Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Łozowicki z powiatu grodzieńskiego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Barbara dnia Sierpień 04, 2018, 12:46:48 pm »
Witam .Jestem wnuczką Jana Łozowickiego i Marii z domu Sipowicz.Mieli oni 8 dzieci: Stanisława, Jana, Józefa,Helenę,Wanda,Jadzia,Teresa i Stanisława której jestem córką.Dziś żyje tylko moja mama i ciocia Teresa.Mieszkamy w Kleosinie koło białegostoku.Mój telefon 513227517
92
Rzeczy dziwne i ciekawe / Canaletto w Wilnie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Sierpień 04, 2018, 10:52:43 am »
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9M-27VT?i=442&cat=1422084
Byłoby miło gdyby ktoś kto zna łacinę - przybliżył nam w języku polskim ten akt.
                                                                z podziękowaniem Ala
93
Rzeczy dziwne i ciekawe / Pogrzebiony w......... na ....
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Sierpień 04, 2018, 10:44:58 am »
1. w Grobie Brackim,
2. w Grobie Anielskim,
3. pod Ołtarzem Anielskim,
4. w Sklepie Brackim,
5. na cmentarzu w Sklepie.
Znalazłam powyższe określenia w aktach zgonów. Czy ktoś z Was jest w stanie wyjaśnić znaczenie powyższych??
                                                                      pozdrawiam Ala
94
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Hamuleccy (Гамулецкие) herbu Sulima
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Sierpień 02, 2018, 04:42:38 pm »
Wygląda na błędny zapis, tzn. błędny w stosunku do tego, który wydaje nam się poprawny...
Czy jest Panu znany ten Józef Homulecki? Z innych metryk, z rodowodu?...
95
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Aktualny stan indeksacji 2018 - 02.08.2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Sierpień 02, 2018, 04:31:51 pm »
Witam serdecznie,

Jest tak samo upalnie, no niech będzie: nie 35 tylko 32 stopnie Celsjusza. Wielkie podziękowania dla „wd” za nowe indeksy z Kuźnicy. Ale „wd” ma zdaje się łagodniejsze temperatury niż my tutaj…
Nareszcie skończony Wołkowysk, jest też i krótki opis tej ciekawej parafii. Pora na dalsze prace.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Sokółka

Kuźnica
Chrzty 1851-1864         wd
Śluby 1853-1859         wd

Indeksy Kuźnicy mogą być udostępnione na żądanie, patrz tutaj: http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=611.msg2575;topicseen#msg2575


Dekanat Wołkowysk

Łopienica
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Śluby 1799-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Zgony 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko

Wołkowysk
Chrzty 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1797-1801   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
96
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Hamuleccy (Гамулецкие) herbu Sulima
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tadeusz dnia Sierpień 02, 2018, 10:21:54 am »
Przeglądając metrykalną księgę chrztów parafii Swisłockiej natrafiłem na taki zapis: Dnia 01.01.1830 roku urodzony Józef Homolecki z urodzoną Franciszką - żoną Jerzego Jodkowskiego trzymali do chrztu Leokadię Mickiewicz urodzona w "Owczarni Dąbrowa", córkę Antoniego i Justyny z Piotrowskich. Asystowali Aleksander Rwymer i Adelayda Pacynkówna - panna. Może błędnie zapisano nazwisko Józefa?
97
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Krótkie opisy parafii grodzieńskich - Wołkowysk
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Sierpień 01, 2018, 09:18:04 pm »
Dane parafii   Wołkowysk

Oceny dokonano na podstawie indeksów z 5 lat 1797-1801.
Brak ksiąg UMZ: styczeń-kwiecień 1800.

