DZIENISZCZYK ZALESIANY (ZALEŚNA)

Zaczęty przez Andrzej Juruć, Lipiec 27, 2019, 07:29:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Juruć

Dzień dobry.
Nazywam się Andrei Yuruts.
Szukam korzenia mojego pradziadka (Dzieniszczyk (Dzianiszczyk) 9Feiodor) Theodorus, 1882, wieś Zalesiany (Zaleśna) grodzieński powiat).

Czy mogę wyjaśnić, czy takie nazwisko znajduje się na listach ślubów, chrztów i zgonów (Parafia w Jeziorach i/lub Parafia Kaszubińce) w latach 1880-1929?

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Juruć
Warszawa
andrei_yuruts@tut.by
+48576884328



Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Andrzej Juruć w Lipiec 27, 2019, 07:29:18 PM
Nazywam się Andrei Yuruts.
Szuka, korzenia mojego pradziadka (Dzieniszczyk (Dzianiszczyk) 9Feiodor) Theodorus, 1882, wieś Zalesiany (Zaleśna) grodzieński powiat).
Czy mogę wyjaśnić, czy takie nazwisko znajduje się na listach ślubów, chrztów i zgonów (Parafia w Jeziorach i/lub Parafia Kaszubińce) w latach 1880-1929?

Panie Andrzeju,
Pytanie wydaje się proste, ale odpowiedz na nie już tak prosta nie będzie. Pyta Pan o lata 1880-1929 i parafie Jeziory i Kaszubińce. Z tego okresu mogę się jedynie oprzeć na spisach wiernych tych parafii z roku 1926 i oczywiście mówimy o parafiach rzymsko-katolickich. Zalesiany (Zaleśna) w księgach metrykalnych parafii Jeziory przez 50 lat (1800-1850) wystąpiły ledwie 2 razy - w 1837 i 1848 roku. W spisie wiernych parafii Jeziory wymienione 5 razy, ale bez związku z szukanym nazwiskiem przodka. W późniejszych latach nie pojawiają się ani w Jeziorach, ani Kaszubińcach. W spisach parafialnych z 1926 roku nie są wymieniane.
Przypuszczam, że Zalesiany i jej mieszkańcy większy związek mieli z jedną z okolicznych cerkwi greko-katolickich (Unickich) - Skidel, Żydomla, Jeziory, Kozłowicze..

W parafii Jeziory nazwisko DZIENISZCZYK pojawia się w dopiero w 1822 roku, w związku ze ślubem Pawła Dzieniszczyka (pracowitego) z Barbarą Benderówną (BENDER?). Ślub zawarto 5 II 1822 roku. Pan młody lub panna młoda pochodzili ze wsi Kaszubińce. W księgach chrztów parafii Jeziory odnotowano narodziny trzech córek tego małżeństwa: Ewa (27 V 1824) i Marianna (23 IX 1825) i Róża (29 VIII 1841). Pierwsze dwie córki rodzą się w okolicy Huszczyce, a ostatnia we wsi Kaszubińce.

Drugie małżeństwo (akt Nr 1/1836), w którym występuje poszukiwane przez Pana nazwisko odbywa się w parafii Jeziory 26 I 1836 roku. Pan młody to Teodor Dzieniszczyk, kawaler lat 20, pracowity z Huszczyc, parafianin cerkwi greko-uniskiej skidelskiej (Skidel), syn Wawrzyńca i Józefy z domu Zanieszczyk (?). Panna młoda to Teodora Hnoynicka (Hnojnicka) - parafianka kościoła jezierskiego, panna lat 18, pracowita ze wsi Kaszubińce, córka Jana i Rozali z domu Kondraszuk.  Jednym ze świadków jest Daniel Dzieniszczyk. W księgach chrztów parafii Jeziory odnotowano narodziny dwóch córek tego małżeństwa: Antonina (13 XI 1839) i Klara (27 X 1845). Matka dziecka zapisywana, jako Hnaynicka, Hnojnicka (Gnojnicka?). Antonina przeżyła zaledwie rok - umiera 29 X 1840 roku (akt Nr 54/1840) z gorączki - pochowana na cmentarzu w Kotrze.

Nazwisko Dzieniszczyk pojawia się w spisie wiernych parafii Jeziory z 1851 roku we wsi Huszczyce i Kaszubińce. W Huszczycach odnajdujemy Teodorę Dzieniszczyk z domu Kurisztóna (?) lat 63 (ur. ok. 1788) i jej trzy córki: Anastazja lat 28 (ur. ok. 1823), Mariannę lat 24 (ur. ok. 1827) i Annę lat 22 (ur. ok. 1829). Z wieku Teodory wynika, że nie była to żona Teodora.

