Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Sierpień 22, 2012, 12:32:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

Nowy wątek, bardzo dobry pomysl ! A skąd Panu wiadomo, że ci mińscy Obuchowicze to ten sam Ród ?
Najszybciej to można by to udowodnić chyba badaniami DNA (chormosom Y), bo na papierach to będzie raczej ciężko, chyba że Pan czymś dysponuje ?

Pozdrawiam
Rafał

Toras

Cytat: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 11:23:18 PM
Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach. Na grobie jest błędna data śmierci (w wyniku nieczytelności starych napisów i niewiedzy tego, który napisy odnawiał - chwała mu za odnowienie), powinna być 1916 lub 1917r. Jerzy Był zesłańcem na Syberię (bez katorgi), po 25 latach zesłania powrócił jako ponad 60-letni mężczyzna w rodzinne strony. Nie mógł niestety osiąść w Lipie, obowiązywał carski zakaz, więc pobierając pieniądze od córki z pierwszego małżeństwa, dziedziczki Lipy po stryju Aleksandrze (1794-1850), zaczął kupować ziemię na Grodzieńszczyźnie i tam osiadł. Ożenił się po raz drugi z Elżbietą Maksiel i miał z nią troje dzieci: Ksawerego (1859-1920) żonatego z Marią z Kurcewiczów, Michała (ur po 1860) i Jana (1868-1935) żonatego z Bronisławą z Olędzkich. W tym czasie istniała już na Grodzieńszczyźnie liczna grupa ludzi o nazwisku Obuchowicz.
Dlaczego po powrocie z zesłania wybrał się na Grodzieńszczyznę? Dlaczego w pobliże Obuchowicz? U szczytu swej zamożności i potęgi politycznej rodzina Obuchowiczów miała przecież posiadłości w różnych miejscach, np. ogromne obszary w okręgu kobryńskim. Czemu nie tam? Z jakichś przyczyn Jerzy wybrał Jeziory. Silnie podejrzewam, że z powodów pokrewieństwa z Obuchowiczami.
Pokrewieństwo potwierdzał wnuk Jerzego, Jan (1902-1989), zam. w Orechwiczach, po 1958 repatriant osiadły na Mazurach, ale on również nie był w stanie powiedzieć kto i kiedy.
Ciekawostka taka, jak ktoś się interesuje. :>

Witam
Jerzy Obuchowicz o którym zapewne Pan pisze był synem Antoniego i Franciszki Obuchowiczów. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Sipowicz z którą po ślubie w 1816 roku zamieszkał w Orechwiczach, tam urodziły się im dzieci: Marianna, Franciszka i bliźniaki Piotr i Paweł. Katarzyna zmarła w 1830. Drugą żoną była Karolina Ejsmont z Tołoczek, w akcie ślubu z 1831 Jerzy opisany jest jako 35-letni wdowiec z Orechwicz, syn Antoniego i Franciszki. Mieli córkę Anne Józefe oraz bliźnięta Stefana i Joanne. W 1856 poślubił Elżbiete Makeliot lub Maksiel (w akcie ślubu napisano że Jerzy syn Antoniego i Franciszki z Obuchowiczów Obuchowicz pochodził z okolicy Obuchowicze, miał 56 lat i był wdowcem), do 1864 roku miał z nią dzieci: Jana Michała Wincentego ur. w 1857, Ksawerego ur. w 1859 i Salomeę ur. w 1864, wszystkie dzieci rodziły się w Orechwiczach. Grób Jerzego jest w Jeziorach obok grobu Jana i Bronisławy Obuchowiczów oraz ich syna Ryszarda.
Pozdrawiam

jasieńczyk

Cytat: Rafał Jurowski w Luty 08, 2018, 01:06:24 PM
Witam,

Nowy wątek, bardzo dobry pomysl ! A skąd Panu wiadomo, że ci mińscy Obuchowicze to ten sam Ród ?
Najszybciej to można by to udowodnić chyba badaniami DNA (chormosom Y), bo na papierach to będzie raczej ciężko, chyba że Pan czymś dysponuje ?

Pozdrawiam
Rafał

Panie Rafale!
Wszystko czym dysponuję, to świadectwo nieżyjącego już Jana Obuchowicza z Zalewa k. Morąga oraz jego syna Jerzego z Warszawy. Twierdzą oni zgodnie, że Obuchowiczowie z Obuchowicz, oraz ci z Lipy to jedna rodzina, nie mogąc jednocześnie z całą pewnością wskazać stopnia pokrewieństwa ani osób.
Badania DNA są bardzo ciekawe. W przypadku ustalania pokrewieństwa, bardziej niż chromosom Y przydatne byłyby autosomy i analiza sekwencji STR. Również badania mitochondrialne. Niezależnie od przyjętej metodyki potrzebny byłby materiał do porównań od Obuchowiczów z Lipy oraz od tych z Grodzieńszczyzny. To może być trudne do uzyskania...

Pozdrowienia
jaś

jasieńczyk

Cytat: Toras w Luty 09, 2018, 08:31:50 PM
Cytat: jasieńczyk w Luty 07, 2018, 11:23:18 PM
Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach.(...)

