywodowe założone przez Trzeci Departament Senatu Imperium Rosyjskiego dotyczące wywodzenia (dowodzenia) szlachectwa przez Siezieniewskich. Pierwsza z 1820 roku dotyczyła wywodzenia w guberni wileńskiej (RGIA – fond 1343 opis 29 dzieło 1860). Druga z teczek opisywała postępowanie wywodowe Siezieniewskich rozpoczęte w 1849 roku w guberni chersońskiej (RGIA – fond 1343 opis 29 dzieło 1862). Trzecia – najistotniejsza, dotyczyła Siezieniewskich, którzy kontynuowali wcześniej rozpoczętą legitymację szlachectwa w 1890 roku w guberni grodzieńskiej (RGIA – fond 1343 opis 29 dzieło 1861).

Opisywany przez Antoniego Kulikowskiego wywód Siezieniewskich pochodził zapewne z jednej z wymienionych teczek wywodowych z NIAB w Grodnie lub z teczki z RGIA fond 1343 opis 29 dzieło 1861.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Antoni Kulikowski w swojej książce przywołuje jeszcze jeden dokument związany z tą linią rodu Siezieniewskich – świadectwo z 13 VII 1882  roku, wystawione przez Szlacheckie Zgromadzenie Deputatów (Grodzieńska Deputacja Szlachecka) dla Juliana Siezieniewskiego syna Adama Jana wnuka Alojzego. Była to więc kontynuacja wcześniejszego wywodu zakończona na ojcu Juliana. Z zaświadczenia dowiadujemy się, że Julian urodził się 6 VII 1866 roku. Na mocy postanowienia Zgromadzenia (Deputacji) odbytego w dniu 8 VII 1882 roku został zaliczony do swojego rodu uznanego w rodowej szlacheckiej godności i wpisanego do szóstej części księgi rodowej i umieszczony decyzją niniejszego Zgromadzenia (Deputacji) z dnia 19 V 1817 roku i postanowieniem uzupełniającym z dnia 3 V 1833 roku zatwierdzonym rozporządzeniem Tymczasowego Urzędu Heroldii z dnia 23 IX 1845 roku pod numerem 7021. 
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Indeksy Pana Olczyka wydają się potwierdzać datę urodzenia Juliana syna Adama i Pauliny z domu Siezeniewskiej - akt nr 50 z 1866 roku. Z indeksów urodzeń do 1871 roku wynikają również narodziny dwóch sióstr Juliana (zapewne bliźniąt) - Kazimiery i Teofili (akty nr 83 i 84 z 1868 roku). Z indeksu zgonów wynika jeszcze jeden potomek Adama i Pauliny - Julian Gabriel zmarły w 1863 roku, a urodzony około 1862 (żył 1 rok).
Na tym kończą się informacje o linii Lazara (Łazarza) Siezieniewskiego - wiadomo jedynie, że Julian żył jeszcze w 1882 roku, kiedy to zostało wystawione świadectwo Deputacji Szlacheckiej.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Pewne uzupełniające zapisy o tej linii Siezieniewskich można odnaleźć w księgach metrykalnych parafii Wielkie Ejsymonty, a także innych źródłach historycznych. Niestety co do wszystkich zapisów nie mam pewności, tak więc należy je traktować bardziej jako hipotezę...

W popisie szlachty grodzieńskiej z 1765 roku odnajdujemy zapis o Imć panu Franciszku Siedzieniewskim – komorniku powiatu Wołkowyskiego, który do popisu stanął na koniu gniadym, z szablą i pistoletami. Czy był to syn Iwana (Jana), a wnuka Lazara (Łazarza)? Piętnaście lat później w księgach metrykalnych parafii Wielkie Ejsymonty spisano akt dotyczący śmierci Franciszka, tym razem zapisanego jako Siezieniewski. Zmarł 19 VI 1780 roku w okolicy Mitkiewicze i według zapisu aktowego przeżył 76 lat (urodzony około 1704 roku) – faktycznie przeżył 67 lat. O dziesięć lat wcześniej tj. 2 I 1770 roku również w okolicy Mitkiewicze zmarła Joanna Siezieniewska – czy była to żona Franciszka?