W Kaszubińcach w tym samym spisie wymieniono Barbarę Dzieniszczyk lat 52 (ur. ok. 1799) i jej trzy córki: Teklę lat 24 (ur. ok. 1827), Martę lat 15 (ur. ok. 1836) i Rozalię lat 12 (ur. ok. 1839). Kolejna wymieniona w spisie to Teodora Gnojnicka lat 34 (ur.ok 1817) - to zapewne żona Teodora. W spisie pojawia się także Dzieniszczyk Bartłomiej lat 28 (ur. ok. 1823) syn Wasiija. Byli to chyba jedyni mężczyźni z tego rodu o wyznaniu rzymsko-katolickim. Wasilij zmarł w Kaszubińcach 28 I 1831 roku w wieku 70 lat "ze starości" . W akcie zgonu zapisano, że pozostawił żonę Martynę (Matronę?), syna Bartłomieja i córkę Justynę (akt Nr 5/1831). Martyna (Matrona) zmarła 6 VI 1847 roku "ze starości". W akcie, jako jej żyjące dzieci wymieniono Bartłomieja i Justynę. W księgach zgonów parafii Jeziory odnajdujemy jeszcze jeden akt - w dniu 1 I 1848 roku z "puchliny wodnej" zmarła 15-letnia panna Tekla Dzieniszczyk. Nie podano informacji o rodzicach.

I to jest wszystko, co wiadomo o rodzinach Dzieniszczyk zamieszkałych w parafii Jeziory. Występowanie w zapisach samych prawie kobiet (wyjątek Bartłomiej i jego ojciec) świadczy o tym, że mężczyźni (Teodor i Paweł) byli innego wyznania niż rzymsko-katolickie. Pożenili się z katoliczkami w obrządku rzymsko-katolickim pozostając w swojej wierze. Synowie tych małżeństw - bo zapewne tacy byli chrzczeni i bierzmowani byli prawdopodobnie w unickiej cerkwi skidelskiej.  Świadczy o tym spis wiernych cerkwi z 1824 roku, gdzie w wsiach: Huszczyce, Mazanowo, Birulicze, Niekrasze, Suchowlany, Chwojniany, Puzewicze i Kowszewo odnajdziemy bardzo wiele osób o nazwisku Dzieniszczyk.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

A. Rybalko

Dodam i ja swoje małe trzy grosze.

Z indeksów 1806-1810 greko-katolickiej (unickiej) parafii Skidel wynika, że rodziny Dzieniszczyk były w parafii dość liczne:

1806.10.00   Kaszubińce   Justyna         Dzieniszczyk         Wasil   Matrona
1806.10.00   Huszczyce   Antoni         Dzieniszczyk         Stefan   Zofia
1807.07.00   Huszczyce   Marcjanna         Dzieniszczyk         Benedykt   Marcela
1808.01.00   okolica Kotra   Marek         Dzieniszczyk         Paweł   Anna
1808.07.00   Huszczyce   Emelian         Dzieniszczyk         Jan   Anna
1808.12.00   Huszczyce   Adam         Dzieniszczyk         Eliasz   Apolonia
1809.11.00   Huszczyce   Paraskiewia      Daniszczyk   Dzieniszczyk         Stefan   Zofia
1810.04.00   Hołowacze   Magdalena         Dzieniszczyk         Hryhor   Agata
1810.08.00   Huszczyce   Marianna         Dzieniszczyk         Benedykt   Marcela

To tylko taka wskazówka na przyszłość, kiedy zainteresują Pana dalsze czasy niż 1880 :)

Andrzej Juruć

#3
SZANOWNI PAŃSTWO!

Bardzo dziękuję za informacje!

Czy możecie doradzić, gdzie dalej szukać korzeni mojego pradziadka (Dzieniszczyk (Dzianiszczyk) Teodor (Fiodor) syn Romana)?
Czy mogę poprosić Państwo, żeby zobaczyli w listach wierzących i innych istniejących listach kościołów Parafii grekokatolickiej (na przykład, w Kaszubińcach, w Jeziorach, w Skidlu) nazwisko Dzieniszczyk?


"że mężczyźni (Teodor i Paweł) byli innego wyznania niż rzymsko-katolickie" - kto to jest Paweł?

Wiem, że pradziadak był żonaty i miał dwie córki.
W latach 1900-1918 udał się do prowincji Vyatka lub został zesłany do tej prowincji. Po 1921 roku pradziadek wrócił do Polski z nową rodziną. Początkowo mieszkał w jejnej z dzielnic Lachowicze (prawdopodobnie we wsi Krivoshin (Krywoszyn), a następnie przeniósł się do miasta Baranowicze.
Bardzo często moja babcia (córka pradziadka z drugiego małżeństwa) mówiła o Skidelu jako ostatniem miejsce zamieszkania swoich przyrodnich sióstr (z których jedna pracowała jako nauczycielka w Skidelu).

Z wyrazami szacunku,
Anrzej Juruć

Warszawa-Mokotów

Rafał Jurowski

#4
Witam,

Czy znane jest Panu to źródło? To chyba Pana krewniacy ...? W Huszczycach do dziś mieszka moja rodzina, może będę w stanie ustalić czy tam jeszcze mieszkają ! :)

Obwieszczenia Publiczne. R.22, № 23 (23 marca 1938), strona 19, 21

https://polona.pl/item/obwieszczenia-publiczne-r-22-no-23-23-marca-1938,Njc3ODg5Nzc/19/#info:metadata

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

#5
A i jeszcze coś takiego ...

Zespół: 4/794/0 Starostwo Powiatowe Grodzieńskie Referat Rolnictwa i Reform Rolnych » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: 15
[Scalenie gruntów wsi Zalesiany, gm. Skidel, pow. grodzieński]

https://szukajwarchiwach.pl/4/794/0/-/15?q=skidel&wynik=2&rpp=15&page=1#tabJednostka