Parafia Sokolany

Zaczęty przez Agnieszka, Wrzesień 12, 2014, 10:27:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Agnieszka

Szanowni Moderatorzy, czy na tym forum możemy pochylić się również nad parafią Sokolany, czy też nie leży ona w obrębie naszych zainteresowań?

Ciocia opowiedziała mi jakiś czas temu historię moich pradziadków, jednak ciężko mi znaleźć jej potwierdzenie w aktach.

Moi prapradziadkowie Paweł i Agata(??) Baranowscy ze wsi Żuki parafia Sokolany zmarli najprawdopodobniej około 1909, osierocając dwoje dzieci: 13-letniego syna Marcina (ur. ok 1896r) i 11-letnią córkę. Dzieci pozostały pod opieką kuzynostwa. Gdy Marcin miał 16 lat krewni postanowili go ożenić z 19-letnią Justyną Olchanowską z Wasilówki par. Janów, córką Adama i Petroneli. Po zgodę na zawarcie związku małżeńskiego kuzyni udali się aż do biskupa (musiało im bardzo zależeć, więc pewnie chodziło o kwestie majątkowe). Marcin i Justyna zawarli związek małżeński ok 1912r.
Jedynymi pewnymi datami jest data urodzin Justyny Olchanowskiej, która zapisana była w księdze domu  1 stycznia 1893 rok (o ile kogoś nie poniosła fantazja...).
Czy mogę gdzieś w sieci uzyskać jakieś bliższe informacje czy też jedynym wyjściem jest wyjazd do Archiwum w Białymstoku?

Sławomir Olczyk

Chyba jednak Białystok... O Sokolanach w SGKP: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/16

W Szukaj w Archiwach też nie ma nic.

Pozdrawiam serdecznie.

Albink

Witam
Szanowna Pani
Wszystko jest w dokumentach, nie wszystkie te dokumenty są jeszcze w internecie. Z biegiem czasu to się na pewno zdarzy. Trzeba jednak trochę poszperać w archiwach poszukując swoich przodków. Dodam tylko, że w Janowie jest odnotowany ślub Marcina Baranowskiego z Justyną Olchanowską w 1912 roku. Natomiast data urodzin Justyny musi być inna niż Pani podaje, bo w dniu 1.01.1893 nie ma urodzin Olchanowskiej. Dodam również, że księgi chrztu z tego okresu są również w Archiwum Państwowym w Białymstoku.
Pozdrawiam
Albin

Agnieszka

Witam.
Szanowni Panowie, dziękuję bardzo za to, że po raz kolejny zechcieliście pochylić się nad moim pytaniem.
Będę zatem szukać daty urodzin Justyny skoro ta, zapisana w "Księdze domu". W tzw. międzyczasie udało mi się uzyskać spis mieszkańców wsi Wasilówka z 1909 roku - Justyna miała wtedy lat 17.