Witam
Jerzy Obuchowicz o którym zapewne Pan pisze był synem Antoniego i Franciszki Obuchowiczów. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Sipowicz z którą po ślubie w 1816 roku zamieszkał w Orechwiczach, (...)
Pozdrawiam

Droga Toras!
Sporo danych zgadza się w obydwu wersjach. Rodzice się nie zgadzają, co nie musi dziwić.
Sam nie umiem zająć stanowiska, ale dopytam i wrócę z odpowiedzią. 

Pozdrowienia
jaś


A.Markiewicz

#34
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rzeczony Jerzy urodził się w par. Jeziory. Nie był zesłany; kiedy? skoro w czasie obu Powstań i później nieprzerwanie mieszkał w Orechwiczach. A szlachty tego nazwiska w Powiecie Grodzieńskim było sporo już w XVI stuleciu. Do tej pory nie udało się znaleźć ani jednego konkretnego powiązania między tutejszymi Obuchowiczami a rodziną z Lipy, par. Snów. A tak dla przypomnienia Ksawery Obuchowicz był sędzią ziemskim mińskim, a każde z jego dzieci stać było na zakup sporego folwarku. Wątpię też czy którekolwiek mogło mieszkać w jakiejkolwiek okolicy szlacheckiej.

Znam wiele legend rodzinnych; wiele z nich jest pięknych i niesie wiele mądrych wskazówek dla potomków. Niestety, niekoniecznie są prawdziwe. Ale nie za to je kochamy.

Nie wiem czy Obuchowiczowie z Lipy nie wygaśli, może rewizyjne skazki i spisy parafialne z Guberni Mińskiej w końcu to wyjaśnią.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.


Tadeusz

W Kopii Prawa Okolicy Obuchowicze, w części szóstej podziału odnalazłem Aleksandra Bohatyrewicza, który w roku 1792 w Grodnie podpisał Laudum Sejmiku szlachty Grodzieńskiej. Przypuszczam, że w okolicy Obuchowicze znalazł się po poślubieniu którejś z córek Obuchowiczów.Nadal jednak nie wiem nic o jego rodzinie i potomkach.
Tadeusz.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Tadeusz w Lipiec 29, 2020, 10:07:14 AM
W Kopii Prawa Okolicy Obuchowicze, w części szóstej podziału odnalazłem Aleksandra Bohatyrewicza, który w roku 1792 w Grodnie podpisał Laudum Sejmiku szlachty Grodzieńskiej. Przypuszczam, że w okolicy Obuchowicze znalazł się po poślubieniu którejś z córek Obuchowiczów.Nadal jednak nie wiem nic o jego rodzinie i potomkach.
Tadeusz.

Aleksander Bohatyrewicz w dniu 7 VIII 1774 roku w parafii Jeziory poślubił Barbarę Obuchowicz z okolicy Obuchowicze. Pan młody Generosus Dominum. Przypuszczam, że ten sam Aleksander - już jako wdowiec, w dniu 14 II 1811 roku również w parafii Jeziory poślubił Ewę Obuchowicz - wdowę.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

drdoc

Dzień dobry,

Piszę pierwszy raz na tym forum. Znalazłem ten wątek w internecie i bardzo mnie zainteresował. Z listu z początku wątku możemy wyczytać również nazwisko Karpusiewicz.
Bardzo mnie interesuje historia tego nazwiska i nie bardzo wiem jak je sprawdzić. Wygląda na to że Karpusiewicze byli spokrewnieni z Obuchowiczami? To byłby trop o ich pochodzeniu. Jest to obecnie bardzo rzadkie nazwisko w Polsce i może obecnie żyje 20-30 osób o tym nazwisku.
Będę wdzięczny za sugestie.

A. Rybalko

Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się zetknąć z nazwiskiem Karpusiewicz, choć robiłam krótsze i dłuższe indeksy z prawie wszystkich metryk parafii grodzieńskich i wołkowyskich (ze szczególnym uzwględnieniem parafii Jeziory).  Z cytowanego kontekstu wynikałoby, że był to przydomek albo "otczestwo". Obuchowiczów było wielu, Obuchowskich również, w celu rozgraniczenia rodzin niezbędne były przydomki, chociażby po to, żeby wykazać przy ślubie brak pokrewieństwa mimo identycznego nazwiska. Metryki, z którymi zazwyczaj mamy do czynienia, to "szybkie" kopie, bez smaczków i przydomków, stąd nieobecność Karpusiewiczów.
Wydaje się ponadto, że większość Obuchowiczów należała w 18 wieku do kościoła unickiego. Imię Karp czyli Polikarp, racze niespotykane w metrykach katolickich, zdarzało się w metrykach unickich. Karpuś - wygląda to na miłe zdrobnienie Karpa.   

Rafał Jurowski

#40
Od znajomych mi Obuchowiczów, choć nie tylko, otrzymałem informacje o kilku przydomkach jakimi były określane poszczególne linie Obuchowiczów w Obuchowiczach. Czy ktoś spotkał się jeszcze z innymi?

Niektóre przydomki wydają się mieć genezę jeszcze XIX wieczną, jednak większość przydomków wydaje się, że mają genezę starszą, conajmniej XVIII wieczną.

Czy znacie inne przydomki jakimi jeszcze określano linie poszczególnych Obuchowiczów?


1. Kastusiejczyki
2. Wiktarejczyki
3. Stasiejczyki
4. Mataszejczyki
5. Łukaszejczyki
6. Adamojczowie
7. Jezewczyki
8. Michenki
9. Flerczakowie
10. Szepszele