Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

dera23

Dzień dobry,
Przeczytałam cały wątek, ale nic nie naprowadziło mnie na linie Bohatyrewiczów w moim drzewie. Moja prapra babcia Maria Ignatiuk (z d. Bohatyrewicz) urodziła się 1 mar 1886 w Szczuczynie, a zmarła 3 lis 1955. ( Miała siostrę Melania Gregorczyk (z d. Bohatyrewicz) Jej rodzice czyli moi praprapradzaidkowie to  Edward Bohatyrewicz oraz  Julia bądź Maria Bohatyrewicz /  (z d. Dzieżyc).
Moi drodzy czy jest ktoś w stanie, mi pomóc w dalszych poszukiwaniach. Wiem również po zdjęciach, że moja prapra babaka Maria Ignatiuk osiedliła się po ślubie w Grodnie.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Spytkowska

Tadeusz

Pani Anno. Spotkałem Bohatyrewiczow w Starodworcach,par. Lack? a także we wsiach w parafii Zabłoć pow. Lida. W M. Krzywosiołki mieszkali Dzieżyce i byli w jakiś sposób skoligaceni z Gajdamowiczami z Krzywosiołek. Ale jakie to były parantele tego nie wiem. W Szczuczynie też mieszkali Gajdamowicze. Może to któreś z tych rodzin?
Pozdrawiam.
Tadeusz.

dera23

Dzień dobry,
Panie Tadeuszu, bardzo dziękuje za informacje, oczywiście sprawdzę te informację i będę szukać dalej.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Spytkowska

Tadeusz

Pani Anno.
Znalazłem dokument z roku 1886 - Okładnoj list, z którego wynika, że Klemensowi i Annie Dzieżycom naliczono do zapłaty na rok 1886 rubli 5 kopiejek 6 z tytułu posiadanego gruntu w miejscowości Krzywosiołki.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Tadeusz

Pani Anno.
Bohatyrewicz Julia z.d. Dzieżyc zmarła dnia 03.06. 1937 roku. Ale nie wiem gdzie.
Tadeusz.

Tadeusz

Mąż Julii Dzieżyc - Edward to może być Franciszek - Edward syn Franciszka z Pierszczanki par. Kamionka pow. Grodno. W roku 1896 dopisano go do listy szlachty powiatu grodzieńskiego - do rodziny Antoniego Bohatyrewicza z Pieszczanki., którego  synem był właśnie Franciszek. Ten Franciszek w roku 1832 miał lat 18. co się z nim działo nie wiem.
Tadeusz.

Tadeusz

Był też i drugi Edward. To Edward Stefan syn Michała wywodzący się z okolicy Bohatyrowicze. Ten Edward Stefan został dopisany w roku 1892 do rodziny Franciszka s. Michała Bohatyrewicza - jego dziadka  mieszkającego w okolicy Bohatyrowicze. Który z nich to ten poszukiwany - nie wiem.
Tadeusz.

Tadeusz

Poszukuję wiadomości o Michale Bohatyrewiczu, który w latach 1877 - 1881 był w posiadaniu majątku ziemskiego w Zybrzycy Wielkiej i folwarku Chmielewszczyzna
o powierzchni 500 dziesięcin w powiecie Sokółka i sprzedał go chłopu o nazwisku Józef Janowicz. Być może ten sam Michał Bohatyrewicz, w roku 1880 figuruje jako właściciel 153 dziesięcin ziemi w miejscowości Cydzykowszczyzna - Sawejki w pow. grodzieńskim.. Fakt posiadania przez Bohatyrewicza, bez podania imienia,
w miejscowości Cydzykowszczyzna - Sawejki jest odnotowany w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych ziem słowiańskich. Wcześniej właścicielami majątku Zubrzyca Wielka i folwarku Chmielewszczyzna byli Cydzik Leon l. 47 żona Lucyna l.46 ,syn Napoleon 5 córki: Modesta 17 Anna 15 (Odelsk 1865, k. 449v)
Nie wiadomo w jaki sposób ten Michał wszedł w posiadanie majątku w Zubrzycy a później w Sawejkach. Istnieje niesprawdzone przypuszczenie, że Leon Cydzik został zesłany gdzieś na Sybir za udzial w Powstaniu Styczniowym.
Tadeusz.

