Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tadeusz

Ta Anna to może córka Kazimierza i Marianny Strzałkowskiej urodzona w Obuchowiczach dnia 24.o1.1851 roku.
Nie mam niestety informacji o jej ślubie z Tołoczką. Jeżeli tak było to mogło zaistnieć około roku 1870. Natomiast Anna pochodziła z rodziny katolickiej, gdyż została ochrzczona  w kościele katolickim par Jeziory.  W ankiecie kupna ziemi nie odnotowano istnienia Mikołaja Jurowskiego więc była ona sporządzona przed jego urodzeniem. To przybliży datę powstania dokumentu.
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Pomieszało mi się z tym Julianem Tołoczką. Jego zoną była inna Anna i innego nazwiska.
Z aktu zgonu 1931 roku Anny Jurowskiej zd. Bohatyrewicz wynika, że miała 65 lat w chwili śmierci.
Zmarła jako katoliczka. Czyli urodziła sie około 1864, ale wiek może być błędnie podany,.
Jeżeli chodzi o dzieci jakie miała z Aleksandrem Jurowskim to: Józef ur 1887, Wincenty 1891 wyjechał do USA, Jan (1893-1896), Mikolaj ur 1896, Katarzyna oraz Aleksandra. Dokument który przesłałem chyba pochodzi z roku 1895. Ślub z Jurowskim powienien być przed 1886 rokiem.

Pozdrawiam
Rafał

Noras

Cytat: Rafał Jurowski w Październik 14, 2015, 09:47:18 PM
Moją praprapraprababcią (4 razy pra) była  Barbara Jurowska z Bohatyrewiczów ur. ok. 1750 roku, niestety jak na razie nie udało się ustalić nic więcej o jej rodzinie.

Poszukuję potomków  Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.

Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za  Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora.

Kolejną poszukiwaną parą jest rodzina Franciszka Bohatyrewicza i Rozali Jurowskiej, w latach 30-tych XIX wieku posiadali ziemię w okolicy Bohatyrowicze i pewnie tam mieszkali, zaś od lat 50-tych w Grandziczach. Potomkami tej pary byli:

(1) Adam Bohatyrewicz który ożenił się z Anną Jarocką, (2) Wincenty Bohatyrewicz  który za żonę miał Marianna Okulicz oraz (3) Antoni Bohatyrewicz który za żonę miał Petronellą..?

Prawdopodobnie rodzina ta była blisko spokrewniona z rodziną gen. Bronisława Bohatyrewicza ur.1870, który też pochodził z Grandzicz i był synem  Kazimierza i Marii z Kowalickich. Z ciekawostek to ojcem chrzestnym generała był Jan Jurowski...prawdopodobnie drugi mąż jego babki Kazimiery Nielubowicz ??

Bratem generała był Karol Bohatyrewicz, który ożenił się w 1897 z Józefą Okulicz.

Ostatnia para których potomków obecnie poszukuję to potomkowie
Jan Bohatyrewicza i Salomei Dawidowicz, która była córką Szymona i Marianny Jurowskiej.

W latach 70-tych XIX wieku w Jurewiczach mieszkał: Antoni Bohatyrewicz z żoną Salomeą, synami: Antonim, Franciszkiem, Janem, Albertem, Ludwikiem córką Julią
oraz Jan Bohatyrewicz z żoną Pauliną synami: Tedorem, Władysławem, Jerzym oraz córkami: Julią, Marianną, Józefą oraz wspomniany już Ignacy z żoną Magdaleną Tołoczko oraz synami.


Liczę na to, że odnajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny samych Bohatyrewiczów który będzie zainteresowany zgłębianiem swoich korzeni.
Witam Pana, byc moze Karol Bohatyrewicz byl ojcem mojego dziadka Jozefa Bohatyrewicza z Grandzicz ur.okolo 1898 roku.

Rafał Jurowski

Witam, 

Czy wiadomo Panu coś więcej o Pana Józefie Bohatyrewiczu może kto był jego żoną ?

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski


Noras

Cytat: Rafał Jurowski w Grudzień 31, 2018, 09:02:34 PM
Witam, 

Czy wiadomo Panu coś więcej o Pana Józefie Bohatyrewiczu może kto był jego żoną ?

