Autor Wątek: Błędy w indeksowanych księgach  (Przeczytany 152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ata

• Newbie
  • *
Błędy w indeksowanych księgach
« dnia: Maj 23, 2017, 05:56:53 pm »
Zakładam ten wątek, aby zamieszczać w nim informacje na temat błędów w księgach, które mogą mieć znaczenie dla osób poszukujących przodków.

W księdze Grodno Fara - urodzenia 1829 - brak jest aktów od 227 do 237 (wpisy od 24.09.1829 do 5.10.1829). Prawdopodobnie skrybie umknęła jedna kartka podczas przepisywania z unikatu. 

pozdrawiam
Ata

Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Offline A. Rybalko

• Newbie
  • *
Odp: Błędy w indeksowanych księgach
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2017, 10:31:31 pm »
Dobry pomysł, Ato.

Należy brać pod uwagę, że odpisy sporządzano w 2-3 kopiach i w każdej z nich mogły być błędy. Indeksując parafię Repla korzystałam początkowo z mało znanej kopii z Biblioteki Wróblewskich w Wilnie w celu wyszukania niektórych metryk. Następnie podjęłam się indeksacji z kopii "mormońskiej", której oryginał znajduje się w Archiwum Panstwowym w Wilnie. Okazało się przy tym, ze kopie nie są identyczne, w jednej brakowało jednego, w drugiej - czego innego i na odwrót. Naturalnie nie byłam w stanie zbadać tego do końca, ale błędy musiały być nierzadkie, skoro stały się zauważalne już w tych kilkudziesięciu metrykach. Co ciekawe, w kopii mormońskiej brakowało calej strony, która odnalazła się w kopii "Wróblewskich" w podwójnym wymiarze. Wygląda na to, że strony przy zszywaniu ksiąg jakoś się przemieszały.

Pozdrowienia,
Alicja