Zapewne w okolicy Mitkiewicze około 1746 roku urodził się syn Franciszka i Joanny – Iwan (Jan). Czy to on w dniu 14 V 1786 roku w parafii Wielkie Ejsymonty poślubił Teofilę z domu Siezieniewską pochodzącą z okolicy Siezieniewicze. Świadkiem ślubu był Aleksander Siezieniewski.

Być może to tenże Jan wymieniany był w taryfie dymów powiatu grodzieńskiego z 1789 roku, jako właściciel jednego dymu szlacheckiego w okolicy Siezieniewicze. Wraz z nim wymieniono trzyosobową rodzinę – jedno dziecko płci męskiej w wieku 1-16 lat, jedną kobietę w wieku 16-30 lat oraz jednego mężczyznę w wieku 30-45 lat. W taryfie wymieniono więc syna Jana – Michała Alojzego urodzonego w 1787 roku, żonę Teofilę i zapewne rodzonego brata Jana, którym prawdopodobnie był Aleksander (?).

Czy to Jan syn Franciszka, czy też inny Jan Siezieniewski zmarł w okolicy Siezieniewicze w dniu 14 II 1796 roku – według zapisu aktowego żył 50 lat.
Michał Alojzy – w późniejszych czasach pisany jedynie drugim imieniem, był prawdopodobnie jedynym potomkiem Jana?

Alojzy (syn Jan?) w dniu  1 VII 1817 roku w parafii Wielkie Ejsymonty poślubił Mariannę (Marcjannę) z domu Antuszewska pisaną również Antusewicz, Antuszewicz. Świadkami na ślubie byli Walenty i Antonii Siezieniewscy. Nie wiadomo gdzie małżonkowie przebywali w latach 1818-1829 – w księgach metrykalnych parafii Wielkie Ejsymonty brak jakichkolwiek zapisów o narodzinach ich potomków, chociaż wiadomo, że w tym czasie narodziło się ich co najmniej troje: Rozalia (ok. 1822), Anna (ok. 1824) i Adam lub Jan Adam (ok. 1825). To właśnie oni wraz z ojcem wymienieni zostali w spisie mieszkańców powiatu grodzieńskiego z 1832 roku – Алоизий Иванович i Сезеневские Адам, Анна, Розалия Алоизиевичи (NIABG – fond 92 opis 1 dzieło 258, karty 147v-148).
Małżonkowie Siezieniewscy powrócili do parafii Wielkie Ejsymonty około 1829 roku. W kolejnych latach rodzą się i umierają w okolicy Siezieniewicze ich kolejni potomkowie: Józefa lub Józefata (1829-1830), Antonina Konstancja (1831-1832), Michał (1833), Teofila (1836), Paweł (1839) i Teresa (1842-1845).
W spisie spowiadających się i przystępujących do komunii świętej parafii Wielkie Ejsymonty z 1852 roku, jako wiernych z okolicy Siezieniewicze zapisano: Alojzy Siezieniewski lat 67, jego żona Marianna lat 52, synowie: Adam lat 29, Michał lat 22, Paweł lat 13 oraz córki: Anna lat 23 i Teofila lat 18 (LVIA – fond 604 opis 3 dzieło 1190/6, karta 223, poz. 375). W spisie wiek w każdym przypadku został zawyżony o około trzy lata. W spisie nie wymieniono przy rodzinie Rozalii, ponieważ w dniu 16 XI 1847 roku w parafii Wielkie Ejsymonty wyszła za Wincentego Jodkowskiego pochodzącego z okolicy Jodkiewicze syna Andrzeja i Franciszki z domu Zaniewska. 

