Parafia Repla

Zaczęty przez A. Rybalko, Luty 06, 2017, 11:02:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A. Rybalko

Witam serdecznie,

i dziekuje za rejestrację.

Portal ,,rody grodzieńskie" jest mi genealogicznie najbliższy: cała rodzina mojego ojca pochodzi z parafii Repla, matka mojej matki Wanda urodziła się w Sidrze (aktualnie dekanat Sokółka, ale poprzednio – grodzieński), tylko ojciec mojej matki Jan pochodzi z innych kresów, z Brasławszczyzny. Wanda i Jan spotkali się w Łunnie, tam też urodziła się moja mama.

Moi przodkowie po ojcu byli chlopami pańszczyźnianymi, a jako tacy nie mogli być zbyt mobilni. Z tego powodu ustalenie tego rodowodu przyszło mi stosunkowo łatwo, jeśli pominąć fakt braku ksiąg metrykalnych po 1864 roku. Luka to niemała, całe 58 lat. Ksiegi z lat 1922-1937 znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. W nich udało się znaleźć metrykę ślubu dziadków, a w niej – imiona pradziadków. Znałam je zresztą i tak, tylko nazwisko panieńskie jednej z prababek okazało się inne. Przypuszczalnie pradziadek miał dwie kolejne żony o tym samym imieniu Anastazja, w pamięci zlały się w jedną osobę.

Istotną rolę w wyjaśnieniu dalszego ciągu przodków miał spis parafii Repla z roku 1909. Z niego dowiedziałam się imienia prapradziadka oraz potwierdziłam dane tradycji rodzinnej.

Nie zadowalał mnie jednak sznureczek imion i nazwisk. Wiodą, co prawda, w przeszłość, ale nic nie wiem o tych konkretnych osobach, o ich losach czy charakterze. Postanowiłam dojść do mojej parafii Repla, zrozumieć ją, indeksując. W tym miejscu dziękuję serdecznie Kindze Vnuk, która mi te metryki replańskie udostępniła, zanim jeszcze stały się powszechnie dostępne. Mały zespół indeksacyjny, pomijając moją skromną osobę, to Kinga i p. W. Kublicki. Istnieją więc już indeksy par. Repla 1797-1864, część ich 1797-1818 jest od ponad roku dostępna w portalu genealodzy.pl. Z publikacją pozostałych nie śpieszę z ważnego powodu. Aktualnie indeksy podlegają różnorakiej kontroli: omyłek indeksatorów, księdza proboszcza, przepisywaczy (część metryk istnieje tylko jako wypisy). Na nowo są odczytywane miejsca nieczytelne. Tropione są alias-nazwiska. Jednak w każdej chwili ostatnia wersja indeksów może być udostępniona zainteresowanym osobom.

Pozostaje tylko wspomnieć o rodzinie mojej babci Wandy. Mieczkowscy byli w Sidrze rodziną napływową, przybyłą między 1875 a 1890. Wiadomo, że liczne rodziny Mieczkowskich mieszkają w okolicach Łomży i można byłoby tam szukać, ale... W jednym z odgałęzień rodu przechowała się legenda o tym, że prapradziadek Tomasz (ur. ok. 1812-1891) zmienił nazwisko, poprzednio miał się nazywać Czarkowski. Nie ma sposobu, żeby tę legendę zweryfikować. Tomasz musiał być mrukiem, bo nie zdradził nawet imienia swojego ojca (metryka jego zgonu jest informacyjnie bardzo skromna).
Drugą problematyczną rodziną jest stadło Jana i Franciszki z Chorużych Karpowiczów. To rodzice synowej powyżej wymienionego Tomasza, a mojej prababki Teodory. Posiadam: metryki zgonu obojga (Jan zmarł w 1890 w Kundzinie, Franciszka – w 1818) oraz metrykę chrztu jednego dziecka tej pary w 1866 w Kuźnicy. Para miała ponad 8 dzieci, żadnej innej metryki w dekanacie Sokółka nie znaleziono. Brak tej pary w spisie 1864 i 1875. Karpowicz to nie jest niestety rzadkie nazwisko i chyba w każdej parafii jakiś Karpowicz się trafi. Jak dotąd żaden nie był tym właściwym...

Alicja Rybałko


Moje nazwiska: Rybałko oraz Bancar, Budryk, Choruży, Cielesz, Jagnieszko, Jeremicz, Karpowicz, Kochański, Kozłowski, Luczek, Majewski/Milewski, Mieczkowski, Obolewicz, Pundziuk, Romańczuk, Stasiukiewicz, Wołyniec.


Ata

Witam,
Pani Alicjo, bardzo proszę o udostępnienie indeksów parafii Repla.
Moi pradziadkowie - Jakub Grzymajło i Maria z d. Okulicz należeli do parafii w Werejkach - filii kościoła w Repli. Mieszkali w majątku Tereszki - tak wynika z aktu odnowienia ślubu.
Obecnie indeksuję wszystkie dostępne u mormonów księgi Werejek (1849-1863), których brakuje w genetece. Są to księgi zgonów i urodzeń. Akta ślubów z tego okresu znajdują się w księgach kościoła w Repli.
Podobnie jak Pani, chciałam zrozumieć "swoją" parafię, indeksując ją. I jest to zajęcie niezmiernie interesujące i wciągające.
Wiem, że w Archiwum Archidjecezjalnym w Białymstoku jest rękopis wspomnień księdza Albina Horby, który był proboszczem Werejek w l. 1921-1927, a wcześniej wikarym w Szydłowicach. Na pewno jest to ciekawe źródło wiedzy o życiu ludzi tamtych rejonów. Czekam z niecierpliwością na sposobność ich przeczytania.
Pozdrawiam serdecznie
Ata

P.S.
Gdzie można znaleźć spis parafian  Repli z 1909 r., o którym Pani wspominała? Szukałam go wielokrotnie i nie mogłam na niego trafić w żadnych spisach archiwaliów.
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

A. Rybalko

Ciesze sie, ze Pani sie odezwala, genealogow tych okolic mozna zliczyc nie tylko na palcach, ale na palcach jednej reki. Chetnie przesle Pani te indeksy, musze tylko ze smutkiem stwierdzic, ze poszukiwanych przez Pania nazwisk w nich nie ma. To sa ewidentnie nazwiska w tej parafii obce i te osoby musialy pochodzic z innych stron.

