Generał Walery Wróblewski - Metryka chrztu

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Kwiecień 18, 2012, 12:58:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Rafał Jurowski znalazł akt chrztu generała Walerego Wróblewskiego. To jego ujednolicona wersja:



240
Dwór
Żołudek
Walerian Antoni
Wróblewski
15 (27) grudzień 1836
Dnia 22 grudnia 1836 (3 stycznia 1837) roku w Żołudskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono z św. olejów niemowlę płci męskiej imionami Walerian Antoni, urodzone w dworze Żołudek, tejże parafii dnia 15 (27) grudnia 1836 roku, z urodzonych Antoniego Wróblewskiego i Róży z Jurowskich ślubnych małżonków, przez ks. Mateusza Szukiewicza, administratora tegoż kościoła. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni Mikołaj Walicki, asesor powiatu lidzkiego i Wiktoria Rossochacka – żona Karola. Asystowali urodzeni Karol Rossochacki, kapitan byłych wojsk polskich i Ludwika Walicka, asesorowa powiatu lidzkiego.

Dzięki Rafale.





Rafał Jurowski

#1
Co do rodziców Walerego to dorzucam zdjęcia grobu jego matki  Róży  zm. 30 .IX.1881 w wieku 68 lat. Grób znajduje się w Zdzięciole.



http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=14745747&postcount=328

Dodatkowo przesyłam zdjęcia prawdopodobnego grobu jego ojca Antoniego zm. 7 maja 1857 znajdującego się na cmentarzu w Dziembrowie



http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=21658670&postcount=1705

PS. Róża jest pochowana razem krewnym Aleksander Bohuszewiczem zm. 24 paźdź 1886 w wieku 60 lat

Oba poniżej zamieszczone zdjęcia są autorstwa nieocenionego Pana Mariusza Proskienia

Rafał Jurowski

#2
Witam,

Dorzucam potwierdzoną w końcu  informację o jego ojcu Antonim, który jednak zmarł w Dziembrowie w 1857,
na akcie jego zgonu, który widziałem w grodzieńskim archiwum jest wymienionych troje jego dzieci: Aleksandra, Walery, Stanisław.
Na zgonie Róży Jurowskiej w ogóle nie było informacji o dzieciach. Czemu na zgonie nie ma Stefanii Strumiłło, a może brakuje jeszcze innych.
W każdym razie w biografii Walerego trzeba by kilka rzeczy zmodyfikować, wychodzi na to że jego ojciec nie zmarł  tak wcześnie jak się uważa.

Pozdrawiam
Rafał

Sławomir Olczyk

To bardzo cenne informacje, gdyż właściwie niewiele wiemy o środowisku rodzinnym Walerego. Może byś napisał coś więcej na temat tej linii Jurowskich.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#4
Co do rodziny matki Walerego,  Róży Jurowskiej to wiadomo mi, że jej ojcem był Mateusz(Maciej) Jurowski i na pewno miała brata Aleksandra (1822-1867), który długi czas mieszkał w okolicy Dziembrowa (Lesiszcze) jego żoną była Olga Jakimowicz.
Para ta miała trójkę  dzieci która żyła w chwili śmierci Aleksandra w 1867 roku.

1.  Bolesław Florian Jurowski ur. 1857 (możliwe, że był właścicielem fabryki Gilz w Grodnie w 1883 roku http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=52602)
2. Mieczysław Jurowski ur. 1859
3. Jadwiga Jurowska ur. 1862

Teraz co było z nimi dalej...może ktoś się w końcu objawi ?

Anna_Neumann

Panie Rafale,
w jednej z odp. w tym wątku pisał Pan, iż widział akt zgonu Antoniego Wróblewskiego. Antoni był kuzynem mego pradziadka Stefana Michała Wróblewskiego. Czy znane jest może Panu imię ojca Antoniego? Odnalazłam jedynie inf., że jego dziadkiem był Bazyli Łukasz Wróblewski. Nie wiem jednak nic o synach Bazylego, mi.in. o ojcu Antoniego. Czy możecie mi pomóc?

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Anna_Neumann

Bardzo dziękuję za link. Napisałam już do pana Leonarda Dubackiego, autora artykułu. Niestety artykuł ten oparty jest na przekonaniu, że ojciec Walerego zmarł wcześnie. Nie ma też żadnej wzmianki o dziadku Walerego.

Rafał Jurowski

Witam,

Ojcem Antoniego był prawdopodobnie Łukasz, napiszę więcej wkrótce.

