Szukam rodziny Bach z miejscowości Porzecze

Zaczęty przez Ania_s, Luty 09, 2017, 02:54:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Ania_s

Witam serdecznie,
Poszukuję informacji o Jakubie i Konstancji Bach. Mieli 7 dzieci (Edwarda, Franciszka, Leonardę, Mieczysława, Bolesławę, Bolesława i Czesława) urodzonych w latach 1919 - 1935 właśnie w Porzeczach w powiecie grodzieńskim. Znalazłam informację, że w 1904 zbudowano tam kościół Najświętszej Maryi Panny. Czy akta metrykalne z tego kościoła są dostępne w Archiwum AD w Białymstoku?
Czy wcześniej Porzecze należało do parafii Krynki? Jeśli tak to być może tam właśnie brali ślub poszukiwani Jakub i Konstancja.
Rodziną jest również Leonard Bach urodzony w Porzeczach w 1927, syn Jana i Zofii. Jan i Jakub byli najprawdopodobniej braćmi.
Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Pozdrawiam
Ania Sak

Albink

Witam
Wieś Porzecze w parafii Krynki to zupełnie inna miejscowość niż ta na Białorusi niedaleko granicy z Litwą, która jest siedzibą parafii.
Kopie ksiąg metrykalnych z parafii Krynki od 1865 roku znajdują się w AA w Białymstoku. Kilka roczników z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w AP w Białymstoku /są dostępne w internecie/. Również w internecie są udostępnione przez mormonów metryki od bodajże 1797do 1864 roku.
A Jakub Bach z Konstancją Bach wzięli ślub w Krynkach w 1916 roku, metryka nr 5/1916.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

#2
Dziękuję bardzo :))))) za wyprowadzenie z błędu.
Faktycznie to Porzecze zupełnie z innej strony Grodna niż Krynki

Akta z 1864 już dziś przejrzałam :)
Gdzie mogę znaleźć ten akt małżeństwa? Tylko w archiwum?
Bardziej opanowane mam strony genealogiczne z Kujaw :) i wielkopolski.
Pomagam rodzinie, która chce odnaleźć akt urodzenia ojca. Otrzymaliśmy z PCK daty i miejsce urodzenia.
Zależy nam na uzyskaniu aktów urodzenia całego rodzeństwa i być może odnalezienie żyjącej rodziny no i przodków oczywiście.
W szukajwarchiwach są dane do 1905 r.
Pozdrawiam
Ania Sak

Albink

#3
Jeżeli ślub był w 1916 roku, to dzieci rodziły się po tym roku. Okres ten już obejmuje ustawa o ochronie danych osobowych. Trzeba rozmawiać z księdzem w AA w prawie metryk urodzenia. Bo te metryki są na pewno w AA. Czy w parafii księgi są, tego nie wiem. A co do żyjących Bachów, to w Krynkach tacy są. Tylko ciekawe, czy są oni spokrewnieni z poszukiwanymi.
Metryki chrztu Jakuba i Konstancji Bachów można znaleźć w internecie: Jakub 1890/127, Konstancja 1895/66.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

Mam, znalazłam - będą skakać z radości :)
Będę miała co robić w weekend i może odnajdzie się rodzeństwo Jakuba np wspomniany wcześniej Jan.
A ma Pan może dostęp do skanu bądź zdjęcia aktu małżeństwa Jakuba i Konstancji? Czy to też tylko przez AA
Jest gdzieś dostępny publicznie indeks małżeństw?
Próbowałam wejść na wątek "Ideks z Krynek", ale dostaję tylko informację : Wątek lub dział, którego szukasz nie istnieje albo nie masz do niego dostępu.
Z tego regionu jestem zupełnie zielona i nie wiem gdzie szukać.
Pozdrawiam
Ania Sak

Albink

O ile mi wiadomo parafia Krynki nie była indeksowana, więc nie ma raczej co liczyć na znalezienie indeksów w internecie. O skany można poprosić w AA, ok. 40 zł za sztukę. Tak więc najlepiej wybrać się do Białegostoku do AA i tam poszukać potrzebnych danych, a i Krynki są niedaleko, więc można popytać o Bachów.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

Na pewno się wybierzemy.
Spędziłam nad księgami z Krynek prawie cały weekend - dużo materiału :). Bachów jest całe mnóstwo. Linia Konstancji okazała się łatwiejsza do zbadania, bo znalazłam akt ślubu jej rodziców z 1889 r.
Niestety z rodzicami Jakuba nie poszło już tak łatwo. Może ma Pan informacje na temat ślubu Józefa Bacha i Natalii Kruszniewicz lub urodzin?
Pozdrawiam
Anna Sak

Arek1975

#7
Dzień dobry,
Przyznaję, że kwestia Józefa (męża Natalii Kruszewskiej/ Kruszynowskiej) wydaje się być dziwna lub mamy duży niefart :)
W 1902 r. córka Józefa i Natalii - Felicja Bach wychodzi za Aleksandra Bacha. Wg aktu ślubu  (nr 4) ma 18 lat czyli urodziła się około 1884. Nawet jeśli założymy, że była najstarszym dzieckiem tej pary, to oznaczałoby, że Józef racjonalnie patrząc urodził się około 1864 (lub wcześniej) lub niestety (ten niefart) brał ślub w wieku 18 lat czyli rodził się 1865-66 (możliwe) czyli akurat brak akt online. W Krynkach w latach 1850-1864 nie widzę metryki chrztu Józefa Bacha (jakiegokolwiek). Widzę dwóch Jacków ale Józefów nie.
Chyba, że był chrzczony w Szudziałowie ? Ale nie chcę sprowadzać na złą drogę (ja bym przejrzał 1860-64 i zobaczył, czy w ogóle nazwisko Bach się tam pojawia). W każdym razie zakładałbym, że ślub Józefa i Natalii miał miejsce tuż przed 1884 r. zważywszy na ślub ich córki Felicji i także na to, że jeszcze np. w 1900 rodzi się im kolejne dziecko (Ludwika) a potem 1902 - Jan, czyli dzieci rodzą się już od kilkunastu lat. Tu na forum są stali bywalcy AA Białystok (można także zarzucić temat na genealodzy.pl) może sprawdzą te roczniki urodzeń (1865-66) choć jakoś wątpię by się wtedy urodził  i ten ślub przed 1884.
Pozdrawiam,
Arek

