Rodzina Zaborowskich - Wierzbiłki (Wierbiłki, Вербилки) - parafia Różanka

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Sierpień 06, 2014, 12:21:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Poszukuje kontaktu z rodziną Zaborowskich (Заборовске). Rodzina ta prawdopodobnie mieszkała w Wierzbiłkach (Вербилки) skąd pochodził mąż Emilii Szyszło, Michał Zaborowski syn Jana i Anny Soroka. Być może rodzina ta pozostała w Wierzbiłkach po ślubie w 1920 roku lub okolicach, jednak możliwe, że gdzieś wyjechali. W tym roku przez krótki czas byłem w Wierzbiłkach obecnie jednak nikt kogo spotkałem nie kojarzył tej rodziny. Będę wdzięczny za informacje i kontakt

1. Michał Szyszło ur.1860+ Kornelia Jurowska ur.1868 (siostra mojego pradziadka) - zam. Milowce

1.2 Emilia Szyszło ur. 1895 + Michał Zaborowski  1896, Wierzbiłki par. Różanka, ślub 1920 Kamionka

Rodzina Emilii Szyszło z Milowiec została opisana tutaj:

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=244.msg761#msg761

Rafał Jurowski

Być może Michał Zaborowski miał kolejną żonę Wiktorię oraz córkę  Janinę urodzoną około 1923 roku.

RyszardBencko

Dobry wieczór !

Na terenie parafii Różanka w XIX wieku zamieszkiwali Zaborowscy  zarówno w Wierzbiłkach, jak i Dolinie . Interesuje się tym rejonem, ponieważ przodkowie mojej Mamy wywodzą  się właśnie z Wierzbiłek ( Boczko ) . Tak się złożyło,że z nazwiskami ZABOROWSKI, SOROKO I SZYSZŁO zetknąłem się przy analizie ksiąg metrykalnych ww. parafii . Nazwisko SOROKO, obok Jakusik, Dziakiewicz i Szklarz - wg mnie najczęściej tam się spotykało .
Poniżej podaję dane z aktów urodzenia interesujących Pana osób - dzieci Jana i Anny zd.Soroko :

Nr 116 z roku 1885 dotyczy JANA ZABOROWSKIEGO  ur. 26-11-1885

Nr   07 z roku 1889  - narodziny 19-01-1889 córki Józefy ZABOROWSKIEJ

Jutro sprawdzę czy nie mieli oni jeszcze młodszego potomstwa oraz postaram się odnaleźć ich akt ślubu ?

Z pozdrowieniem,
Ryszard

RyszardBencko

Moje dalsze ustalenia dotyczące Jana  Zaborowskiego z Wierzbiłek . Urodził się w Wierzbiłkach dnia 09-04-1849 r. (akt nr 21 ) Związek małżeński z 20-letnią Anną Soroko  zawarł w lipcu 1870 r. Świadkami na ich ślubie byli: Józef Siedzielnik, Kazimierz Nalewajko, Foma (Tadeusz) Boczko ( akt nr 15 ) .
Małżeństwo doczekało się licznego potomstwa w latach 1871-1889 . Podaję w kolejności : nr aktu ur, imię, data i miejsce  ur. oraz chrzestnych (miałem to rozmieszczone w tabeli, ale po wklejeniu znikła niestety !)

1871 nr 109, JÓZEF ,18.10.1871 ,Wierzbiłki ( wszyscy pozostali także się rodzili w tej wsi ) ,Stefan Mikołajczyk , Ewa Szklarz-żona Józefa
1875 nr 1,, FELIKS , 28.12.1874 , Józef Szklarz, Michalina Soroko-panna
1877 nr 8 , PIOTR 19.01.1877 Feliks Wojkiel, Urszula Krasnik-żona Ignaca
1878 nr 65, EWA  2.09.1878, Józef Siedzielnik , Ewa Soroko-żona Jana
1880 nr 77 SALOMEA   2.09.1880 , Ignacy Krasnik, Ewa Makiej-żona Stefana
1882 nr 104  MACIEJ  18.09.1882  Maciej Szymonowicz,  Zofia Bławacka-panna
1884 nr 92    LUDWIG  15.11.1884  Maciej Szymonowicz,Urszula Krasnik-żona Ignaca
1885 nr 116   JAN   26.11.1885   Kazimierz Soroko, Anna Wojkiel-żona Jana
1889 nr 7   JÓZEFA  19.01.1889  Feliks Soroko,  Katarzyna Soroko-panna