Pozdrawiam
Rafał
Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/

Albink

Józef Bohatyrewicz ur. 29.10.1899 r w Grandziczach s. Karola i Józefy Okulicz zawarł związek małżeński w Farze w 1924 roku z Gabrielą Jackowską.
Pozdrawiam
Albin

Noras

Dziękuje, tak tez myślałem. Trochę wstyd bo to mój Dziadek a ja lata w USA. Ale ostatnio odwiedziłem gron Józefa i Jadwigi Bohatyrewicz w Kamiennej Gorze na Dolnym Slasku. Dziadek miał trzy córki, Cezie z pierwsza zona. Gdy umarła poslubil Jadwigę I miał dwie córki Marysie i Lilkę. Dom w Grandziczach / teraz Grodno/ odwiedziła moja Mama, płakała strasznie. Opowiedziała mi anegdotę jak to włóczyła się po terenie szukając znajomej twarzy /była po 60tce/ i zobaczyła na działce kopiącego ziemie, styrana czasem pomarszczona twarz mężczyzny jakby znajoma. Zapytała Julek to ty? Przerwał kopanie i patrzył i patrzył dwie minuty bo przecież mówimy o 50 latach w tył. Wreszcie krzyknął, Marysia to TY? Aleś ty stara. A Mama na to , a co ty Julek lustra nie masz? On pamiętał  Mame jako młodą dziewczynę. Taka została mu w pamięci. Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku cały Klan Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович.

Noras

Cytat: Rafał Jurowski w Styczeń 01, 2019, 05:27:05 PM
Witam ponownie,

A to nie jest przypadkiem Pana rodzina?

https://photos.app.goo.gl/4o6wnp7KJfyYSwz69

Pozdrawiam
Rafał
Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/ Dziadek Józef pamiętam jako dziecko był bardzo surowy i wstrzemięźliwy w opowieściach z kresów, zresztą wiadomo dlaczego.


Noras

Cytat: Albink w Styczeń 02, 2019, 04:23:52 PM
Józef Bohatyrewicz ur. 29.10.1899 r w Grandziczach s. Karola i Józefy Okulicz zawarł związek małżeński w Farze w 1924 roku z Gabrielą Jackowską.
Dziękuje serdecznie, teraz poszperam dalej .

Tadeusz

Rodziny Bohatyrewiczów z Grandzicz maja swoje korzenie w okolicy Bohatyrewicze. Pierwszym Bohatyrewiczem w Grandziczach byl Augustyn (August) Bohatyrewicz syn Jakuba, który będąc kancelistą w zarządzie Guberni Grodzieńskiej, mając lat 28, dnia 25 maja 1833 broku poślubił mieszkającą w Grandziczach Mariannę Adamowicz lat 18 córkę Wincentego i Rozalii z d. Jurowska. Na ich ślubie świadkami byli : Gubernski sekretarz Stefanowicz i kancelista  też Stefanowicz.. Z tego małżeństwa urodził się tylko jeden syn - Kazimierz, który był ojcem Bronisława Bohatyrewicza, późniejszego generała Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu. Augustyn zmarł 01.01.1839 roku Marianna po kilku latach ponownie wyszła za mąż za Jana Jurowskiego.
Kolejną rodziną Bohatyrewiczów w Grandziczach to rodzina Adama Bohatyrewicza też z okolicy Bohatyrewicze, syna Franciszka i Rozalii Jurowskiej, który mając lat 22 dnia 22.02.1848 roku poślubił Annę Jarocką lat 19 z okolicy Grandzicze córkę Tomasza i Ewy Hubczyńskiej.  Ten Józef był prawdopodobnie potomkiem tegoż Adama Bohatyrewicza.
Pozdrawiam
Tadeusz.

