Stan indeksacji - dekanaty Grodno, Sokółka, Wołkowysk

Zaczęty przez A. Rybalko, Styczeń 01, 2018, 10:07:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A. Rybalko


maciejb

,,Indeksacja parafi Kryńskiej ,, kiedy będzie można się spodziewać aktów urodzeń i zgonu zindeksowanych w parafii Kryńskiej ?  8)
Pozdrawiam Maciej.

A. Rybalko

Witam, Panie Macieju!
Gdyby się Pan też przyłożył, byłoby szybciej. A tak - to za jakieś 5-6 lat.
Pozdrawiam serdecznie,
Alicja

Arek1975

Maćku,
Ja także zachęcam do udziału w indeksacji. Prognozy Pani Alicji optymistyczne i pesymistyczne zarazem. Pesymistyczne, bo indeksacja małżeństw i zgonów z materiału dostępnego w sieci zakończy się pewnie w I połowie roku więc nie jest źle :)
A optymistyczne, bo nie wiem kto zindeksuje roczniki niedostępne w sieci. Są w AA Białystok i wątpię, żeby zostały udostępnione. Jeśli tak będzie zabieram się za indeksację. Z tego punktu widzenia prognoza 6 letnia jest optymistyczna czego sobie i pozostałym życzę :)

A. Rybalko

#19
Panie Arku,

zajmowanie się metrykami zgonu przez kilka miesięcy może być bardzo deprymujące. Nie zdziwiłbyby mnie skok na bok do Usnarza czy Swisłoczy! Do tego dochodzi życie prywatne: choroby, goście i inne katastrofy. W mojej prognozie wzięłam to pod uwagę.

Alicja

Arek1975

Pani Alicjo,
Już mnie Pani poznała i wie, że Świsłocz i Usnarz mnie interesują :)
Ale to prawda, że zgony są trudne, zwłaszcza te seryjne dziecięce są dla mnie trudnym przeżyciem.

maciejb

Mógłbym się przyłączyć do indeksacji parafi Kryńskiej ale jak mniemam zgony i akta nowonarodzonych z lat 1800-1847 są już opisane ale jeszcze nie wysłane na witrynę? Jakby to ująć jestem chętny do pomocy w aktach metrykalnych w języku Polskim, gdyż z językiem Rosyjskim mam trochę problemów , zaś z łaciny to trochę jest mi znajoma, gdyż podobne słowa są w języku włoskim.
Pozdrawiam Maciej.

A. Rybalko

W takim razie szkoda, może rzeczywiście lepiej, bo te trudności językowe to tego...   

A. Rybalko

#23
Witam serdecznie,

Krzepiącą jest myśl, że wśród tych marcowych mrozów indeksacja przebiega w miarę sprawnie. Zacieramy dłonie i walimy w klawisze! Wyniki pracy zespołowej w Krynkach cieszą oko, ale metrykom tej parafii jeszcze daleko do całkowitego zindeksowania. Indeksy Kamionki zostały już wysłane do geneteki, ukażą się lada dzień. Mosty będą ostatnią parafią w dekanacie Grodno, która dotąd pozostaje w stanie dziewiczym. Czeka na nas jeszcze samo Grodno, oj czeka, ale pierwsze kroki zostały już poczynione.
Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Sokółka

Suchowola
Śluby 1849   dostępne w portalu genealodzy.pl   E. Witkowska


Dekanat Grodno

Grodno fara
Śluby 1867   w trakcie opracowania   M. Wróblewska

Kamionka
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Zgony 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Brak roczników metryk UMZ: 1798.04.01-1798.08.31

Krynki
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Chrzty 1805   w trakcie opracowania      M. Stasikowski
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Śluby 1889-1903   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Bereza
Zgony 1797-1810   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Zgony 1811-1818   w trakcie opracowania   A. Rybalko
Zgony 1819-1864   w trakcie opracowania   A. Bereza

Mosty
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko
Śluby 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko
Zgony 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko

Dekanat Wołkowysk

Świsłocz
Chrzty 1828   w trakcie opracowania   M. Wróblewska

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

Arek1975

Korzystając z okazji serdecznie dziękuję Albinowi Kożuchowskiemu za przesłanie metryk ślubów 1837 i 1838, których w sieci brak. Indeksy z tych lat są pełniejsze.
Jeśli mogę prosić o te niedostępne roczniki zgonów i urodzeń to także chętnie bym je zindeksował w podobnej formie.
Wielka szkoda, że pozostałych roczników (po 1864) brak ale cóż może kiedyś będą dostępne i wtedy dokończę indeksację małżeństw.

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Wielkanoc i prima aprilis w jednym dniu – tego najstarsi ludzie nie pamiętają! Ale najstarsi ludzie i tak mają kłopoty z pamięcią. I nie tylko najstarsi. Dlatego zawsze lepiej zapisać, zanotować i – dodaję jednym tchem – zindeksować!