W analogicznym spisie z 1855 roku zapisano: Alojzy lat 70, jego żona Marianna lat 51, synowie: Adam lat 33, Michał lat 21 i Paweł lat 15 oraz córka Petronela lat 18. Imię córki zostało pomylone – była to Teofila (LVIA – fond 604 opis 3 dzieło 1220/8, karta 244v, poz. 281). Anna nie była już opisywana przy rodzinie, ponieważ 22 II 1853 roku w parafii Wielkie Ejsymonty poślubiła Adama Wróblewskiego pochodzącego z okolicy Gibulicze w parafii zaniemeńskiej, syna Kazimierza i Petroneli z domu Szymańska. Jednym ze świadków był brat Anny – Michał.
W kolejnym spisie z 1857 roku wymieniono Alojzego lat 73, jego żonę Mariannę lat 58, synów kawalerów: Michała lat 28 i Pawła lat 19 oraz syna Adama lat 35 i jego żonę Paulinę lat 25 (LVIA – fond 604 opis 3 dzieło 1294/3, karta 185, poz. 320). Dwa lata przed spisem Adam (zapisany jednym imieniem) w dniu 3 VII 1855 roku w parafii Wielkie Ejsymonty poślubił pochodzącą  okolicy Siezieniewicze 20-letnią Paulinę Siezieniewską, córkę Antoniego i Marianny z domu Dudzińska. Jednym ze świadków był Piotr Siezieniewski – brat Adama.
Alojzy Siezieniewski zmarł 1 VI 1861 roku pozostawiając owdowiałą żonę Marcelę z Antuszewiczów, synów Michała, Adama i Pawła oraz córkę Rozalię. Zgodnie z zapisem aktowym Alojzy przeżył 73 lata.
O potomkach Adama (Jana Adama?) już napisaliśmy wcześniej - być może byli jeszcze inni urodzeni w latach 1851-1862.
Pozostaje jeszcze ustalić losy dwóch pozostałych synów Adama (Jana Adama) - Michała i Pawła.

Być może Paweł ożenił się z Antoniną z domu Pułjanowska, a ich synami byli Adolf (1871) i Bolesław (1873). Ten ostatni ożenił się z Marią Sarosiek, z którą miał córkę Zofię (ur. 20 IV 1920 roku - po mężu Obuchowicz) i trzech synów: Stefana, Adolfa i Józefa - pisał o nich między innymi Pan Olczyk.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

#9
A teraz cofnijmy się do trochę wcześniejszych lat i źródeł:

W popisie szlachty powiatu grodzieńskiego z 1765 roku dwudziestu dwóch  Siezieniewskich – zapisanych jako Siedzieniewscy, stanęło z okolicy Siedzieniewicze:

   Imć pan Franciszek Siedzieniewski – komornik powiatu Wołkowyskiego, na koniu gniadym, z szablą, pistoletami
   Imć pan Jerzy Siedzieniewski na koniu dereszowatym, z szablą
   Imć pan Michał Siedzieniewski na koniu gniadym, z szablą, pistoletami
   Imć pan Piotr Siedzieniewski na koniu cisawym, z szablą
   Imć pan Antoni Siedzieniewski na koniu białym, z szablą
   Imć pan Michał Siedzieniewski na koniu kasztanowatym, z szablą
   Imć pan Stefan Siedzieniewski na koniu cisawym, z szablą, pistoletami
   Imć p. Adam Siedzieniewski na koniu kasztanowatym, z szablą
   Imć pan Michał Siedzieniewski na koniu gniadym, przy szabli
   Imć pan Antoni Siedzieniewski na koniu cisawym, z szablą
   Imć pan Michał Siedzieniewski na koniu kasztanowatym, z szablą
   Imć pan Dominik Siedzieniewski na koniu karym, z szablą
   Imć pan Jan Siedzieniewski na koniu kasztanowatym, z szablą
   Imć pan Tadeusz Siedzieniewski na koniu gniadym z szablą
   Imć pan Jerzy Siedzieniewski na koniu płowym, z szablą, pistoletami
   Imć pan Andrzey Siedzieniewski na koniu karym, z szablą
   Imć pan Józef Siedzieniewski na koniu gniadym, z szablą
   Imć pan Adam Siedzieniewski na koniu wilczatym, z szablą
   Imć pan Jerzy Siedzieniewski pieszy, z szablą
   Imć pan Michał Siedzieniewski pieszy, z szablą
   Imć pan Józef Siedzieniewski pieszy, z szablą.

W taryfie kurzących się dymów powiatu grodzieńskiego z 1775 roku w okolicy Burniewo alias Eysymonty wymieniono Tadeusza Siezieniewskiego płacącego 4 złote za jedne dym szlachecki przypisany do dóbr ziemskich. W okolicy Siezieniewicze opisanej wówczas na 18 dymów, 12 dymów należało do Siezieniewskich. Łącznie płacili 48 złotych taryfy za swoje pojedyncze dymy szlacheckie. W taryfie wymieniono:

   Józef Burak Siezieniewski
   Adam Leonowicz Siezieniewski
   Józef Leonowicz Siezieniewski
   Jerzy Siezieniewski
   Antoni Wasilewicz Siezieniewski
   Józef Wasilewicz Siezieniewski
   Michał Pilecki Siezieniewski
   Michał Kozioł Siezieniewski
   Michał Siezieniewski
   Michał Markiewicz Siezieniewski
   Piotr Pilecki Siezieniewski
   Antoni Pilecki Siezieniewski

