Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk


Tadeusz

Szukam wiadomości o Stanisławie Bohatyrewiczu i jego potomkach z okolicy Orechwicze, ktory w r. 1792 podpisał Laudum sejmiku grodzieńskiego popierające konstytucję 3 Maja.
Tadeusz.

Sławomir Olczyk


Tadeusz

Panie Sławomirze.
Czy w cytowanych wcześniej przez Pana dokumentach archiwalnych to stwierdzenie znajduje potwierdzenie?
Tadeusz.

A. Rybalko

We wczoraj zamieszczonych w genetece indeksach małżeństw 1797-1818 z parafii LACK znalazłam ślub Heleny Bohatyrowiczówny z Józefem Sietko w roku 1797, link https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSM6-PY8G?i=443&cat=742960

Wydaje się, że oboje należeli do pracowitych, w każdym razie żadnej wzmianki o szlachectwie. Póki co nie ma indeksów chrztów i zgonów, ale niedługo będą. Może wtedy dowiemy się więcej. W każdym razie obecność Bohatyrowiczów również w innych parafiach, leżących na wschód od Jezior i Łunny, powinna zostać w tym wątku zaznaczona.

Tadeusz

Ta Helena pochodziła ze Starodworców. Ślub odbył się 4 czerwca 1797 roku. Wielce prawdopodobne, że nis była to szlachcianka. Świadkiem na ślubie był Andrzej Dowhoszyja a tacy chłopi mieszkali w sąsiedniej wsi - Krzywosiołki.
Ponadto, mój pradziadek po kądzieli - Teodor bohatyrwicz sto lat później kupił folwark Ładowszczyzna, też w pow. lidzkim. Zmarł w 1909 roku.
Tadeusz.

Sławomir Olczyk

Cytat: Tadeusz w Sierpień 07, 2019, 08:29:58 AM
Panie Sławomirze.
Czy w cytowanych wcześniej przez Pana dokumentach archiwalnych to stwierdzenie znajduje potwierdzenie?
Tadeusz.

W rewizji z 1789 występuje dwóch, w tym jeden w Bohatyrewiczach, a drugi w okolicy Cydziki. Trafiłem też w 1801 na Jana, s. Stanisława i Magdaleny urodzonego w okolicy Rakowszczyzna w par. Jałówka: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9M-YQM9-1?i=788&cat=1664784

Tadeusz

Wiedziałem, że w par. Jałówka mieszkali bohatyrewicze i na cmentarzu są ich groby. ale to był powiat Wołkowysk więcnie drążyłem tego wątku.. Dziękuję za podpowiedź.  Natomiast na popis wojska do Grodna w roku 1765 przybył Benedykt Bohatyrewicz z okolicy Cydziki i Bylczyce.
Tadeusz.

Tadeusz

Pani Alicjo.
Ta Helena ze Starodworców to troche niepewna. Pisownia jej nazwiska  Bohatieowiczowna lub Bohatienowiczówna?.
W każdym razie po literze" i "nie mogę dopatrzeć się litery "R"
Tadeusz.

A. Rybalko


Tadeusz

Nie będę wykreślał, gdyż nie jestem całkowicie przekonany, że dobrze odczytalem to nazwisko.
Kolejną sprawą  to poszukiwanie wiadomości o Bohatyrewiczach, którzy w miejscowości Cydzykowszczyzna - Sawejki gm. Kamionka posiadali 153 dziesięciny ziemi. Cydzykowszczyzna dzielila się na dwie części - C. Piaski i C. Sawejki. Nic nie wiem o mieszkających tam Bohatyrewiczach.
Tadeusz.

Tadeusz

W opracowaniu Aniszczenki znajduje się zapia, że w archiwum w Mińsku znajdują się materiały z roku 1759  dotyczące Walentego Bohatyrewicza i jego synów Teodora, Antoniego i Aleksandra. To jakaś sprawa sądowa rozpatrywana przez Sąd Zamkowy w Grodnie. Z tego zapisu wynika, że ta rodzina miała jakiś związek z folwarkiem w Zaniewiczach i w Poniemuniu. - Fond 1711, d.47, l.614.
Tadeusz.

Tadeusz

Grzebiąc w Genetece ustaliłem, że moja babcia po mieczu - Waleria z domu Eysymont, żona Bohatyrewicza Bronisława z Pieszczanki to wnuczka Wincentego Bohatyrewicza i Elżbiety Jodkowskiej z okolicy Mitkiewicze, których córka - Bogumiła, która w roku 1848 poślubiła Ferdynanda Eysymonta. Jak te rodziny się przeplatają. Musze jednak zweryfikować to powyższe stwierdzenie. Z dokumentów bowiem wynika, że Waleria Eysymont- żona Bronislawa Bohatyrewicza to nie córka Ferdynanda i Bogmiły jak pierwotnie myślałem, ale inna i chyba o 10 lat starsza. Tak więc muszę teraz szukać Walerii Eysymont w innej parafii, gdyż według geneteki , ta z parafii Wielkoeysymontowskiej poślubiła kogoś innego a nie mojego dziadka Bronisława.
Tadeusz.

Tadeusz

W Genetece znalazłem zapis:" 1797 Eliasz Bohatyrewicz s. Ignacego i Marianny Butkiewicz.
Mam pytanie następujące: Z jakiego dokumentu wynika , że Marianna miala na imię Butkiewicz?
Czy to była druga żona Ignacego?
Tadeusz

Tadeusz

Poszukuję bliższych danych o mojej babci - Walerii Bohatyrewicz z Ejsmontów, która w roku 1926 miała lat 68. A więc urodziła się około roku 1857-8.
W genetece nie ma Walerii  urodzonej w tych latach. Czy może dziadek Bronislaw poślubił wdowę, która po pierwszym mężu była Ejsmont?. W księgach metrykalnych par Jeziory nie znalazłem Walerii Ejsmont urodzonej w latach 1857 -1960. DZiadek początkowo mieszkał w Pieszczance a później w 1926 roku mieszkał już w Sikorzycy i miał lat 76.
Tadeusz.