Z pozdrowieniem,
Ryszard

Rafał Jurowski

Witam,

Dziękuję za infromacje i pamięć. Może jeszcze coś się znajdzie o mojej krewnej. Okazuje się, że Kraśnikowie (też występują u mnie w rodzinie) też byli związani z Zaborowskimi....

Pozdrawiam
Rafał

lukinho102

Witam,

Odświeżę dość stary temat, ale czy w jakichś zapiskach pojawia się może Adolf Zaborowski urodzony w 1909 roku ?
Ewentualnie Adolfina Zaborowska z domu Kraśnik ur. 1912?

Bardzo dziękuję za informacje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Rafał Jurowski

Witam,

W rodzinie mam i Zaborowskich i Kraśników więc może coś się znajdzie, poszukam w wolnym czasie.
Jakbym zapomniał proszę mi przypomnieć.

pozdrawiam
Rafał

klocekoi

2.02.1892 Jan Zaborowski s. Michała i Marianny Dziakiewiczówny (folw. Zdanowce) bierze ślub z Ewą Soroczanką c. Jakuba i Krystyny Naszczyńcówny (Podzamcze)
9.2.1892 Kazimierz Bogdan s. Michała i Anny Fiedziukówny (Paczkowszczyzna) bierze ślub z Franciszką Zaborowską c. Piotra i Ewy Muszyńsksówny (Nowa Różanka)
23.01.1893 Ludwik Zaborowski s. Michała i Julii Zabiełłówny (Balicze) bierze ślub z Anną Soroczanką c. Józefa i Heleny Korsakówny (Podzamcze)

klocekoi

Cytat: Rafał Jurowski w Sierpień 06, 2014, 12:21:15 PM

1. Michał Szyszło ur.1860+ Kornelia Jurowska ur.1868 (siostra mojego pradziadka) - zam. Milowce

1.2 Emilia Szyszło ur. 1895 + Michał Zaborowski  1896, Wierzbiłki par. Różanka, ślub 1920 Kamionka

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=244.msg761#msg761

Michał Zaborowski urodzony 29.06.1895 r., ochrzczony 9.07.1895 r. w Wierzbiłkach, rodzice tacy jak podane w pierwszym poście.

RyszardBencko

Osoby noszące  nazwisko  ,,Zaborowscy"   z parafii Różanka intrygują  mnie od dłuższego już czasu, kiedy to w metryce małżeńskiej nr 15 z 1863r . (ślub Michała Zaborowskiego  młodzieńca lat 40-tu  z Marianną Dziakiewicz , panną lat 20-tu – oboje z dworu Różanka ),  natrafiłem  na informację, że rodzicami Michała byli ,,Kazimierz i Anna Boczko". 
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BC-ZSLG-R?i=235&cat=2325345
Ponieważ   nazwiskiem  ,,Boczko"  zainteresowany byłem  ze względów osobistych , więc  już wtedy przeanalizowałem wszystkie  dostępne metryki z parafii Różanka. Jednak  ani w jednej z nich nie natrafiłem na nazwisko ,,Zaborowski". Dopiero niedawno, po zamieszczeniu  na FS  spisów rewizyjnych okazało się , że ,,Zaborowscy" już w latach 1795 – 1816 obok rodzin  ,,Kozłów, Kraśników, Wojkielów i Boczko"   zamieszkiwali w Wierzbiłkach  , ale byli w dyspozycji Plebanii Różanka.

