Kiczuk Family

Zaczęty przez Pat.K.M., Styczeń 25, 2022, 05:44:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Pat.K.M.

Pozdrowienia z USA.  Używam Deepl do tłumaczenia, więc proszę mi wybaczyć, jeśli to nie ma sensu.  Chcę również wspomnieć, że korzystałem z dwóch badaczy w Polsce i jednego na Białorusi, jak również kontaktowałem się zarówno z Archiwum w Grodnie jak i Białymstoku.  Oto co wiemy.

Moją prababką była Katarzyna Kiczuk.  Urodziła się w Achrymowcach gmina Kuźnica 22 listopada 1868 r. jako córka Antoniego Kiczuka i Franciszki Kieda. Katarzyna miała dwoje dzieci z małżeństwa w Achrymowcach - Helenę. (1888-1888) i Martę (1892-1968).  Podobno było więcej dzieci, ale nie udało mi się ich odnaleźć.  Z manifestu okrętowego Marty (mojej babci) wynika, że płynie ona do USA do swojego brata Michała.  Nie mogę go znaleźć.  Mamy zdjęcie Katarzyny (lata 30-te ?) z jej "synową i wnukami".  Moja mama i ciotki pisały do sióstr i matki Marty w Grodnie.   Nikt nie pamiętał imion.

W pewnym momencie Katarzyna i Marta przeniosły się do Grodna.   W 1908 r. 16-letnia Marta została wysłana do USA na zaaranżowane małżeństwo.

12 lutego 1908 r. 39-letnia Katarzyna (pierwsze małżeństwo) wyszła za mąż za 46-letniego wdowca Michała Jankowskiego (ur. 1 listopada 1868 r. w Jałowszczyźnie z małżeństwa Józefa Jankowskiego i Anny Janczurewicz).  Katarzyna i Michał oboje należeli do parafii grodzieńskiej.  Ślub wzięli w Farze - św. Franciszka Ksawerego.  Michał zmarł 4 czerwca 1927 r. (ul. Zbożowa 51 parafia Franciszkanie) i został pochowany na cmentarzu franciszkańskim.

Mam informacje i pytania dotyczące rodziny ojca mojej babci, ale zachowam to na inny wpis.

Wreszcie szukam informacji o śmierci Katarzyny oraz o jej dzieciach i ich potomkach.  Listy zatrzymały się na początku wojny, a moja rodzina szukała Katarzyny przez lata.  Być może uda mi się skontaktować z potomkami, aby dowiedzieć się czegoś o Katarzynie.  Jeśli nie, to z tego samego powodu poszukuję pierwszej żony i dzieci Michała oraz ich potomków.

Każda informacja jest bardzo cenna.  Wszystkie sugestie i porady są mile widziane.
Dziękuję za przeczytanie tego.

Pat

wd

From Kuźnica RC Parish Registry Books:

Births:
Achrymowce 07/08/1906 Józef Kiczuk - Marcin Kiczuk & Marianna Rokicka
Achrymowce 20/09/1913 Józef Kiczuk - Marcin Kiczuk & Marianna Rokicka; m. Stefania Czyżewska @ Sokolany 29/12/1937

Marriages:
28/01/1907 Maciej Kiczuk, 28, Achrymowce (Józef & Antonina Baran) m. Antonina Pacuk, 22, Kowale (Marcin Baran & Katarzyna Kostrycka)
28/08/1911 Maciej Kiczuk, 35, Achrymowce (Józef & Antonina Baran) m. Michalina Pacuk, 20, Kowale (Marcin Baran & Katarzyna Kostrycka)
20/02/1916 Adam Kiczuk (w.), 50, Achrymowce (Dominik & Magdalena Tomaszewska) m. Anna Szoka, 30, Kowale (Wincenty & Franciszka Pawłowska)

For further info try the Registry Books from Zalesie RC Parish.


Pat.K.M.

Dziękuję za poświęcenie czasu na wyszukiwanie.  Małżeństwo Józefa Kiczuka z 1937 roku było dużym zaskoczeniem.  Jestem wdzięczny.