Zaścianek Bohatyrewicze

Zaczęty przez Tadeusz, Marzec 20, 2018, 01:04:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tadeusz

W Książce "500 lat historii" wydanej w 2008 roku, na str. 29 istnieje następujący fragment dotyczący roku 1829.
"Według danych z r. 1829 dymy szlacheckie znajdowały się w sąsiadujących z miasteczkiem (Skidlem) wioskach i zaściankach : Rusinowcach - 7 dymów -15 mężczyzn, Bohatyrewiczach 6 dymów  - 19 mężczyzn, Kotrze, Chocianowiczach i Nieścierowiczach - 11 dymów  i 14 mężczyzn, Huszczycach 2 dymy - 3 mężczyzn.
Autorzy powołują się na następujące źródło: F.1,W.3, C.1128.Ark 46 . Alfabetyczny spis szlachty i ziemian Guberni Grodzieńskiej z 1829 roku.
Moje pytanie jest następujące:
1. Czy ktoś ma dostęp do tego Spisu?
2. Interesuje mnie zaścianek Bohatyrewicze, o którym dotychczas nie słyszałem i nie znalazłem w innych źródłach, Gdzie on się znajdował? Co się z nim stało?
Nie chodzi tu o okolicę Bohatyrewicze leżącą na lewym brzegu Niemna i nie wchodzącą w skład Skidelszczyzny.
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Witam, 

Czy ta książka jest dostepna online ?
Czy ten skrót oznacza sygnatuję grodzieńskiego archiuwm фонд 1, вопіс 3, справа 1128, аркуш 46
Jeżeli tak to ten fond to chyba o ile pamiętam to Generał gubernator grodzieński...
Faktycznie mogą tam się takie spisy znajdować...

Tutaj też jest informacja o okolicy Bohatyrewicze z parafii Jezierskiej

"Komisje Porządkowe Cywilno-Wojskowe w Wielkim Księstwie Litewskim w okresie  okresie Sejmu Czteroletniego (1789-1792)"  Jerzy Gordziejew
https://books.google.pl/books?id=gtY4DAAAQBAJ&pg=PA241&lpg=PA241&dq=bohatyrewicze+lustracja&source=bl&ots=E-cTb35htI&sig=x5C5PIuAelksCTqna-cZhe0Lcgk&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjdrI7wgfvZAhWQaVAKHQt0DkIQ6AEIKTAA#v=onepage&q=bohatyrewicze%20lustracja&f=false

"Na przykład Jakub Kulikowski podał do lustracji w sierpniu 1789 roku 2 dymy w okolicy Eysymonty i jeszcze 2 dymy w okolicy Suche. ... Nieścisłość podobnego charakteru ustalono w wypadku Gabriela Cydzika z okolicy Cydziki parafii jezierskiej oraz Aleksandra Bohatyrewicza z okolicy Bohatyrewicze z parafii jezierskiej."

Pozdrawiam
Rafał

A. Rybalko

Witam serdecznie,

dodam i ja moje trzy grosze... Po dokładnym obejrzeniu map przychylam się do zdania autorów Słownika geograficznego Królestwa polskiego, że istniała tylko jedna miejscowość - okolica Bohatyrowicze, patrz link:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XV_cz.1/182

Określenie "zaścianek" funkcjonowało w innych stronach, natomiast we wszystkich dotychczas zindeksowanych metrykach Grodzieńszczyzny pisano "okolica". Bohatyrowicze należaly widać geograficznie do trzech parafii: Jeziory, Skidel, Łunna. Ale do Łunny było zapewne najporęczniej. Wymienione przez Pana Rusinowce znalazłam w metrykach parafii Kamionka, która leży na pólnocny wschód od Łunny i południowy wschód od Skidla, sąsiaduje też z Jeziorami.

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja





 

Tadeusz

Pani Alicjo.  Zagmatwala Pani całkowicie   problem. Nie mogła okolica Bohatyrewicze z lewego brzegu Niemna należeć do parafii Jeziory z wielu względów. Do Łunny było około 15 km - może mniej a do miasteczka Jeziory, które leżało na północ od Skidla a nie jak Pani pisze na południe, było z okolicy Bohatyrewicze chyba ze 60 km - tego dokładnie nie obliczałem. Granica Parafii Jeziory dochodziła do Skidla. Na wschód od Skidla był parafia Kamionka.
Ale wielce prawdopodobne jest to, że wcześniej jakaś miejscowość - sioło w parafii Jeziory nazywano zaściankiem Bohatyrewicze - jak pisze Rafał Jurowski. W książce zawierającej wykaz szlachty powiatu Grodno figurują dwaj Bohatyrewicze o imieniu Aleksander. Być może to któryś z nich.
Tadeusz

