Księgi metrykalne w NIAB Grodno

Zaczęty przez Albink, Luty 21, 2017, 07:48:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Albink

Witam
W załączniku podany jest wykaz księgi metrykalnych z parafii katolickich znajdujących się w NIAB w Grodnie.

Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski

#1
Witam Panie Albinie,

Kiedyś ten spis próbowałem spolszczyć, niestety nie został ukończony. Może ktoś pomoże ? :)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/19Tl9kkH1qrMNIXaAnknnww-SMyr_PK41WnCRF_J-tyM/edit?usp=sharing

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

no proszę ile pięknych ksiąg... a my się prosimy w AA w Białymstoku.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

wd

Kiedyś ten spis próbowałem spolszczyć, niestety nie został ukończony. Może ktoś pomoże ?
--------------------------------

Pomóc można, ale jak się do tego dobrać? Pozwala tylko czytać, poprawek nanieść nie daje...

Albink

Oczywiście, tłumaczenie przydałoby się wielu osobom. Ale jak nie ma możliwości tego wykonać, to tu są podane parafie wg alfabetu i rubryki z latami chrztów, ślubów i zgonów. Myślę, że większość zna litery rosyjskiego alfabetu i bez większych problemów znajdzie potrzebną nazwę parafii.
W załączniku jest taki wykaz z cerkwiami prawosławnymi.
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski

Cytat: wd w Luty 22, 2017, 12:57:01 PM
Kiedyś ten spis próbowałem spolszczyć, niestety nie został ukończony. Może ktoś pomoże ?
--------------------------------

Pomóc można, ale jak się do tego dobrać? Pozwala tylko czytać, poprawek nanieść nie daje...

Witam,

Przesłałem na maila ten mój plik. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Rafał

wd

Chwilke potrwa bo w tej chwili nie mam dostepu do tego konta.

Rafał Jurowski

Witam,

Wysłałem plik na adres  pod którym jest Pan zarejestrowany na forum. Jeżeli mam wysłać na inny proszę o info.

Pozdrawiam
Rafał

wd

Plik z poprawkami gotowy. Odeslalem.
Pozdrawiam,
WD

Rafał Jurowski

Witam,

Bardzo dziękuję za uzupełnienia. Kilku miejsc jeszcze brakuje może ktoś będzie w stanie zidentyfikować ?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/15J2Pe6aYwIFasL7iJLH1aNvg81CjwzjT5rG07aWvIc8/edit?usp=sharing

Myślę, że wkrótce umieścimy ten spis na stronie.

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

WERSJA FINALNA spisu ksiąg metrykalnych NIAB Grodno - indeks wykonany wg miejsca lokalizacji danej parafii. W załącznikach spis w arkuszu Excel i w dokumencie Word.

Szczególne podziękowania dla Pana Albina Kożuchowskiego, Rafała Jurowskiego i W.D.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Albink

Z przedstawionych wcześniej indeksów wynika, że księgi metrykalne znajdujące się w NIAB w Grodnie kończyły się przeważnie na latach 30-tych XX wieku. Na miejscu w archiwum zorientowałem się, że na stan kilku parafii trafiły księgi z lat 40-tych. Sprawdzałem tylko parafie będące w moim zainteresowaniu /Odelsk, Indura, Usnarz, Brzostowica/. Jaka jest sytuacja z innych parafii, trudno mi powiedzieć. Z tego okresu są księgi zarówno z kościołów rz.-kat. jak i cerkwi prawosławnych. Wspomnę jeszcze, że pokazały się księgi z lat czterdziestych z tzw. czarnej dziury, dotyczy to takich parafii Jak Spoćkinie, Silwanowce, Adamowicze, Rygałówka. Ksiąg z tych parafii wcześniejszych nigdzie nie można znaleźć.
Pozdrawiam
Albin

Gordian

#12
Jeśli idzie o Adamowicze - to w Grodnie mają księgi z okresu powojennego - są one w fondzie Dekanat Grodno - opis 3 lub 4. Dostępne w necie skorowidze tego nie uwzględniają. Księgi te mają pieczątki z ZAGS (u nas USC). Chyba są tam też księgi z Łabna i innych parafii dekanatu Teolińskiego. Zaznaczam że na Białorusi nie ma 100 letniego okresu przechowywania akt stanu cywilnego w USC (ZAGS) - jest on krótszy chyba 75 lat. Dlatego gdy jakaś księga wychodzi z okresu ochronnego "pojawia się" w jakimś opisie jednego z fondów archiwum. Przywołany powyżej opis 3 (lub 4) fondu dekanat Grodno zawiera sporo takich "dziwnych" ksiąg - jest tam np. jakaś księga z Wielkiej lub Małej Brzostowicy. Polecam
Pozdrawiam

klocekoi

W parafii Różanka, dostępne urodzenia dochodzą do 1937 roku a małżeństwa do 1928. W ramach uzupełnienia do sąsiednich parafii.

Rafał Jurowski

Od Proboszcza parafii Wołpa otrzymałem kiedyś informacje, że na parafii znajdują się następujęce dokumenty:

- Alfabetycznie ułożony rejestr metryk chrzestnych od 1764 do 1849 parafii wołpiańskiej rzymsko-katolickiego Kościoła
- Księga chrztów parafii wołpiańskiej 20.11.1801 - 29.11.1827.
- Rejestr braci i sióstr różańca świętego roku 1789
- Księga przystępujących do spowiedzi wielkanocnej w 1843 roku.