Forum Rodów Grodzieńskich

Źródła historyczne => Inne źródła => Wątek zaczęty przez: Sławomir Olczyk w Sierpień 22, 2012, 12:32:25 PM

Tytuł: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Sierpień 22, 2012, 12:32:25 PM
Rafał Jurowski zdobył fantastyczny dokument. Oto jego treść:

Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz

My niżej podpisani Posesorowie całej okolicy Obuchowicz, czynimy jawno tym naszym dobrowolnym i jednomyślnym dzielczym ugodzonym Dokumentem w tym, iż co my mając część Gaju wspólnego od przodków naszych, dotąd jeszcze nie dzielny, któren umyśliliśmy sobie podzielić na osiem części, szukając tylko w potomne czasy, jak nam też i sukcesorom naszym spokojnego używania w przypadającej w szczególności z nas każdemu schedy. Nie stanowiąc. żaden nas pod żadnym pretekstem sched uczestnictwa wielkości używalnych gruntów ani też szczupłości onych, lecz wszystko zarówno dopuściliśmy do podziału, rozmierzywszy i otrybowawszy, w szczególności każdą część.

   Pierwsza część ma się zaczynać od poletka Rudawek, która przypada na sukcesorów opłacających dymy puste, a ósma kończy się przy Wielkim Gaju to jest – przy Szadzibie Carowskiej.
Od daty zaś zapadłego dokumentu wolny będzie każdy Posesor swoją schedę przypadającą, komu chcąc dać, darować  i wiecznemi czasy zapisać i jako chcąc żonie postąpić ku własnym potrzebom i użytkom, jak nam tak też i sukcesorom naszym, nie czyniąc jeden drugiemu żadnej przeszkody ani też mitręgi w przypadłej schedzie pod penami winy. A jeżeli kto złapanym zostanie przez posesora przy wycięciu na jego schedzie, takowy przestępca  ma zapłacić sztrafę za każdy pień po złotych dwadzieścia. I tak część wyznaczona na dymy puste, zostaje większą od tych, każdej części trzecią częścią.

   W tejże części znajduje się posesorów 14, które mają pomiędzy takową część podzielić na równe schedy, a w szczególności pierwszą schedę ma wziąć od poletka Rudawek JP Tomasz Radziwanowski, drugą Jan Fedorowicz Obuchowicz, trzecią Wincenty Tołoczko, czwartą Marcin Pyrski, piątą Adam Radziwanowski i Jan Iwanowicz Obuchowicz, szóstą i siódmą Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa, ósmą Jan Jerzewicz Obuchowicz, dziewiątą Jan Gilertowicz Obuchowicz, dziesiątą Michał Karpusiewicz [Obuchowicz], jedenastą Tadeusz Parchowski, dwunastą Franciszek Karpusiewicz Obuchowicz, Jan, Józef i Aleksander Pawłowiczowie Obuchowiczowie, trzynastą Konstanty Pawłowicz, Jan Mikołajewicz i Łukasz Józefowicz Obuchowiczowie, czternastą Kazimierz Grobicki, rotmistrz powiatu grodzieńskiego.

   W drugiej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 posesorów bierze pierwszą ręką obok leżącą przy schedzie WJ Pana Kazimierza Grobickiego JP Marcin Pyrski, drugą Adam Janowicz Obuchowicz, trzecią Fabian Janowicz Obuchowicz, czwartą Szymon Michałowicz Obuchowicz, piątą Jan Michałowicz Obuchowicz, szóstą Franciszek Michałowicz Obuchowicz, siódmą Franciszek Stanisławowicz Obuchowicz, ósmą Jan Stanisławowicz Obuchowicz, dziewiątą Łukasz Józefowicz Obuchowicz i dziesiątą Jan Fedorowicz Obuchowicz kasjer.

   W trzeciej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części JP Jana Fedorowicza Obuchowicza bierze J. Pan Maciej Fabianowicz Obuchowicz, drugą Jan Iwanowicz Obuchowicz, trzecią Felicjan Janowicz Obuchowicz, czwartą Franciszek Kadusiewicz Obuchowicz, piątą Nikodem Franciszkowicz Obuchowicz, szóstą Jan Mikołajewicz Obuchowicz, siódmą Jan Adamowicz Obuchowicz, ósmą Tomasz Adamowicz Obuchowicz, dziewiątą Wawrzyniec Adamowicz Obuchowicz i dziesiątą Piotr Eysymontt.

   W czwartej części znajduje się posesorów 12, z tych 12 pierwszą ręką bierze od części JP Piotra Eysymontta, JP Karol Radziwanowski, drugą Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz, trzecią Marcin Cyprianowicz Obuchowicz, czwartą Jan Konstantynowicz Obuchowicz, piątą Bazyli Cidzik, szóstą Mikołaj Horbaczewski, siódmą Adam Franciszkowicz Obuchowicz, ósmą Mateusz Franciszkowicz Obuchowicz, dziewiątą Janowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa, dziesiątą Mikołaj Jerzewicz Obuchowicz, jedenastą Teofilowa Radziwanowska wdowa i dwunastą Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa.