A. Rybalko

Okolica Bohatyrewicze

Wszystko zaczęło się od kolejnej lektury ,,Nad Niemnem". Z tym większym zainteresowaniem sporządziłam indeksy parafii Łunna 1802-1818, bo przecież tu rodzili się i umierali Bohatyrewicze. Potem zapoznałam się z powyższą dyskusją na forum. Skąd pochodzą Bohatyrewicze? Z okolicy o tejże nazwie? Z innych okolic? Z innych parafii? Na to pytanie pewnie nikt nie może dziś odpowiedzieć. Ale wygląda na to, że jednak z Bohatyrewicz, bo w tej okolicy w 1795 praktycznie nie mieszkały osoby o innym nazwisku, poza tym innych Bohatyrewiczów, a szczególnie Bohatyrewiczówny da się często określić jako wychodźców z tej okolicy.

Tak łatwo to jednak nie jest. W aktach łunieńskich i świsłockich pojawiają się sporadycznie chrzestni i świadkowie, ewidentnie pochodzący skądinąd. Ślady prowadzą do parafii Jeziory. Imiona Bohatyrewiczów z tej parafii znane są z listy sygnatariuszy laudum sejmiku grodzieńskiego 1792. Zbieżności są uderzające. Pomimo niemałej odległości między okolicami Łunny i Jezior, Bohatyrewicze utrzymywali ze sobą kontakty. Zbadanie parafii Jeziory pod tym względem leży raczej w dalszej przyszłości, notuję tu tylko spostrzeżenie, które należałoby rozwinąć.

Poniżej przedstawiam nielicznych mieszkańców okolicy Bohatyrewicze na przełomie 18 i 19 wieku. Jako podstawę obrałam 6 gospodarstw czyli ,,dymów", z których składała się ta okolica w 1794 roku (taryfa podymnego) oraz dane z rewizji 1795 roku.

Rodziny Bohatyrewicz:

Nr 1
Paweł    Bohatyrewicz, 80lat, wnuk Stefan 5 lat, Jan 3 lata
Józef Bohatyrewicz (nie syn Pawła), 31 lat, żona Bogumiła 29 lat, córka Petronela 1 rok.

Dalsze losy członków rodziny:
Paweł (ur. między 1710 a 1720), zmarł 1801, 90 lat. Wymieniony w popisie 1765.
Stefan (ur. ok. 1790) i Tekla z d. Strzałkowska, ślub 1818.
Jan (ur. ok. 1792), losy nieznane, patrz ,,Osoby niepowiązane"
Józef (ur. ok. 1764) i Bogumiła z d. Daszkiewicz (ur. ok. 1766), dzieci Stanisław (1797), Bogumiła (1802), Marianna (1806).
Petronela (ur. ok. 1794), mąż Jan Strzałkowski, ślub 1814 w Łunnie. Para została w parafii, patrz okolica Strzałkowskie. Dzieci: Antoni Strzałkowski (1816)

Nr 2
Michał Bohatyrewicz 50 lat, żona   Teresa 40 lat, synowie Maciej 15 lat, Franciszek 12 lat.

Dalsze losy członków rodziny:
Michał (ur. ok. 1745), losy nieznane.
Teresa (ur. ok. 1755), losy nieznane
Maciej (ur. ok. 1780) Możliwe, że zapisany jako Mateusz, żona Katarzyna z d. Domont, ślub 1802 w Łunnie, para przypuszczalnie bezdzietna. Maciej bywa chrzestnym w okolicy Strzałkowskie.
Franciszek (ur. ok. 1783); zmarł 1814, 30 lat, nieżonaty.

Nr 3
Stanisław Bohatyrewicz 48 lat, żona Aniela 46 lat, synowie Antoni 17 lat, Józef 11 lat, Onufry 8 lat oraz córka Benedykta 17 lat.

