Bułharowscy

Zaczęty przez Gordian, Czerwiec 18, 2018, 06:20:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gordian

Witam Wszystkich Państwa
Zachęcony przez Panią Alicję rozpoczynam wątek związany z nazwiskiem Bułharowski. Postaram się podać wszelkie znane mi informacje o osobach noszących to nazwisko.
Bułharowscy w mojej genealogii pojawiają się w osobie Heleny Bułharowskiej żony Apolinarego Siemaszki z okolicy Siemaszki w parafii Wołpa. Uznaję że wzięli oni ślub w kościele w Wlk. Eysymontach 20 lutego 1816 roku. Używam zwrotu uznaję gdyż w metrykach zapisano imię Apolinarego jako Polikarpus. Jako miejsce pochodzenia panny młodej podano Massalany. Tam zaś Bułharowscy mieszkali na plebanii unickiej. Za ojca Heleny uważam Michała Bułharowskiego parocha massalańskiego.
Helena z Bułharowskich Siemaszkowa zm. 19 IV 1837r. w Siemaszkach przy połogu. Zapisano że tylko spowiedź odbyła. Zapisano również że miała 40 lat co określa jej rok urodzenia na ok. 1797.

W czasie reviznej skazki w 1795 roku Paroch Michał Bułharowski miał 38 lat czyli ur. się ok. 1757 roku. Jego żona Anna z Lubowickich miała 35 lat (czyli ur. ok. 1760r.)
Zapisane w skazce na plebanii ich dzieci to synowie: Jan (15l.), Józef 13l.), Teodozyusz (3l.), Stefan (1r.) oraz córki: Justyna (15l.), Marianna (7l.).
Poza nimi na plebanii zapisano zakrystiana Gabryela Barana (18 l.) oraz ludzi wolnych służących Piotr Wiszniewski (40 l.) i Jan Siemieniak (25 l.).

Michał Bułharowski parochem massalańskim był już 1 IX 1788r. gdyż tego dnia ochrzcił w cerkwi olekszyckiej Annę córkę Łukasza Janucewicza, parocha olekszyckiego i Marianny z Żonkiewiczów.
Wcześniejszym parochem massalańskim był Jan Bułharowski (zapewne ojciec Michała) który 19 X 1777r. ochrzcił jakieś niemowlę w cerkwi we wsi Golnie.

Pozdrawiam Gordian

A. Rybalko

O Bułharowskich pisać trudno na podstawie ich obecności w metrykach katolickich, byli bowiem unitami. Metryki unickie zachowały się tylko bardzo wybiórczo, podobnie jak i spisy unitów. Spróbuję zanotować wszystko, co mi wiadomo z dotychczas zindeksowanych metryk XIX-wiecznych.
Nazwisko Bułharowski spotykane jest przede wszystkim w parafii Wielkie Ejsmonty, poszczególne metryki pochodzą z Hniezna, Łunny i Rosi.

Na przełomie XVIII i XIX wieku działali na Grodzieńszczyźnie trzej uniccy parochowie Michał, Jan i Stefan. Nie wiemy na pewno, w jaki sposób byli spokrewnieni. Imiona Jan i Stefan noszą synowie Michała, tego z Massalan.
Zacznę od Bułharowskich z innych niż ejsmontowska parafii.

Parafia Roś: 8 stycznia 1797 roku w kościele katolickim została ochrzczona przez proboszcza Szymona Iwanowskiego Karolina Bułharowska, córka prezbitera unickiego szlachetnego Michała i Jozefaty z domu Jodkowskiej. Michał pracował jako wikary katolicki przez ponad 2 lata (styczeń 1797- maj 1799), potem nastał nowy wikary. Przeszukane roczniki UMZ: 1797-1801.

Parafia Hniezno: Jan Bułharowski chrzcił dzieci w katolickiej parafii Hniezno tylko epizodycznie (trzy chrzty w październiku i listopadzie 1799), w księdze został zapisany jako paroch unickiej parafii Połonka. Przeszukane roczniki UMZ: 1797-1801.

