Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Książki i publikacje / RODZINA MAGNACKA W WIELKIM KSIĘSTWIE LITEWSKIM W XVI–XVIII WIEKU. STUDIUM DEMOGR
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Marzec 19, 2019, 07:30:05 am »
RODZINA MAGNACKA W WIELKIM KSIĘSTWIE LITEWSKIM W XVI–XVIII WIEKU. STUDIUM DEMOGRAFICZNO-SPOŁECZNE
 Marzena Liedke
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=12452
http://www.repcyfr.pl/Content/12452/5.+Rodzina+magnacka.pdf?handler=pdf
2
Książki i publikacje / Odp: rejestry popisowe szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego 1621
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Marzec 18, 2019, 05:16:11 pm »
POPISY WOJSKOWE POSPOLITEGO RUSZENIA WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO (1524–1566)
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=12454
Autor : wstęp i opracowanie: Gediminas Lesmaitis, tłumaczenie z języka litewskiegoBeata Piasecka

http://www.repcyfr.pl/Content/12454/7.+Giedyminas_Lesmaitis_2018.pdf?handler=pdf
3
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Rodzina Ważejewskich - powiat Wołkowysk i Słonim
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jacek_Goszcz dnia Marzec 18, 2019, 01:44:13 pm »
Serdecznie raz jeszcze wszystkim dziękuję za pomoc.
Szczególnie zaś Arkowi.
Bardzo mi pomógł odnaleźć na przestrzeni lat ślady rodziny mojej Babci po której pozostał mi się tylko akt zgonu.
Z uśmiechem odpowiadam Arkowi że nie porzuciłem tematu tylko równolegle szukałem śladów rodziny Dziadka w Centralnej Polsce. I tam dotarłem praktycznie do gniazda rodzinnego. Z tym tylko że akurat tej parafii w której byli chrzczeni pod koniec XVIII w nie ma (zlikwidowana w 1812) i metryk z niej również (parafia Sławoszewo pow. Łęczyca) - podobno dzieło walk niemiecko-sowieckich w 1945.
Szukam informacji o członkach Rodziny w najróżniejszych miejscach. Czasami udaje mi się znaleźć cymelia które przetrwały w Archiwach Państwowych - kapitalne są dokumenty pisane ręką przodków opisujących swoje życie. Teraz czekam na dostęp do odnalezionej jednostki archiwalnej zawierającej dokumenty Dziadka mego Dziadka. Niewiarygodne, że takie papiery przetrwały prawie 160 lat.....
Po nawiązaniu kontaktu na MyHertiage  z rodziną Antoniego Ważejewskiego s. Feliksa i Marianny Zajączkowskiej, przekazano mi informację którą potwierdziłem w Księdze pamiątkowej Guberni Mińskiej w latach 1888-1895 i Księdze Pamiątkowej Obłasti Jakuckiej z roku 1902 że Antoni Ważejewski s. Feliksa pracował w Gimnazjum Realnym w Pińsku i potem w Jakucku. Tam ponoć urodziło się dwoje jego dzieci. Staram się znaleźć dostęp do metryk Jakucka w Rosji. Kto wie może odnajdę kolejne ślady.... W przekazanych mi informacjach podane jest że Antoni s. Feliksa urodził się 17 stycznia 1860 w Sławutyczach - faktycznie urodził się 29 maja 1860 w Sławatyczach par. Międzyrzecz (tu gorące podziękowanie dla Arka za identyfikację miejsca). Z rodzinnych zapisów tej rodziny wynikało że Antoni s. Feliksa ożenił się w Pińsku w 1894 r. - faktycznie w tym czasie Antoni s. Feliksa tam pracował - ale śladów o tym w metrykach nie odnalazłem (tak jak i Arek). W zapisach tych podane jest że ożenił się z Pauliną córką Wilhelma i Weroniki Hellmich urodzoną podobno 2 sierpnia 1867 w Morągu w Prusach Wschodnich ..... Niestety w Prusach USC zaczęły działać dopiero od 1873..... Ale jest to kapitalne wyzwanie.
Bardzo wątłe ślady wskazują że Ważejewscy mogli przywędrować z Węgier, znad granicy z Węgrami.....
Serdecznie wszystkim raz jeszcze dziękuję i wszystkich pozdrawiam.
Jacek Goszczyński
4
Indeksacja parafii Białoruś / Aktualny stan indeksacji Białoruś - 16.03.2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 16, 2019, 11:39:42 pm »
Witam serdecznie,

penetracja diecezji pińskiej przebiega powoli. Właściwie to dziwne, jej tereny przylegają bowiem jednym bokiem do Polski. Ale zainteresowanych niewielu. Zrobiłam mały wypad do Czernawczyc, tam leży okolica Terpiłowicze z Terpiłowskimi i Eysymontami, a księgi zachowały się aż od 1721 roku. Tylko indeksować!... Może kiedyś później, a teraz pocieszmy się Brześciem, który na pewno kryje wiele interesujących historii.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Diecezja pińska

Dekanat Brześć

Brześć
M 1847, 1872   dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Wróblewska