Jednakże nazwisko ,,Zaborowski"  aż do roku 1843 nie pojawia się  w jakiejkolwiek z metryk  pomimo, że  w spisach rewizyjnych wymieniani są  synowie Macieja i Urszuli Zaborowskich: Kazimierz, Jan, Michał i Marcin (  ten ostatni z synów  pojawia się w spisach z 1811 i 1816 r.) . Wyjątek stanowi szwagier Macieja, a brat Urszuli – Krzysztof Kozak, bowiem został odnotowany jego ślub z Ewą Wojkiel w 1803 r. oraz narodziny syna Tomasza ( 1810 r.).  Natomiast w metryce ślubu nr 3 z 1844 r. pojawia się Marcin Zaborowski  lat 45 poślubiający Annę Sorokę :
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BH-G7VG-6?i=477&cat=2325345

Zastanawia mnie skąd bierze się taka luka czasowa w braku tego nazwiska w metrykach ? Mam pewną teorię, ale dla jej ewentualnego potwierdzenia lub odrzucenia potrzebne są dane z późniejszych metryk, które są jeszcze niezindeksowane. A może ktoś z Państwa spotkał się podobnym przypadkiem ? 

Pozdrawiam,
Ryszard

A. Rybalko

Rodzina Zaborowskich wygląda na unicką... Takie rodziny są w "rewizjach" ale brak ich w metrykach. Kościół unicki został zlikwidowany 1839, wierni musieli wybrać między kościołem katolickim a prawosławnym. Co wybrali Zaborowscy - nie wiemy, ale może się z czasem okaże.
Małą poszlaką w kierunku unitów jest piękne imię Epifanius Zaborowski, który nie wiadomo jak znalazł się w 1811 na chrzcinach w Sokółce.
Niewielka kolonia Zaborowskich była też w samym mieście Indurze, patrz indeksy z lat 1797-1818. Marcin Zaborowski i Teresa Kłunejko wzięli ślub w 1805 roku, doczekali się trójki dzieci do śmierci Marcina w 1814 roku (miał 30 lat). Są tam też metryki zgonu starszej pary Zaborowskich Szymona 60 lat w 1804 i Marceli 66 lat w 1814 - może byli to rodzice Marcina.

lukinho102

Udało mi się ustalić, że rodzicami Adolfa Zaborowskiego ur. 1909r. byli Feliks i Helena Zaborowscy.
Z kolei mamą Adolfiny Zaborowskiej z domu Kraśnik była Ewa z domu Dziekiewicz, której pierwszym mężem był Kraśnik (imienia niestety nie wiem), a drugim Wiktor Rutkiewicz.

A. Rybalko

Dzięki dokładnym indeksom pana Ryszarda Bencko oraz jego dociekliwości udało się wyjaśnić tajemnicę rodu Zaborowskich i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego brak metryk tej rodziny w ciągu kilku dziesięcioleci 19 wieku, choć osoby o tym nazwisku były w skazkach 1795, 1811, 1816 oraz w metrykach z drugiej połowy 19 wieku?

Nie, nie byli unitami. Mieli po prostu aż dwa dodatkowe nazwiska czyli tzw. aliasy albo nazwiska vel. Pan Ryszard zgromadził wiele dowódów z kilku rodzin potomków Macieja Zaborowskiego, znanego ze rewizji 1795. Na jego prośbę zamieszczam tu fragment rodowodu, jedną dość rozgałęzioną rodzinę Kazimierza syna Macieja. Tego naszym zdaniem wystarczy, żeby unaocznić, jak wyglądało w owym czasie korzystanie z aliasów w obrębie jednej rodziny.