   W piątej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części Franciszkowej Ludwikowiczowej Obuchowiczowej, JP Tomasz Radziwanowski, drugą Józef Cimochowicz Obuchowicz, trzecią Fabian Kazimierzowicz Obuchowicz, czwartą Mateusz Kazimierzowicz Obuchowicz, piątą Kazimierz Iwanowicz Obuchowicz, szóstą Mikołajowa Karpusiewiczowa Obuchowiczowa wdowa, siódmą Franciszek Karpusiewicz Obuchowicz, ósmą Antoni Michałowicz Obuchowicz, dziewiątą Franciszek Wiktorewicz Obuchowicz i dziesiąty Antoni Wiktorewicz Obuchowicz.

   W szóstej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części JP Antoniego Wiktorewicza Obuchowicza, JP Maciej Lisowski, drugą Kazimierz Lisowski, trzecią Maciej Franciszkowicz Obuchowicz, czwartą Ignacy Franciszkowicz Obuchowicz, piątą Mateuszowa Jurewiczowa Obuchowiczowa, szóstą Michał Jurewicz Obuchowicz, siódmą Franciszek Aleksandrowicz, ósmą Antoni Strupiński, dziewiątą Aleksander Bohatyrewicz i dziesiątą Jan Franciszkowicz Obuchowicz.

   W siódmej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części Jana Franciszkowicza Obuchowicza, JP Bartłomiej Pawłowicz Obuchowicz, drugą Jan Pawłowicz Obuchowicz, trzecią Józef Pawłowicz Obuchowicz, czwartą Aleksander Pawłowicz Obuchowicz, piątą Konstanty Pawłowicz Obuchowicz, szóstą Andrzejowa Bakiejowa Obuchowiczowa, siódmą Wincenty Józefowicz Obuchowicz, ósmą Karolina Kamińska, dziewiątą i dziesiątą Kazimierz Grobicki.

   I na ostatek w ósmej części znajduje się także posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części WJP Kazimierza Grobickiego, JP Tadeusz Parchowski, drugą Konstanty Parchowski, trzecią Józef Parchowski, czwartą Andrzej Parchowski, piątą Ignacy Eysymontt, szóstą Władysław Pawłowski, siódmą Wincenty Tołoczko, ósmą Antonina Radziwanowska, dziewiątą Aleksander Ludwikowicz Obuchowicz i dziesiątą Adam Radziwanowski.

   I takowe zawarte punkta pomiędzy nami wyżej w szczególności podziału tegoż Gaju. Najmocniej wyrażamy i to: kto po zawartym takowym dokumencie będzie szukał schedy, a takowego nie było w przytomności więc wtedy nie ma prawa i mieć nie może ani teraz ani w potomne czasy dochodzenia swojej schedy pomiędzy Całą Okolicą tedy tylko może upomnieć się u swoich uczestników trzymających jego Posesję.

   Posesorowie znajdujące się w każdych częściach mają się podzielić pomiędzy sobą na równe schedy lub części jak komu przypada z porządku według opisania w tym dokumencie bez żadnej kłótni i mitręgi pomiędzy sobą.


   A jeśli kto z nas ważył się burzyć takowy dokument wtedy składamy sami na siebie i na sukcesorów naszych sztrofu do zapłacenia całego swego majątku jak ruchomego tak i nieruchomego znajdującego się w tejże Okolicy Obuchowiczach.

   My Szlachta przeciw takowego burzyciela mamy wszyscy rękę jeden drugiego stawiać i jakie będą ważone Expensy na to, zarówno expensować, a jeśli któren z nas nie będzie przystępował do takowego Expensu więc i ten utraci swoją schedę mającą w tymże Gaju.

   Na ostatek warujemy i to. Jak Postój od przechodzących wojsk, tak i podwody mamy wszyscy posesorowie zarówno ulegać bez żadnej Excepcji. Do którego dokumentu dzielczego na mocy nam danego od wyż wspomnianych Posesorów Całey Okolicy Obuchowicz własną ręcznie podpisujemy się.


Datt w Okolicy Obuchowicz roku 1809 Februarii 28 dnia.

Kazimierz Grobicki
Bartłomiej Obuchowicz Pawłowicz
Jan Mikołajewicz Obuchowicz
Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa
Fabian Janowicz Obuchowicz
Karol Radziwanowski
Aleksander Pawłowicz Obuchowicz

Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Sierpień 22, 2012, 12:48:31 PM
Witam,

Przede wszystkim dziękuję Ludwiku za doskonałe przepisanie dokumentu !
Czy komuś wiadomo w którym archiwum znajdują tego rodzaju dokumenty jak powyższy, ale dotyczące innych okolic wokół Grodna ?
Może ktoś zna dokładny zespół ?