W lustracji dymów powiatu grodzieńskiego z 1789 roku Siezieniewscy występują zarówno w okolicy Siezieniewicze, jak i Burniewo alias Burniew. Z okolicy Siezieniewicze wymieniono:

   Józef Siezieniewski rotmistrz powiatu grodzieńskiego – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina trzyosobowa oraz czeladź roczna (9 osób)
   Marcin Burak Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina sześcioosobowa
   Jerzy Burak Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina trzyosobowa
   Józef Leonowicz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina dziewięcioosobowa
   Angela (Aniela) Leonowiczowa Siezieniewska – gospodarzyła na 1 dymie szlacheckim, rodzina dwuosobowa
   Konstancja Jerzyna Siezieniewska – gospodarzyła na 1 dymie szlacheckim, bez rodziny
   Antoni Pilecki Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina czteroosobowa
   Michał Koziełł Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina sześcioosobowa
   Dominik Łukaszewicz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina czteroosobowa
   Michał Pilecki Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina ośmioosobowa
   Józef Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina siedmioosobowa
   Jan Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina trzyosobowa
   Antonina Wasilewiczowa Siezieniewska – gospodarzyła na 1 dymie szlacheckim, rodzina pięcioosobowa
   Andrzej Wasilewicz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina czteroosobowa
   Jan i Antoni Pileccy Siezieniewscy – gospodarzyli na 1 dymie szlacheckim, rodzina sześcioosobowa
   Antoni Markiewicz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina dwuosobowa
   Stanisław Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina dwuosobowa
   Jerzy Lazarowicz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina czteroosobowa
   Antoni i Stefan Teodorowiczowie Siezieniewscy – gospodarzyli na 1 dymie szlacheckim, rodziny niepodane.

Siezieniewscy gospodarzyli na 19 dymach szlacheckich własnych na gruncie wieczystym – łącznie 99 osób wraz z wymienionymi z imienia. Cała okolica Siezieniewicze wyliczona została wówczas na 25 dymów szlacheckich i 1 dym ogrodowy. Z lustracji z 1789 roku wynika, że w okolicy Siezieniewicze zamieszkiwało wówczas 149 mieszkańców, w tym: 129 stanowili właściciele dymów i ich rodziny, a 20 stanowiła czeladź służebna i Żydzi. W tejże lustracji wymieniono również jedną rodzinę Siezieniewskich mieszkających w okolicy Burniewo:

   Tadeusz Siezieniewski – gospodarzył na 1 dymie szlacheckim, rodzina ośmioosobowa.

W 1789 roku sporządzono również spisy tzw. taryfy ofiary 10-go grosza na wojsko. W dokumencie tym również zapisano wielu Siezieniewskich przypisanych do okolicy Burniewo i Siezieniewicze. Tadeusz Siezieniewski z okolicy Burniewo zaprzysiągł z kresencji intratę 66 zł, z czego 66 groszy przypadało na skarb. Tenże sam Tadeusz zaprzysiągł również intratę 44 zł z okolicy Siezieniewicze, z czego 44 grosze przypadało na skarb. Z okolicy Siezieniewicze tylko Józef Siezieniewski – rotmistrz powiatu grodzieńskiego zaprzysiągł z kresencji intratę w wysokości 176 złotych 25 groszy, z czego 17 złotych i 20 groszy przypadało na skarb. Ponadto, w okolicy Siezieniewicze wymieniono wielu Siezieniewskich, którzy zaprzysięgli, że intraty nie osiągają, tzn. 10 korcy zboża różnego nie wysiewają.  Tego rodzaju deklaracja zwalniała ich od obowiązku zapłaty taryfy 10-go grosza. W taryfie zapisano: [...] Marcin, Jerzy Burakowie, Józef, Angela Leonowiczowie, Konstancja Jerzyna, Antoni Pilecki, Michał Kozieł, Dominik Łukaszewicz, Michał Pilecki Siezieniewscy [...] Antonina y Andrzej Wasilewiczowie Siezieniewscy [...] Jan Pilecki, Antoni Markiewicz, Stanisław, Jerzy Lazarowicz, Józef Siezieniewscy przysięgli iż 10 korcy zboża różnego nie wysiewają [...] JP Jan Pilecki Siezieniewski za nienaydujących się JWP Antoniego y Stefana Teodorowiczów Siezieniewskich i niewiadomo gdzie się obracających trzymając Ich Grunt zaprzysiągł iż 10 Korcy Zboża różnego niewysiewa. Osobno JWP Michał, Jan, Antoni Pileccy, Antonina Wasilewiczówna Siezieniewscy zaprzysięgli iż na Gruncie od siebie WJP Józefowi Siezieniewskiemu Rotmistrzowi P-tu Grodzieńskiego w okolicy Siezieniewiczach y na Draznowszczyźnie zastawnym 10 Korcy Zboża różnego niewysiewaią.