Rocznie   130-180 urodzeń
      50-70 małżeństw
      70-140 zgonów

Uwagi:
a)   Druga po Grodnie metropolia Grodzieńszczyzny, jednak dużo skromniejsza, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców i wysoko postawionych osób. Nielicznym chrztom towarzyszyła więcej jak jedna para chrzestnych.
b)   To jedyna parafia mająca miasto „civitas” Wołkowysk i miasteczko „oppidum” Izabelin. Z tego ostatniego niewiele osób szukało posługi kapłańskiej w Wołkowysku, była tam zresztą parafia unicka.
c)   Księgi prowadzono bardzo dokładnie, zapis nazwisk poprawny. Ale nade wszystko wzorowa była rejestracja zgonów, podawano nawet gdzie indziej niespotykany wiek zmarłego dziecka w dniach oraz godzinach. Na księgach wołkowyskich można studiować śmiertelność niemowląt na przełomie XVIII i XIX wieku! Niestety pod koniec wymienionego okresu nastąpiło wyraźne pogorszenie się rejestracji i zapisów nazwisk, co się zbiegło z nastaniem nowego wikarego.
d)   Organistą w Wołkowysku był w owym czasie Piotr Wróblewski, miał tutaj też rodzinę. Nazwisko spotykane w mieście, a także we wsi Jasionowica.
e)   Nowożeńcy stosunkowo często pochodzili nie tylko z różnych wsi, ale i z innych parafii, takich jak Hniezno, Krzemienica, Mała Brzostowica, Międzyrzecz, Strubnica, Szydłowicze. Bardzo rzadkie jednak były małżeństwa nierówne stanem (ok. 2,4%), mieszczanie rzadko żenili się z chłopkami, a prawie nigdy – ze szlachciankami.
f)   Odnotowałam interesujący ślub Ciechanowicz – Minakowska (za indultem); oba nazwiska znane są w świecie genealogów, zajmujących się przede wszystkim rodami szlacheckimi.
g)   W Wołkowysku stacjonowały wojska rosyjskie, przypuszczalnie te same, które tłumiły powstanie kościuszkowskie kilka lat wstecz. Mieszkańcy miasta i okolic nie mieli najmniejszych skrupułów przed kumaniem się z „gośćmi”, zawierano małżeństwa, a jedna panna z dzieckiem podała nawet nazwisko „Koszarówna”. Takich „koszarówien” było więcej. Panna Marianna Nieciecka przyjechała z Krynek, żeby wziąć ślub w Wołkowysku. Można te dziewczyny zrozumieć. Wśród nudy na prowincji każda odmiana jest mile widziana. A jeśli sołdacik potrafił zagrać na gitarze, zaśpiewać romans, a jeszcze i zatańczyć hopaka – leciały ku niemu serca nie tylko prostaczek, ale i szlachetnych panienek. Jaki czar roztacza np. takie nazwisko jak „Białokopytow”! Do tego zabójczy wąsik i „oczi cziornyje”…
h)   Wśród wysoko postawionych gości parafii należy wymienić księcia Bagrationa https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Bagration podpułkownika wojsk rosyjskich, tego samego, który na początek tłumił insurekcję, a później walnie przyczynił do klęski Napoleona pod Borodino. Bagration był świadkiem na ślubie w 1799, razem z chorążym wojsk polskich Tadeuszem Sieheniem; Wołkowysk najwyraźniej wpływał łagodząco na stosunki polsko-rosyjskie.
i)   Długość życia parafian była jakby krótsza niż gdzie indziej. Mało kto osiągał 70 lat. Zdarzyło się wprawdzie dwóch 90-latkow i jeden stulatek, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni, poza tym nikt ich o metryki urodzenia nie pytał.
j)   W wypadku zgonów nagłych, to znaczy bez sakramentów, postępowano w sposób zróżnicowany. Ci, którzy zmarli np. na serce albo „mente captus agens” (w obłąkaniu), zostawali pochowani w poświęconej ziemi. Natomiast pijacy (w liczbie dwóch) musieli być przykładnie ukarani i dlatego pochowano ich poza cmentarzem.
k)   Wyjątkowego pochówku w samym kościele doczekały się prochy dwóch osób. Panna Teodora Krzyżanowska, zmarła w 22 wiośnie życia, spoczęła przed ołtarzem św. Tadeusza. Drugą osobą okazał się …buchalter Franciszek Siewaszewicz, lat 38. Jego umiejętności musiały być wyjątkowo wysoko cenione, a nie był nawet szlachetnie urodzonym.