Pozdrawiam
Rafał
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Janusz Radziwonowski w Sierpień 22, 2012, 05:00:10 PM
Bardzo dziękuję - dla mnie bomba!
                                                      Janusz Radziwonowski
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: anna sobczak (grobicka) w Październik 28, 2012, 01:38:41 AM
Kazimierz Grobicki to mój prapradziadek, więc jest to dla mnie bardzo cenny dokument. Dziękuję bardzo za jego umieszczenie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Październik 28, 2012, 10:22:44 PM
Cieszę się, ten Kazik to zdaje się że także mój praszczur :)

Proszę sobie wyobrazić, że powyższy dokument zakupiłem na Allegro... Nie wiem jakim sposobem trafił właśnie tam.
Należał na pewno do jakiejś rodziny Obuchowiczów, dołączone były do niego także zdjęcia prywatne tej rodziny których już nie kupiłem, teraz żałuję. Może ktoś likwidował mieszkanie  i pozbywał się staroci ? Ile takich dokumentów już trafiło i wkrótce trafi do pieca ? W najlepszym przypadku na aukcje...
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 15, 2014, 04:33:37 PM
Tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=142.msg190#msg190 
Pan Rafal podawal
Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

A mam nadzeje ze kilka z tych Obuchowiczow mogli by byc moi:

Konstanty Pawlowicz Obuchowicz
Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz
Jan Konstantynowicz Obuchowicz

A mysle w taki spososb dla tego ze wiem o swojej rodzine z ok. Obuchowicz:

- moja babcja Janina Obuchowicz
- rodzicy babci Janiny- Julian Obuchowicz (r.1857) + Wiktorya Lisowska (r.1869)
- u Juliana byla siostra Solomeja, wyszla za Grobickiego
- rodzicy Juliana to Feliks (ci Felicijan) Obuchowicz (r.1831, uczestnik powstanja 1863-1864)) i Stefania Toloczko (r.1839).
- rodzicy Feliksa\Felicijana to: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802) i Josefa
- ojcec Stefana Obuchowicz to byl Konstanty Obuchowicz (lata niewedomy, ale w 1809 mog by byc stalych lat)

O prawdziwe podobne ze od tego Konstantego naszych Obuchowiczow w okolice zwali" Kastusjuczki". A innych "Wikcjuczki", "Jezuczki" i tak dalej - wszystcy byli Obuchowicze, to trzeba bylo odrozniwac jeden rod od drugiego.

A prosze w tym lisce Pani Anne Sobczak ci wiedomo cos o tej Solomeje Grobickiej z domu Obuchowicze ?

A prosze Pana Rafala ci mozno dostac kopije tego dokumentu i w jaki sposob jak trzeba oplacic?

Ci wiedomo cos o tych moich Obuchowiczach i innych.
Ci byli te powszystcy z ok.Obuchowicze pokrzewnione z rodem Obuchowicz z ok. Lipa pod Nowogrodkiem (te znakomite sejmowe Obuchowicze z diaryuszami i inne)?

Pozdrawiam

Pawel Konstantynowicz
Mahilew, Bialorus

(poszukuje wszystko o
Konstantynowicz z ok.Tolloczki
Obuchowicz z ok.Obuchowicze
Mickiewicz i Tubielewicz z ok.Pozyzma pod Werenewo w Lidzkiem\Oszmianskiem pow.)
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Wrzesień 16, 2014, 01:34:46 PM
Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Tego Kazimierza Grobickiego, o którym Pani pisze w 1809 roku jeszcze nie było na świecie. Ten, który występuje w dokumencie, był człowiekiem niemłodym, o czym świadczy urząd rotmistrza, który musiał objąć przed rokiem 1796. Pani Kazimierz zapewne był raczej wnukiem tego z dokumentu.

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 16, 2014, 02:18:33 PM
Do Pani Anny Sobczak

Dalej po rossysku (prsepraszam bardzo za moj zly Polski :) wszystkich na forumie! )

Otec Solomei byl Feliks Obuchowicz (w drugih mestah napisan kak Felicijan) r.1831-1834- umer w 1924-1925. Uchastnik wosstanija 1863-1864 ( u menja est ego foto s zhenoj i synom Julianom i ego zhenoj), prisoedinil tut, nadejus projdjot.  W 1864 perewedion iz dworjan w mesczane. W 1871 upomjanut s semjej w ispowedalnom spiske Jezerskogo kosciola. W 1871 z zhenoj Stefanijej upomjanut kak mesczanin. Pochoronen w Kaszubincach. Gdie mogila zheny- nie znaju.

Zhena Feliksa to byla Stefanija z domu Tolloczko, r. 1839-1840- umerla neizwestno, no ne ransze 1873.

U Feliksa i Stefanii byli deti:
- Julian Obuchowicz (moj praded)
- Solomeja Grobicka (Pani Anny prababcja)
- Kamia-Kazimira, r. 1870- umerla w polugodowalom wozraste ot gorjachki, pohoronena w Kaszubincach (tam byla kaplica)
- Nikolaj Obuchowicz (r. okolo 1870, a toczno ne znaju)

U Feliksa Obuchowicz byla sestra Josefata (r.1830)

Roditeli Feliksa i Josefaty: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802- um. posle 1864) i Josefata (ne znaju s kakogo doma).
Stefan podtwerzhden w dworjanstwe 17.10.1817 opedelenijem GDDS. Rodilsja i zhyl bezwyezdno w ok.Obuchowicze, wladel tam 10 desjatin zemli. Zapisan 07.12.1864 w czislie dworjan, perewedennych w podatnuju kategoriju mesczan.

Otec Stefana byl Konstanty Obuchowicz. A eto najstarszy, kotorogo znaju.

