Jan Bisping - Wspomnienia

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Kwiecień 16, 2015, 04:12:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Zupełnie zapomniane źródło do dziejów Grodzieńszczyzny drugiej połowy XIX wieku. Może ktoś to kiedyś wyda. Na razie spoczywa w Ossolineum. Warto wiedzieć, że jest i istnieje.

"Moje wspomnienia w Massalanach spisane". Pamiętniki Jana Ordynata Bispinga, N842–N892.– Maszynopis w
Ossolineum we Wrocławiu.– Sygn.N3N32.II.

vnukinga

Dziekuje za ten post, Ludwiku.
Mam nadzieje, ze kiedys ta pozycja zostanie opublikowana. Jest nadzieje, ze w owych pamietanikach znajduje sie jakis zapis dotyczacy pracownikow folwarku/majatku Massalany gdzie moj 2x pradziadek pelnil funkcje lesniczego. Poniewaz akta metrykalne z lat 1865-1922 zaginely (powiat wolkowyski) to jest to dla mnie jedyna szansa aby dowiedziec sie czegos wiecej na temat mojego przodka. Byc moze jego wiek i date urodzenia? Imie ojca? Trzymam kciuki, ze kiedys cos sie w tym kierunku pozytywnie wydarzy.
Pozdrawiam,

Kinga Vnuk
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Rafał Jurowski

Witam,

Myślę, że z wydobyciem tego maszynopisu Bispinga nie powinno być problemu, jest tylko pytanie ile sobie za to biblioteka policzy.
Co się tyczy ksiąg dekanatu wołkowyskiego, to trochę ciężko uwierzyć że ich nie ma... Oryginały mogły zaginąć ale duplikaty, analogiczne do tych które są np. w Białymstoku powinny być...

Pozdrawiam
Rafał

vnukinga

Rafale,

powinny byc tylko gdzie?  :-\
Moja znajoma (biegla w litewskim i rosyjskim) dzwonila do Archiwum w Grodnie i powiedziano jej, ze te metryki "nie istnieja w przyrodzie". Wiemy rowniez, ze w Wilnie rowniez ich nie ma...
Naprawde nie mam pomyslu gdzie jeszcze ich szukac.
Jesli cos wpadnie Ci do glowy to prosze daj znac!
:)

Kinga
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Rafał Jurowski

Kingo,

Na stronie http://www.archibial.pl/instytucje.php?st=10 znajduje się informacja, że w 1945 do Białegostoku została ewakuowana część zasobu Archidiecezji wileńskiej.
W tym czasie do Białegostoku ewakuowano m.in.  wypisy metrykalne z lat 1865-1937 dla dekanatu grodzieńskiego (to jedyny dekanat w archiwum, którego parafie obecnie znajdują się w całości poza granicami Polski).
Jeżeli podobne wypisy były wtedy (1945 rok) fizycznie w archidiecezji (a być powinny) to powinny znajdować się gdzieś teraz... Może zostały w Archidiecezji, a może jakieś państwowe służby się nimi zainteresowały, a teraz zapomniały, że je posiadają ? :)
A czy ktoś wie co się stało z wypisami z dekanatów terenów obecnej Litwy (dekanat trocki, wileński itd. ) a także Białorusi np. dekanat lidzki ? Nie zostały ewakuowane do Białegostoku, ale jestem na 90 % przekonany, że były.

Pozdrawiam
Rafał

heniedz


vnukinga

Witaj Rafale,

z tego co wiem to w AD Bialystok sa akta metrykalne powiatu wolkowyskiego z lat 1922-1938. Innych nie ma.
Byc moze jakas instytucja je ma, ale naturalnie nikt sie do tego nie przyznaje...
Pozostaje czyba czekac az ktos kiedys przypadkiem moze...

Pozdrawiam serdecznie,
:)

Kinga
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)