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
5
Indeksacja parafii Litwa / Aktualny stan indeksacji Litwa - 16.03.2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 16, 2019, 11:18:53 pm »
Witam serdecznie,

Cieszę się, że mogę przedstawić nowe wyniki i plany indeksacji na Litwie. „Rozszerzenie” oznacza, że indeksy ślubów uzupełnione zostały o informacje o rodzicach państwa młodych. Jest to mozolne przedsięwzięcie, a przy tym o wiele bardziej nęci indeksatora praca nad całkiem nowymi metrykami.
Mało dotychczas zbadana diecezja koszedarska niedługo stanie się mniej tajemnicza. Leży na pograniczu przedwojennej Litwy i Polski, niektóre parafie mają ciekawą historię. Na przykład taka Vytautava, miasteczko zostało założone prawie na samej granicy, planowano jego rozbudowę z rozmachem, godnym nazwy „Witoldowej” (patrz: jubileusz zgonu Witolda Wielkiego w 1930). Plany rozeszły się po kościach, a kiedy w dodatku w 1939 roku przesunięto granicę dalej na wschód, życie w miasteczku zamarło. W 2011 roku mieszkały w nim 3 (dosłownie: trzy) osoby. Ale parafia istnieje nadal!

Archidiecezja wileńska

Dekanat Troki

Troki Stare
M 1874-79 (rozszerzenie)   dostępne w portalu genealodzy.pl   B. Tylingo

Diecezja koszedarska

Dekanat Birsztany

Użugość
M 1832, 1847   w trakcie opracowania   M. Wróblewska

Dekanat Elektrenai

Wysoki Dwór
M 1832   w trakcie opracowania   M. Wróblewska

Archidiecezja kowieńska

Dekanat Kowno II

Wędziagoła
U 1731-1740   dostępne w portalu genealodzy.pl   J. Perkowski

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

6
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Cydzikowie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez falo67 dnia Marzec 16, 2019, 10:30:00 pm »
Byłabym bardzo wdzięczna. Chciałabym odnaleźć metryki pradziadka Adama Cydzika i jego przodków. Pozdrawiam
7
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Stan indeksacji - dekanaty Grodno, Sokółka, Wołkowysk - 16.03.2019
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 16, 2019, 10:23:55 pm »
Witam serdecznie,

Dekanat Wołkowysk stał się tej wiosny najwyraźniej ośrodkiem indeksacji! Parafie Międzyrzecz i Zelwa są terytorialnie bliskie, więc i różnoraki sposób ze sobą powiązane. Na przykład powtarzają się nazwiska, zarówno rodzin, jak i chrzestnych.
Historia z Wołpą jest następująca. Jak już wspominałam, istnieją łacińska i polska kopie metryk z tego okresu. Nie są tożsame. Polska została przepisana z oryginału dużo później i nie wykazuje żadnych luk, w odróżnieniu od kopii łacińskiej. W niniejszej aktualizacji dodałam brakujące indeksy z polskiej kopii, w sumie około 75 nowych metryk.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Wołkowysk

Międzyrzecz
U 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Wołpa (uzupełnienie)
UMZ 1800 styczeń-kwiecień   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Zelwa
U 1797-1801      w trakcie opracowania   A. Rybałko
M 1797-1801      w trakcie opracowania   A. Rybałko
Z 1797-1801      w trakcie opracowania   A. Rybałko

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
8
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez bozenaczar dnia Marzec 16, 2019, 07:50:09 am »
Dziękuję bardzo za udostępnienie, sama na pewno nie tak szybko miałabym możliwośc to zrobić.
Dostałam zasób z parafii Łukonica, dek. słonimski. Od zdjęcia 8562 do końca nr zdjęcia 8611 rozpoczyna się parafia Mołczadź rok 1852, która wtedy należała do dekanatu słonimskiego. Później należała do dekanatu  Zdzięcioł/Archiecezja Wileńska/Metropolia Wileńska.
LIVIA 604/3/1191_6 Spis parafii Łukonica Kościelna za rok 1852
Pozdrowienia Bożena Czarnuszewicz
9
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Łucja dnia Marzec 15, 2019, 11:38:17 am »
Udało mi się dokonać operacji finansowej i zamówić jeden zasób (przed chwilą). Pomysł dobry, ale trochę zachodu z obsługą tego z Waszej strony, nie automat to zrobi tylko człowiek. Ale może trochę się uzbiera i będzie można rozwijać tę świetną stronę, czego oczywiście życzę i mam nadzieję także kiedyś się do tego przyłożyć.

Łucja
10
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Witold Wonsowicz z Grodna . Szukam krewnych.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Marzec 15, 2019, 07:38:01 am »
Olor Wąsowicianvs In Cathedram Doctoralem Indvctvs Cum [...] Venceslavs [...] Wąsowicz, Archidiaconvs Posnaniensis [...] Solenni ritu Ivris Vtrivsqve Doctor Per [...] Stanislavm Rozycki [...] renunciaretur
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/579383/edition/628019
Strony: [1] 2 3 ... 10