Dalsze losy członków rodziny:
Stanisław (ur. ok. 1747), zmarł 1813, 65 lat
Aniela (ur. ok. 1749), zmarła 1801, 50 lat.
Antoni (ur. ok. 1778) i Konstancja / Anastazja (matka Marianny), dzieci Rozalia (1807, urodzona w Miniewiczach), Franciszek (1813), Marianna (1816). Antoni został wymieniony jako ojciec chrzestny jednego z bliźniaków (Antoniego) Benedykty w 1808 roku, jego żona Konstancja była matką chrzestną drugiego bliźniaka.
Benedykta (ur. ok. 1778), mąż Mikołaj Zaniewski z okolicy Zaniewicze par. Świsłocz franciszkańska., brak metryki ślubu w Łunnie i w Świsłoczy, dzieci Józef (1803; imię matki zapisano błędnie Michalina), Franciszek (1806-1807), bliźniacy Antoni i Klemens (1808-1809), Paweł (1811), Ewa (1813), Michał (1814), Konstancja (1818), być może dalsze dzieci. Benedykta Zaniewska zmarła 1837-11-02 w Zaniewiczach w wieku ok. 65 lat, ze starości. Pozostawiła męża Mikołaja, synów: Józefa, Pawła i Michała i córkę Antoninę.
Józef (ur. ok. 1784) , losy nieznane; wymieniany jako ojciec chrzestny dziecka Benedykty w 1815 roku.
Onufry (ur. ok. 1788), zmarł w 1797, 8 lat.

Nr 4
Ignacy Bohatyrewicz 55 lat, żona Marianna 40 lat, synowie Wincenty 15 lat, Ignacy 1 rok, córki Benedykta 11 lat, Zuzanna 8 lat, Antonina 5 lat, Ludwika 3 lata.
Ignacy i Marianna z d. Butkiewicz pobrali się 1774 w par. WE, Marianna pochodziła z okolicy Mitkiewicze. Para miała jeszcze jedno dziecko, Eliasza, w 1797 roku.

Dalsze losy członków rodziny:
Ignacy (ur. ok. 1740), zmarł 1807 w Miniewiczach, 60 lat.
Marianna (ur. ok. 1755), losy nieznane.
Wincenty (ur. ok. 1780), żona 1 Petronela Steckiewiczowa wdowa po Antonim z okolicy Kuźmicze, ślub luty 1803 w Świsłoczy franc; dzieci: Klemens (1804-1805), Anastazja (1806), Marianna (1808), Karolina (1810), Jan (1812-1812); Petronela zmarła 1812. Żona 2 Elżbieta Jodkowska, ślub 1813 w par. Wielkie Ejsmonty, dzieci Rozalia (1814-1815), Ignacy (1816), Elżbieta (1818). Wincenty zmarł 1842 w okolicy Mitkiewicze par. WE, pozostawił wdowę Elżbietę z Jodkowskich oraz dzieci - syna Kazimierza i córki: Anastazja, Marianna, z II małżeństwa: Marianna, Petronela, Karolina i Benedykta. Losy syna Jana / Kazimierza są dyskusyjne, patrz: http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=423.msg3586#msg3586
Benedykta (ur. ok. 1784) losy nieznane.
Zuzanna (ur. ok. 1787), zmarła 1802, 15 lat.
Antonina (ur. ok. 1790), mąż Józef Lewkowicz, ślub 1810 w Łunnie. Para została w parafii, patrz okolica Strzałkowskie. Wymieniona jako matka chrzestna w rodzinie brata Wincentego w 1808 i w 1812.
Ludwika (ur. ok. 1792), losy nieznane; wymieniona jako matka chrzestna w rodzinie brata Wincentego w 1810.
Ignacy (ur. ok. 1794), losy nieznane. Wymieniony jako ojciec chrzestny w rodzinie brata Wincentego w 1812.

Nr 5
Anna Bohatyrewiczowa 50 lat, synowie Michał 17 lat, Jakub 14 lat, Franciszek 9 lat, córka Katarzyna 12 lat.
Przypuszczalnie była to rodzina po Michale.

Dalsze losy członków rodziny:
Anna (ur. ok. 1745), zmarła 1815, 80 lat (sic!).
Michał (ur. ok. 1778), losy nieznane.
Jakub (ur. ok. 1781), żona Marianna z d. N., ślub ok. 1805 w nieznanej parafii, dzieci Marcin (1807), Aleksander (1809, urodzony w Miniewiczach), Ignacy (1813)
Katarzyna (ur. ok. 1783), mąż Grzegorz / Jerzy Maciejewski, ślub 1807 w Łunnie. Para zamieszkała w okolicy Maciejewicze par. Wielkie Eysymonty, dzieci dwoje.
Franciszek (ur. ok. 1786), żona Anna z d. Domont, ślub 1809 w Łunnie, dzieci Anzelm (1811), Jan (1814, urodzony w okolicy Strzałkowskie), Rozalia (1816-1818)

Nr 6
Sieroty ,,Pokotniey" (?)
Józef Bohatyrewicz 9 lat
Jan Bohatyrewicz 3 lata
Anna Bohatyrewicz 15 lat.
Marianna 11 lat.

