WYSZUKIWANIE W METRYCE LITEWSKIEJ - Rejestry podymnego WKL

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Styczeń 31, 2016, 07:28:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A.Markiewicz

#45
Cytat: Elżbieta Dawidowicz w Listopad 05, 2016, 09:02:53 AM
Pan Markiewicz
Bardzo dziękuję,
nie mogę nigdzie znaleźć położenia tych miejscowości w których osiedlano Tatarów. Proszę o podpowiedź jakiejś mapy, na której mogę to znaleźć, chciałabym zobaczyć odległości, możliwość powiązania terytorialnego. Może zechce Pan podpowiedzieć jakąś pozycje ,bardzo mało wiem o historii Tatarów, coś się w rodzinie wiąże z tymi Tatarami ale nic jednoznacznie. Żadnych tradycji, pamiatek, zwyczajów, no ale to nic nie znaczy.

Witam pozycja zapewne Pani znana, ale od niej zacznę.
Herbarz rodzin tatarskich w Polsce
Dziadulewicz Stanisław (1872-1943)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=77805
spis gniazd rodowych ;  tablice genealogiczne ;  lista prenumeratorów Herbarza ;  rodziny tatarskie po dziś dzień muzułmańskie ;  starszeństwo rodów tatarskich, tytuły i herby ;  Tatarzy litewscy (muślimowie) ;  spis alfabetyczny nazwisk tatarskich umieszczonych w Herbarzu

Aby "nie zaśmiecać" wątku materiały i informacje o Tatarach będę zamieszczał w odrębnym wątku.
http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=597.msg1977;topicseen#msg1977
Pozdrawiam
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.


kozakiero

Witam, Panie Piotrze bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Ostaszkiewicz, głównie chodzi mi o imię Konstanty.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: kozakiero w Listopad 25, 2016, 12:17:52 PM
Witam, Panie Piotrze bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Ostaszkiewicz, głównie chodzi mi o imię Konstanty.

Proszę napisać coś więcej o Konstantym Ostaszkiewiczu - mniej więcej z jakiego okresu, parafii lub powiatu
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

kozakiero

Rodzice Konstantego to Szczepan i Natalja. Szczepan zmarł w 1903 roku, pochowany na warszawskich  Powązkach. Mam informację, że byli szlachtą z Ostaszkowa na Ukrainie, ale nie znalazłem takiej miejscowości. Było Ostaszkowo na Białorusi. Konstanty jest pochowany na Bródnie, nie mogę  na razie dotrzeć do informacji kiedy zmarł, prawdopodobnie II wojna światowa lub tuż po.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: kozakiero w Listopad 27, 2016, 08:49:22 PM
Rodzice Konstantego to Szczepan i Natalja. Szczepan zmarł w 1903 roku, pochowany na warszawskich  Powązkach. Mam informację, że byli szlachtą z Ostaszkowa na Ukrainie, ale nie znalazłem takiej miejscowości. Było Ostaszkowo na Białorusi. Konstanty jest pochowany na Bródnie, nie mogę  na razie dotrzeć do informacji kiedy zmarł, prawdopodobnie II wojna światowa lub tuż po.

Szanowny Panie,
Wątek ten dotyczy spisów podymnego z końca XVII wieku, tak więc ciężko będzie w nim odnaleźć jakiekolwiek powiązania z rodzinami żyjącymi w XX wieku. Równie ciężko będzie odnaleźć konkretną miejscowość np. Ostaszkowo, ponieważ wieś ta w XVII wieku mogła nosić nieco inną nazwę, np. w województwie trockim istniała wieś Ostasza (parafia hoska lub sopocińska), a w województwie wileńskim Ostaszków (parafia kościeniewska i parafia kurzenicka)
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)


Marcin Suchocki

#52
Panie Piotrze, proszę o sprawdzenie nazwiska Suchocki parafia Korycin wieś Szaciłówka. Jestem zainteresowany wszelkimi informacjami na temat rodziny Suchocki. Jeżeli to możliwe to mam na uwadze też nazwiska Iłęda/o, Kitlasz/s, Waszczeniuk, Gliński, Łukaszuk. Utknąłem w XVIII wieku i nie mam punktu zaczepienia. Za ewentualną pomoc z góry dziękuję.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Marcin Suchocki w Grudzień 16, 2016, 10:44:50 PM
Panie Piotrze, proszę o sprawdzenie nazwiska Suchocki parafia Korycin wieś Szaciłówka. Jestem zainteresowany wszelkimi informacjami na temat rodziny Suchocki. Jeżeli to możliwe to mam na uwadze też nazwiska Iłęda/o, Kitlasz/s, Waszczeniuk, Gliński, Łukaszuk. Utknąłem w XVIII wieku i nie mam punktu zaczepienia. Za ewentualną pomoc z góry dziękuję.