Wsech naszych Obuchowiczej w okolice w 20 weke zazywali kliczkoj "Kastusjuczki". A dumaju, czto eto po etomu Konstantinu. Mozhet, byli u nego bratja ili dwojurodnye po imenam Josef, Stanislaw, Wiktor, potomu czto znaju czto byli jesczio takie kliczki: "Stasjuczki", "Jezuczki", "Wikcjuczki". No eto tolko moi takie predpolozhenija.

A mne oczen interesno, esli kto znajet na forume- est li kakaja-to swjaz mezhdu naszymi Obuchowiczami i temi znamenitymi iz ok.Lipa pod Nowogrodkom?
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 03:06:33 PM
witam
Rzeczywiście tak jest. Dziękuję za podpowiedź. Nie znam się na terminach wojskowych (ale już wiem kto to był rotmistrz) poza tym zmylił mnie fakt, że w mojej rodzinie mężczyźni późno się żenili.
Wyżej wymieniony przeze mnie Kazimierz Grobicki był synem Leona Grobickiego a wnukiem Kazimierza Macieja Grobickiego. Czyli ten ostatni to mój prapraprapradziadek i to najwyraźniej on jest wymieniony w powyższej kopii.

Do Pana Pawła: dziękuję za informacje o naszych wspólnych przodkach.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Wrzesień 16, 2014, 05:11:43 PM
A czy Jan nie był czasami dwuimienny?

Pozdrawiam serdecznie.

PS.
Leon był ożeniony z Franciszką z Obuchowiczów - jeśli mnie pamięć nie myli.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Wrzesień 17, 2014, 09:46:43 AM
Taki ciekawy wpis też o Obuchowiczach ale z innych stron.

http://agadd.home.net.pl/metrykalia/185/sygn.%20157/images/PL_1_185_157_0101.jpg (http://agadd.home.net.pl/metrykalia/185/sygn.%20157/images/PL_1_185_157_0101.jpg)

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Wrzesień 17, 2014, 01:41:50 PM
Panie Pawle.

Warto by było dotrzeć do aktów parafii unickiej w Żydomli. Tam mogą znajdować się akty Pana Przodków. Jeziory w początkach XIX wieku były nieco unikane przez tamtejszą szlachtę.

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 18, 2014, 01:00:21 PM
witam
Do pana Sławomira
Pradziadka Jana znam tylko z jednego imienia, ale być może miał dwa. Mój tata miał dwa.
Nie znałam imienia żony Leona. Dziękuję więc za wszelkie informacje dotyczące mojej rodziny. Dopiero zaczynam "odkrywać" jej bogatą historię.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 18, 2014, 01:09:15 PM
Do Pana Slawomira i innych

Dzieki, to moze naprawde trzeba jescze szukac i po uniatam tez ... Czytalem historycow ktore pisali ze Obuchowiczowie byli prawoslawny w 15-16 wiekach.

A mam jescze takie pytanie: Obuchowicz i Obuchowski w okolicach Obuchowicze, Obuchowo i innych. Ci to moze byc ze wszystcy pochodzo od jednego zrodla? Jak bylo napisane- od Iwaszki Obucha w koncu 15-poczontku 16 w.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Wrzesień 22, 2014, 11:30:44 AM
 :'( :-*Dokument Panu udostępniłem przez PICASA. Jak będzie potrzebna lepsza jakość to postaram się kiedyś to profesjonalnie zeskanować. Prawdopodobnie moją pra-pra-pra babka Jurowska była z Obuchowiczów, ale nie mam 100 % pewności.
Obuchowiczów dużo w mojej rodzinie było poprzez związki z rodziną mojej prababki Radziwanowskiej, która pochodziła z Obuchowicz.
Ciekawe czy rodzina tych "Diariuszowych" Obuchowiczów jest spokrewniona z tymi naszymi, tego niestety nie wiem.
W Sankt Petersburgu są jakieś teczki wywodowe rodu Obuchowiczów, Obuchowskich... zdaje się, że jest niewiele teczek dotyczących linii grodzieńskich, jak na ilość Obuchowiczów mieszkających w Obuchowiczach to trochę podejrzane. 

Cytat: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 15, 2014, 04:33:37 PM
Tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=142.msg190#msg190 
Pan Rafal podawal
Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

A mam nadzeje ze kilka z tych Obuchowiczow mogli by byc moi:

Konstanty Pawlowicz Obuchowicz
Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz
Jan Konstantynowicz Obuchowicz

A mysle w taki spososb dla tego ze wiem o swojej rodzine z ok. Obuchowicz:

- moja babcja Janina Obuchowicz
- rodzicy babci Janiny- Julian Obuchowicz (r.1857) + Wiktorya Lisowska (r.1869)
- u Juliana byla siostra Solomeja, wyszla za Grobickiego
- rodzicy Juliana to Feliks (ci Felicijan) Obuchowicz (r.1831, uczestnik powstanja 1863-1864)) i Stefania Toloczko (r.1839).
- rodzicy Feliksa\Felicijana to: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802) i Josefa
- ojcec Stefana Obuchowicz to byl Konstanty Obuchowicz (lata niewedomy, ale w 1809 mog by byc stalych lat)

O prawdziwe podobne ze od tego Konstantego naszych Obuchowiczow w okolice zwali" Kastusjuczki". A innych "Wikcjuczki", "Jezuczki" i tak dalej - wszystcy byli Obuchowicze, to trzeba bylo odrozniwac jeden rod od drugiego.