Dalsze losy rodziny nieznane.

Osoby i rodziny niepowiązane:
1.   Katarzyna,Bohatyrewiczowa  zmarła 11.1805 w Miniewiczach, 24 lata.
2.   Ignacy Bohatyrewicz, zmarł 1812 w Bohatyrewiczach, 15 lat
3.   Jan i Franciszka z d. Strzałkowska, dzieci Jan (1798), Franciszek (1799), Antoni (1803), Brygida (1806, urodzona w okolicy Strzałkowskie), Petronela (1810), Wincenty (1813). Jan zmarł w styczniu 1814 w wieku 43 lat.
4.   Jan i Anna z d. Stetkiewicz, ślub 1811 w par. Świsłoczy franciszkańskiej.
5.   Jan i Katarzyna, dzieci Helena (1814-1815) (możliwe, że nie Katarzyna, tylko Anna, patrz poniżej)
6.   Jan i Anna, dzieci Józef (1816), Kazimierz (1818)
7.   Józef i Anna, dzieci Marianna (1816-1817).

Inne rodziny szlacheckie:
Dominik Jankowski i Anna, dzieci Ewa (1813)

Z popisu szlachty grodzieńskiej 1765, parafia Łunna:
Imć pan Floryan Bohatyrowicz na koniu cisawym z szablą y karabinem.
Imć pan Michał Bohatyrowicz na koniu kasztanowatym z szablą y pistoletami.
Imć pan Paweł Bohatyrowicz na koniu cisawym z szablą y pistoletami. Przypuszczalnie ten sam Paweł zmarł 1801 w okolicy Bohatyrowicze w wieku ,,90 lat".
Imć pan Michał Bohatyrowicz na koniu karym z szablą y karabinem.

Rodziny Bohatyrewicz w innych miejscowościach par. Łunna:
We wsi Kucharze: Maciej i Anna, dzieci Kazimierz (1805), zapisani jako pracowici.

Podpisy pod Laudum sejmiku 1792
Bohatyrowicze byli tylko z parafii Jeziory:
Okolica Eysymonty: Jan i Jerzy
Okolica Obuchowicze: Aleksander.
Okolica Orechwicze: Stanisław.
Okolica Żuki: Mateusz, Mikołaj, Jerzy.

Źródła:
Popis szlachty powiatu grodzieńskiego 1765
Taryfa podymnego z 1794 roku – 6 dymów
,,Rewiznaja skazka" (Spis) 1795, NHAB Grodno
Laudum sejmiku w Grodnie 1792 – mieszkańców tej okolicy brak.
Metryki parafii Łunna i Świsłocz franciszkańska UMZ 1797-1818 oraz Wielkich Ejsmontów (różne lata)

Tadeusz

Witaj A. Rybałko.
Dziękuje za wypis Bohatyrewiczów z Akt metrykalnych za lata 1800 - 1818. ja mam wypisy za lata 1819 do 1864, z przerwa na rok 1837. Mogę udostępnic materiały o dalszych losach rodzin z okolicy Bohatyrewicze po roku 1819. Mam odmienne zdanie na temat gniazda rodowego Bohatyrewiczow. Już w XVI wieku spotyka się Nazwisko bohatyrewicz wśród Tatarów i wśrod wlościan książęcych, którzy mieszkali we wsiach Bohatyry we włościach Łabeńskiej i Perstuńskiej. Do roku 1560 nie było miejscowości (sioła) o nazwie Bohatyrewicze. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości i mieszkającym tam Janie Bohatyrowiczu/ Bohatyrewiczu pojawiła się dopiero w roku 1621 w aktach sądu grodzieńskiego, w sprawie o rozbój i zabór wołu, sań dzieży i beczki przez Jana Bohatyrewicza s. Mikołaja.
A gniazda rodowego należałoby szukać  we wsiach Bohatyry gdzie mieszkali osocznicy i we wlości Kotrzańskiej gdzie w roku 1540 jako świadkowie występowali Szmojło i Onisim Bohatyrewicze. Dlatego byłbym zadowolony z wypisu ze "Skazki" Bohatyrewiczów mieszkajacych w Kotrze. Stąd, z Kotry , moim zdaniem rozprzestrzenili się Bohatyrewicz po całym powiecie grodzieńskim.