I znowu z satysfakcją stwierdzam, że prace posunęły się o spory kawałek do przodu. Krynki unickie to kopalnia informacji, metryki są bogate w szczegóły. Parafia Mosty, skromna i cicha, a jednak leżąca w punkcie strategicznym, bo przez Niemen przeprawiali się tu różni wybitni ludzie, czasem zostawiając w metrykach ślady. Jak na przykład taki generał gubernator Wilna baron von Bennigsen, postać jak najbardziej historyczna, który raczył wziąć ślub w Mostach. Grodno postępuje do przodu, choć szybkiego tempa tu obiecać nie sposób: rocznie ponad 300 chrztów, czyli tyle samo, co w 3-4 ,,normalnych" parafiach.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno Fara
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko
Śluby 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko
Zgony 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybalko

Krynki par. unicka
Śluby 1800-1826   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Bereza

Mosty
Chrzty 1802-1804   w trakcie opracowania   F. Doroń
Śluby 1802-1803   w trakcie opracowania   F. Doroń
Zgony 1802-1803   w trakcie opracowania   F. Doroń



Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Czy wiecie, ile stron zajmuje informacja o dokonanych i planowanych indeksach w naszych trzech dekanatach? Nie do wiary, aż 9! A zaczynaliśmy rok temu skromnie, od czterech stron tekstu. Ani się człowiek opatrzył, już mała rocznica.
Nie omieszkam się przywitać w tym miejscu pana Urlicha, który po dłuższej przerwie zamierza wrócić do indeksowania Szudziałowa i Małej Brzostowicy unickiej. Prace przy Krynkach trwają, wyniki niedługo się ukażą. Indeksy z Mostów zostały parę dni temu wysłane do geneteki i powinny być niedługo dostępne, dalsze wkrótce. Wiem już, ile chrztów odbyło w Grodnie w 1797 roku – mianowicie 407!
Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Brzostowica Mała (par. unicka)
Śluby 1781-1794   w trakcie opracowania      T. Urlich

Krynki
Chrzty 1806-1807   w trakcie opracowania   M. Stasikowski

Mosty
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko
Zgony 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybalko


Dekanat Sokółka

Szudziałowo
Chrzty 1821-1826   w trakcie opracowania   T. Urlich
Śluby 1826      w trakcie opracowania   T. Urlich
Zgony 1821-1826   w trakcie opracowania   T. Urlich



Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

majowo nam się zrobiło, cieplutko, wszyscy pociągnęli na działki, na ogrody, do lasu, nad wodę... Nic dziwnego, że indeksacja rozwija się nieśpiesznie, powolutku. Czyżby nie było o czym opowiedzieć po całym miesiącu przerwy? Ależ nie, tak źle to nie jest!
Parafia Mosty, położona tak strategicznie, zyskała swego entuzjastę i znawcę w osobie pana Doronia. Krynki są na dobrej drodze do indeksacji całkowitej, ale na publikację wyników trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. No i Grodno, a dokładniej mówiąc indeksy z fary grodzieńskiej dojrzewają już do publikacji, lada dzień pojawi się też krótki opis tej parafii. Ruszyły też Różanystok i Świsłocz, ta ,,dolna", z dekanatu Wołkowysk.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Krynki
Chrzty 1808   w trakcie opracowania   M. Stasikowski

Mosty
Chrzty 1802-1811   dostępne w portalu genealodzy.pl   F. Doroń
Śluby 1802-1811   dostępne w portalu genealodzy.pl   F. Doroń
Zgony 1802-1811   dostępne w portalu genealodzy.pl   F. Doroń


Dekanat Sokółka

Różanystok
Chrzty 1865-1866   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1865-1866   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Zgony 1865-1866   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski


Dekanat Wołkowysk

Świsłocz
Chrzty 1828      dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Wróblewska


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#28
Witam serdecznie,

po niecałym tygodniu muszę już odświeżyć informacje – bo jak stoi, to stoi, ale jak idzie, to na całego. Indeksy grodzieńskie są nie tylko gotowe, ale i opublikowane w niebagatelnej liczbie ponad 3200. Jako parafia ,,zwierciadlana" dojrzewa powoli Zaniemeńska. Nie zdradzę tu wielkiej tajemnicy, że biedniejsza, mniej pokazowa od parafii farnej, konieczna jednak do zrozumienia całości Grodna na progu XIX wieku.
Pan Albin konsekwentnie indeksuje Odelsk, o Krynkach też już pisałam, że są na dobrej drodze do całkowitej indeksacji. Stosunkowo niewielki kawałek indeksów zgonów został wysłany do publikacji i ukaże się w następnych dniach.
Powodem mojej szczególnej radości jest powrót w szeregi indeksatorów pana Sławomira Olczyka, który znowu pracuje nad trochę zapomnianymi i przykurzonymi Wielkimi Eysymontami.
Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno (fara)
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1797-1811   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Grodno (franciszkanie albo Zaniemieńska)
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Zgony 1797-1811   w trakcie opracowania   A. Rybałko

Eysymonty Wielkie
Chrzty 1826   w trakcie opracowania   S. Olczyk

Krynki
Zgony 1811-1818   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1881, 1887-1903      w trakcie opracowania   A. Bereza


Dekanat Sokółka

Odelsk
Chrzty 1799-1807   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1799-1807   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

nie dużo, ale i nie mało – nasza Grodzieńszczyzna powiększyła się o nowe indeksy. Około 3000 indeksów zgonów z Krynek już jest albo niedługo będzie dostępnych do wglądu i do szperania. Druga parafia grodzieńska, tzw. Zaniemeńska okazała się zdumiewająco mała po tej pierwszej, tym niemniej interesująca (patrz: krótki opis).
Pora na skok w inne strony, których centrum stanowi Wołkowysk. Na pierwszy ogień idzie Roś, akurat po drodze z Mostów do Wołkowyska. A więc w drogę!

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno (franciszkańska albo Zaniemeńska)
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1797-1811   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Krynki
Zgony 1819-1864, 1881      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Bereza


Dekanat Wołkowysk

Roś
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Zgony 1797-1811   w trakcie opracowania   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja