Jurowscy herbu Przyjaciel - Юровские герба Пржияцель

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 17, 2012, 08:03:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

#15
Okazuje się, że rodzina Franciszka Jurowskiego wróciła na swoje tereny, mieszkała 1926 roku w Wasiliszkach.
Józef Jurowski, który urodził sie Jekaterynburgu najprawdopodobniej zmarł, jednak było jeszcze dwoje innych dzieci: Antoni Jurowski i Helena Jurowska. Może były jeszcze inne dzieci?
Franciszek Jurowski był najprawdopodobniej w Wasiliszkach cieślą.

Kilka lat temu jak byłem w Wasiliszkich to przewodnik po domu rodzinnym Czesława Niemena wspominał, że znał jedną Panią Jurowską, która mieszkała w Wasiliszkach, ale już nie żyje. Być  może to była Helena Jurowska? Może linia brata Heleny nie wygasła, ale dobrze się przede mną schowała? :)

Bardzo możliwe, że żona Franciszka Jurowskiego, Maria Myśliwiec była córką Wincentego
Pod tym samym adresem (ulica Kronikowska 7?) mieszkali jeszcze Jan Myśliwiec oraz Michalina Myśliwiec.

A tak być może wygląda drzewko tej linii Jurowskich

1. Mikołaj Jurowski + ? Antonina Surkont
1.1 ? Jan Jurowski ur. 1865
1.2 Antoni Jurowski  ur. 1871
1.3 Kamila Jurowska  ur. 1877 w 1926 roku zamieszkiwała w Przechodach par. Wasiliszki
1.4 Franciszek Jurowski ur. 1882  + Maria Myśliwiec ur. 1892
1.4.1 Helena Jurowska  ur. 1913
1.4.2 Józef Jurowski ur. 1916
1.4.3 Antoni ur. 1924

Rafał Jurowski

#16
Bardzo możliwe, że ten Jan Jurowski syn Mikołaja ur. 1865 par. Nowy Dwór   Pierechody (źródło https://geneteka.genealodzy.pl/)  zawarł małżeństwo z Antoniną Sieheń w końcówce XIX wieku. Czy to ten sam Jan Jurowski pewności nie będzie dopóki nie odnajdzie się akt małżeństwa tej pary. W każdym razie jakiś Jan Jurowski i jego małżonka  Antonina Sieheń mieli dwie córki: Izabelę Rajmundę Jurowską ur.1899 w Wilnie oraz Helenę Jurowską ur 1901 w Berdówce pow. Lida. Helena Jurowska była nauczycielką prawdopodobnie w Radomiu, wyszła za mąż za Balasińskiego. Izabela Rajmunda Jurowska w 1931 roku wyszła za maż za Andrzeja Franciszka Gwarda.
Być może ktoś kiedyś będzie szukał korzeni Pań Heleny Balasińskiej i Izabelli Gwarda i natknie się na moje wpisy? Izabela Gwarda jest prawdopodobnie pochowana na cmentarzu starym w Kielcach 1899-08-31 - 1975-01-27 Kwatera: IB Rząd: B, Grób: 1 http://cmentarzekieleckie.zielen.kielce.pl/mapa.html?gv=135978&cm=KOM02

klocekoi

Witam,
nie jestem pewien czy dobrze pamiętam, a szukać po wątkach nie będę, sugeruje Pan koligację między Jurowskimi a Jurewiczami. W szczegóły nie wnikam.

W spisie rewizyjnym parafii duksztańskiej (Dukszty Pijarskie), natknąłem się na szlachciców Jurewiczów.
Niby odległość spora od Pana rejonów, jednak sam zauważyłem związki Duksztańsko-Suderwiańsko-Różankowskie. Więc jeśli nie przeglądał Pan owych spisów, to zachęcam. Pismo bardzo czytelne i łatwe do szybkiego przeglądania

Pozdrawiam

Rafał Jurowski

Dzień Dobry,

Jurowscy byli zapewne Jurewiczami (Jurowiczami) w końcu XVI wieku. Jak długo nimi byli i czy wszyscy stali się Jurowskimi, nie mam pojęcia. Obecnie Jurewiczów jest sporo, udowodnić tak odległe pokrewieństwo można by chyba tylko badając DNA drugiego Jurewicza. Jak taka zgodność wystąpi wtedy będę temat droążył dalej. Tymczasem dziękuję bardzo za informacje.

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

#19
Niedawno Alicja (Ala2) odnalazła w metrykach kościoła r-k w Lipawie akt chrztu Bronisława Stanisława Jurowskiego syna Stanisława i Antoniny Gudowicz, chrzciny dziecka odbyły się w 1906 roku. Para rodziców była mi już znana ze chrztu Gertrudy Jurowskiej, który odbył się w Kaszubińcach w 1903. Jednak nie byłem do końca pewien z której linii pochodzi ten Stanisław Jurowski.

O tych aktach pisałem tutaj:
https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1609.msg6681#msg6681

Kilka tygodni później Ala2 odnalazła także akt ślubu Stanisława Jurowskiego i Antoniny Gudowicz z którego wynika, że Stanisław był synem Aleksandra Jurowskiego i Marianny Cydzik zaś Antonina cóką Józefa Gudowicza i Leokadii Koryzno [Leokadia Koryzna] i to znalezisko całkowicie rozjaśniło moje domysły!


Ktoś na Geni umieścił już wcześniej dane rodziców Antoniny Gudowicz(Antanina Gudavičiūtė, Jozef Gudowicz, Leokadia Gudowicz (Koryznowna))

https://www.geni.com/people/Antanina-Gudavi%C4%8Di%C5%ABt%C4%97/6000000140462100949?through=6000000143326396085


Okazuje się, że ojcec Stanisława Jurowskiego - Aleksander był synem Konstanego Jurowskiego. Sam Konstanty był dwukrotnie żonaty, wpierw z Józefą Majewską(Malinowską) a później z Anną Rauba. Zmarł w Jurewiczach w 1905 roku i był chyba ostatnim Jurowskim z linii spokrewnionej z generałem Walerym Wróblewskim i który mieszkał w gnieździe Jurowskich. Na akcie zgonu Konstantego odnotowano, że miał tylko syna Aleksandra. Może jedynie tylko on wtedy żył, lub tylko on mieszkał z nim w Jurewiczach?

Konstanty Jurowski był spokrewniony z urzędnikami, których w tym wątku już  wspominałem, a mianowicie: Edwardem, Aleksandrem oraz Joachimem Jurowskimi, a także lekarzem Kalkstem Jurowskim jednym z ordynatorów szpitala w Dyneburgu i Włodzimierzem Jurowskim - autorem Poezji. Do linii też należy Józef Adamowicz Jurowski zapewne mąż znanej rodzieckiej śpiewaczki Ekateriny Jurowskiej.

Sam Konstanty Jurowski i Józefa mieli kilkoro innych dzieci w tym także syna Jana Jurowskiego w zmarłego zapewne w 1917 roku w Podolsku niedaleko Moskwy.

Akt zgonu Iwana Jurowskiego z 1917 został znaleziony przez Julię z Rosji.
https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1538.30

Obecnie nie wiadomo mi o żadnych żyjących przedstawicielach płci męskiej o nazwisku Jurowski, którzy byliby spokrewnieni z tą linią. Po ostatnich odkryciach Alicji i Julii liczę, że może ktoś się odnajdzie. Być może ktoś z Jurowskich żyjących gdzieś w Rosji na Łotwie lub jeszcze gdzie indziej to właśnie oni?

Pozdrawiam Rafał