Gordian

Uwaga do Reviznej Skazki 1795 z Bohatyrewicz
W domu nr 3 u Stanisława i Anieli Bohatyrewiczów była także 17 letnia córka Benedykta.
W związku z tym również ją, obok 11 letniej Benedykty z domu nr 4, należy brać pod uwagę jako możliwą żoną Mikołaja Zaniewskiego.
Natomiast sama Benedykta Zaniewska zmarła 1837-11-02 w Zaniewiczach w wieku ok. 65 lat, ze starości. Pozostawiła męża Mikołaja, synów: Józefa, Pawła i Michała i córkę Antoninę.

Jeśli idzie o Wincentego Bohatyrewicza z domu nr 4  to jego ostatnie dziecko z Petronelą to syn Jan Kazimierz ur. 1812-02-16 w Kuźmiczach. Nie mam informacji by zmarł w tym samym roku. Sądzę że to jego wymieniono w metryce zgonu jego ojca. Informacje z metryki są następujące 1842-10-14 w Mitkiewiczach zmarł Wincenty syn Ignacego Bohatyrewicz w wieku ok. 60 lat ze starości. Pozostawił wdowę Elżbietę z Jodkowskich oraz dzieci: syn: Kazimierz, córki: Anastazja, Marianna, z II małżeństwa: Marianna Petronela Karolina i Benedykta.

Ów Kazimierz Bohatyrewicz dn. 1882-05-02 w Wielkich Eysymonttach jako 70 letni wdowiec, dworianin z majątku Werejki w parafii Repla ożenił się z 63 letnią wdową Anną Jakubowską z miasteczka Wielka Brzostowica. Wymienieni rodzice Kazimierza to Wincenty Bohatyrewicz i Petronela Steckiewicz

A. Rybalko

Wiekie dzięki za podpowiedź co do drugiej Benedykty. To oczywiście córka Stanisława, nie Ignacego. Już się dziwiłam, że Wincenty, tak rodzinnie nastawiony, nie zapraszał starszej siostry jako matki chrzestnej, ani ona jego. Natomiast Benedykta po Stanisławie miała braci Antoniego i Józefa, obaj są wymienieni w aktach jako chrzestni. Związki rodzinne w tych rodzinach był kultywowane, rodzeństwo odwiedzało się wzajemnie.

Co do Jana: w owych surowych czasach dwumiesięczne niemowlę po śmierci matki nie miało szans. Był rok 1812, przednówek. Mało prawdopodobne, że jakaś kobieta zgodziła się przyjąć do karmienia cudze niemowlę. Z moich spostrzeżeń wynika, że zgonu takich małych dzieci często w ogóle w księgach nie notowano, szczególnie, jeżeli umierała też matka.

Jednak istnienie Kazimierza jest niewątpliwe, szczególnie, że jego metryka zgonu sugeruje, iż zmarł w "odpowiednim" wieku oraz że był synem Wincentego i Petroneli. Podobny przypadek obserwuję w rodzinie Benedykty (Zaniewskiej), w jej metryce zgonu wymieniony jako najstarszy syn Józef wcale się "nie urodził". Może został ochrzczony w innej parafii, może nie wniesiono tego faktu do ksiąg. Ach, właśnie coś odkryłam w indeksach:
1803.11.00   o. Zaniewicze   Józef         Zaniewski      Mikołaj   Michalina   Bohaterewicz
Tu go mamy, tego Józefa. Niepoprawnie zapisane imię matki wprowadziło mnie w błąd.

Summa summarum, wielu rzeczy nie wiemy i nigdy się nie dowiemy na pewno, nawet jeżeli chodzi o tak bliski czasowo wiek XIX.