Parafia Łunna: Tomasz Bułharowski, komisarz dóbr Czerlona, pozostawił ślady jako świadek na kartach metryki ślubu pary Żukowski-Bogdańska w 1798 oraz metryki chrztu w rodzinie Jakuba Siemaszki, pracowitego z dworu Wola. Przeszukane roczniki UMZ: 1797-1801.

Parafia Wielkie Eysymonty dostarcza najwięcej informacji, tu znajdują się wspomniane już Massalany.

Chrzty (przeszukane 1776-1818, 1827-1834, 1848-1850)

Anna Bułharowska, zapisana też Bułhar, małżonka Jana Antuszewskiego z okolicy Siezieniewicze, dzieci 1781, 1783 (chrzestna Marianna Bułharówna), 1785 (chrzestny Franciszek Bułharowski), 1788. Brak metryki zgonu.
Marianna Bułharowska była matką chrzestną w 1803 roku; córka Michała?
Stefan Bułharowski, małżonek Anieli, występuje w metrykach tylko raz, jako ojciec Justyny urodzonej 09.07.1815 w okolicy Eysymonty. Syn Michała?
Wikary Stefan Bułharowski był ojcem chrzestnym pięciorga niemowląt w latach 1814-1816. Przypuszczalnie był to wikary unicki z parafii Massalanach. Syn Michała?
Aniela Bułharowska była matką chrzestną w 1814 i 1815 roku; córka Michała?
Elżbieta Bułharowska była matką chrzestną w 1815 roku.
Barbara Bułharowska była matką chrzestną w 1816 i 1817 roku.
Teodozy /Teodor? Bułharowski był ojcem chrzestnym w 1827 roku; syn Michała?
Ks. Stefan Bułharowski był ojcem chrzestnym w 1828; syn Michała?

Śluby (przeszukane 1776-1827)

Józef Bułharowski był drugim świadkiem na ślubie Michała Steckiewicza 11.11.1800; syn Michała?
Anna Bułharowska 2, ślub 21.02.1812 z Janem Siemaszko, plebania Massalany, świadkowie Ludwik Krassowski i Józef Siemaszko.
Helena Bułharowska (patrz post powyżej), ślub 20.02.1816 z Polikarpem Siemaszko, plebania Massalany, świadkowie Alojzy Kraśnicki i Józef Siemaszko. Uwaga: Józef wygląda na starszego brata Jana i Polikarpa / Apolinarego.
Zuzanna / Zofia Bułharowska, ślub 04.02.1823 z Ignacym Eysymontem, dwór Gudziewicze (uwaga: w Gudziewiczach też była parafia unicka). Rodzice panny młodej Michał i Anna z d. Lubowicka, pana młodego – Piotr i Józefa z d. Bienisiewicz. Ci ostatni pochodzili z okolicy Mitkiewicze, tam też zamieszkała młoda rodzina. Wiadomo też, że Ignacy zmarł 07.02.1832 w okolicy Mitkiewicze w wieku 38 lat; pozostali: żona Zofia z d. Bułharowska oraz dzieci Ferdynand, Eleonora i Marianna. Chłopcy (Jerzy urodził się jako pogrobowiec) zostali ochrzczeni w katolickiej parafii Wielkie Eysymonty, dziewczynki – w nieznanej unickiej.
Aniela Bułharowska, ślub 02.02.1825 z Michałem Kulikowskim, plebania Massalany. Rodzice panny młodej Michał i Anna z d. Lubowicka, pana młodego – brak danych. Dzieci Antonina Kulikowska (1829, chrzestna Franciszka Bułharowska-1831). Michał zmarł 14.07.1830, pozostawił żonę Anielę i córkę Antoninę. Aniela wyszła ponownie za mąż za Klemensa Tołoczkę z okolicy Kuliki, dzieci Józefa Tołoczko (1831).

