Strelnikoff, Bartoszewicz, Marcjun, gmina Bohorodycka powiatu Grodzieńskiego.

Zaczęty przez Strelnikoff, Kwiecień 19, 2013, 03:47:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Strelnikoff

Dmitrij Strelnikoff, pisarz rosyjski i polski.
Jedna z linii moich przodków – Bartoszewiczowie – wywodzi się z gminy Bohorodyckiej powiatu Grodzieńskiego guberni Grodzieńskiej (XIX stulecie). Mój prapradziadek, Mikołaj Bartoszewicz (syn Mikołaja i Anny) urodził sie w latach 1859-1861, najprawdopodobniej w 1860 roku, w rzeczonej gminie (na razie nie wiadomo w jakiej dokładnie miejscowości). Ojciec prapradziadka zginął jako powstaniec styczniowy. Centrum gminy Bohorodyckiej stanowiły Massalany i Eysymontty Wielkie. Zakładam, że to są tereny parafii Eysymontty Wielkie. Szukam rodziców Mikołaja Bartoszewicza oraz następne pokolenia wstecz włącznie do połowy XVIII stulecia.
Możliwe, że na Grodzieńszczyźnie urodziła się również moja praprababcia (żona Mikołaja Bartoszewicza) – Salomea. Prawdopodobnie przyszła na świat z nieprawego łoża (urodzona w latach 1869-1871, najprawdopodobniej w 1870 roku). Podczas ślubu z Mikołajem (miał miejsce w Sankt-Petersburgu 17.X.1893 r.), jako rodziców wymieniła tylko matkę (Juliannę) i nazwisko Marcjun (Марцюн). Ciekawie wyglądają akty chrztu dzieci Mikołaja i Salomei (wszystkie urodziły się w St-Petersburgu). W nich Salomea najczęściej jest zapisana jako Salomea Marcjun, pojawia się też imię ojca: córka Jana. Ale w trzech aktach Salomea występuje jako: Malcjunas (Мальцюнас), Martiunak (Мартюнак) oraz Jackiewicz. To ostatnie nazwisko pojawia sie w akcie najbardziej obfitym w informacje (nowy ksiądz najprawdopodobniej wymógł na rodzicach podanie jak najściślejszych danych). Jackiewicz, to najwyraźniej nazwisko jej ojca. Jackiewiczów w gminie Bohorodyckiej nie wykryłem (w 1890 w Triediakach/Trietiakach/Trzeciakach władał ziemia Napoleon Jancewicz, ale nie Jackiewicz). Nie znalazłem tam również Marcjunów. Zastanawiam się wiec, czy Salomea rzeczywiście urodziła się w powiecie Grodzieńskim (zwłaszcza biorąc pod uwagę litewskie brzmienie niektórych odmian jej nazwiska po matce, np. Malcjunas). Jeśli tak nie jest, to z największym prawdopodobieństwem urodziła się w Wilnie, Kownie lub Poniewieżu (z mniejszym w Szawle – Šiauliai). Możliwe, że jej nazwisko na Litwie pisało się Maciunas (Mačiūnas). Nosicieli tego nazwiska dość licznie zamieszkują okolice Wilna, Kowna i Poniewieża (zresztą Wilno i Kowno, jako miejsce jej urodzenia, zgadzają się również z legendą rodzinną).
Obecnie nosicieli nazwiska Marcjun (Марцюн) w ogóle nie mogę znaleźć. Świadczy to o tym, że nazwisko owe jest zniekształconą (może przez mieszkanie na Litwie) formą nazwisk Marcun (Марцун) i Marciun (Марчун), dobrze znanych na Rusi. Marcunowie są znani już od XV-XVI stulecia z Wielkiego Nowogrodu. To nazwisko obecnie dość często jest notowane również w zachodniej Ukrainie (Browary, Żytomierz). Występuje też w Polsce (łącznie 6 osób: pięć we Wrocławiu i jedna w Świdwinie). Marciunowie są znani na Rusi od czasów Ioanna Groźnego, ponad to byli notowani w mieście Murom w XVII-XVIII stuleciach. Byli też Marcuszowscy, wspomina o nich w Herbarzu Polskim Tadeusz Gajl (Marcuszowski, 1540 rok, z Ruskiego).
W chwili obecnej kończę pracę nad książką po części poświęconą losowi mojej prababci, Heleny Bartoszewicz, wybitnej lekarki, córce Mikołaja i Salomei, urodzonej w Sankt-Petersburgu i pracującej w latach 40-50-tych w Turkiestanie (epidemiolog, profesor nauk medycznych).   

Gdyby ktokolwiek z Państwa podczas swojej pracy natrafił na zbieżność nazwisk, imion, nazw miejscowości ewentualnie kojarzących sie z historią moich Bartoszewiczów, Marcjunów i Jackiewiczów, będę wdzięczny za sygnał. Ze swojej strony mogę zaoferować tłumaczenia z rosyjskiego na polski i odwrotnie.