Witold Wonsowicz z Grodna . Szukam krewnych.

Zaczęty przez Witold Wonsowicz, Kwiecień 04, 2013, 05:24:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Cytat: anita w Wrzesień 15, 2013, 06:48:24 PM
Dzięki! Ludwika, córka Franciszka Dunina poślubiła, po sąsiedzku, Krzysztofa Błotnickiego. Jest to mój hipotetyczny przodek, ale po nim mam lukę w rodowodzie, czyli - żadnej pewności. Brak mi jednego pokolenia. Miło byłoby wejść do tak szacownej Rodziny, ale muszę z tym poczekać. St. Petersburg niewiele mi tu pomoże, zważywszy, że moi Błotniccy od połowy XVIII wieku siedzieli na terenie późniejszej Galicji.

To we Lwowie powinny być papiery... A zna Pani miejscowości, w których mieszkali, bo można dojść do aktów.

Pozdrawiam serdecznie.

anita

Ba! Chciałaby dusza do raju... gdzieś się to wszystko kręciło w okolicach Skrzynna, Czermna czy Przedborza. Błotniccy Doliwa z Błotnicy są starym rodem sandomierskim, notowanym już w początkach XIII w.
Podejrzewam, że jakieś moje "ogniwo przejściowe" mogło mieszkać w Prawnie, ale mój antenat raczej nie tam się narodził, w każdym razie nie ma go w tamtejszych indeksach. Kazimierz Maciej Błotnicki urodził się w 1756 roku w miejscu mi nieznanym, natomiast trójka jego dzieci przyszła na świat w Kopkach koło Rudnika nad Sanem. 
Nie wiem, czy ożeniony z Duninówną Krzysztof jest tym samym, który jako ostatni z rodu "jeszcze w 1694 trzymał Błotnicę". Wzmiankę o ożenku znalazłam na stronie Myszkowskich i niestety nie ma tam podanego przydomka Franciszka Dunina, ojca Ludwiki.

Blad

proponuję zadać pytanie na FB https://www.facebook.com/PetrusVlostides?ref=hl zawsze się znajdzie ktoś kto pomoże, jeżeli chodzi o ród Duninów.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

#19
Krakowskie Kapicjana


Przepraszam,za źle wrzucone skany, w wolnej chwili wkleję te właściwe.
Pozdrawiam AM.
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

#20
Cytat: A.Markiewicz w Grudzień 10, 2017, 11:44:45 PM
Krakowskie Kapicjana


Przepraszam,za źle wrzucone skany, w wolnej chwili wkleję te właściwe.
Pozdrawiam AM.