Zgony (przeszukane 1770-1835)

Barbara Bułharowska zmarła w 01.07.1821 w Wielkich Eysymontach, żyła 34 lata, mężatka.

Próba wniosków na zakończenie
Wygląda na to, że istniał jeden ród Bułharowskich na Grodzieńszczyźnie, jego członkowie pochodzili od jednego, nieodległego czasowo przodka i utrzymywali ze sobą kontakty. Wszyscy byli unitami, choć wcale nie stronili od wyznawców katolicyzmu.

Uprzednio powstało pytanie: czy Michał z Massalan i Michał z Rosi to jedna i ta sama osoba? Czy nie mogło być tak, że po urodzeniu Heleny w 1796 w Massalanach zmarła Anna z Lubowickich, a Michał, obarczony licznym potomstwem musiał się szybko ożenić, a potem wyjechał na ,,placówkę" do Rosi? Tam akurat brakowało wikarego, a może i parocha, bo istniała równolegle parafia unicka. W pierwszej chwili powiedziałam ,,tak, oczywiście", bo technicznie było to całkiem możliwe.

Jednak zestawienie istniejących metryk dowodzi, że w rzeczywistości działo się zupełnie inaczej. Wystarczy porównać cztery metryki ślubne panienek Bułharowskich, a już widać jednego ,,reżysera" tych małżeństw. Zawsze w lutym, w karnawał, małżonkowie też raczej nieprzypadkowo dobrani, stanowczość i troskliwość w każdym calu. Wydaje mi się, że śluby organizowali rodzice, czyli musieli jeszcze żyć przynajmniej do 1825 roku: Michał i Anna z domu Lubowicka, nie kto inny.

Michał z Rosi nie był tożsamy z Michałem z Massalan. Być może był spokrewniony z Tomaszem z Czerlony, co sugerowałoby inną gałąź rodu Bułharowskich. Miejmy nadzieję, że z czasem i ta kwestia powolutku się wyjaśni.

1824 rok, spis wiernych w parafii Massalany sporządzony i podpisany przez ks. Michała Bułharowskiego https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9G3-1LCR?i=731&cat=1116721




Gordian

#2
Witam Pani Alicjo
Trochę uwag - to co mi przychodzi do głowy
Co do tej "reżyserii" to można by się zastanowić?
Ale ja o czym innym. Stefan Bułharowski xiądz unicki w 1819 roku był wikarym w Indurze. Jest to zapisane w aktach wizytacji dekanatu. Był tam też jego wiek. O ile pamiętam to nie pasował mi na syna Michała z Massalan. Na razie nie jestem w stanie tego odnaleźć bo padł mi dysk.
Bardzo ciekawi mnie Teodozyusz/Teodozy Bułharowski. Teodozy Bułharowski był związany z liceum krzemienieckim - jego żoną była siostra Wincentego Pola.

Pozdrawiam

A. Rybalko

Mam takie wrażenie, że było dwóch Stefanów: jeden był wikarym, a drugi - synem. Ta metryka chrztu Justyny, córki Stefana i Anieli daje mi do myślenia. Dlaczego para pochodziła z WE i chrzciła to jedno dziecko w parafii katolickiej?

"Reżyseria" jest trochę prowokacją, bo zmusza do szukania argumentów przeciw. Mamy niewiele danych, więc trzeba kombinować na podstawie tego co jest.

Anna - Marianna - tutaj też nie ma tożsamości.

Czy badał Pan spisy unitów z Massalan, Gudziewicz i Wołpy? W tym ostatnim powinny być zarówno Anna jak i Helena  Siemaszkowe.

A.Markiewicz

Bułharowscy h. Półświat

Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku : powiaty lidzki, oszmiański i wileński
http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=61441&from=&dirids=1&ver_id=&lp=3&QI=
skan 53,
skan248,
skan433
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Konfiskaty na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim po powstaniach roku 1831 i 1863 / Józef Kaczkowski.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=101085&from=&dirids=1&ver_id=&lp=9&QI=
Bułharowski Ignacy, skan187
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.