Nazwisko Kaluta (rodzina, korzenie, pochodzenie) !!!Wiem z kont poszło nazwisko!

Zaczęty przez varhin23, Wrzesień 10, 2019, 08:59:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

A. Rybalko

DzIękuję za ciekawe informacje. Niestety nie mamy tu na forum znawców Twoich terenów. Ale znawcą może zostać każdy, najważniejsze jest zainteresowanie. Jeżeli dowiesz się, jakie księgi z Twojej parafii są dostępne i gdzie one są - to już będzie ważna informacja dla innych poszukujących.

Parę komentarzy do Twoich danych. Wydaje się, że rodzina Łuki Kaluty była silna i nawet niebiedna: dużo wydarzeń metrykalnych w ciągu zaledwie paru lat. Wymienione zostały dzieci Łuki: Stefan, Józef, Agafonik i Anna, które przeżyły do dorosłości, mężczyźni doczekali sią potomstwa, a siostra Anna była jeszcze niezamężna (wymieniona jako matka chrzestna w 1896 i w 1900).

Dobrze byłoby wyjaśnić, do jakiej parafii należały Niemkowicze w XIX wieku - od początku do końca, bo parafie czasem się zmieniały. Wtedy będzie łatwiej szukać ksiąg. 

varhin23

#16
Witam,

Dziękuje za wiadomość.

Udało się ustalić ze metryki unicki (Mokranskiej cierkvi) lata 1776-1798, 1799-1801 (do prawosławia po podzialach RP na tych terenach). Znajdują się w archiwum w Petersburgu (Российский государственный исторический архив (РГИА) )
Czekam nastepny tydzień na odpowiedz od Pani z foruma ros-go czy są oni dostępny jako mikrofilmy albo trzeba wysyłać zapytanie do archiwum, fajne tylko to, ze koszty nie są duże ok 1200 ros. rubli (72 zl za osobe w metrykach).

varhin23

#17
Метрические книги Мокранской церкви сохранились за 1852-1859, 1880-1915, 1918-1944 гг
Ksiegi metryczne Mokranskiej cerkvi 1852-1859, 1880-1915, 1918-1944 гг Grodnienski Archiwum.

Z tam udało się ustalić aż do Szymona (Симеон) Kaluta. Jednak tu on juz nie jest wpisany jako prawosławny, po prostu wpisany ojciec Lukasza (Луки) Kaluta.

varhin23

Cytat: A. Rybalko w Październik 06, 2019, 01:29:15 PM
DzIękuję za ciekawe informacje. Niestety nie mamy tu na forum znawców Twoich terenów. Ale znawcą może zostać każdy, najważniejsze jest zainteresowanie. Jeżeli dowiesz się, jakie księgi z Twojej parafii są dostępne i gdzie one są - to już będzie ważna informacja dla innych poszukujących.

Trzeba założyć forum albo nowy watek -  rody Poleskie.  ::)

A. Rybalko

Nowe forum - z początku trzeba znaleźć zainteresowanych, masz takich? Nasze forum jest ukierunkowane na Grodzieńszczyznę, choć czasem zdarzają się osoby z bardziej południowych terenów. I nie jest to wiele osób, niestety.
Bardzo dobrze, że podaleś tutaj dla nas informacje, gdzie są jakie roczniki z parafii Mokre. Jeżeli dowiesz się więcej o historii tej parafii - napisz. Niełatwo wszystko wyszukać i pozbierać.

varhin23

#20
Lista ofiar represji politycznych, w okresie od 1918 do 1958. Powiat Pruzanski, woj-wo Poleskie.
Na liście 1850 osób, lista nie jest pełna. Informacja w jen. Białoruskim.

Może komuś przyda. Ktoś znajdzie swoich rodaków. Jak cos piszcze nazwiska po polsku, mogę przetłumaczyć i poszukać na liście.

A. Rybalko

To jest cenne źródło, dziękuję! Tylko na przyszłość - najlepiej tego rodzaju linki i informacje zamieszczać w innym wątku, np. Inne źródla http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?board=11.0
A jeszcze lepiej i z myślą o przyszłości założyć nowy temat np. "Materiały z innych regionów Białorusi"
Grodzieńszczyzna to stosunowo niewielki teren, a nasi przodkowie byli ruchliwi i naturalnie przemieszczali się w różnych kierunkach i do tego na większe odległości. 

varhin23

Cytat: A. Rybalko w Październik 08, 2019, 03:54:39 PM
To jest cenne źródło, dziękuję! Tylko na przyszłość - najlepiej tego rodzaju linki i informacje zamieszczać w innym wątku, np. Inne źródla http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?board=11.0
A jeszcze lepiej i z myślą o przyszłości założyć nowy temat np. "Materiały z innych regionów Białorusi"
Grodzieńszczyzna to stosunowo niewielki teren, a nasi przodkowie byli ruchliwi i naturalnie przemieszczali się w różnych kierunkach i do tego na większe odległości.

