Biblioteka Cyfrowa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego

Zaczęty przez A.Markiewicz, Kwiecień 19, 2017, 07:58:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A.Markiewicz

Biblioteka Cyfrowa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego
http://www.pther.net/biblioteka/biblioteka.html


CytatBiblioteka jest tworzona wspólnie przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Miłośników Historii.

Prezentowane publikacje mogły zostać tu zamieszczone dzięki finansowaniu przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektów o numerach 511, 518 i 715 (część) przyznanych w 2016 roku.

Publikacje zgodnie z sugestią J.E. Ministra Jarosława Gowina (zob. list) są publikowane na zasadach wolnego dostępu. Wszystkie publikacje zostały zaprezentowane w formie PDF do którego otwarcia potrzebny jest darmowy program Adobe Reader [link]. Publikacje zostały zaprezentowane bez zmian jeśli chodzi o ich kształt w wersji papierowej. Umożliwia to nie tylko ich studiowanie, ale także wykorzystanie w badaniach naukowych bez najmniejszych różnic w cytowaniu z publikacjami tradycyjnymi.

Mamy nadzieję, że udostępniając poniższe prace zwarte jak też serie oraz czasopisma przyczynimy się do jeszcze lepszego poznania wyników badań, a także poszerzenia kręgu osób, które będą mogły wykorzystać w swoich pracach poniższe książki i czasopisma.

Publikacje w wolnym dostępie, ale przede wszystkim łatwo dostępne, posiadające wewnętrzne wbudowane indeksy pozwalające w łatwy sposób na dotarcie do poszukiwanej wiedzy, a także opatrzone systemem odsyłaczy wewnętrznych (bookmark) przypominającymi spisy treści staną się ważnym narzędziem badaczy. Niemniej ważny obszar wykorzystania tych dzieł to chęć dotarcia do wiedzy miłośników wiedzy, prac humanistycznych.

Nasza biblioteka obecnie składa się z prac z zakresu historii, antropologii kulturowej, retoryki, pamiętnikarstwa, historii literatur etc.

Mamy nadzieję nasz projekt rozwijać tak aby wiedza zaklęta na kartach książki mogła dotrzeć za pośrednictwem internetu do jak najszerszych kręgów, aby docierała już nie pod strzechy, bo tych na szczęście już prawie nie ma (poza skansenami o których sporo na kartach prac etnologów), ale do monitorów wszystkich spragnionych wiedzy.

Pozostaje jeszcze mieć tylko nadzieję, że kolejne prace jakie umieścimy wraz z upływem lat najpierw będą miały postać analogową, czy też mże szerzej będą mogły powstać, na co jak zawsze potrzeba środków...

dr hab., prof. UO Sławomir Górzyński

Prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego,

Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Historii.
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

primadne

Bardzo dobra inicjatywa. Takie biblioteki ułatwiają wyszukanie interesujących informacji.

heniedz


A. Rybalko

Witam,

ten link powinien się otworzyć: http://pther.info/biblioteka/biblioteka.html

Po pobieżnym przeglądzie znalazłam dwa interesujące z punktu widzenia Grodzieńszczyzny dokumenty:

Dwór i wieś na Litwie i Białorusi w XIX i na początku XX wieku
i
Rachuba Andrzej Rejestry popisowe pospolitego ruszenia z 1621 roku

W tym ostatnim znajduje się rejestr z powiatu Wołkowyskiego, a w nim parę bardzo interesujących dla mnie informacji. Dziękuję panu Markiewiczowi!

Pozdrowienia,
Alicja 

heniedz