Nazwisko Szalpuk

Zaczęty przez Marta, Wrzesień 13, 2020, 04:55:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marta

Witam,

Poszukuję imion rodziców i dziadków Antoniego Szalpuk/Szelpuk. Z tego co wiem był żonaty z Magdaleną Szumicka/Szumska i mieli trójkę dzieci- Antoniego, Bronisława i Michała. Z tego co wiem ich syn Antoni i Michał byli ochrzczeni w parafii Kuźnica Białostocka a pochodzili ze  Strupki - obecnie Białoruś. Natomiast nie mogę nigdzie znalezc śladu po ich rodzicach- Antonim i Magdalenie.

Albink

Marto, gdzie konkretnie szukałaś potrzebnych informacji o Szalpukach?
Pozdrawiam
Albin

Marta

Pytałam rodzinę oraz mam akt chrztu ich syna Antoniego. Czytalam rowniez skany kdiag metrykalnych. Tak znalazlam Antoniego i Michała.

A. Rybalko

Trochę więcej konkretów byłoby super: czy chodzi o rok 1850 czy 1950? Szelpuk występuje w XIX wieku w parafii Repla. 

Albink

Akurat w internecie można znaleźć prawie wszystkie potrzebne dane dot. poszukiwanego Szalpuka. Żeby nie tracić czasu na długie poszukiwania, podpowiem, że Michał Szalpuk /1842/, ojciec Antoniego był dwa razy żonaty /1863 i 1898/.
Pozdrawiam
Albin

Marta

Cytat: A. Rybalko w Wrzesień 13, 2020, 08:44:07 PM
Trochę więcej konkretów byłoby super: czy chodzi o rok 1850 czy 1950? Szelpuk występuje w XIX wieku w parafii Repla.
Tak chodzi mi o wiek XIX. Przepraszam za niescislosci.

Marta

Cytat: Albink w Wrzesień 13, 2020, 09:11:21 PM
Akurat w internecie można znaleźć prawie wszystkie potrzebne dane dot. poszukiwanego Szalpuka. Żeby nie tracić czasu na długie poszukiwania, podpowiem, że Michał Szalpuk /1842/, ojciec Antoniego był dwa razy żonaty /1863 i 1898/.
W 1896 roku z Paulina Babynko?. Czyli ich syn Antoni pochodzil z pierwszego malzenstwa Michala z (?) A ich dziadkiem byl Tomasz Szalpuk i Ewa Rucka/Rutkowska?

wd

#7
Po pierwsze, nie ma i nigdy nie było parafii Kuźnica BIAŁOSTOCKA. Była natomiast i nadal jest parafia Kuźnica, jeszcze pod koniec lat 1950, nawiasem mówiąc, oficjalnie nosząca nazwę Kuźnica koło Grodna - pieczęcia z taką własnie nazwą jest opatrzona metryka chrztu mojego brata (z 1957roku) i metryka ślubu moich rodziców (z 1956 roku).

Po drugie, Szalpuków należy szukać we wsiach Strupka vel Strubka oraz Todorkowce, obecnie na Białorusi.
Michał Szalpuk syn Tomasza i Ewy urodził się 14 września 1842 w Strupce i został ochrzczony tego samego dnia w kościele w Kuźnicy. Rodzicami chrzestnymi byli Jan Gawroński (z Kuźnicy) i Agata Markiewicz.
Tomasz Szalpuk ze Strupki i Ewa Rucka z Sopoćkowców zawarli 27 stycznia 1824 ślub również w kościele kuźnickim.

Metryk chrztów z lat 1865-1889 i ślubów z lat 1864-1882 należy szukać w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. W internecie ich nie ma. Także metryki wcześniejsze (do 1809 roku) znajdują się w tym samym archiwum, w Dziale Historycznym.

Rafał Jurowski

#8
Witam serdecznie,

Szukam małżeńśtwa takiej pary Jan Łozowski (Jan Łazowski) i Katarzyny Szylpuk, Czy to może być to samo nazwisko co Szalpuk ?

Mieli dzieci:

Adolf Łozowski ur. 1885 + Antonina Fedkowicz, śłub 1907
Antoni Łozowski ur. ~ 1874 + Marianna Pałejko , ślub 1897
Konstanty Łozowski ur. 1878 + ?
Julianna Łozowska ur.  1882 + ?
Michalina Łozowska ur. 1888 + Klemens Bochenkiewicz ur. 1880, artyści tancerze w Rosji. Potem w Poznaniu. 

Wszystkie dzieci zostały ochrzczone w parafii Zaniemeńskiej w Grodnie

Pozdrawiam
Rafał