A prosze w tym lisce Pani Anne Sobczak ci wiedomo cos o tej Solomeje Grobickiej z domu Obuchowicze ?

A prosze Pana Rafala ci mozno dostac kopije tego dokumentu i w jaki sposob jak trzeba oplacic?

Ci wiedomo cos o tych moich Obuchowiczach i innych.
Ci byli te powszystcy z ok.Obuchowicze pokrzewnione z rodem Obuchowicz z ok. Lipa pod Nowogrodkiem (te znakomite sejmowe Obuchowicze z diaryuszami i inne)?

Pozdrawiam

Pawel Konstantynowicz
Mahilew, Bialorus

(poszukuje wszystko o
Konstantynowicz z ok.Tolloczki
Obuchowicz z ok.Obuchowicze
Mickiewicz i Tubielewicz z ok.Pozyzma pod Werenewo w Lidzkiem\Oszmianskiem pow.)
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Ewa Anna w Listopad 23, 2014, 08:51:14 PM
Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Do Pani Anny Sobczak
Niestety nie znam dokładnie korzeni mojego męża, wiem tylko, że jego pradziadek Mieczysław pochodził z Obuchowicz. Trudno powiedzieć czy mój mąż jest z Panią spokrewniony. Podejrzewam, że jakaś piąta (lub nawet dziesiąta) woda po kisielu :). Natomiast wiem na pewno, że Pani tata Ryszard i jego rodzeństwo bawiło się w 1951 i 52 w Obuchowiczach z moja teściową Jadwigą Obuchowicz i jej siostrą Leokadią. Mieszkali wówczas u Romana Obuchowicza razem z Mieczysławem. Jadwiga trochę słabo to pamięta, ale obiecała przypomnieć sobie jak najwięcej. Natomiast nazwisko państwa Grobickich często pojawiało się we wspomnieniach jej mamy Zofii. Gdy tylko pojedziemy do Zofii spróbuję zapytać ją o Pani przodków. Zofia z córkami również została wywieziona z Obuchowicz do Kazachstanu w 1952. Na szczęście udało im się przyjechać do Polski i zamieszkali w Olecku.
Pozdrawiam serdecznie Ewa
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: wojti w Luty 18, 2015, 05:13:40 PM
Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Szanowna Pani,
1. Obuchowiczów wywieziono do Kazachstanu 18 kwietnia 1952 roku podczas ostatniej masowej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich tzw. kułaków - ponad 4.500 ludzi do południowej części Kazachstanu w okolicach Szymkientu d. Czymkientu. Wnuk Pana Ryszarda był w latach 90 tych w Nowym Jorku.
2. Czy ktoś z rodziny Obuchowiczów nie wrócił z Kazachstanu?
3. Byłem w Kazachstanie 3 krotnie 2012/2013/2014 odnalazłem groby mojej rodziny Jabłońskich z Kozłowicz, która tam zginęła śmiercią tragiczną w 1952 w 1953 i 1954 roku. Postawiłem krzyż uporządkowałęm groby. Miejscowość nazywa sie Ilicz obecnie Atakent - pachtaralski rajon. Znajduje się tam około 20 grobów Polaków z lat pięćdziesiątych.
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Płoński


Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Luty 22, 2015, 03:11:03 PM
Witam Panie Wojciechu,

Wiadomo mi, że z Jurewicz wywózki były już w 1939 - podejrzewam, że w tym okresie i z Obuchowicz były już jakieś deportacje do Kazachstanu.
A propos czy Pana rodzina pochodzi ze Starzyny ? Siostra mojego pra-pra dziadka prawdopodobnie wyszła za mąż za Płońskiego ze Starzyny tutaj więcej szczegółów o tej linii http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=252.msg539#msg539

Pozdrawiam
Rafał
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Luty 25, 2015, 01:11:28 PM
Obuchowicze, są moim zdaniem jednego pnia z Obuchowskimi, z tego rejonu. Jestem wręcz przekonany, że w XVII wieku część z nich nosiła nazwisko w wersji spolszczonej i przy nim została. Mówię tu tylko o szlachcie z tej parafii, gdyż okoliczni włościanie też często nosili nazwisko Obuchowskich. Jeszcze w początkach XIX wieku występuje rodzina szlachecka nazwiskiem Obuchowski.

