Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Księgi Parafialne i USC / Odp: Księgi metrykalne w NIAB Grodno
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Gordian dnia Grudzień 13, 2018, 08:04:47 pm »
Jeśli idzie o Adamowicze - to w Grodnie mają księgi z okresu powojennego - są one w fondzie Dekanat Grodno - opis 3 lub 4. Dostępne w necie skorowidze tego nie uwzględniają. Księgi te mają pieczątki z ZAGS (u nas USC). Chyba są tam też księgi z Łabna i innych parafii dekanatu Teolińskiego. Zaznaczam że na Białorusi nie ma 100 letniego okresu przechowywania akt stanu cywilnego w USC (ZAGS) - jest on krótszy chyba 75 lat. Dlatego gdy jakaś księga wychodzi z okresu ochronnego "pojawia się" w jakimś opisie jednego z fondów archiwum. Przywołany powyżej opis 3 (lub 4) fondu dekanat Grodno zawiera sporo takich "dziwnych" ksiąg - jest tam np. jakaś księga z Wielkiej lub Małej Brzostowicy. Polecam
Pozdrawiam
2
Księgi Parafialne i USC / Odp: Księgi metrykalne w NIAB Grodno
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Albink dnia Grudzień 13, 2018, 06:30:20 pm »
Z przedstawionych wcześniej indeksów wynika, że księgi metrykalne znajdujące się w NIAB w Grodnie kończyły się przeważnie na latach 30-tych XX wieku. Na miejscu w archiwum zorientowałem się, że na stan kilku parafii trafiły księgi z lat 40-tych. Sprawdzałem tylko parafie będące w moim zainteresowaniu /Odelsk, Indura, Usnarz, Brzostowica/. Jaka jest sytuacja z innych parafii, trudno mi powiedzieć. Z tego okresu są księgi zarówno z kościołów rz.-kat. jak i cerkwi prawosławnych. Wspomnę jeszcze, że pokazały się księgi z lat czterdziestych z tzw. czarnej dziury, dotyczy to takich parafii Jak Spoćkinie, Silwanowce, Adamowicze, Rygałówka. Ksiąg z tych parafii wcześniejszych nigdzie nie można znaleźć.
3
Księgi Parafialne i USC / Odp: Rewizyjne spisy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Albink dnia Grudzień 13, 2018, 06:13:17 pm »
W NIAB w Grodnie są rewizyjne spisy z 1795 roku z dekanatu grodzieńskiego z następujących parafii: Brzostowica, Ejsmonty, Kwasówka, Jałówka, miasto Grodno, Repla, Łunna, Kamionka, Hoża, Indura, Krynki, Grodno powiat. Te spisy można znaleźć w: fond 24, opis 7, dieło od 6-20. Dla poważnych genealogów jest to niepowtarzalny zasób danych. Pewnym mankamentem jest fakt, że nie wszystkie miejscowości są ujęte w tych spisach. Trudno zrozumieć, dlaczego jakaś miejscowość jest, a jakiejś nie ma. Musiały być jakieś wytyczne, zasady, ale nie mogę tego rozgryźć.
Są również spisy z innych dekanatów oraz spisy z lat późniejszych, ale to już trzeba na miejscu w archiwum wyszukiwać potrzebne opracowania. Te spisy późniejsze są opracowane w różnych konfiguracjach, np. odnodworcy, szlachta, mieszczanie, leśnicy, wolni, poddani, itp.
4
Dialogi / Samorząd miasta Wilna poszukuje krewnych osób pochowanych na Starej Rossie !
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Grudzień 11, 2018, 11:49:31 am »
Dotarła do mnie taka informacja, myślę, że warto ją rozpowszechniać ! 

"Samorząd miasta Wilna, za pośrednictwem Ambasady RP w Wilnie, zwraca się z apelem, do krewnych osób pochowanych na cmentarzu na Starej Rossie i znajdujących się na liście, która jest dostępna w tekście poniżej, o kontakt w celu wyrażenia formalnej zgody na renowację nagrobków. Osoby, które podejrzewają, że na liście mogą znajdować się groby ich bliskich proszone są o kontakt z urzędnikami samorządu stołecznego..."

https://wilno.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/samorzad_miasta_wilna_poszukuje_krewnych_osob_pochowanych_na_starej_rossie;jsessionid=2C8D6C271DF8CBF3430AAA0A784E4498.cmsap1p
5
Szukam miejscowości / Odp: Miejscowości Imadry, Bucza?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tomasz dnia Grudzień 10, 2018, 10:59:42 pm »
Ja dziękuję bardzo za dokładny i informacyjny odpowiedź! Zgadza się że jest napisany Rzecze zamiast Rucza. Naprawdę doceniam pomoc, zwłaszcza że nigdy nie mieszkałem w Europie i nie znam pewnych niuansów - nie tylko obecnych, ale też przeszłych.