Niestety niewiele pomogę - nazwisko Suchocki odnalazłem jedynie w spisie podymnego województwa wileńskiego z 1690 roku - Jan Suchocki, strażnik lidzki płaci podymne ze wsi Tulanka Kimbarowszczyzna razem z jm.p. Franciszkiem Dowgirdem - jest to parafia gieranońska (wg innych źródeł lipniska - Lipniszki) str. 150.  Mam też problem z właściwą lokalizacją wsi Szaciłówka. W spisie woj. trockiego podane jest następujące odniesienie - Szaciłowo zob. Szaciłówka okolica. Wymieniona jest w parafii kryńskiej i podymne jest tam płacone za 5 dymów (właściciele to Roszkowski, Szawłowski, Ihnatowicz)

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Marcin Suchocki

#54
Własnie zapoznałem się z opracowaniem:

"""""Niestety, nie zostało to zarejestrowane przez kolejny spis dymów sporządzony w 1690 roku, który wykazał tylko trochę ponad 2,8 mln mieszkańców. Wynikało to ze stosowanej na dużą skalę praktyki zaniżania przez właścicieli ziemskich, zwłaszcza tych największych, wielkości swych majątków, by zmniejszyć obciążenia fiskalne. Tym samym spis dymów z 1690 roku nie może w zasadzie stanowić podstawy do obliczenia zaludnienia kraju, z czego już ówcześni zdawali sobie sprawę i odrzuciwszy dla celów skarbowych owe zestawienie, nadal posługiwali się abiuratą z roku 1667."""""""   http://ngoteka.pl/bitstream/handle/item/280/Litwini-AR.pdf?sequence=5

Pewnie z tego wynikają braki w informacjach. Dziękuje za odpowiedź, pozostaje mi szukać dalej ;)

wikia szlachta

2 Pytania dla p. Cypli:

Dziękuje za zestawienie wydanych drukiem popisów WKL i gratuluje, że się Panu udało zgromadzić komplet wydań. Dla zagranicznych użytkowników zwracam uwagę na niemieckojezyczny WIKI z tematyką szlachty Rzeczypospolitej z okazji jej 600-lecia: http://de.szlachta.wikia.com/wiki/Home