Pozdrawiam serdecznie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Październik 06, 2016, 08:43:47 AM
Dekret w sprawie Obuchowiczów z Wadkowskim, 11 IX 1762 r.

http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=1715&dirds=1&tab=1
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Październik 06, 2016, 08:52:33 AM
Kajetan Obuchowicz
http://www.epaveldas.lt/object/recordDescription/LNB/C10000781711
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Październik 10, 2016, 02:08:18 PM
Władysław IV król mianuje Teodora Obuchowicza podkomorzym mozyrskim
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Marzec 07, 2017, 05:46:07 PM
Dekret oczywisty w sprawie pomiędzy Oskierkami a Obuchowiczami, 26 II 1763
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=2129&from=&dirids=1&ver_id=2152&lp=1&QI=!72E04E4B970B75FBF83E49904CDD8519-17

Dekret oczywisty w sprawie pomiędzy Oskierkami a Obuchowiczami, 26 II 1763
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=2128&from=&dirids=1&ver_id=2151&lp=1&QI=!${query.QueryId}
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Marzec 19, 2017, 09:39:35 AM
Dekret w sprawie między Józefem Obuchowiczem, Antonim Tuchanowskim a Barbarą Tyzenhauzową i Michałem Kamińskim
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6379
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Marzec 19, 2017, 06:30:00 PM
Witam,

W połowie XVIII jakiś pułkownik Michał Tyzenhauz się w okolicy Obuchowicze kręcił, jeszcze ten Kamiński...
Może ten Józef Obuchowicz był z naszych grodzieńskich Obuchowiczów ?

Pozdrawiam
Rafał
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Marzec 27, 2017, 11:47:35 AM
Dekret w sprawie między Antonim i Teresą Eperyaszami, Michałem i Marianną Rokickimi, Anną Oskierkową, Kazimierzem Dubowickim, Ludwikiem Terleckim, Janem Judyckim, Jan Oskierko, Joachimem Obuchowiczem, Piotrem Alexandrowiczem
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6568&from=latest
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Marzec 28, 2017, 12:21:25 AM
Joachim Obuchowicz stolnik Gostyniński - on chyba z linii tzw. Obuchowiczów pamiętnikarzy :(
Najprawdopodobniej bez związku z tymi z okolicy Obuchowicze  :(
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 10:29:32 PM
Cytat: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 16, 2014, 02:18:33 PM


A mne oczen interesno, esli kto znajet na forume- est li kakaja-to swjaz mezhdu naszymi Obuchowiczami i temi znamenitymi iz ok.Lipa pod Nowogrodkom?

Panie Pawle!
Istnieje pokrewieństwo, nie tylko związek. To rodzina.
Ale to chyba trzeba założyć nowy wątek?
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 11:23:18 PM
Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach. Na grobie jest błędna data śmierci (w wyniku nieczytelności starych napisów i niewiedzy tego, który napisy odnawiał - chwała mu za odnowienie), powinna być 1916 lub 1917r. Jerzy Był zesłańcem na Syberię (bez katorgi), po 25 latach zesłania powrócił jako ponad 60-letni mężczyzna w rodzinne strony. Nie mógł niestety osiąść w Lipie, obowiązywał carski zakaz, więc pobierając pieniądze od córki z pierwszego małżeństwa, dziedziczki Lipy po stryju Aleksandrze (1794-1850), zaczął kupować ziemię na Grodzieńszczyźnie i tam osiadł. Ożenił się po raz drugi z Elżbietą Maksiel i miał z nią troje dzieci: Ksawerego (1859-1920) żonatego z Marią z Kurcewiczów, Michała (ur po 1860) i Jana (1868-1935) żonatego z Bronisławą z Olędzkich. W tym czasie istniała już na Grodzieńszczyźnie liczna grupa ludzi o nazwisku Obuchowicz.
Dlaczego po powrocie z zesłania wybrał się na Grodzieńszczyznę? Dlaczego w pobliże Obuchowicz? U szczytu swej zamożności i potęgi politycznej rodzina Obuchowiczów miała przecież posiadłości w różnych miejscach, np. ogromne obszary w okręgu kobryńskim. Czemu nie tam? Z jakichś przyczyn Jerzy wybrał Jeziory. Silnie podejrzewam, że z powodów pokrewieństwa z Obuchowiczami.
Pokrewieństwo potwierdzał wnuk Jerzego, Jan (1902-1989), zam. w Orechwiczach, po 1958 repatriant osiadły na Mazurach, ale on również nie był w stanie powiedzieć kto i kiedy.
Ciekawostka taka, jak ktoś się interesuje. :>
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Luty 08, 2018, 01:06:24 PM
Witam,

Nowy wątek, bardzo dobry pomysl ! A skąd Panu wiadomo, że ci mińscy Obuchowicze to ten sam Ród ?
Najszybciej to można by to udowodnić chyba badaniami DNA (chormosom Y), bo na papierach to będzie raczej ciężko, chyba że Pan czymś dysponuje ?

