Hryniewicz, Gryniewicz (Гриневич, Грыневич) - Markiewicz (Маркевич) - Wołpa

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Maj 27, 2013, 02:29:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

Podczas mojej ostatniej wizyty w wileńskim archiwum miałem plan odnalezienia aktu ślubu moich pra-pra dziadków Piotra Jurowskiego oraz Pelagii Hryniewicz (Пелагия Гриневич, Пелагия Грыневич). Myślałem że sprawa będzie prosta gdyż parafię Jeziory zamieszkiwała rodziny Hryniewiczów.
Niestety w latach poniżej 1856 roku gdzie akt powinien się znajdować, nie został odnaleziony pomimo że przejrzałem cały grodzieński dekanat. Jedyną informacją, którą zdobyłem to dane niejakiej Emilii Hryniewicz (Gryniewicz) z d. Markiewicz (Emilia Markiewicz) [ Емилия Грыневич (Гриневич), Емилия Маркевич], zamieszkiwała ona dom moich pra-pra dziadków. Bardzo możliwe, że Emilia była matką Pelagii gdyż według spisu kościelnego była o około 20 lat starsza od Pelagii.
Możliwe także, że ci Hryniewiczowie pochodzili z powiatu lidzkiego, tylko z której parafii ? Być może ktoś kiedyś spotkał się z jakimiś Hryniewiczami skoligaconymi z Markiewiczami w tym lub innym powiecie ? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie ..

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Kilka dni temu dzięki Kindze Vnuk za której pomoc bardzo dziękuję, udało sie odnaleźć akt ślubu moich pra-pra dziadków (Piotra i Pelagii), tym samym poznałem imiona swoich pra-pra-pra. Okazało się, że małżeństwo zostało zawarte w Wołpie ( Wołpa ) [ Волпа ] w 1855 roku a pobłogosławione zostało przez księdza Hipolita Markiewicza (być może miał on jakiś związek z moją rodziną). Ojcem Pelagii był Dominik Hryniewicz (Доминик Гриневич, Доминик Грыневич) a matką wspomniana już Emilia Markiewicz, wszyscy mieszkali w miasteczku Wołpie [ Волпа ]. O Dominiku nic nie wiem, jednak najprawdopodobnie zmarł wcześnie. Ciekawe są nazwiska świadków ślubnych oraz rodziców chrzestnych najstarszego syna pra-pra dziadków Józefa. Mianowicie na akcie małżeństwa widnieje niejaki Michał Narkiewicz (Михал Наркевич) oraz Karol Płoński (Кароль Плоньский), zaś na akcie chrztu oprócz Michała Narkiewicza także Anna Paprocka (Анна Папроцка) żona Józefa. Bardzo możliwe, że Dominik Hryniewicz i jego żona Emilia Markiewicz (Емилия Маркевич) skądś przyjechali ?

vnukinga

Witaj Rafale,

ciesze sie, ze moglam w jakis sposob pomoc w poszukiwaniach. Intryguje mnie miejsce urodzenia Pelagii. Musze sprawdzic lata 30-te XIX wieku dla parafii Wolpa. Moze wlasnie tam sie urodzila? Byc moze byloby rowniez zapisane cos wiecej dla jej rodzicow co pozwoliloby naprowadzic na wlasciwy trop poszukiwan. Mam nadzieje, ze to sie uda.
:)

Pozdrawiam,

Kinga
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Rafał Jurowski

Witaj Kingo !

Mnie także interesuje to miejsce urodzenia ! :) Jeżeli uda się coś ustalić będę wdzięczny.
Zastanawiają mnie także jak pisałem nazwiska Markiewcz oraz Narkiewicz. W internecie znalazłem taki tekst wspominający Jasnowidz Grazyldę Narkiewicz, Grazylda Narkiewicz, Gryzelda Narkiewicz [Гризельда Наркевич] z miasteczka Wołpy.
http://szukajacprawdy.salon24.pl/605083,jasnowidzenie-w-czasach-paskiewiczowskich niestety autor nie podaje źródła jednak pisze, że była szlachcianką i pochodziła z oszmiańskiego powiatu. W Wołpie Narkiewiczów nie było chyba zbyt wielu, może przybyli z Markiewiczami i Hryniewiczami ? Z indeksów zgromadzonych, choćby na stronie http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/ wynika, że na tych terenach nazwiska te również funkcjonowały.

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Odnośnie Hryniewiczów to jak ostatnio byłem w Wilnie to odnotowałem następujących Hryniewiczów, może odnajdą się potomkowie tych par, śluby są z Grodna lata 40- te, 50 -te.