To może zrobić moderator? Albo ja muszę?

varhin23

#23
Dodaje info do wątku. Może ktoś tez szuka Kalut i zobaczę swoje korzenie.

Dokument:
RU
Дело о инвентаре им. Немковичи, принадлежащее помещикам Пружанского уезда Александру и Федору Гальофам за 1845-47 гг.
инвентари имений Видно, Дорошин, Немковичи за 1845-47 гг.
PL
Inwentaryzacja Niemkowicze,które należy do właścicieli ziemskich obwodu prużańskiego, Aleksandra i Fedora Gallofa z lat 1845–47.
inwentaryzacje majątków Widno, Doroszyn, Niemkowicze na lata 1845 - 47. Archiwom Grodno.


Kaluty należące do folwarku Niemkowicze:
1. Никита Андреев Kaluta 71 год. (Nicetas, (Nykyta?)  Kaluta ma 71 rok, imie ojca Andrzej)
3. Иван Данилов Калюта 54 года (Jan Kaluta 54 lata, imie ojca Daniel)
4. Сымон Данилов Калюта 52 года (Szymon Kaluta 52 lata, imie ojca Daniel).
Wygląda na to ze Jan i Szymon byli braćmi. A Nicetas chyba wojek, brat Daniela.


дворовые люди (Poddaństwo?):
1. Фома Никитов 26 лет с сестрой Ульяной 16 лет. (Tomasz Kaluta 26 lat, i jego siostra Uliana (Julia)
2. Яков Данилов Калюта изувечен 23 года с двоюродной сестрой Параскевой Сымоновной 21 год. (Jakub Kaluta 23 lata, jego ojcec Daniel, okaleczony. I jego kuzyna Paraskiewa imie ojca Szymon, 21 rok.
3. Олексей Данилов Калюта 22 лет. (Aleksy Kaluta 22 lata, jego ojcec Daniel)


Rodzina mojego pradka:
Szymon Kaluta (Daniel ojcec) 52 lata, jego żona Tacjana 40 lat.
ich synowie:
1. Tomasz, 22 lata, jego żona Tekla, 19 lat, ich córka Melania, 2 lata.
2. syn Łukasz, 18 lat.
3. Sylwester 15 lat.
4. Kuzma, ma 7 lat.
5. Adam, 4 lata.
Córki Szymona: Dominika ma 12 lat, a Uljana ma 9 lat.



Jeszce udało się znaleźć ze moja rodzina była w sadze (chyba dobrze pisze na te czasy?), sprawa dotycząca skargi chłopów na przekazywanie ich rekrutom.

RU
Л. 5. Приговор Котранского волостного схода Пружанского уезда, 7-го мирового участка, единогласно приговорили взять в рекруты:
Л. 6. Лихачского сельского общества д. Немковичи с семейства Семена  Данилова Немковича сына Кузьму записанного в им. Немковичи пом. Голефа под №4 лет 27 от роду.
Л. 6об. Взят потому, что он составляет из 5-ти взрослых братьев, большое семейство, значащееся по сказкам единственное таковое в Лихачском сельском обществе.

PL
L. 5. Werdykt zgromadzenia volostatu Kotranskiego w rejonie Prużany, 7. dzielnicy świata, został jednogłośnie skazany na werbowanie:
L. 6. Lichacze wiejskie społeczeństwo wsi Niemkowicze z rodziny Szymona Daniłowa Kalutay, syna Kuźmy. Kaluta pom. Golefa pod numerem 4, 27 lat.
L. 6ob. Jest brany, ponieważ składa się z 5 dorosłych braci, dużej rodziny, która według jest jedyną w wiejskim społeczeństwie Lichaczewskiego.





varhin23

#24
Witam!

Dodaj info na temat swojego nazwisko i drzewa .

Udało się odzyskać info z archiwum Petersburga księgi metrycznej kościoła grekokatolickiego.

Jak i myślałem wszystko tam jest napisane w jen. polskim.

Ale informacyj o mojej rodzinę bardzo mało za 1799 - 1801 lata. Jeszce trzeba będzie szukać kto jest dla kogo :)

Urodznia:
wies Niemkowieze
29.06.1799 Hrupin (nieczytelne?) Stefan i Anna Kalutczejkow ze wsi Niemkowicz
Chrestni: Bartłomiej Iwaniuk i Agata Owadowzka. 