Pozdrawiam
Rafał
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Toras w Luty 09, 2018, 08:31:50 PM
Cytat: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 11:23:18 PM
Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach. Na grobie jest błędna data śmierci (w wyniku nieczytelności starych napisów i niewiedzy tego, który napisy odnawiał - chwała mu za odnowienie), powinna być 1916 lub 1917r. Jerzy Był zesłańcem na Syberię (bez katorgi), po 25 latach zesłania powrócił jako ponad 60-letni mężczyzna w rodzinne strony. Nie mógł niestety osiąść w Lipie, obowiązywał carski zakaz, więc pobierając pieniądze od córki z pierwszego małżeństwa, dziedziczki Lipy po stryju Aleksandrze (1794-1850), zaczął kupować ziemię na Grodzieńszczyźnie i tam osiadł. Ożenił się po raz drugi z Elżbietą Maksiel i miał z nią troje dzieci: Ksawerego (1859-1920) żonatego z Marią z Kurcewiczów, Michała (ur po 1860) i Jana (1868-1935) żonatego z Bronisławą z Olędzkich. W tym czasie istniała już na Grodzieńszczyźnie liczna grupa ludzi o nazwisku Obuchowicz.
Dlaczego po powrocie z zesłania wybrał się na Grodzieńszczyznę? Dlaczego w pobliże Obuchowicz? U szczytu swej zamożności i potęgi politycznej rodzina Obuchowiczów miała przecież posiadłości w różnych miejscach, np. ogromne obszary w okręgu kobryńskim. Czemu nie tam? Z jakichś przyczyn Jerzy wybrał Jeziory. Silnie podejrzewam, że z powodów pokrewieństwa z Obuchowiczami.
Pokrewieństwo potwierdzał wnuk Jerzego, Jan (1902-1989), zam. w Orechwiczach, po 1958 repatriant osiadły na Mazurach, ale on również nie był w stanie powiedzieć kto i kiedy.
Ciekawostka taka, jak ktoś się interesuje. :>

Witam
Jerzy Obuchowicz o którym zapewne Pan pisze był synem Antoniego i Franciszki Obuchowiczów. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Sipowicz z którą po ślubie w 1816 roku zamieszkał w Orechwiczach, tam urodziły się im dzieci: Marianna, Franciszka i bliźniaki Piotr i Paweł. Katarzyna zmarła w 1830. Drugą żoną była Karolina Ejsmont z Tołoczek, w akcie ślubu z 1831 Jerzy opisany jest jako 35-letni wdowiec z Orechwicz, syn Antoniego i Franciszki. Mieli córkę Anne Józefe oraz bliźnięta Stefana i Joanne. W 1856 poślubił Elżbiete Makeliot lub Maksiel (w akcie ślubu napisano że Jerzy syn Antoniego i Franciszki z Obuchowiczów Obuchowicz pochodził z okolicy Obuchowicze, miał 56 lat i był wdowcem), do 1864 roku miał z nią dzieci: Jana Michała Wincentego ur. w 1857, Ksawerego ur. w 1859 i Salomeę ur. w 1864, wszystkie dzieci rodziły się w Orechwiczach. Grób Jerzego jest w Jeziorach obok grobu Jana i Bronisławy Obuchowiczów oraz ich syna Ryszarda.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: jasieńczyk w Luty 18, 2018, 06:20:38 PM
Cytat: Rafał Jurowski w Luty 08, 2018, 01:06:24 PM
Witam,

Nowy wątek, bardzo dobry pomysl ! A skąd Panu wiadomo, że ci mińscy Obuchowicze to ten sam Ród ?
Najszybciej to można by to udowodnić chyba badaniami DNA (chormosom Y), bo na papierach to będzie raczej ciężko, chyba że Pan czymś dysponuje ?

Pozdrawiam
Rafał

Panie Rafale!
Wszystko czym dysponuję, to świadectwo nieżyjącego już Jana Obuchowicza z Zalewa k. Morąga oraz jego syna Jerzego z Warszawy. Twierdzą oni zgodnie, że Obuchowiczowie z Obuchowicz, oraz ci z Lipy to jedna rodzina, nie mogąc jednocześnie z całą pewnością wskazać stopnia pokrewieństwa ani osób.
Badania DNA są bardzo ciekawe. W przypadku ustalania pokrewieństwa, bardziej niż chromosom Y przydatne byłyby autosomy i analiza sekwencji STR. Również badania mitochondrialne. Niezależnie od przyjętej metodyki potrzebny byłby materiał do porównań od Obuchowiczów z Lipy oraz od tych z Grodzieńszczyzny. To może być trudne do uzyskania...

Pozdrowienia
jaś
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: jasieńczyk w Luty 18, 2018, 06:31:26 PM
Cytat: Toras w Luty 09, 2018, 08:31:50 PM
Cytat: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 11:23:18 PM
Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach.(...)

Witam
Jerzy Obuchowicz o którym zapewne Pan pisze był synem Antoniego i Franciszki Obuchowiczów. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Sipowicz z którą po ślubie w 1816 roku zamieszkał w Orechwiczach, (...)
Pozdrawiam

Droga Toras!
Sporo danych zgadza się w obydwu wersjach. Rodzice się nie zgadzają, co nie musi dziwić.
Sam nie umiem zająć stanowiska, ale dopytam i wrócę z odpowiedzią. 

Pozdrowienia
jaś

Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A.Markiewicz w Marzec 16, 2018, 09:32:33 PM
Archiwum Obuchowiczów ze Swojatycz
http://szukajwarchiwach.pl/29/645/0/-/193#tabJednostka

Swojatycze
https://pl.wikipedia.org/wiki/Swojatycze
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Sławomir Olczyk w Luty 06, 2020, 03:07:50 PM
Szanowni Państwo.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rzeczony Jerzy urodził się w par. Jeziory. Nie był zesłany; kiedy? skoro w czasie obu Powstań i później nieprzerwanie mieszkał w Orechwiczach. A szlachty tego nazwiska w Powiecie Grodzieńskim było sporo już w XVI stuleciu. Do tej pory nie udało się znaleźć ani jednego konkretnego powiązania między tutejszymi Obuchowiczami a rodziną z Lipy, par. Snów. A tak dla przypomnienia Ksawery Obuchowicz był sędzią ziemskim mińskim, a każde z jego dzieci stać było na zakup sporego folwarku. Wątpię też czy którekolwiek mogło mieszkać w jakiejkolwiek okolicy szlacheckiej.

