Dmitrjew, Jasińscy

Zaczęty przez Eulem, Sierpień 15, 2018, 05:09:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Eulem

Dzień dobry, przy okazji planowanego wyjazdu na motocyklu do Grodna i poszukiwania ulic Jerozolimskiej i Skidelskiej trafiłem na forum.
Jestem wnukiem rodziny Dmitrjew (Jan i Stanisława z domu Jasińska), a prawnukiem Romualdy i Mikołaja. Pradziadek Mikołaj przepadł wyprowadzony przez NKWD prawdopodobnie późną jesienią lub wczesną zimą 1944. Serdecznie Państwa pozdrawiam i jeśli w jakiś sposób drogi naszych przodków się krzyżowały i posiadają Państwo w tym względzie wiedzę, zachęcam do kontaktu.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Eulem w Sierpień 15, 2018, 05:09:29 PM
Dzień dobry, przy okazji planowanego wyjazdu na motocyklu do Grodna i poszukiwania ulic Jerozolimskiej i Skidelskiej trafiłem na forum.
Jestem wnukiem rodziny Dmitrjew (Jan i Stanisława z domu Jasińska), a prawnukiem Romualdy i Mikołaja. Pradziadek Mikołaj przepadł wyprowadzony przez NKWD prawdopodobnie późną jesienią lub wczesną zimą 1944. Serdecznie Państwa pozdrawiam i jeśli w jakiś sposób drogi naszych przodków się krzyżowały i posiadają Państwo w tym względzie wiedzę, zachęcam do kontaktu.

Witam, w spisie wiernych parafii bernardyńskiej z 1926 roku podane nazwisko w obrębie ulic Jerozolimskiej i Skidelskiej nie występuje. Ze zbliżonych nazwisk tylko DYMITRUK - Józefa lat 39 i jej syn Józef ur. ok. 1925. Ojciec wyznania prawosławnego. Rodzina mieszkała przy ul. Jerozolimskiej 18.
Nazwiska DMITRIEW brak  również na tzw. Zaułku Jerozolimskim i pozostałych ulicach Grodna leżących w obrębie parafii bernardyńskiej. Być może mieszkali gdzieś w okolicy Grodna.
Stanisława DMITRIEW z domu JASIŃSKA - nie wiem kiedy urodziła się Pańska babcia, ale jej nazwisko rodowe występuje w spisie. Ta którą odnalazłem urodziła się około 1918 roku i była córką Marcina i Teofili zd. ANDRUSZKIEWICZ. Mieszkali w Grodnie przy ul. Bonifraterskiej 7.

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Eulem

Stanisława wszystko się zgadza, dziękuję. Jan urodził się w Charkowie. Z dokumentów przedowojennych Paszport z wpisem meldunkowym z 1930 wynika, że Mikołaj mieszkał na Jerozolimskiej 4. A z dokumentów okupacyjnych Jana i Stanisławy, że mieszkali na Skidelskiej 29. Tuż przed repatrjacją pojawia się Skidelska 47. W niedzielę poszwędam się po obu ulicach, no i poszukam adresu panieńskiego Stanisławy (babci) Bonifraterska 7. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze.

Rafał Jurowski

Dwie rodziny Jurowskich mieszkały na Jerozolimskiej,. Jedna mieszkała tam w 1926 roku to rodzina brata proadziadka a druga to rodzina lekarza wojskowego Konrada Jurowskiego.
Może się znali ?

Eulem

Niestety tego już nie sprawdzę. Dziadkowie odeszli, ale ich opowieści o życiu w Grodnie i okolicach mocno zapadły mi w pamięć. Zostało też sporo zdjęć, począwszy od 1941. W niedzielę odwiedzę to miasto pierwszy raz i czuję pewną ekscytację. Sam urodziłem się w Gorzowie dawnym Landsbergu i doskonale rozumiem byłych mieszkańców Landsberga, chcących zobaczyć domy i okolice bliskie ich przodkom.