Grzymajło, Okulicz, Kwiatkowscy z Werejek i Dziemidkowa

Zaczęty przez Ata, Czerwiec 18, 2016, 10:47:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ata

Witam,
szukam informacji o rodzinie  Jakuba Grzymajło i Marii z d. Okulicz. Mieszkali w Werejkach. Jakub pracował najprawdopodobniej jako rządca w majątku Werejki. Maria zmarła w 1922 lub 1923 r.  Mieli dwoje dzieci Zofię  ur. w Werejkach w 1920 (moją babcię)  i syna (nieznanego mi imienia, który zaginął gdzieś podczas wojny).  Po śmierci Marii pradziadek Jakub Grzymajło ponownie się ożenił i miał z tego związku jeszcze jakieś dzieci.
Zofia wyszła za mąż za Franciszka Kwiatkowskiego i dziadkowie zamieszkali w miejscowości Dziemidkowo (Dziemitkowo) w parafii Indura, po wojnie opuścili rodzinne strony jako przesiedleńcy.
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje.
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Albink

Jakub Grzymajło brał ślub z Marią Okulicz w cerkwi prawosławnej /nie wiem kiedy to było/. W 1922 roku ponowili ślub w kościele katolickim w Werejkach.
Pozdrawiam
Albin

Ata

Bardzo,  bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. :)
Niezmiernie mnie zaskoczyła  informacja, że pradziadkowie brali  pierwotnie  ślub w cerkwi. Pradziadek Jakub był katolikiem. Nie pozwolił mojej babci Zofii wyjść za mąż za chłopca, którego chciała, gdyż ów kawaler był wyznania prawosławnego. I pradziadek znalazł babci innego kandydata na męża- mojego dziadka.
Wiem, że kościół w Werejkach po Powstaniu Styczniowym został odebrany katolikom i 3 listopada 1965 został zamieniony w cerkiew, i że dopiero w 1921 r. wrócił do katolików. Może pradziadkowie brali pierwotnie ślub w 1920 w czasie wojny i tam było im najbliżej?
Chciałabym jeszcze zapytać, gdzie jest zapisana informacja o ślubie moich dziadków? Czy w Archiwum Archidjecezjalnym w Białymstoku?
Jeszcze raz dziękuję tę bardzo ciekawą dla mnie informację i pozdrawiam.
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Albink

Dane o ślubie Jakuba Grzymajło znajdują się w AA w Białymstoku. Podobnie jak ślub wdowca Jakuba Grzymajło z Marią Werbel w 1926 roku.
Pozdrawiam
Albin

Ata

Dziękuję bardzo za kolejną ważną dla mnie informację.
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Albink

Witam
Metryka ślubu 7/1857 w Grodnie Fara - Jan Grzymajło z Salomeą Romanowską. Może to jakiś trop.
Pozdrawiam
Albin

Ata

Panie Albinie,
bardzo serdecznie dziękuję za kolejną niezmiernie ważną dla mnie informację. Dzięki Pana wcześniejszej, bezcennej pomocy mam odpis metryki odnowienia ślubu pradziadka Jakuba Grzymajło i drugiego ślubu  pradziadka.  Gdyby nie Pana informacje, nie wiedziałabym o tym, że fakt odnowienia w ogóle miał miejsce i nie miałabym tego aktu. A to właśnie z niego dowiedziałam się, że rodzice Jakuba Grzymajło to Michał i Tekla, a Marii Okulicz to Józef i Zofia.  Od tej pory szukałam kolejnego pokolenia przodków po omacku, przeszukując różne parafie, w których - zgodnie z geneteką - występują moje nazwiska. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za informację, która wskazała mi kierunek poszukiwań.

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Józef Grzymajło (ur. 1.11.1897), policjant. Aresztowany we wrześniu 1939, więziony w Ostaszkowie, rozstrzelany przez NKWD w kwietniu 1940 w Kalininie.
http://www.dlibra.karta.org.pl/dlibra/doccontent?id=19918
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Ata

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje.
Pozdrawiam serdecznie.
Ata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