Wymienione w metrykach chrztów miejscowości

Miasto: Wołkowysk
Miasteczko: Izabelin
Dwory: Kobylaki, Pietraszowce, Teolin, Wojtkiewicze.
Wsie: Baczeńce, Biskupice, Błękitna (uroczysko), Borki, Chalilejki, Hrudy, Jasionowica, Jatwieź, Karszczyzna, Kobylaki, Kołątaje, Krysiewicze, Leśniaki, Liczyce, Masiuki, Nowosady, Olizarki, Olszymowo, Omienicze, Oszmiańce, Pasieki, Pasutycze, Piekary, Pietaki, Pietraszowce, Poddańce, Rupejki, Strzałkowszczyzna, Stupicze, Szaulicze, Wojtkiewicze, Wola, Wołkowyja, Wołoskowszczyzna, Zaleszany, Zamoście, Zapole, Żarnówka.

Duchowieństwo

Proboszcz: Franciszek Chojnowski, kanonik liwoński
Wikarowie: Secundus Szołkowski, Józef Wierzbicki, Franciszek Machnacki, Antoni Maciutowicz.
Duchowni uniccy: Józef Affanowicz administrator unickiej parafii Izabelin (2 chrzty), Andrzej Zapolski, prezbiter unickiej parafii Kołłątaje (4 śluby).
Goście duchowni: Dominik Wojno franciszkanin (05.02.1797), Marcelian Dmuchowski franciszkanin (10.08.1797), kanonik liwoński Józef Raszkowski (2 chrzty w 1800), Ludwik Chłusewicz franciszkanin (23.03.1801), Antoni Rachalski franciszkanin (jesień 1801), Kilian Sobolewski (12.10.1801)

Uwagi:
a)   Proboszcz Franciszek Chojnowski nieczęsto dokonywał ceremonii chrztów czy ślubów. Spełniał za to bardzo sumiennie zadania administracyjne. Metryki są spisane nie tylko jego ręką, ale co roku zaczynają się od pięknego i nieco czołobitnego nagłówka, na przykład: „Wypis Umarłych od dnia pierwszego Miesiąca kwietnia aż do trzydziestego pierwszego sierpnia z Xsiąg mieyscowych paraffialnego Kościoła Wołkowyskiego wyięty, a do Zwierzchności Wileńskiej trzydziestego pierwszego Sierpnia Roku Tysiąc siedemset dziewięćdziesiąt ósmego przesyłający się”. Słodki ten „przesyłający się”. Trąci rusycyzmem, ale tak napisałby mój ojciec, swego czasu mieszkaniec Wołkowyszczyzny.
b)   Obowiązki wikarego spełniali w Wołkowysku przeważnie dwaj duchowni. Franciszkanin Szołkowski należał poniekąd „do inwentarza”, był obecny zawsze. Natomiast inni następowali po sobie: Wierzbicki od stycznia 1797 do sierpnia 1800, Machnacki przez następny rok, wreszcie od listopada 1801 rozpoczął pracę Maciutowicz, jako jedyny określony mianem wikarego.
c)   Franciszkanie zostali delegowani z pobliskiego klasztoru w Łopienicy.

98
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Krótkie opisy parafii grodzieńskich - Kuźnica
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Lipiec 31, 2018, 09:55:52 pm »
Parafia Kuźnica

Oceny dokonano na podstawie indeksów z 54 lat (1809-1864 z wyłączeniem lat 1812-1813 i 1841).

Księgi zachowane w różnym stanie; część w bardzo dobrym, niektóre, szczególnie z lat 1840-tych bardzo zniszczone, wręcz prawie nieczytelne. Księgi prowadzono dość niechlujnie - wiele przekręconych nazwisk, niektóre wręcz nie do poznania. Często nie zapisywano nazwisk panieńskich a czasem nawet imion (sic!) nowo-ochrzczonych dzieci.