Mogę poprosić o pomoc w następnych pytaniach?
1, poszukuje wystąpowanie członków rodu kn. Chowańskich h. Pogoń Litewska na terenie dziszejszej Litwy i Białorusi w popisach WKL. W ukraińskich archiwach znalazłam informacje, że uciekając z Moskwy najpierw przebywali w powiacie owruczskim (koniec XVI. I początek XVII. W.), jedna linia się przenosła do terenów dziszejszego Iwano-Frankowska (połowa XVII. w.) przyjeła przydomek GROZNY za nazwisko, możliwe że wraz z adopcja herbowa, bo potem wystepuja jako Grozowie/Groza h. Wąź ).
Przed zawirowaniami Chmielnickiego wystepuje jeden z Chowańskich jako podstarości w Białej Cerkwi (woj. Kijewskie) [źródło Słownik geograficzny, jest ominięty w zestawieniu urzędników Biało Cerkiewskich].
W archiwach kijewskich i żytomirskich znajdują się informacje, że kn. Chowańscy poszli do Kiszków na Litwe, ale nie ma konkretnych danych kiedy. Domniewany okres jest koniec XVI. lub początek XVII. w., bo ostatnie wpisy o sprzedaży majatku Grozneho w Owruczskim maja miejsce przed 1620 r.
Znależono dwa przysiółki o nazwie Chowańszczyzna, jeden pod Iwjem (Iwje), drugi na północ w kierunku Wilna, które by wskazywali na założenie osad przez Chowańskich, dodatkowo w okolicy Chowańszczyzny pod Iwjem znależono przysiółki noszące nazewnictwo zgodne z imionami uzywanymi przez członków rodu wystepujących w ukraińskich archiwach. Jedyny szlak osobisty z XVII. i XVIII. w. jest zmianka ślubu z końca XVIII. wieku, lecz podana bez lokalizacji (Minakowski: N. Chowański (ID: 10.736.96), ~1780– × Anna Komorowska h. Dołęga (odm.) po: Adam Boniecki, Herbarz polski - 10.736.96 - t. X s. 385 (i uzup. w t. XI): Komorowscy h. Dołęga odm., według Kojałowicza, czyli herbu Własnego.
W drugiej połowie XIX. w. spotkano już nielicznych Chowański w metrykach gubernii wileńskiej.
Badania w AGAD nie przyniosły żadnego skutku.
Od początku XVIII. w. spotykamy Chowańskich na drugich kresach – jako dzierżawców w powiacie ostrzeszowskim na samej granicy wielkopolski z Śląskiem.
W obszernej monografii o kn. Chowańskich, opublikowanej w Moskwie w 2007 roku (500 stron), brak linii rodu, które wrócili do Res Publica. Jak wygląda, Bonicki i Uruski nie byli dostępni na terenie Związku Radzieckiego, bo dopiero po przygotowaniu książki do druku dotarła informacja o zawartych u nich danych do Seniora domu i została dodana jako wzmianka o istneniu linii rodu poza imperium rosyjskim powróciwszym do Rzeczyspolitej, lecz ona nie wykraczająca poza danymi u Bonieckiego i Uruskiego.

2. Wystąpienie roku Szubińskich h. Nałęcz w popisach WKL. Członkowie wędrowali w XVI. i XVII. z Wielkopolski przez Litwę na wschód, jedna z linii osiadłą ostatecznie w XVII. w. w Pskowsku.
Z pozdrowieniami z RFN.

Piotr Paweł CYPLA

Chowańszczyzna (parafia iwiejska) zapisywana także była, jako Chowanowszczyzna. W rejestrze podymnego z 1690 roku (województwo wileńskie) z okolicy tej płacił ,, jm.p. Stanisław Taliszewski". Nazwiska Chowański ,Groza, Szubiński,  ani nawet zbliżone nie występują.

Pozdrawiam
Piotr Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Zabava77

Panie Piotrze,
Czy były jakieś dane dotyczące ostatniego imienia Glazko (czy też można przeczytać Hlasko czy Hlazko)? Rodzina mojego dziadka pochodziła ze wsi Zaselie, gmina Zahustyn/Zahutyń, powiat Klimowicze, woj. (raczej) Mścisławskie.

Dziękuję bardzo!

Tatiana

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Zabava77 w Sierpień 28, 2017, 01:43:36 AM
Panie Piotrze,
Czy były jakieś dane dotyczące ostatniego imienia Glazko (czy też można przeczytać Hlasko czy Hlazko)? Rodzina mojego dziadka pochodziła ze wsi Zaselie, gmina Zahustyn/Zahutyń, powiat Klimowicze, woj. (raczej) Mścisławskie. Dziękuję bardzo! Tatiana

Szanowna Pani Tatiano,
Z tego co napisał prof. Andrzej Rachuba w słowie wstępnym do rejestru podymnego województwa mścisławskiego z 1667 roku w publikowanym wykazie brak jest starostwa rasieńskiego, Koskowa i Zasiela. Wieś Zaselie, którą Pani wymienia to chyba Zasiele wymieniane przez A.Rachubę. W czasach gdy sporządzano spis województwo mścisławskie nie było podzielone na powiaty, ale zapewne wiś ta leżała w póxniejszym powiecie klimowickim (Klimowicze). "Glazko (czy też można przeczytać Hlasko czy Hlazko)" w spisie nie występują. Przykro mi, że nie mogłem zbyt wiele pomóc.

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

estim123

Panie Piotrze, proszę o sprawdzenie nazwiska Żyndul parafia Dubinki wieś Rakszany. Jestem zainteresowany wszelkimi informacjami na temat rodziny Żyndul. Udało mi się dotrzeć do 1798 roku, niestety nie mogę nic więcej znaleźć ani też powiązać czterech rodzin o tym samym nazwisku. Za pomoc z góry dziękuję.