Ania_s

Dzień dobry,
poszłam podobnym tokiem rozumowania :) choć założyłam, że urodziła się w 1883 (ślub był na początku roku, więc mogła jeszcze nie obchodzić 19 urodzin. :), ale to drobiazg. Przeszukałam Krynki z lat 1850-1864 i przyznałam się do porażki, na razie, Józefa brak. Spróbuję z tym Szudziałowem.
A przy okazji może te brakujące roczniki w AA, choć 18 latek jako pan młody był rzadkością.

Proszę mi zdradzić skąd opcje nazwiska Natalii? Odczytałam "cz" w środku i znalazłam nawet tak brzmiące nazwisko w okolicach Białegostoku, dlatego zdecydowałam się na wersję najbliższą rosyjskiemu zapisowi.
Czy dobrze odczytałam kolejne nazwiska? Anna Pieśniak, żona Piotra Bacha (ślub Krynki 23/1889 str. 35) i ich matek: Zofia Szymczyk oraz Łucja Puda.
Wydaje mi się, że znalazłam akt ślubu Zofii Szymczyk i Michała Bacha - 3/1861
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9XW-4QQ3?mode=g&i=471&cat=2325238.
Nie mam pewności bo występuje pod nazwiskiem Zofia Żukowska, ale jako wdowa, a rodzice już Szymczyk (jej matka to Zofia Duszyńska?, matka Michała - Magdalena Gorannik?)
Pozdrawiam
Ania Sak

Albink

Witam
Zacznę od rzeczy najważniejszej, ślub Józefa Bacha z Natalią Kruszniewicz był w 1881 roku w Krynkach. Natalia Kruszniewicz urodzona była w parafii Szudziałowo /parafia zlikwidowana w 1866 roku/. Józef Bach ur. ???, będzie problem z ustaleniem jego miejsca urodzenia.
Kruszniewicz  - z tym nazwiskiem spotykałem się właśnie w parafii Szudziałowo, potem oczywiście w parafii Krynki.
Piotr Bach był ożeniony z Anną Pieśluk c. Jakuba i Łucji Puda.
Zofia Szumczyk c. Filipa i Zofii Dudzińskiej była najpierw żoną Marcina Żuka /zm. 1852 rok/, potem jako wdowa wyszła za Michała Bacha s. Piotr i Magdaleny Haranik /nazwisko to pisano różnie: Harannik, Aranik, w rosyjskim nie ma litery H dlatego jest Garanik/.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

#10
Panowie są wspaniali :)
A ma Pan może informację o rodzicach, Józefa i Natalii?
Jeśli nie, to w piątek jesteśmy umówieni w AD, będziemy szukać i tego ślubu.
Dziękuję za nazwiska - Pieśniak, nie do końca mi pasowała, ale "luk" nie wymyśliłam.
Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję !!!
Pozdrawiam
Ania Sak

Arek1975

Powodzenia. I proszę dać znać na temat tego ślubu Józefa i Natalii. Jestem bardzo ciekaw ich rodziców, bo znalazłem akty urodzenia dwóch Jacentych Bachów i podejrzewam, że może któryś z nich okaże się Józefem. Przejrzałem pobieżnie (!) spis mieszkańców Szudziałowa z 1864 i na Bachów nie trafiłem ale tak jak napisałem zrobiłem to szybko. Spis mieszkańców całego dekanatu Sokólskiego z 1864 jest na filmie nr 007715285 i 007715286. Jak dla mnie czyta się to momentami dość trudno a to źródło nieocenione. Szkoda, że online nie ma takiego spisu dla dekanatu grodzieńskiego i Krynek.
Pozdrawiam,
Arek

Albink

Część moich przodków pochodziła z parafii Krynki. Dlatego mam sporo notatek z tej parafii. Jeżeli dane nie dotyczyły mojej rodziny, mam je tylko odnotowane bez szczegółów, zaznaczony tylko np. rok lub rok i nr metryki. Akurat dokładnych danych o Bachach nie posiadam.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

#13
Tak przypuszczałam, ale nie mogłam nie zapytać :)
A wg jakiego kalendarza wpisywano datę?
Pochodzę z Inowrocławia (zabór pruski), ale przeglądałam księgi z okolic Golubia-Dobrzynia z dawnego zaboru rosyjskiego i tam wpisywano daty wg dwóch kalendarzy.
Pozdrawiam
Ania

Ania_s

#14
Parafia Krynki 11/1881 - dn. 26.05.1881
Rodzice Józefa: Józef Bach i Krystyna Kuczyńska, kawaler lat 22, zamieszkały Nowe Platy ? Znacie tę miejscowość (jaka parafia)?
Matka Natalii: Kazimiera Kruszniewicz, panna lat 20, zamieszkała Borowszczyna

Co ciekawe w akcie małżeństwa Jakuba i Konstancji (tego od którego się wszystko zaczęło 5/1916) jest wpisana inna matka Konstancji niż w akcie urodzenia - Anna Karpuk.
Może to druga żona Piotra, albo odwrotnie, Anna wyszła drugi raz za mąż.
Pozdrawiam
Ania Sak