Znam wiele legend rodzinnych; wiele z nich jest pięknych i niesie wiele mądrych wskazówek dla potomków. Niestety, niekoniecznie są prawdziwe. Ale nie za to je kochamy.

Nie wiem czy Obuchowiczowie z Lipy nie wygaśli, może rewizyjne skazki i spisy parafialne z Guberni Mińskiej w końcu to wyjaśnią.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Tadeusz w Lipiec 29, 2020, 10:07:14 AM
W Kopii Prawa Okolicy Obuchowicze, w części szóstej podziału odnalazłem Aleksandra Bohatyrewicza, który w roku 1792 w Grodnie podpisał Laudum Sejmiku szlachty Grodzieńskiej. Przypuszczam, że w okolicy Obuchowicze znalazł się po poślubieniu którejś z córek Obuchowiczów.Nadal jednak nie wiem nic o jego rodzinie i potomkach.
Tadeusz.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Piotr Paweł CYPLA w Lipiec 29, 2020, 11:02:32 AM
Cytat: Tadeusz w Lipiec 29, 2020, 10:07:14 AM
W Kopii Prawa Okolicy Obuchowicze, w części szóstej podziału odnalazłem Aleksandra Bohatyrewicza, który w roku 1792 w Grodnie podpisał Laudum Sejmiku szlachty Grodzieńskiej. Przypuszczam, że w okolicy Obuchowicze znalazł się po poślubieniu którejś z córek Obuchowiczów.Nadal jednak nie wiem nic o jego rodzinie i potomkach.
Tadeusz.

Aleksander Bohatyrewicz w dniu 7 VIII 1774 roku w parafii Jeziory poślubił Barbarę Obuchowicz z okolicy Obuchowicze. Pan młody Generosus Dominum. Przypuszczam, że ten sam Aleksander - już jako wdowiec, w dniu 14 II 1811 roku również w parafii Jeziory poślubił Ewę Obuchowicz - wdowę.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: drdoc w Styczeń 27, 2021, 03:34:44 PM
Dzień dobry,

Piszę pierwszy raz na tym forum. Znalazłem ten wątek w internecie i bardzo mnie zainteresował. Z listu z początku wątku możemy wyczytać również nazwisko Karpusiewicz.
Bardzo mnie interesuje historia tego nazwiska i nie bardzo wiem jak je sprawdzić. Wygląda na to że Karpusiewicze byli spokrewnieni z Obuchowiczami? To byłby trop o ich pochodzeniu. Jest to obecnie bardzo rzadkie nazwisko w Polsce i może obecnie żyje 20-30 osób o tym nazwisku.
Będę wdzięczny za sugestie.
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: A. Rybalko w Styczeń 28, 2021, 09:56:29 AM
Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się zetknąć z nazwiskiem Karpusiewicz, choć robiłam krótsze i dłuższe indeksy z prawie wszystkich metryk parafii grodzieńskich i wołkowyskich (ze szczególnym uzwględnieniem parafii Jeziory).  Z cytowanego kontekstu wynikałoby, że był to przydomek albo "otczestwo". Obuchowiczów było wielu, Obuchowskich również, w celu rozgraniczenia rodzin niezbędne były przydomki, chociażby po to, żeby wykazać przy ślubie brak pokrewieństwa mimo identycznego nazwiska. Metryki, z którymi zazwyczaj mamy do czynienia, to "szybkie" kopie, bez smaczków i przydomków, stąd nieobecność Karpusiewiczów.
Wydaje się ponadto, że większość Obuchowiczów należała w 18 wieku do kościoła unickiego. Imię Karp czyli Polikarp, racze niespotykane w metrykach katolickich, zdarzało się w metrykach unickich. Karpuś - wygląda to na miłe zdrobnienie Karpa.   
Tytuł: Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809
Wiadomość wysłana przez: Rafał Jurowski w Marzec 13, 2024, 01:14:02 AM
Od znajomych mi Obuchowiczów, choć nie tylko, otrzymałem informacje o kilku przydomkach jakimi były określane poszczególne linie Obuchowiczów w Obuchowiczach. Czy ktoś spotkał się jeszcze z innymi?

Niektóre przydomki wydają się mieć genezę jeszcze XIX wieczną, jednak większość przydomków wydaje się, że mają genezę starszą, conajmniej XVIII wieczną.

Czy znacie inne przydomki jakimi jeszcze określano linie poszczególnych Obuchowiczów?


1. Kastusiejczyki
2. Wiktarejczyki
3. Stasiejczyki
4. Mataszejczyki
5. Łukaszejczyki
6. Adamojczowie
7. Jezewczyki
8. Michenki
9. Flerczakowie
10. Szepszele