Fara/ślub

Józef Hryniewicz + Julia ?

Fara/ślub
Antoni Hryniewicz syn Józefa i Teresy z Horbaczewskch 25 lat +
Julianna Horbaczewska córka  Jana i Magdaleny ze Strupińskich z Kozłowicz 23 lat

Fara/ślub

Jakub Hryniewicz syn Józefa i Teresy z Horbaczewskich ? 25 lat
+ Anna Żakowska córka Jana i Marcjanny z Grojów ?  20 lat

Fara/ślub

Jan Hryniewicz syn Jana i Rozalii z Grochowskich +
Karolina Sakowicz córka Wawrzyńca i Marianny Szadworskich ?

Fara/ślub (Nazwiska matki jestem nie jestem pewien)

Ambroży Hryniewicz syn Jana i Rozalii z Grochowskich +
Katarzyna Benejko ? córka Edwarda i Franciszki z Gabieńskich ?

Rafał Jurowski

W tym roku na cmentarzu Farnym w Grodnie odnalazłem taki oto nagrobek, możliwe że to jakiś krewny osób, których metryki wcześniej wymieniłem.

"Tu spoczywają zwłoki
     
           Ś.P.

Konstantego Hryniewicza

Zmarłego 29 Grudnia 1863 r.
wieku lat 33
---------------
Szczęśliwie przy Tobie
spędziłam swoje lata
tyś dla mnie wszystko..."


Rafał Jurowski

Podczas mojej ostatniej wizyty w Archiwum w Grodnie spisałem osoby o nazwisku Hryniewicz ze Spisu parafii Kozłowicze 1926 mieszkające w okolicach Ejsmonty oraz Kozłowicze, może znajdą się potomkowie tych Hryniewiczów ? Może są oni związani z moimi ?

Okolica Ejsmonty Nadtobolskie

208. Oleński Jan lat 42
Anna Hryniewicz lat 37
Katarzyna z Olędzkich Oleńska lat 80 wdowa

216. Oleński Piotr lat 30
Klementyna Hryniewicz
syn Henryk lat 5
      Władysław lat 3
córka Wacława 2 miesiące

Okolica Kozłowicze

9. Starzyński Edward lat 45
Florentyna z Hryniewiczów lat 41
Helena, 11 lat
Stanisława 7 lat
Henryk 4 lata
Konstanty 2 lata
Stanisław 1 rok

10. Adam Ejsmont 44 lat
jego zona Emilja z Hryniewiczów
córka Aniela 15
Kazimiera 14 lat
Erazm      12 lat
brat Adama Jan 38 lat

21. Hryniewicz Edward 33 lat
żona Hryniewiczowa z Ejsmontów
Marajanna wdowa 69 lat
Hryniewicz Leonard 7 lat

23.Hryniewicz Zygmunt 42 lat
żona Ewa z Łukaszewiczów 37 lat
Janina 14 lat
Wacław 12 lat
Leonarda 8 lat
Bronisława 6 lat
Stanisława 4 lata
Jadwiga 2 lata

24. Franciszek Hryniewicz 65 lat
żona Cezareja z Konstantynowiczów
córka Erazma 12
Czesława 9
Janina 7
Jadwiga 5
Antoni 4
Jolanta ? 1

30. Jabłoński Adolf 43 lata
Jabłoński Józef 36 lat
żona jego z Sipowiczów
Amelja 20 lat
Jabłońska z Hryniewiczów 67 lat
wdowa matka Adolfa i Józefa

Sławomir Olczyk

Cytat10. Adam Ejsmont 44 lat
jego zona Emilja z Hryniewiczów
córka Aniela 15
Kazimiera 14 lat
Erazm      12 lat
brat Adama Jan 38 lat

Ten Adam Eysymont (1882-1950), był synem Jerzego i Marianny z Pawłowiczów. Jego żona Emilia z Hryniewiczów (zm. 1937), to córka Franciszka i Anieli z Pyrskich.

Tadeusz

Jakiś Gryniewicz był Inspektorem Oświaty w pow. Giżycko w latach 1952 i dalej.
Bliższych danych brak.

bozenawoj6

Witam,
Szukam jakich kolwiek informacji o Antonim Hryniewiczu i jego żonie Marii zd. Roszko.
Rodzeństwo Marii: Zofia, Anna, Mikołaj (żyje ponoć w gorzowskim), Stanisław, Władysław i jeszcze trzy osoby?.
Ta rodzina ponoć najpierw mieszkała w Jeziorach na Białorusi) a potem była wywieziona do Kazachstanu. Trzej synowie zostali rozstrzelani (mieli służyć w policji).