1.1.1.1   Kazimierz Zaborowski (ok. 1783-1841) / 1. Anna Szabuńko /2. Anna Pacuk / 3. Ewa Woronik
Urodził w ok. 1783 w Wierzbiłkach (rok wg wieku w RS). Rodzice Maciej i Urszula z d. Kozak.

Ślub 22.01.1805, Kazimierz Kozak i Anna z d. Szabuńko (ok. 1786-1816), rodzice nieznani. Dzieci: Józef Kondar (1806-1806), Kazimierz Kondar (1808-ok. 1808), Michał Kondar (1809-po 1841), Maciej Kondraczyk (może Kondarczyk?) (1813-po 1841).
Anna Kondar zmarła 02.1816 w Wierzbiłkach, w wieku 30 lat.

Drugi ślub 24.02.1818 w Szczuczynie, Kazimierz Kozak i Anna z d. Pacuk. Dzieci: Andrzej Kondar (27.11.1821 w Wierzbiłkach-ok. 1821).
Anna Kondar zmarła 11.12.1821 w Wierzbiłkach, w wieku 30 lat, przypuszczalnie po połogu.

Trzeci ślub ok. 1822, żona Ewa z d. Woronik (ok. 1795-1855). Dzieci: Franciszek, Józef, Krystyna, Antoni Kondar (1830), Kazimierz Kondar (1833), Piotr Kondar (1837).
Ewa Worona ur 1798 we wsi Patoka, rodzice Jerzy i Teresa – pasowałaby na żonę Kazimierza.
Brak metryki ślubu oraz metryk chrztów pierwszych trojga dzieci, które zostały wymienione w metrykach zgonu obojga rodziców.

Kazimierz Kondar zmarł 11.02.1841 w Wierzbiłkach, w wieku 60 lat ze starości, pozostawił żonę Ewę, córkę Krystynę oraz synów: Michała, Macieja, Franciszka, Józefa, Antoniego, Kazimierza i Piotra.

Ewa Zaborowska z d. Waronik zmarła 29.08.1855 w Wierzbiłkach w wieku 70 lat z choroby żołądka, była wdową po Kazimierzu, pozostali synowie Franciszek, Józef, Antoni, Kazimierz i Piotr. Przypuszczalnie nie osiągnęła jednak 60tki.

Rewizyjna Skazka marzec 1816: Kazimierz syn Macieja Zaborowski 33 lata, syn Michał 7 (żony brak), brat Jan 27, żona Ewa 21, bracia Michał 24 i Marcin 15.


Podobne zjawisko udało mi się zauważyć również w parafii Repla, sama pochodzę z rodziny Romańczuk alias Sakson. Przypuszczam, że aliasy były dość rozpowszechnione w tych stronach. Do ich wytropienia trzeba jednak włożyć sporo wysiłku, a przede wszystkim posiadać dokładne indeksy z parafii na przeciągu 40-50 lat.



Gordian

Widzę że tutaj jeden z praszczurów (właściwie praszczurka) miał nazwisko Pacuk!
Podobne "aliasy" miałem w parafii Wlk. Eysymontty gdzie Dziemiańczukowie bywali też Rapczukami.
Dopiero Revizna Skazka 1795 wyjaśniła iż pochodzili od Dziemiana Korabczuka.
Byli też inni "aliasowie". Zastanawiałem się przez pewien czas czy Korabczuk ma coś wspólnego z Korabem - herbem Eysymonttów.
Niestety bez efektów
Pozdrawiam
Gordian

A. Rybalko

Panna Pacukówna pochodziła z par. Szczuczyn, a tę parafię też już mamy na oku, jeśli chodzi o indeksację. Wtedy się również wiele wyjaśni.
Korabczuk pochodzi raczej od wyplatania koszyków, patrz. korob, i rosyjska koroboczka. Ale być może, że Rabczuk jest nazwiskiem samodzielnym, raby znaczy pstry, upstrzony ("kurka raba" z bajki), powiedzmy również ospowaty. Ech, te meandry językowe...