Tadeusz

Na popis wojska w roku 1765 do Grodna przybył Florian Bohatyrowicz wraz z 3 innymi Bohatyrowiczami z parafii Łunieńskiej. W późniejszych dokumentach już nie występuje. Być może zmarł przed rokiem 1775. W roku 1795 Spotykamy Józefa lat 31, który mieszkał w domu Pawła Bohatyrowicza wraz z żoną i córka.Jego żoną była wdowa po Jerzym syny Pawła.W dokumencie z roku 1795 Józef jest nazywany "prymak". W późniejszym dokumencie, rok sporządzenia którego nie jest mi znany, w poz. 2619 spotykamy Józefa syna Floriana lat 76, który jest wdowcem. Uważam, że jest to syn Floriana, który w roku 1765 był na popisie wojska w Grodnie i to te sam Józef, który w roku 1795 mieszkał w domu Pawła..Porównując wiek tego Józefa w tych dokumentach dostrzegam  różnicę 10 lat. Niestety nie wiem w ktorym roku ten młodszy dokument (fond 92 op.1 dieło 90) został sporządzony i jaka rodzina z Józefem wówczas mieszkała.  Wprawdzie mam pewne ustalenia z ksiąg metrykalnych ale chciałbym je zweryfikować poprzez porównanie z innymi dokumentami. Nie wiem też nic o innych członkach rodziny Floriana.Może pan Piotr dorzuci trochę szczegółów.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

arkanoego12

witam....Panie Tadeuszu,czy wiadomo coś Panu o Wandzie Bohatyrewicz, która była żoną
Jawdyńskiego???Mieszkali przy drodze między Łunną a Wołpą

Tadeusz

Szanowny Panie "arkanoego". Przypuszczam, że było to na terenie powiatu Wołkowyskiego.
Aby ktoś skojarzył te osoby dobrze by było aby wiedzieć kiedy oni tam mieszkali. Niestety według imienia i nazwiska, bez dodania szczegółów trudno coś powiedzieć. Ja osobiście nie spotkałem się chyba z taką parą.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

arkanoego12

witam...jak wcześniej pisałem to była Wanda z domu Bohatyrewiczów...(moja babcia)czyli wyjechali z tamtąd gdy mój ojciec miał 16 lat...czyli 1959roku.Ojciec mówił mi że babcia chodziła do wioski Bohatyrowicze na pieszo ...do swojego brata Henryka i siostry Jadzi...namawiam ojca aby pojechał ze mną tam powspominać...pozdrawiam.Słyszałem też opowieści o Elizie Orzeszkowej...które to przekazywali sobie wzajemnie jak do nich przyjeżdźała...Babcia urodziła się w 1908r....zmarła 1988 w Czaplinku.

Tadeusz

Z tego wynika, że być może mieszkali w parafii Łunna.
Jeżeli tak to księgo metrykalne tej parafii od roku 1864 prawdopodobnie znajdują się w archiwum Kurii Metropolitarnej w Białymstoku. I tam należałoby rozpocząć poszukiwania. Z tego co piszesz wynika, że ojciec urodził się około 1936-7 roku. Może ojciec pamięta jak nazywała się miejscowość, w której mieszkali przed przyjazdem do Polski.  I aktach parafii Łunna należy szukać bliższych informacji o rodzinie babci mieszkającej w Bohatyrewiczach.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

arkanoego12

Ojcieć urodził się 1943roku w Grodnie,Mieszkali w domu przy szosie między Łuną a Wołpą.Niestety tego domu już nie ma...Do pracy chodził 4 km do Wołpy jako 16-letni chłopak.Dom należał do mojego dziadka Bogdana Jawdyńskiego, kóry poślubił Wandę z Bohatyrewiczów,miałem nadzieje że ma pan jakieś wiadomości na temat rodziny mojej babci...pozdrawiam

Rafał Jurowski

Witam,

Jak babcia zmarła w Czaplinku to proszę dotrzeć do aktu zgonu babci, tam będą podani jej rodzice i miejsce urodzenia.
Wtedy być może będzie można powiedzieć coś więcej. 

Pozdrawiam
Rafał