Pozdrawiam serdecznie!
6
Szukam miejscowości / Odp: Miejscowości Imadry, Bucza?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Albink dnia Grudzień 08, 2018, 07:58:59 pm »
Dla osób interesujących się tą parafią jest to również zagadka. Trzeba brać pod uwagę dwie sprawy: 1/ ślubu udzielał paroch unickiej cerkwi z Jurowlan, mógł być słabo zorientowany w nazewnictwie miejscowości parafii, tym bardziej że 2/ większość obszaru pokrywała puszcza i było tu mnóstwo tzw. uroczysk. Podana w metryce nazwa mogła być jak to się mówi "lokalna", nie będąca w oficjalnym obiegu. Tak sprawa wygląda jeśli chodzi o młodego. Natomiast miejscowość ze strony młodej wygląda jak Rzecze, a w parafii była miejscowość Międzyrzecze. Piszący mógł więc skrócić nazwę lub dokładnie nie dosłyszał. Tym bardziej, że w Międzyrzeczu występowały oba nazwiska: Puciłowski i Stankiewicz. Potem z tego małżeństwa rodziły się dzieci właśnie w Międzyrzeczu.
7
Inne źródła / Odp: Kartoteka Centralnego Archiwum Wojskowego nareszcie online !
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tomasz dnia Grudzień 07, 2018, 12:38:25 am »
Dziękuję za wiadomość! Od razu znalazłem mojego przodka, którego próbowałem już długo badać!
8
Inne źródła / Odp: Herbarze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Grudzień 06, 2018, 01:03:47 pm »
Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 1-14
Starzyński, Boleslaw (1834-1917)
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/566853#description

Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 3, „Herby z czasów jagiellońskich 1383-1576”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 4, „Późniejsze herby Rzeczypospolitej 1576-1795”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 5, „Herby zagraniczne, nobilitacje, heraldycy”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 6, „Hrabiowie, baronowie państwa rzymskiego, austriaccy, sascy (szwedzcy)”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 7, „Hrabiowie, baronowie pruscy, rosyjscy, cesarstwa francuskiego, papiescy, włoscy, skoligacenia”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 8, „Skoligacenia”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 9, „Familie litewskie”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 10, „Familie litewskie”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 11, „Rody wygasłe”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 12, „Familie ormiańskie, nobilitacje (nowe), miasta”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 13, „Herby śląskie w Polsce i czeskie”   
 Herby Rzeczypospolitej Polskiej i W. X. Litewskiego. T. 14, „Herby różne, dodatki do herbarza” 

Obiekt planowany
„Herbarz polski. (Dodatki. 1903-1904 r.)”
Starzyński, Boleslaw (1834-1917)
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/407506
9
Wspomnienia i impresje / Odp: Przepisy z Grodzieńszczyzny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Grudzień 06, 2018, 08:50:51 am »
O, babka ziemniaczana!... Bo ten ryż na mleku jest popularny również gdzie indziej, np. w Niemczech. Mam ten kłopot, że w głowie mi się plączą kuchnia litewska, wileńska i grodzieńska :) Ale po części to chyba to samo...
A propos "faszerowany królik" - czy to nie jest przypadkiem "fałszywy zając"?... Króliki były u nas raczej specjałem nieznanym.
10
Wspomnienia i impresje / Odp: Przepisy z Grodzieńszczyzny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Agnieszka dnia Grudzień 05, 2018, 11:50:12 pm »
Pani Alicjo, myślę, że w domu rodzinnym mego męża nie gotowano tak jak na Grodzieńszczyźnie. Byłam kiedyś świadkiem rozmowy męża z jego kolegą z Grodna i o wielu daniach charakterystycznych dla naszego regionu nawet nie słyszał (np o babce ziemniaczanej). Babcia męża wspominała krem ryżowy (rozgotowany ryż na mleku z rodzynkami i dużą ilością masła), leguminę, kumpiaka (jej matka zawsze go przesalała, żeby starczyło na dłużej ;)), faszerowanego królika i kiszone jabłka.
Strony: [1] 2 3 ... 10