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

W spisie wiernych parafii Żołudek z 1843 roku zamieszczonym przez A.Markiewicz http://www.epaveldas.lt/object/recordDescription/VUB/VUB01-000537007 opisano rodzinę Wróblewskich:

Antoni Wróblewski skarbnik lat 48
Rozalia Wróblewska z Jurowskich żona lat 31
Aleksandra córka lat 8
Stanisław lat 7
Walerian lat 5

Z poprzednich postów wynika, że żoną Antoniego była Róża, a nie Rozalia
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Anna_Neumann

To dopiero wprowadza zamieszanie. Jeśli Antoni w 1843 roku miał już lat 48, to urodził się około roku 1795, a Bazyli ponoć w 1765. Nie mógł być więc pradziadkiem, a jedynie dziadkiem Walerego. Jeśli zaś Walery urodził się w 1836, to w roku 1843 podczas spisu powinien mieć lat 7, a nie 5.

Rafał Jurowski

#11
Witam ponownie,

W Sankt Petersburgu powinna znajdować się teczka wywodowa dotyczące rodziny Wróblewskich, która by wszystko wyjasniła.

W trakcie moich poszukiwań znalazłem taki oto dokument w którym znajdowało się otczeswo Antoniego "Ф.387 оп.2 д.21046   РГИА   26 листов

"О прапорщике Корпуса Лесничих Врублевском"

Копия доклада Новогрудского уездного предводителя дворянства в Минском Дворянском Депутатском Собрании о прошении дворянина Новогрудского уезда Антона Лукьянова Врублевского о сопричислении его сыновей - двуименных Станислава-Марка 17.10.1835 г и Валерияна-Антона 22.12.1836г...."

Pozdrawiam
Rafał

heniedz


hniew

#13
W temacie rodziny Walerego dodam, że na Rossie jest wydzielona płotkiem kwatera na której pochowani zostali między innymi lekarz homeopata Eustachy Wróblewski (między innymi ojciec Tadeusza tego od biblioteki) i Helena Wróblewska. Ich akty zgonu zachowały się w księgach par. św. Jana.
Eustachy Edward Wróblewski, syn Tadeusza, wdowiec lat 65, zmarły 9.06.1891, doktor homeopatii pozostawił po sobie 2 synów: Tadeusza Stanisława i Augustyna Augusta Ottona.
Helena Wróblewska, córka Tadeusza, szlachcianka lat 70, zmarła 6.03.1895. Czy panna (w akcie brak informacji o jej stanie), siostra Eustachego?
Czy więc synem Bazylego Łukasza był Łukasz, którego synami byli Antoni i Tadeusz? Wtedy Walery i Eustachy byliby braćmi stryjecznymi (tak podaje część opracowań inne zaś Eustachego zwą stryjem Walerego).

Pozdrawiam
Hubert

PS
Cytat: Anna_Neumann w Sierpień 29, 2016, 03:36:20 PM... a Bazyli ponoć w 1765. ...
Skąd ten rok urodzin? Jeśli z Wiki to byłbym bardzo bardzo ostrożny z powielaniem tej daty. Autor opublikował w Wikipedii kilka ewidentnych bzdur na temat Wróblewskich. Próbowałem się z nim skontaktować ale nie odpisuje.

LukaszRynkowski

#14
Mam dla Państwa nowy trop w temacie zagadki pochodzenia Waleriana Wróblewskiego.
Jeżeli wierzyć w informacje z teczki heroldii z RGIA Fond 1343 Opis 18 Dzieło 4664 to jest tam Antoni Wróblewski ur. 1795, mający brata Tadeusza ur. 1792 z bratankiem Eustachym Edwardem ur 1826. Ma ów Antoni też brata Andrzeja ur. 1778 z bratankiem Nikodemem ur. 1832.
Ów Antoni Wróblewski jest przedstawiony jako syn Łukasza ur. 1741, wnuk Franciszka i prawnuk Mateusza.
Niestety nie posiadam zdjęć tej teczki, a zaledwie zdjęcia rodowodów zawartych tam genealogii.
(Osoba prowadząca dla mnie poszukiwania w archiwum miała zapłacone za znalezienie moich przodków Wróblewskich, a to nie była rodzina Waleriana, stąd też mam tylko zdjęcia rodowodów dla ogólnej orientacji.

Jeżeli informacje z w.w. byłyby dobrze umocowane dowodami (których zdjęcia trzeba sfotografować w RGIA), to zapewne byliby to przodkowie Waleriana właśnie.

Na koniec przyłączam się do apelu o całkowite zignorowanie informacji na temat Wróblewskich zawartych w Wikipedii oraz na wielu popularnych pseudo-genealogicznych portalach internetowych, których nazw nawet nie wymienię by nie reklamować tego badziewia. W cyrkulacji internetowej jest ogrom bzdur na temat przodków kilku linii Wróblewskich, w tym i lekarza Franciszka Wróblewskiego, który pochodzi z tej samej linii, co moi przodkowie.