Antoni i Maria mieli dwie córki: Wandę ur 1932r. zam. Białystok, Halinę ur 1938r. - 2003r., zam. Barlinek (wielkopolska) i czterech synów: Henryk ur 1933r. zam. Białystok, Władysław zam. Białystok, Stanisław i Witosław (Witek).

Rodzice Antoniego: Adolf i Paulina ?
Rodzice Marii Roszko: Antoni i Paulina ?
Co do Paulin nie jestem pewna.

Otrzymałam takie powiadomienie:
Ta rodzina powraca do Polski w tym samym dniu i roku, tj. 17.04.1945, Jeziory i posiadają ten sam nr karty:
86 zespól, 135 Sygn. 15v karta - Repatrianci :
Hryniewicz Adolf, Hryniewicz Wanda, Hryniewicz Maria, Hryniewicz Henryk, Hryniewicz Stanisław, Hryniewicz Halina, Hryniewicz Władysław, Hryniewicz Wincenty.

Znaleziono po wpisaniu: wpisz nazwisko:
http://genealogyindexer.org/

W związku z tym mam pytanko, gdzie mam szukać i pisać aby uzyskać dokumenty potwierdzające, że to są te osoby, które szukam?
_________________
Pozdrawiam serdecznie
Bożena
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Wojciechowska
(niegdyś Łupińska)

Rafał Jurowski

Witam,

Wiem, że jacyś Hryniewicze z tych stron wylądowali chyba w Ełku ale muszę dopytać swoich informatorów :)

Pozdrawiam
Rafał

bozenawoj6

Witam,
Poprawka co do poszukiwań:

ojciec: Antoni Hryniewicz, matka prawdopodobnie Paulina,
ich syn: Adolf Hryniewicz, (1896 Nowogródek, Białoruś) - ?) + żona Maria (prawdopodobnie Roszko), córka Antoniego (1904 Moskwa, Rosja),
dzieci Adolfa i Marii, urodzone w Jeziory (Białoruś):
Henryk, ur 1927
Wincenty, ur 1929
Wanda, ur 29.10.1932
Stanisław, ur 1932
Halina, ur 10.10.1938
Władysław, ur 1943

Może jeszcze być Danuta, ur 1934, lub zaistniała pomyłka przy wpisie.
Bo z tego co mi wiadomo, to dzieci było sześcioro.

Już posiadam dokument z:
"Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddz. w Białymstoku, z dnia 13.07.1945r., gdzie napisane jest iż rodzina udaje się do Gdańska (Prusy Wschodnie) celem osiedlenia. Nr. Dowodu Osobistego 1973",
oraz
" Nr.1973, ewakuacja do Polski. Ostatnie m. zam. Jeziory k/Grodna. Ewakuacja do Czarna Wieś, Polska który jest wydany przez Polski Komitet Wysiedlenia Narodowego (lub wyzwolenia - pismo mało czytelne)".

Dowiedziałam się jeszcze,
że Hryniewicz walczył za cara w Rosji, i dostał majątek w miejscowości Jeziory na Białorusi.
Ma lub jest pochodzenie szlacheckie. Ponoć jest gdzieś napisane o tym w internecie,
ale nie mogę lub nie umiem znaleźć tej informacji "Rody grodnieńskie hryniewicz ...."
ale jak miał na imię, czy to był właśnie Adolf czy może Antoni, tego nie wiem.

Pozdrawiam Bożena
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Wojciechowska
(niegdyś Łupińska)

Rafał Jurowski

Witam,

Mój informator wie jedynie co stało się z Hryniewiczami z Kozłowicz tych z Jezior nie kojarzy...

Pozdrawiam
Rafał

bozenawoj6

Wita,
Trudno i dziękuję za zainteresowanie,
ale znalazło się coś jeszcze.
Kuzynka przesłała mi fotki, które są w załączniku, może to coś pomoże.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Wojciechowska
(niegdyś Łupińska)

Sławomir Olczyk

Pani Bożenko.

W roku 1926 w Jeziorach przy ulicy Noworudzkiej (Szkoła) zapisano rodzeństwo, które skądeś przyjechało (napływowe):
Apollinary Hryniewicz, l. 27
Wanda Hryniewicz, l. 14
Adolf Hryniewicz, l. 25 wraz z żoną Marią z domu Rożko, l. 21.

To są niewątpliwie ludzie, jakich Pani poszukuje.

Pozdrawiam serdecznie.