Poprawiłem.
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Bojemki h. Korab. Tablica genealogiczna. Bonikowski h. Brodzic. Tablica genealogiczna. Jackowski h. Gazdawa. Tablica genealogiczna. Męcina h. nie ustalonego. Tablica genealogiczna. Bontemps h. /własnego/. Stan służby Franciszka Bontemps. Borakowski h. Pekosław. Tablica genealogiczna. Notatka do genealogii. Borek h. Wąż. Tablica genealogiczna. Borkowski Dunin h. Łabędź. Poświadczenie szlacheckiego pochodzenia, 1803. Tablica genealogiczna. List zawierający wiadomości i rodzicie, 1814. Borowski h. Ogończyk. Notatki do genealogii. Borzdziłowski h. Biołynia. Notatka do genealogii. List Pawła Borzdziłowskiego zawierający wiadomości o rodzinie, 1796. Boratini h. /własnego/ Tablica genealogiczna. Wąsowicz h. Łabędź. Tablica genealogiczna. Borzysławski h. Szreniawa. Tablica genealogiczna. Boski h. Jasieńczyk. Tablica genealogiczna.
http://szukajwarchiwach.pl/1/400/0/-/09?q=wąsowicz+XARCHro:1+XNRZESPro:400+XCDNUMERUro:0&wynik=1&rpp=15&page=1#tabJednostka
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wąsowicz Dunin h. Łabędź. Tablice genealogiczne. Wąsowicz h. Łabędź. Zob. poz. 9. Weinziehr vel Weinzierle h. własnego. Tablica genealogiczna. Notatki do genealogii. List Karola Krystiana Weinziehra do ministra spraw wewnętrznych z prośbą o zatwierdzenie szlacheckiego pochodzenia, b.d. Wessel h. Rogala Tablica genealogiczna. Notatka do genealogii. Węgierski h. Wieniawa. Tablice genealogiczne. Węgleński vel Węgliński h. Godziemba. Tablica genealogiczna. Notatka do genealogii. Węgleński h. Szerniawa. Tablice genealogiczne. Notatki do genealogii. Wywód 16 przodków Karola Węglańskiego. Węglewski h. Rawicz. Tablice genealogiczne. Notatka do genealogii. Węgorzewski h. [Leszczyc]. Notatka do genealogii. Wężyk h. [Wąż]. Tablice genealogiczne. Notatka do genealogii. Wiażewicz h. Leliwa. Notatka do genealogii. Wichert h. własnego. Notatka do genealogii. Wichorski h. Nieczuja. Notatka do genealogii. Wielądko h. Nałęcz. Zob. poz. 13.
http://szukajwarchiwach.pl/1/400/0/-/64?q=wąsowicz+XARCHro:1+XNRZESPro:400+XCDNUMERUro:0&wynik=2&rpp=15&page=1#tabJednostka
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wiadomość o seminariach i szkołach w litewskiej i mińskiej guberniach przy unitskich [!] bazyliańskich klasztorach i pod zarządzeniem bazylianów znajdujących się do Brzeskiego Unitskiego Konsystorza od opata Leszczyńskiego i prowincjała bazyliańskich klasztorów w brzeskiej diecezji będących Paschażego Leszczyńskiego"
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=12240&from=latest
Opis : Sporządzony wykaz uczniów w formie tabeli składającej się z siedmiu kolumn: w której klasie, jak się nazywa uczeń, jakich rodziców, jakich lat, jakiej religii, jakie bierze lekcja, jakich się uczy języków. Wymieniono uczniów powiatu dzisniańskiego uczących się w 6-klasowej szkole powiatowej; oraz uczniów uczęszczających na zajęcia w: powiecie oszmiańskim w 5-klasowej szkole powiatowej; w mieście Brześć w 5-klasowej szkole powiatowej; powiecie szawelskim w 4-klasowej szkole powiatowej; powiecie słonimskim w Żyrowicach w 6-klasowej szkole powiatowej. Następnie odnotowano szkoły parafialne: w Wilnie (seminarium w klasztorze i pod dozorem bazylianów), w powiecie kobryńskim przy klasztorze bazyliańskim w Chomsku, w powiecie ihumeńskim przy klasztorze bazyliańskim w Ładzie, w powiecie nowogródzkim przy klasztorze bazyliańskim w Mirze, w powiecie kobryńskim przy klasztorze bazyliańskim w Nowosiółkach, w powiecie słonimskim przy klasztorze bazyliańskim w Różanie.


skan28 Franciszek Wąsowicz s. Jakuba i Benedykty
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Olor Wąsowicianvs In Cathedram Doctoralem Indvctvs Cum [...] Venceslavs [...] Wąsowicz, Archidiaconvs Posnaniensis [...] Solenni ritu Ivris Vtrivsqve Doctor Per [...] Stanislavm Rozycki [...] renunciaretur
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/579383/edition/628019
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Piotr Paweł CYPLA

Czy ktoś potrafi wyjaśnić związek nazwiska Wąsowicz/Wąsewicz/Wosewicz z nazwiskiem Usowicz/Usewicz/Ussowicz/Ussewicz. W dokumentach źródłowych opisujących między innymi okolice Ihnatowicze w parafii Krynki oraz Głodowszczyzna (Gładowszczyzna) w parafii Kuźnica do lat 80-tych XVIII wieku występuje nazwisko Usowicz, aż nagle zupełnie z tych parafii znika. W okolicach tych ci, co wcześniej pisani byli Usowicz, nagle pojawiają się pisani Wąsowicz, choć imiona nosili te same. W okolicy Ihnatowicze, w której Usowicze wraz z Ihnatowiczami tworzyli niemalże całą populację w 1789 roku nie ma już po nich śladu – występują natomiast osoby o nazwisku Wąsowicz. W 1775 roku nazwisko Usowicz występowało tam na 100%.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)