W 1792 roku na sejmiku grodzieńskim swoją obecność zaznaczyło kilkunastu Siezieniewskich podpisując laudum – w czterech przypadkach w laudum zostali zapisani, jako Siedzieniewscy:

   Jan Siedzieniewski z okolicy Jodkiewicze
   Józef Siedzieniewski z okolicy Siezieniewicze (podpisany krzyżykiem)
   Tadeusz Siedzieniewski bez wskazania okolicy lub parafii (podpis własnoręczny)
   Jerzy Siedzieniewski bez wskazania okolicy lub parafii (podpisany krzyżykiem)
   Dominik Siezieniewski  z okolicy Siezieniewicze (lista bez podpisu)
   Kazimierz Siezieniewski z okolicy Siezieniewicze (lista bez podpisu)
   Józef Siezieniewski – ex-komisarz i rotmistrz powiatu grodzieńskiego, bez wskazania okolicy lub parafii (podpis własnoręczny)
   dwukrotnie Stanisław Siezieniewski bez wskazania okolicy lub parafii (podpis własnoręczny)
   Michał Siezieniewski bez wskazania okolicy lub parafii (podpis własnoręczny)
   Michał Siezieniewski Kozioł bez wskazania okolicy lub parafii (podpisany krzyżykiem)
   Andrzej Siezieniewski z okolicy Siezieniewicze (podpisany krzyżykiem)
   Michał Siezieniewski z okolicy Siezieniewicze (podpisany krzyżykiem).

Kolejnymi dokumentami wspominającymi ród Siezieniewskich są pochodzące z 1796 roku spisy Familij Szlacheckich i nieruchomych własności w powiecie grodzieńskim, które stworzone zostały zapewne na podstawie rewizyjnych skazek z 1795 roku. Przy każdym Siezieniewskim znajdowało się odwołanie numeryczne do zapisu w skazce – opisana w podaney przez niego wiadomości pod numerem. W pierwszym dokumencie stanowiącym alfabetyczny wykaz rodzin szlacheckich powiatu grodzieńskiego wymieniono wszystkich Siezieniewskich posiadających swoje nieruchomości w okolicy Siezieniewicze – łącznie wymieniono 22 osoby noszące nazwisko Siezieniewski. W drugim z opisywanych dokumentów odnajdujemy Siezieniewskich przypisanych do poszczególnych nieruchomości (posesji dziedzicznych) w okolicy Siezieniewicze:

   Józef Siezieniewski, o którym lista pod numerem 230
   Stanisław Siezieniewski, o którym lista pod numerem 231
   Andrzej i Stanisław Siezieniewscy, o których lista pod numerem 238
   Jerzy i Tomasz Siezieniewscy, o których lista pod numerem 239
   Józef Siezieniewski, o którym lista pod numerem 240
   Michał Siezieniewski, o którym lista pod numerem 241
   Jan i Antoni Siezieniewscy, o których lista pod numerem 242
   Jan Siezieniewski, o którym lista pod numerem 243
   Jerzy Siezieniewski, o którym lista pod numerem 244
   Dominik Siezieniewski, o którym lista pod numerem 245
   Antoni Siezieniewski, o którym lista pod numerem 246
   Marcin, Wojciech i Stanisław Siezieniewscy, o których lista pod numerem 247
   Antoni po Jerzym Siezieniewski, o którym lista pod numerem 248
   Michał po Janie Siezieniewski, o którym lista pod numerem 249
   Antoni i Józef po Kazimierzu Siezieniewscy, o których lista pod numerem 250
   Antonina Siezieniewska wdowa, o której lista pod numerem 251.