Małżeństwo 1799
Wies Kuszle
30.02.1799 Joachymowi Snoszecce ze wsi Mokrego z Gedahya Kalutozanka ze wsi Niemkewiсz 


P.S. to jest kopia księgi, napisana mała czcionka, tekst jest w bardzo kiepskim stanie, Pani z archiwum przesłała info na maksa co można odczytac. Z swojej strony myślę ze w te czasy rodzina miała podwójne nazwisko, a może teraz mam skrócone, zobaczymy późnej w innych księgach.

varhin23

Udało się zdobyć metryki kościoła grekokatolickiego ze wsi Mokre (Polesie, województwo brzesko-litewskie, Rzeczpospolita) mojego praprapradziadka... Szymona Kaluta.

Po zlikwidowaniu kościoły grekokatolickiego wpisy o mojej rodzinę w metrykach wykluczenie byli są napisane Kaluta (Калюта).

Jednak jak napisał wyżej w metrykach unickich mam napisane nazwisko Kalutczykow, mam nadzieję prawidłowo przeczytałem, jestem trochę mm szokowany i szczęśliwy :)

Proszę o pomoc przeczytanie parę slow z metryk! Dodam plikiem!


Dnia 4??? Ochrzęściłem i ?????? syna na ime Symeon.
Z rodzicow slubnych? ???????: Daniil i Katarzyna Kalutczykow.
?????: ??? ??? Stefan Wakuliki z ?????


Dziekuje!

Rafał Jurowski

Może tak...miesiąca i tego po Kumostwie pewnym nie jestem? Może Jaśnie Pan  Stefan Wakulski ?

Dnia 4 [Febr???] Ochrzściłem i [Bierzmowałem] syna na imie Symeon.
Z rodzicow ślubnych[szlubnych] Pracowitych: Daniil[Daniiła] i Katarzyna[Katarzyny] Kalutczykow.
Kumo[w]stwo: [?] [?] Stefan Wakulski z Teodorą [Meszeczkową?]

varhin23

Cytat: Rafał Jurowski w Listopad 05, 2019, 10:13:30 PM
Może tak...miesiąca i tego po Kumostwie pewnym nie jestem? Może Jaśnie Pan  Stefan Wakulski ?

Dnia 4 [Febr???] Ochrzściłem i [Bierzmowałem] syna na imie Symeon.
Z rodzicow ślubnych[szlubnych] Pracowitych: Daniil[Daniiła] i Katarzyna[Katarzyny] Kalutczykow.
Kumo[w]stwo: [?] [?] Stefan Wakulski z Teodorą [Meszeczkową?]

Dnia 4 roku bieżącego ochrzcilem i bierzmowalem syna na imię Symeona z rodziców slubnych pracowitych: Daniila i Katarzyny Kalutczykow.
Kumowstwo: (rodzice chrzestni) [...][...] Stefan Wakulski z Teodora Maszaczkową (?)

O cos takiego, dziekuje :)

A. Rybalko

Data: 4 7bra oznacza 4 Septembra czyli września.
Nazwisko Kalutczyk w naszych strona oznacza, że to syn Kaluty ("mały Kalutczyk"), ojciec chyba jeszcze żyje, bo gdyby nie żył, to syna nazywano by już Kaluta.
Takich nazwisk na "-yk" i bez "-yk" znajduję sporo w aktach na Grodzieńszczyźnie. Z nazwiskami kiedyś obchodzono się dość dowolnie, dowodów osobistych ani paszportów przecież nie było.

Stanisław Wokulski - to piękne nazwisko znamy z "Lalki" Bolesława Prusa.
Gabriel Wokulski był wikarym unickiej parafii Radziwonowicze ok. roku 1800. Teofil Wokulski wymieniony jest 1803 w metrykach strubnickich jako paroch unickiej parafii Samojłowicze. Wygląda na to, że Wokulscy byli  w owym czasie szlachetnie urodzonymi unitami.

bezdzik

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem zainteresowany informacjami na temat nazwiska Kaluta, bo tak nazywał się mój teść. Akurat on pochodził z terenów Wołynia, a dokładniej z miejscowości Hołoby, a jego rodzice z okolic Sokul - Wiszenki. Niestety nie ma już żyjących osób, które mogą coś opowiedzieć o historii tej rodziny, więc próbuję znaleźć jakiekolwiek informacje. W dostępnych księgach brak jest nawet wzmianki o nazwisku Kaluta. Jedyne co udało mi się znaleźć to spisy na stronie wolyn-metryki.pl, w których występuje nazwisko Kaluta/Kajuta. Możliwe, że dotarli na te tereny z innych stron, albo byli wyznania grekokatolickiego (unickiego).
Będę wdzięczny za każdą możliwą wskazówkę.
Pozdrawiam
Krzysztof