Szczęsnowicze ze Szczęsnowicz

Zaczęty przez Agnieszka, Marzec 25, 2014, 12:46:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Agnieszka

Witajcie :)
Pradziadek mój, Alfred Horczak (ur. Horczaki, pochowany w Odelsku) poślubił Genowefę z domu Szczęsnowicz (ur. ok. 1906 w Szczęsnowiczach, zm. w 1952r.). Mieli 8 dzieci a jedna z ich córek jest moją Babcią. Babcia ostatnio powiedziała mi, że jej dziadek był "wielkim pisarzem". Niestety nie należy do zbyt rozmownych osób (uważa, że spisywanie historii rodziny to fanaberia a żyć należy przyszłością).
Poszukuję więc rodziny Genowefy Horczak z domu Szczęsnowicz pochodzących ze wsi Szczęsnowicze. Może ktoś z Was ma taką osobę w drzewie, może posiada jakieś informacje o jej ojcu i jego twórczości.

Pozdrawiam serdecznie :)

anita

Ha, widać małomówność u niektórych potomków Horczaków jest dziedziczna... ;)
Ja od mojej babci też nie dowiedziałam się za wiele. Inna rzecz, że -ąt lat temu to mnie jeszcze niezbyt interesowało. Natomiast to co udało mi się zebrać o Horczakach, zaczęłam opisywać na tym Forum. Zachęcam do współpracy!
Serdecznie pozdrawiam miłą krewniaczkę! Anita

Agnieszka

Anito, miło mi, że napisałaś.  Za chwilę napiszę PW :D

Agnieszka

Witajcie:)
Udało mi się nakłonić do rozmowy Babcię:) i umiejscowić Alfonsa w ramach historycznych. Urodził się ok 1900r. w Horczakach ( ojciec Jan, matka Bronisława) ochrzczony był w Odelsku. Zmarł tragicznie 08.09.1970 i pochowany został w Klimówce. O Szczęsnowiczach moje ukochane źródło milczy...

Albink

Witam
Alfons Horczak s. Jana i Bronisławy Makarewicz, urodził się 8.10.1901 roku. Posiadał rodzeństwo: Mariannę, Wiktora, Leokadię, Bronisławę i Józefę. /posiadam chrzty tylko do 1912 roku/. Józefa wyszła za mąż za Edmunda Ignatowicza do Ignatowicz /parafia Krynki/. Z tego małżeństwa jest Regina, która wyszła za mąż za Janusza Ejsmonta z Usnarza Górnego.
Genowefa Szczęsnowicz c. Adama i Anny Olizarowicz, urodziła się 20.04.1901 r. Adam Szczęsnowicz s. Macieja brał ślub z Anną Olizarowicz w 1888 roku w Odelsku.
Może te dane pomogą w dalszych poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Albin

anita

Dla ciekawych rodziny Horczaków i historii; polecam uroczy artykulik o Palestynie autorstwa p. Agaty Sawczenko "Palestyna - nasze miejsce na końcu świata". Jest w internecie!
Oczywiście chodzi o Palestynę koło Bilmin  ;)

anita

Aha, ponieważ Odelsk po wojnie został za granicą, jego funkcję gminną przejęły Babiki.
Alfons Horczak był w 1944 sołtysem Horczaków.

Agnieszka

#7
Albinik dziękuję ogromnie za wyszukanie tych informacji. Takie promyczki rozświetlające drogę poszukiwań:)))
Anito, Tobie przede wszystkim dziękuję za życzliwość:)

Agnieszka

Wd przesłał mi spis ludności parafii odelskiej z 1909 roku i powiem Wam, że jestem w szoku bo mi się drzewo posypaaaaaałoooo  :o
Więc wg ksiąg parafialnych Genowefa Szczęsnowicz urodziła się w 1901r. a wg spisu ludności w 1909r. miała 4 lata....
Ale to jeszcze nic...To taki miały pikuś ;) Wg ksiąg parafialnych jej mąż Alfons urodził się w 1901r. W spisie ludności odnotowano taką osobę lecz bez podania wieku. Jednak wg spisu jego matka, Bronisława, w 1909 roku miała lat 20. Czy 10-letnia dziewczyna mogła wziąć ślub, czy 11-latka urodziła syna....

wd

Nie przejmowałbym się zbytnio wiekiem zaznaczonym w spisie parafialnym - zapisy wieku w tych spisach bywają bardzo, nazwijmy to liberalne. Zdarza się nawet do 10 lat różnicy, szczególnie w przypadku pań:)

Agnieszka

Aby nie mnożyć kolejnych wątków mego autorstwa pozwolę sobie zadać kolejne pytanie tu (dotyczy tej samej gałęzi rodziny).

Szanowni Forumowicze, czy ktoś z Was ma dostęp do akt z parafii Krynki z 1861r?
Poszukuję informacji o imionach rodziców Juliana Horczaka z okolicy Horczaki, a być może właśnie w akcie ślubu z 1861r. będą one wymienione.

Zgodnie z informacja uzyskaną u niezastąpionego p. Albina (dziękuję bardzo za życzliwość i pomoc) Julian Horczak /pra...dziadek ze strony babci/ wziął ślub z Emilią w 1861 roku w Krynkach (w metryce ślubu figuruje jako Emilia Ignatowicz, natomiast już przy chrztach ich dzieci nazwisko jej jest Tomaszewska). Zgodnie z danymi w spisie ludności Julian Horczak urodził się ok 1839 - znalazłam "takich" Julianów dwóch -
I - ur. 25 VII 1840  syn Mateusza Horczaka i Maryanny Szyszko
II - ur. 25 VIII 1840 syn Adama Horczaka i Wincenty Ihnatowicz
i nie wiem który z nich to ten "mój" (możliwe również, że żaden z nich...)

Sławomir Olczyk

Przecież w akcie ślubu musieliby być podani jego rodzice. Krynki są w całości od XVII wieku w AA w Białymstoku.

Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Panie Sławomirze, nie widziałam tego aktu :) Dysponuje tylko informacją przesłana mi przez p. Albina która właściwie w całości przytoczyłam poniżej. Dlatego właśnie zwróciłam się do Państwa z pytaniem o dostęp do akt parafii Krynki z 1861r.


Albink

Witam

Dane dot. ślubu Juliana Horczaka z Emilią Ignatowiczówną zostały wynotowane z wykazu ślubów sporządzonego na koniec roku, dodam jeszcze, że metryka ma nr 29. Dlatego brak jest dokładnych danych.
Moim zdaniem chodzi tu o Juliana s. Adama i Wincenty, ponieważ inny Julian s. Mateusza i Marianny wziął ślub w 1868 roku z Anną Kosacką w Sokółce.
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski

Witam,

O akt z 1861 roku można się zwrócić do Biblioteki Wróblewskich, tutaj szczegóły.

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=151.msg667#msg667

Koszt to 2,50 euro (tydzień temu zamawiałem) plus koszt przelewu w ING to z 5zł.

Pozdrawiam
Rafał