Bielscy herbu Jelita z okolic Brześcia litewskiego

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 20, 2016, 10:34:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

Poszukuję potomków Anny Okołowicz ur ~1670  + (I) Józef Bielski ? + (II) Dominik Bielski ? jej braci: Antoniego Okołowicza + ? oraz Teodora Okołowicza + ? Zadernowska

Wśród potomków tych osób występują :

Stanisław Bielski - rotmistrz ?, sędzia grodzki 1783, cześnik brzesko-litewski 1791 wg. herbarza Uruskiego , Zofia Okołowicz + Leon Bielski, Teodora Bielska + Dominik ? Bielski, Justyna Bielska + ? Rzążewski (Rzązewski)?, Marianna Bielska, Franciszka Okołowicz + Karol Bielski.

Pozdrawiam
Rafał




Sławomir Olczyk

Witaj Rafale.

Sprawdź najpierw w podymnym gdzie mieszkali. Może uda się ustalić parafie. Wtedy będzie łatwiej dojść gdzie szukać.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#2
Witaj,

Myślę, że jak ktoś szuka tej rodziny Bielskich to z łatwością dotrze do mego wpisu i mnie oświeci gdzie ta rodzina mogła zamieszkiwać, zostawmy trochę przyjemności innym w rozpracowywaniu swej rodziny :)

A jak już piszesz o miejscach to w Archiwum Głównym Akt Dawnych w zespole Korespondencja Augusta Poniatowskiego odnalazłem kilka listów Joanny z Zadernowskich Bielskiej żony Adama Bielskiego mostowniczego powiatu kobryńskiego. Adam wraz z żoną byli dzierżawcami folwarku w Ostrowiu w ekonomii brzeskiej. Z listów tych i dołączonych dokumentów dowiadujemy się m.in, że byli oni rodzicami dziewięciorga dzieci: Józef Bielski, Kasper Bielski, Karol Bielski, Michał Bielski, Leopold Bielski, Rafał Bielski, Konstanty Bielski, Aniela Bielska i Józefa Bielska. Majątek Ostrowie w 1794 został ogołocony przez wojska Grafa Suworawa.

W roku 1798 roku Adamowi Bielskiemu zostało nadane starostwo w Ławryszkach

http://guttowie.blogspot.com/2014/01/o-roku-ow-1812-rok-w-wilnie-akces-do.html

"Ławaryszki zostały wtedy nadane dla ówczesnego wojewody wileńskiego Jana Dowgirda. Po przyjęciu chrześcijaństwa na Litwie, Ławaryszki były dworem książęcym. W XVII wieku owe starostwo należało do magnackiej rodziny Paców. W 1701 r. starostwo dzierżawił Daniel Wyhowski, kolejno Ławaryszki były w posiadaniu Zybergów, następnie Michała Kossakowskiego, wojewody brasławskiego, od roku 1798 starostwo było nadane dla mostowniczego kobryńskiego Adama Bielskiego. Po nim, do roku 1842, starostwo Ławaryszki dzierżawił radca tytularny Podgórski."

Może byli oni jakoś niedaleko spokrewnieni z tymi, których szukam ja ? Ciekawie będzie dotrzeć do potomków obu linii, jednak czy się to uda ?  Wierzę, że tak !

Pozdrawiam
Rafał