Akta wizytacji szkół w guberni wileńskiej w 1822 r.

Zaczęty przez A.Markiewicz, Czerwiec 14, 2018, 07:41:45 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A. Rybalko

Po części przeczytałam, po części tylko przerzuciłam księgę raportów o szkołach z roku 1822 – bardzo interesująca to lektura, polecam szczególnie dla nauczycieli. Straszliwa jest szczerość wizytatorów, którzy oceniali nie tylko postępy uczniów, ale i pracę nauczycieli, nie wyłączając ich zdolności, pracowitości czy nawet stanu zdrowia. Roi się tu od określeń: ,,zdolności miernych", ,,nauki mało", ,,usposobienie niedokończone", albo jeszcze gorzej ,,niedługo prace jego będą użyteczne, umrze". Swoją drogą coś w tym jest pociągającego, lepiej szczerze, wprost, niż drogą pantoflową.

Raporty dotyczą przede wszystkim szkół z terenów dzisiejszej Litwy, w tym Kowna. W kowieńskiej szkole powiatowej uczył przecież Adam Mickiewicz. Wiadomo, że po dwóch latach otrzymał urlop roczny ze względu na stan zdrowia, tzn. w roku szkolnym 1821/1822 zastępował go inny nauczyciel. Proszę bardzo, oto on: ,,Nauczyciel literatury polskiej i łacińskiej, dziejów i prawa jaśnie pan Mikołaj Kozłowski wieku lat 27, w obowiązku rok 1. Przyjechał do szkoły i wszelką znalazł gotowość w wypracowanych umiejętnie seksternach przez poprzednika swego Adama Mickiewicza. Żadnej swojej litery nie dał i nie pracował, przez co nie zawsze dostatecznie lekcje uczniom tłumaczył; nie ma miłości uczniów, pragnie najgoręcej zmiany."

Zważywszy klimat panujący w zespole nauczycielskim (walka o stołek dyrektora) wcale nie dziwi mnie chęć poety, żeby uciec z tego miejsca pracy gdzie pieprz rośnie!

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.