W obydwu dokumentach nie wymieniono rodziny Siezieniewskich zamieszkałej w okolicy Burniewo pomimo to, że w rewizyjnej skazce z 1795 roku była ona wymieniona.


Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Oprócz wspomnianych wyżej spisów Familij Szlacheckich i nieruchomych własności w powiecie grodzieńskim, w zbiorze dokumentów wytworzonych przez powiatowego (grodzieńskiego) marszałka szlachty (przełom XVIII/XIX wieku) znajduje się wiele dokumentów, w których pojawia się nazwisko Siezieniewski. Głównie są to zbiory określone numerami 90, 257, 258, 259, 261 oraz jednostkowe wystąpienia w zbiorach 22, 73, 192, 203, 254 i 256. Cały zbiór przechowywany jest W Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi w Grodnie (NIABG) w fondzie 92 opis 1.

W zbiorze 90 – spisie dworian II grupy powiatu grodzieńskiego z 1899 roku, sporządzonym na podstawie spisu szlachty powiatu grodzieńskiego z 1832 roku zaktualizowanym w latach późniejszych opisano pięć rodzin Siezieniewskich:

   Jan syn Wawrzyńca lat 30 (urodzony około 1802 roku)
   Antoni syn Michała lat 65 (urodzony około 1767 roku)
   Klemens syn Józefa lat 49 (urodzony około 1783 roku)
   Jerzy syn Michała lat 69 (urodzony około 1763 roku)
   Tomasz syn Michała lat 62 (urodzony około 1770 roku).

W dokumencie tym przedstawione zostały zapisy z dokumentów wywodowych dotyczących legitymacji szlachectwa przed deputacjami – w przypadku Siezieniewskich była to Grodzieńska Deputacja Szlachecka. Wymieniono również wszystkich członków rodziny, określając ich wiek w chwili spisu (w 1832 roku) oraz stan cywilny. Kopie tych dokumentów są w posiadaniu Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich.

W zbiorze Dzieło 258 (ф.92, оп.1, д.258) odnajdujemy ,,Spis mieszkańców grodzieńskiego powiatu na 1832 rok" (Список жителей Гродненскому уезду 1832 г.) – w nim 5 253 osoby. Informacje zapisywane są na dwóch kartach podzielonych na rubryki, w których podaje się takie dane jak: nazwisko i imię, imię ojca (otczestwo), wiek szlachcica, imię i nazwisko rodowe żony oraz jej wiek, dzieci wymienione z imion i wieku, inne osoby zamieszkałe razem z opisywanym (rodzeństwo, rodzice). W jednej z rubryk zamieszczony jest opis w jakiej Deputacji Szlacheckiej składane były dokumenty uznające (wykazujące szlachectwo) oraz dokładna data złożenia tych dokumentów. Na drugiej karcie wymieniane są informacje o potomkach płci męskiej (z podaniem imion i wieku), stan posiadanego majątku (w jakiej okolicy, ile dziesięcin ziemi, czy ma poddanych), gdzie mieszka dana rodzina, gdzie się urodził opisywany lub skąd przybył do okolicy w której mieszka. Niestety Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich na chwilę obecną nie posiada całego dokumentu, w tym tylko część zapisów o Siezieniewskich. Czynimy jednak starania, aby skompletować ten dokument. W załączniku plik PDF z wykazem imiennych dotyczącym Siezieniewskich.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Sławomir Olczyk

Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Luty 29, 2020, 01:36:45 PM
Czy to Jan syn Franciszka, czy też inny Jan Siezieniewski zmarł w okolicy Siezieniewicze w dniu 14 II 1796 roku – według zapisu aktowego żył 50 lat.

Ksiądz Siezieniewski twierdzi, że Jan, s. Franciszka był ochrzczony w 1744 - akt nr 594 z księgi ciągłej, a zarazem w zapisach powiada, że ów (Franciszek) miał też syna Tadeusza - rocznik 1737 (samego Franciszka chrzest lokuje w 1713 - akt nr 2295 z księgi ciągłej). Sam Jan miał też syna Michała vel Mikołaja rocznik 1770 oraz Alojzego i Kazimierza. Żoną jego była Teofila z Siezieniewskich.

Inne uzupełnienia wkrótce.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Sławomir Olczyk

I dalej co do Jana i jego linii.

Najpierw Alojzy.

W wypisach Siezieniewskiego akt chrztu nr 829; data w ekstrakcie wileńskim 15.07.1787. Poślubił 1.07.1817 Marcelę z Antuszewiczów, c. Michała i Rozalii z Bohatyrewiczów. Zmarł 1.06.1861 (akt nr 17/1861), pozostawiając żonę Mariannę vel Marcelę z Antuszewiczów, synów Michała (ur. 1833), Jana Adama (ur. 1821), Pawła (ur. 1839) oraz córkę Rozalię (ur. 1819) późniejszą żonę Wincentego Jodkowskiego. Z nich Jan Adam poślubił Paulinę z Siezieniewskich, z którą miał synów Jana (ur. 1859) i Józefa Benedykta (ur. 1862) i Juliana (ur. 1867), który w 1895 (akt nr 6/1895) poślubił Józefę z Siezieniewskich, po której syn Adam (ur. 1896) i Jan – (Kulikowski , s. 72 – ,,Adamowi"); oraz córki Teofilę (ur. 1868) i Kazimierę (ur. 1868). Michał poślubił Wincentę z Siezieniewskich, z którą miał córki Józefę (ur. 1860), Stefanię (ur. 1862) oraz Adalię (1864). Paweł z małżeństwa z Antoniną z Pułjanowskich miał syna Bolesława (ur. 1873) oraz córkę Zofię (ur. 1876). Wspomniany Bolesław poślubił Marię z Sarosieków, z którą miał synów Stefana (ur. 1904), Adolfa (ur. 1906) i Józefa (ur. 1909) oraz córkę Zofię (ur. 1923). Kulikowski, s. 71 nazywa ich Aleksiukami o przydomku ,,Bolciowie".

Teraz Mikołaj.

Zmarł 17.09.1835 (akt nr 42/1835). Poślubił 13.11.1821 (Akt nr 176) Karolinę z Siezieniewskich, c. Tomasza i Rozalii z Siezieniewskich (ur. 23.01.1798). Ich dzieci: Antoni (1822-1856), Jan (ur. 1828), Paweł (ur. 1834). Ze związku Antoniego z Katarzyną z Antuszewiczów, córka Anna (ur. 1850) oraz syn Józef (ur. 1853). Paweł poślubił Annę z Siezieniewskich, po której syn Antoni (ur. 1870) oraz córki Antonina (ur. 1857). Wincenta (ur. 1859), Marianna (ur. 1861), Aniela (ur. 1864), Karolina (ur. 1873) i Paulina (ur. 1874). Antoni Pawłowicz poślubił Michalinę ze Strzałkowskich, po której synowie Tadeusz (ur. 1914) i Paweł (ur. 1921) oraz córki Zofia (ur. 1906) i Waleria (ur. 1919) – (Kulikowski, s. 77 - ,,Mikołajewicze".)

Potem rozpiszę by było czytelniej.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

Siezieniewscy
1558. W wołostii krasznickiej (Piscovaya Kniga Grodnenskoy Ekonomii I, s. 534, 537, 560).
1628. Darowizna Andrieja Matwiejewicza Siezieniewskiego i jego żony Bohdanówny Mitkiewiczównej Siezieniewskiej ziemi ornej w Mitkiewiczach leżącej na rzec cerkwi Gudziewiczkiej (AVAK XXXIII, s. 242-243).
1690. Spis podymnego WKsL. Województwo Trockie, s. 91.

To tyle na razie.





Michel KOWALSKI

Hi, I'm French and I would like to tell you that your informations are very documented. Very sorry to not use Polis because I'm not able to speak Polish ( niestety! ).
Here is my situation : Yesterday, I found your website and I found information about a part of my Polish roots with SIEZIENIESWKI's members. Informations very importants for me! Thank you so much!
Let me tell you what is my request : thanks to your informations I found the head of SIEZIENIEWSKI's roots with Hlebowicz SIEZIENIEWSKI untill Jan Adam who maried Paulina - 1855 - and I found ( earlier ) one part of the end of their roots with Jan and Bronislawa who had a child named Stefan born on 1872 (Morawica) who maried Jozefa CHABIK - Checiny 1898 -. So, now, I would like to find the link between Jan and those who were living in Grodno and arounds.
Is there anybody who is able to help me in my research?
Thnak you very much to help me,
Best regards, Michel KOWALSKI - Francja -