Spis 1909 znajduje sie w archiwum Panstwowym w Wilnie, dysponuje jednak skanami. Prosze mi tylko (w korespondencji) wskazac, ktore wsie Pania interesuja.

Bylabym tez wdzieczna za udostepnienie posiadanych indeksow z Werejek w formacie xls. Interesuje mnie zasieg migracji i kontaktow miedzyparafialnych, wiec takie dane sa bardzo ciekawe jako takie.

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

Agnie

Pani Alicjo, w spisie ludności parafii odelskiej z 1909 pod adresem Suchenicze 18 zamieszkiwali: Karpowicz   Józef lat 57, Karpowicz   Agata         45, Karpowicz   Józef 24,    Karpowicz Nikodem   18, Karpowicz   Ludwika 34; Szymaki 22  Karpowicz Antoni lat 66 (nikt więcej nie został zapisany pod tym adresem).

A. Rybalko

Witam i dziekuje za podpowiedz. To nie sa "moi" Karpowicze. Jak juz wspomnialam, nazwisko dosc popularne na kresach, w wielu parafiach znajdzie sie jakas rodzina. Na wszelki wypadek zaznaczam, ze rodziny Karpowiczow z Podlipek k. Kuznicy oraz te z par. Suchowola tez okazaly sie "nie moje".
Pozdrowienia,
Alicja

vnukinga

Droga Alicjo,

witamy na forum!
:)

Pozdrawiam serdecznie
Kinga
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Kolosowski

Witam! Pani Alicjo, moja rodzina pochodzi z parafii Repla i bardzo prosze o udostepnienie spisa z roku 1909 wsi Olhowo, Dulowce, Sedzejki. Teraz mieszkam w miasteczku Ros- 15 km od Repli.
Pozdrawiam!

Moje nazwiska: Kolosowski Jeremicz Pokaczjlo Samardak Moroz Szydlowski

A. Rybalko

Bardzo się cieszę! Już do Pana piszę.

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja

Мошко

#8
Здравствуйте! Ищу семью Мошко из деревни Огородники приход Репля. Нужна информация из книг за 1909и1926 года. Спасибо.

A. Rybalko

To jest informacja ze spisu 1909.


Ogrodniki   Moszko      Jakub   Maciej   31   
   Moszko   Rodkiewicz   Wiktoria      70   matka

Ogrodniki   Moszko      Wincenty   Maciej   40   
   Moszko   Poleszuk   Józefa      35   żona
   Moszko      Wojciech   Wincenty   12   syn
   Moszko      Bolesław   Wincenty   8   syn
   Moszko      Ludwik   Wincenty   5   syn
   Moszko      Malwina   Wincenty   10   córka
   Moszko      Maria   Wincenty   3   córka
   Moszko      Amelia   Wincenty   1   córka

Ogrodniki   Moszko      Maciej   Maciej   53   
   Moszko   Masiuk   Franciszka      45   żona
   Moszko      Wiktor   Maciej   22   syn
   Moszko      Krzysztof   Maciej   17   syn
   Moszko      Józef   Maciej   13   syn
   Moszko      Władysław   Maciej   7   syn
   Moszko      Zuzanna   Maciej   18   córka

Мошко

#10
Алисия, большое спасибо за помощь! Хочу уточнить фамилию Масюк Францишка возможно Мыслук?  Владислав Мошко мой дедушка.

Ala2


Мошко

#12
Привет, Алисия! Ищу  семьи Мошко из деревни Дулевцы и Семью Слижевские из деревни  Милковцы за 1909 год. Спасибо.

A. Rybalko

dom 19    Dulowce    Moszko        Michał    Józef    39   
        Moszko    Jałowczyk    Zofia        30 zona
        Moszko        Józef    Michał    10    syn
        Moszko        Stefania    Michał    9syn
        Moszko        Emilia    Michał    1    córka
        Moszko        Augustyn    Józef    23 brat Michała
        Moszko        Amelia    Józef    18 siostra Michała
        Moszko    Jeremicz    Maria    38    wdowa
        Moszko        Wojciech    9    syn
        Moszko        Natalia    Maciej    20   

dom 28    Dulowce    Moszko    Najdziuk    Krystyna 60    wdowa


dom 8    Milkowce Sliżewski  Apolinary      Jan    23   
        Sliżewski  Jałowczyk Michalina    23 żona
        Sliżewski    Adela    Apolinary    2 córka
        Sliżewski        Zofia    Jan    14 siostra
        Sliżewski    Karpacz    Franciszka    50 matka

dom 9    Milkowce    Sliżewski    Jan    Jan    35   
        Sliżewski    Marszałek    Tekla    35 żona
        Sliżewski        Władysław    Jan 9 syn
        Sliżewski        Zygmunt    Jan    23 syn
        Sliżewski        Anna    Jan    13 córka
        Sliżewski        Malwina    Jan    6 córka
        Sliżewski        Emilia    Jan    4 córka


Мошко

#14
Спасибо! Жду индексацию прихода Россь до 1864 года. Мои фамилии Мошко, Иосько, Слижевский, Кулаковский, Шилюк.