Tadeusz

Panie Rafale. Tak ta książka jest dostępna on line tylko ja napisałem źle jej tytuł. Powinno byC " Skidel 500 lat historii . Adres do niej jest na forum  - szukam miejscowości - Skidel. Pierwszy adres.
Tadeusz.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Tadeusz w Marzec 20, 2018, 01:04:14 PM
W Książce "500 lat historii" wydanej w 2008 roku, na str. 29 istnieje następujący fragment dotyczący roku 1829.
"Według danych z r. 1829 dymy szlacheckie znajdowały się w sąsiadujących z miasteczkiem (Skidlem) wioskach i zaściankach : Rusinowcach - 7 dymów -15 mężczyzn, Bohatyrewiczach 6 dymów  - 19 mężczyzn, Kotrze, Chocianowiczach i Nieścierowiczach - 11 dymów  i 14 mężczyzn, Huszczycach 2 dymy - 3 mężczyzn.

Z mojego punktu widzenia najbardziej interesują mnie działy w Kotrze (Chocianowiczach i Nieścierowiczach) - z tego miejsca moi przodkowie. Czy w cytowanej książce jest zawarty jakiś szerszy opis o Kotrze i właścicielach wspomnianych 11 dymów? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Piotr Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski


A. Rybalko

Panie Tadeuszu,

czy zna Pan jakiś dobry powód, dla którego niedaleko siebie leżące dwie miejscowości miałyby się jednakowo nazywać? Jakoś nie mogę takiego powodu się doszukać. Pan uważa, że istniały dwie okolice Bohatyrowicze, mnie się wydaje to dosyć nieprawdopodobne. To chyba dość proste postawienie sprawy.


Tadeusz

1. Panie Piotrze.
Całej książki nie czytałem - 200 stron. Ale wydaje mi się, że nie ma tam  szczegółowych opisów - dane bardziej statystyczne przedstawione w porządku historycznym  chronologicznie podzielonym na poszczególne okresy.

2. Pani Anno. Znam takie miejscowości. To Bohatyry - później Bohatery Polne we włości łabeńskiej i Bohatyry - później Bohatery Leśne we włości perstuńskiej. . Wynika to z faktu iż mieszkańcy wsi Bohatery Polne założyli nową osadę i nazwali ją również Bohatyry - później dla odróżnienia nazwane Bohatery Leśne. Dzieliła je odległość 10 wiorst. Wiadomości o nich znajdują sie w "Piscowoj knigie grodnieńskoj ekonomii"...
Ja wcale nie twierdzę, że istniały dwie okolice o nazwie Bohatyrewicze. Widzę tu dwie możliwości:1. To błąd opracowujących tematy, którzy przyporządkowali Bohatyrewicze do skidelszczyzny. 2. Możliwe, że dawniej w pobliżu Skidla, w parafii Jeziory, istniała okolica Bohatyrewicze, która po pewnym czasie zmieniła nazwę na inną, ale pamięć o tym przetrwała i znalzła się w dokumentach..  Ale to tylko moje przypuszczenia - spekulacje.
Tadeusz.

Tadeusz

W opisie P.Piotra Cypla - Baza rodów grodzieńskich. W parafii Jeziory I Etap według stanu z roku 1784 w opisie okolicy Żuki napisano:
"Okolica JJP Żukiewiczów, Bohatyrewiczów i innej szlachty". Być może tę okolicę nazywano też bohatyrewicze? To tylko mój domysł.
Tadeusz,

Tadeusz

W kwestii nazwy zaścianek - okolica Bohatyrewicze w par. Jeziory jest wiele nieścisłości i niedomówień. Być może autor pochodził z innego terenu gdzie okolicę szlachecką nazywano zaściankiem i tak napisał.
W podanym przez Rafała Jurowskiego opracowaniu "Komisje porządkowe ..... (1789 -1792) Jerzy Gordziejewski wymienia Aleksandra Bohatyrewicza z okolicy Bohatyrewicze par Jeziory Ale wśro podpisów pod Laudum sejmiku szlacheckiego powiatu grodzieńskiego z roku 1792 figuruje podpis Aleksandra Bohatyrewicza ale z okolicy Obuchowicze, też par Jeziory. To zapewne ta sama osoba. Która miejscowość jest napisana poprawnie?
Laudum wymienione wyżej podpisało również 3 Bohatyrewiczów z okolicy Żuki w par. Jeziory. Okolica Żuki to jedna z najmniejszych okolic. A skoro na sejmiku w Grodnie reprezentowało ją aż 3 Bohatyrewiczów: Mateusz,Mikołaj i Jerzy, to być może okolicę Żuki, przez jakiś czas nazywano zamiennie okolicą Bohatyrewicze?