Pamiętniki J. Bispinga z lat 1842-1892

Zaczęty przez Ata, Styczeń 21, 2019, 10:35:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ata

w 2017 ukazały się:
Moje wspomnienia w Massalanach spisane. Pamiętniki Jana Ordynata Bispinga 1842-1892.
Opracowanie, wstęp i przypisy Jerzy Z. Pająk, Jerzy Szczepański
dostępne on line pod linkiem
http://nprh.ujk.edu.pl/wp-content/uploads/2018/10/Moje_wspomnienia_w_Massalanach_Internet.pdf

Małgorzata


Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

A. Rybalko

Oto smakołyk dla grodzieńskiego podniebienia! O ile wiem, kilka osób na te pamiętniki czekało. Dziękuję!!!

vnukinga

Wspaniala wiadomosc!!!
Dziekuje bardzo!
:)

Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

A. Rybalko

Po przeczytaniu do połowy mogę stwierdzić, że to skarbnica wiedzy o konotacjach Grodzieńszczyzny i nieco dalszych stron. Jeden błąd znalazłam jednak w przypisach, poczynionych przecież przez wydawców, nie przez Bispinga. Dziedziczka Duchowlan (par. Repla) Zofia Zalutyńska została określona jako córka Bolesława i Zofii Glazerów. W rzeczywistości jej tato nazywał się Antoni Glazer, a Bolesław Glazer to był młodszy braciszek. O tym świadczą wszystkie metryki z Repli. Nieprawdziwą informację podał jako pierwszy Witold Karpyza, którego nie bez powodu uznajemy za autorytet co do dziejów Ziemi Wołkowyskiej. On z kolei opierał się na zapisach z paru ocalałych nagrobków Glazerów na cmentarzu w Repli. Data narodzin Bolesława (1851) była zatarta, Karpyza odczytał ją jako 1831. Z czego wynika nauka: nie opierajmy naszej wiedzy wyłącznie na danych z nagrobków!

wd

Z czego wynika nauka: nie opierajmy naszej wiedzy wyłącznie na danych z nagrobków!
----------------------

O czym wiemy również skąd inąd, n.p. z nagrobka znanego nam obojgu Jana Karpowicza...