Augusewicz, Tawrel, Karniej, Grajewscy oraz Grynkiewcz

Zaczęty przez MMcCabe, Wrzesień 21, 2023, 02:07:34 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MMcCabe

Dzien dobry wszystkim.
Nazywam sie Malgorzata i poszukuje swoich korzeni z okolic Sopocnik, Solowiejow, Teolina, Nowik i Moniek. Te miejscowosci przewijaja sie przez historie ustna, ktora probuje spisac.

Dotarlam do transkryptow wspomnien Sybirackich spisanych przez Marie Grajewska, sioste Babci Wandy.

Z dokumentow, ktore mam - moj dziadek -Antoni Augusewicz (1910) urodzil sie w Solowiejach i skonczyl kurs pomocnikow mechanikow lotniczych na szkole podoficerskiej. Byl 11-tym dzieckiem Antoniego Augusewicza i Marjanny z Tawrelow. Wiem, ze najstarszy brat Antoniego Piotr przetrwal wojne i jego potomkowie mieszkaja w Bialymstoku.

Antoni ozenil sie w Teolinie z Wanda Grajewska, corka Michala Grajewskiego i Marjanny z Grynkiewiczow. Michal  i Marjanna wrocili z Petersburga w 1918 i byli wczesniej zamezni- Marjanna byla wdowa i miala 2 dzieci z poprzedniego zwiazku). Michal byl w USA przez jakis czas gdzie pracowal jako hutnik jednak nie moge znalezc na listach pasazerow. Z tego zo wiem, byl bekartem a nazwisko przejal; po matce.  Rowniez gdzies jakas wiesc niesie ze byl komisarzem Lenina. Zmarl na Syberii. Marjanna z dziecmi wrocila do powoijennej POlski- do Gdanska.


I mam wielka nadzieje, ze na tym forum znajde ludzi o lepszym dostepie do informacji jak i wiekszej wiedzy ode mnie.