W okresie tym ochrzczono 7575 dzieci, zawarto 1792 śluby i zarejestrowano 4694 zgonów. Przyczyny śmierci typowe dla tamtych czasów; dla osób w wieku "dojrzałym" przeważała grużlica, dla dzieci rozmaite choroby wieku dziecięcego. Należy zanotować okresowe występowanie wysokiej śmietelności w wyniku epidemii. Na przykład w roku 1855 śmiertelność (w wyniku epidemii cholery) przewyższała urodzenia o ok. 100%. Najwyższą liczbę urodzeń odnotowano w latach 1849 i 1864, odpowiednio 207 i 210 osób.  W omawianym okresie w parafii urodziły się dwie pary trojaczków.

Skład etniczny ludności:
Analiza nazwisk wskazuje na przeważające pochodzenie etniczne bałtyckie i ruskie (w mniej więcej podobnych proporcjach) z domieszka ludności pochodzenia polskiego. Jest również pewna ilość osób pochodzenia niemieckiego (m. in. kuźnicka rodzina Petersonów, obecnie niestety już wymarła) oraz osób określanych jako "zagraniczni". Przynależność stanowa głównie chłopska, jednak ze sporą ilością mieszczan i dość niewielką szlachty - w większości właścicieli majątków. Okolice szlacheckie to w zasadzie tylko Białobłockie i Murawszczyzna, oraz (krótko istniejąca) Piaszczyna.

Najbardziej popularne nazwiska mieszkańców parafii to Kunda, Szoka i Kieda.

Parafia obszerna terytorialnie; jej zasięg zmieniał się w różnych latach, w pewnych okresach sięgając nieomal lewobrzeżnego Grodna.

Miejscowości wymieniane w metrykach:

Miasto Kuźnica
Wsie: Bakuny, Białobłockie, Bruzgi, Chreptowce, Czepiele, Czuprynowo, Dojlidki, Dziemidkowo, Gładowszczyzna, Gniewieńszczyzna, Iwanowce, Kamionka, Klinczany, Kłoczki, Kopaniki, Korobczyce, Kowale, Kruhlany, Kryski, Kulowce, Łajgobole, Łosośna, Miszkieniki, Murawszczyzna, Niemiejsze, Nowiki, Nowodziel, Parczowce, Piaszczyna, Podlipki, Radziewicze, Saczkowce, Sopoćkowce, Sterpejki, Strupka, Todorkowce, Tołoczki, Wojnowce, Wołkusz, Wołyńce.

Niektóre z powyższych miejscowości (np. Gniewieńszczyzna, Murawszczyzna, Łosośna, Sterpejki i Tołoczki) okreśłane bywały naprzemiennie jako "wieś", "okolica" lub "majątek". Przypadkiem szczególnym jest nazwa Łosośna, którą to nazwą określano co najmniej kilka różnych siedlisk w dolinie rzeki Łosośny. Część z tych miejscowości przyłączono do parafii kuźnickiej po kasacji parafii klimowskiej (np. Nowodziel, Parczowce, Czepiele i Tołoczki). Wołkusz przechodził z parafii kundzińskiej do kuźnickiej i odwrotnie.
W kościele kuźnickim odnotowano także pewną ilość chrztów dzieci z parafii ościennych, z miejscowości takich jak Kuścińce, Sokółka, Słomianka, Pawłowicze, Łowczyki i Cimany.

Duchowieństwo:

Niektórzy z długoletnich proboszczów parafii to Andrzej Wróblewski, Hiacynt Baranowski, Antoni Zakrzewski, Adam Falkowski, Adam Pisanko i Kazimierz Biernacki. W latach późniejszych proboszczów kuźnickich wspomagał wikary względnie ksiądz rezydent.
99
Szukam miejscowości / Odp: Miejsowość Ignalin
« Ostatnia wiadomość wysłana przez klocekoi dnia Lipiec 31, 2018, 08:47:44 pm »
Może chodzi o litewskie Ignalino ?
100
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Odp: Aktualny stan indeksacji 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Lipiec 31, 2018, 08:20:02 pm »
Parafia Kuźnica

Chrzty:

1809-1864

Z wyłączeniem lat 1812-1813 i 1841: brak ksiąg

Śluby:

1764-1864

Z wyłączeniem lat 1812-1813: brak ksiąg

Strony: 1 ... 8 9 [10]