Szydłowice czy Mścibów

Zaczęty przez sztaat, Lipiec 02, 2020, 12:36:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sztaat

Według wszystkich znanych mi źródeł, Bierdziki (Berdziki) leżące w pow Wołkowyskim do 1922 roku należały do parafii Mścibów. Wydało mi się to dziwne ponieważ dużo bliżej leży parafia Szydłowice. Co więcej, droga do Mścibowa prowadzi właśnie przez Szydłowice. W metrykach z parafii Szydłowice, Bierdziki pojawiają się powszechnie, w Mścibowie nigdy.  Skąd więc ten Mścibów?

Przy okazji zapytam, czy ktoś może wie czy zachowały się księgi parafialne z Szydłowic z przełomu XIX i XX w. Jeśi tak to gdzie ich szukać i czy są dostępne online?
Pozdrawiam

A. Rybalko

Księgi wszystkich parafii dekanatu wołkowyskiego zachowały się do 1864 roku, dalej jest duża luka.  Lata 1922-1937 powinny być w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Z jakiegoś powodu trzy roczniki znalazły się w Bibliotece Akademii Nauk czyli im. Wróblewskich w Wilnie, mianowicie 1870, 1871 i i874.
Pytałam o pozostałe księgi w Grodnie i Mińsku, powiedziano mi, że "nie ma ich w przyrodzie".
Moja rodzina mieszkała w parafii Repla, udało mi się mimo tej luki ustalić imię mojego prapradziadka. Wiedziałam z przekazu rodzinnego, że pradziadek Jan urodził się w 1867. W spisie parafialnym z roku 1909 znalazłam jego rodzinę i dowiedziałam się imienia jego ojca. Odpowiednich wiekowo Antonich Rybałko było w parafii tylko dwóch, jeden z nich zmarł młodo, znana jest jego metryka zgonu. Pozostał tylko jeden, mój.

sztaat

#2
Cytat: A. Rybalko w Lipiec 02, 2020, 09:22:55 PM
Księgi wszystkich parafii dekanatu wołkowyskiego zachowały się do 1864 roku, dalej jest duża luka.  Lata 1922-1937 powinny być w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Z jakiegoś powodu trzy roczniki znalazły się w Bibliotece Akademii Nauk czyli im. Wróblewskich w Wilnie, mianowicie 1870, 1871 i i874.

To cenna informacja. A gdzie są przechowywane te do 1864 roku? U Mormonów są tylko do roku 1818.

Cytat: A. Rybalko w Lipiec 02, 2020, 09:22:55 PM
Pytałam o pozostałe księgi w Grodnie i Mińsku, powiedziano mi, że "nie ma ich w przyrodzie".

Tego się niestety spodziewałem...

Cytat: A. Rybalko w Lipiec 02, 2020, 09:22:55 PM
Moja rodzina mieszkała w parafii Repla, udało mi się mimo tej luki ustalić imię mojego prapradziadka. Wiedziałam z przekazu rodzinnego, że pradziadek Jan urodził się w 1867. W spisie parafialnym z roku 1909 znalazłam jego rodzinę i dowiedziałam się imienia jego ojca. Odpowiednich wiekowo Antonich Rybałko było w parafii tylko dwóch, jeden z nich zmarł młodo, znana jest jego metryka zgonu. Pozostał tylko jeden, mój.

Mi dużo pomógł spis parafii Szydłowickiej z 1859 roku, który pare dni temu otrzymałem od Stowarzyszenia a dzięki któremu mogłem określić datę urodzin mojego pradziadka (również Antoniego). Okazuje się że urodził się w 1840 roku t.j. 10 lat wcześniej niż szacował mój ojciec. Niestety nie mam co do tego 100% pewności gdyż spis obejmuje tylko osoby które przystępowały do spowiedzi. Być może gdzieś obok żył sobie inny Antoni w wieku przed-komunijnym nie uwzględniony w spisie.

Gordian

#3
Cytat: A. Rybalko w Lipiec 02, 2020, 09:22:55 PM
[...  Lata 1922-1937 powinny być w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku...]
Tu jest pewne drobne nieporozumienie - w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku są z lat 1922-37 księgi dekanatu Łunna. Dekanat ten obejmował część parafii z  dekanatów Grodno i Wołkowysk. Z grodzieńskiego były tam m. in. Zaniewicze, Wlk. Eysymontty. Z wołkowyskiego np. Wołpa i Repla. Na pewno nie było tam Wołkowyska i raczej też nie było Szydłowic czy Mścibowa. Najlepiej można to stwierdzić po schematyzmach metropolii wileńskiej.

A. Rybalko

Dzięki Panie Jerzy! To był wtedy rzeczywiście dekanat Łunna, który nie sięgał Szydłowicz. Ale w Białymstoku warto się dowiedzieć, może?...

Co do roczników 1819-1864 - są na family search, wystarczy w katalogu wpisać "Wołkowysk" i tam wejść.

sztaat

Faktycznie! A ja szukałem jedynie powierzchownie po "Szydłowicach"...
Dziękuję jeszcze raz.