Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Łucja dnia Marzec 15, 2019, 11:38:17 am »
Udało mi się dokonać operacji finansowej i zamówić jeden zasób (przed chwilą). Pomysł dobry, ale trochę zachodu z obsługą tego z Waszej strony, nie automat to zrobi tylko człowiek. Ale może trochę się uzbiera i będzie można rozwijać tę świetną stronę, czego oczywiście życzę i mam nadzieję także kiedyś się do tego przyłożyć.

Łucja
12
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Witold Wonsowicz z Grodna . Szukam krewnych.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Marzec 15, 2019, 07:38:01 am »
Olor Wąsowicianvs In Cathedram Doctoralem Indvctvs Cum [...] Venceslavs [...] Wąsowicz, Archidiaconvs Posnaniensis [...] Solenni ritu Ivris Vtrivsqve Doctor Per [...] Stanislavm Rozycki [...] renunciaretur
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/579383/edition/628019
13
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 14, 2019, 07:47:04 pm »
Szanowny Panie Krzysztofie,

Myślałem, że udało nam się zamknąć dyskusję na temat udostępniania zasobów, ale w swoim ostatnim poście postawił Pan pytanie, tak więc czuje się zobowiązany na nie odpowiedzieć…

„Owe dane, które S.R.G. zdecydowało się udostępnić, są to surowe skany oryginałów ? Czy też materiał przetworzony do natychmiastowej użyteczności ?
Jeśli pierwsze, to czy nie potrzeba w tym przypadku mieć pisemnej zgody na udostępnianie ? Tym bardziej odpłatne ? Bo darmowe przecież nie jest możliwe.”


Tak, jak Pan zapewne zauważył większość zasobów pochodzi z LVIA, czyli z Litwy. Są to nie skany, tylko zdjęcia robione przez nas, za zgodą archiwum. Archiwum zezwalając na fotografowanie nie narzuciło jakichkolwiek obostrzeń w zakresie dalszego udostępniania, ponieważ na Litwie takich genialnych pomysłów nie mają. Ponadto, kto jest Pana zdaniem właścicielem tych zasobów – ten kto je stworzył, czy ten co je obecnie przechowuje. Prawo autorskie w przypadku tych dokumentów raczej nie ma zastosowania. Ponadto, udostępnienie tych zasobów nie narusza niczyich praw autorskich. Każdy udostępniany zbiór jest przez nas opisany metryką, w której zawarte jest źródło i oryginalne oznaczenie zasobu archiwalnego. W przypadku udostępniania opracowań własnych (np. indeksacji danego dokumentu) to chyba własnej zgody raczej nie potrzebujemy. Zasób dotyczący zdjęć z cmentarzy chyba również nie podlega dyskusji – my jesteśmy autorami zdjęć, mieliśmy je prawo zrobić i mamy prawo udostępniać.  I na zakończenie pragnę jeszcze raz przypomnieć – odpłatnie, to znaczy za określoną kwotę.
14
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez klocekoi dnia Marzec 14, 2019, 04:44:56 pm »
Na koniec powyższej dyskusji, która wywiązała się po mojej opinii, dodać muszę kilka słów uzupełnień.
Wolontariat, jest dokładnie tym co Pan napisał, Panie Piotrze, jednak dodać trzeba, iż osoba go wykonująca nie ma w interesie aktualnym, czy późniejszym, zwrotu poniesionych kosztów lub ich części. Poza tym, osoba ta robi to z dobrych chęci i najlepiej dla ogółu, aby wyniki były powszechnie dostępne, bez jakichkolwiek ograniczeń. To jest wolontariat w 100%.
Odnośnie darowizny, to często można spotkać się z tym, przy zwiedzaniu kościołów. Jednakże, nie ma tam informacji, iż brak darowizny = brak możliwości zwiedzania. Tutaj, człowiek "pokazuje" swój stopień moralności. Co nie oznacza, że brak darowizny będzie kompromitujący.
Do punktu naukowców, udostępniających swoje prace online, za "friko". Osoba ta, musi mieć zgodę pracodawcy aby taką pracę opublikować online za darmo. Szczególnie, jeśli praca została napisana, przy finansowym udziale pracodawcy. Co innego, jeśli praca jest "nie świeża". Mija dłuższy czas publikacji od wydania książkowego, czy zawartego w pracy zbiorowej, typu np. kwartalnik.
Co do pobierania opłat za różne czynności w archiwach, jest to dla mnie jasne i zrozumiałe. Archiwum, jako jednostka ustawowo powołana do przechowywania materiałów archiwalnych, musi mieć możliwość optymalizacji źródeł dochodów. Inną kwestią jest wysokość opłat.
Stowarzyszenie R.G. o ile mi wiadomo, nie posiada własnej biblioteki, czy archiwum, w którym gromadzone są unikaty archiwalne, dotyczące Grodzieńszczyzny.
Przykład osoby chcącej lub nawet żądającej od S.R.G. badań genealogicznych, czy sprowadzenia konkretnych dokumentów, to najprawdopodobniej człowiek z tych "przeminęło z wiatrem". Jest to żenująca postawa człowieka, mającego bardzo niskie wartości moralne - moja opinia.

I ostatnia kwestia.
Owe dane, które S.R.G. zdecydowało się udostępnić, są to surowe skany oryginałów ? Czy też materiał przetworzony do natychmiastowej użyteczności ?
Jeśli pierwsze, to czy nie potrzeba w tym przypadku mieć pisemnej zgody na udostępnianie ? Tym bardziej odpłatne ? Bo darmowe przecież nie jest możliwe.

Pozdrawiam
Krzysztof Gruchacz
15
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez LukaszRynkowski dnia Marzec 14, 2019, 03:25:19 pm »
Panie Piotrze,

Proszę pozwolić mi na wyrażenie ogromnych wyrazów wdzięczności za Pana inicjatywę udostępnienia zasobów stowarzyszenia.
Dla osoby mieszkającej poza granicami kraju, 9000 km od Grodzieńszczyzny, jest  to jedyna realna szansa na uzyskanie dostępu do tych zasobów.
Uważam inicjatywę Stowarzyszenia za bardzo trafną i żywię nadzieję, że zebrane dzięki tej inicjatywne środki pozwolą Stowarzyszeniu na realizację kolejnych inicjatyw genealogiczno-historycznych w ziemi naszych przodków.

Pozdrawiam serdecznie,

Łukasz Rynkowski
16
Rzeczy dziwne i ciekawe / Prozba Xięzy Trynitarzow Polskich Y W. X. Litewskiego ...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Marzec 13, 2019, 09:02:08 pm »
Do Zgromadzonych Na Seym Nayiasnieyszey Rzeczypospolitey Stanow.
Regestr wykupionych niewolników przez Xięży Trynitarzow Polskich
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=209649&from=latest
17
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Rodzina Ważejewskich - powiat Wołkowysk i Słonim
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Arek1975 dnia Marzec 13, 2019, 01:22:29 pm »
Ja natomiast przypuszczam, że ów brat był w pobliżu. W Międzyrzeczu są też o czym pisałem chrzty dzieci Feliksa W. i Marianny Zajączkowskiej (kolejny brat?). Chrzestną jest raz Julia Ignacego Ważejewskiego małżonka czyli Julia z domu Morska. mamy więc kilku Ważejewskich. Ślubu Feliksa i Zajączkowskiej nie znalazłem, choć teoretycznie Zajączkowskich w okolicy Słonimia całkiem sporo się przewija w aktach.
18
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Rodzina Ważejewskich - powiat Wołkowysk i Słonim
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 13, 2019, 09:08:34 am »
W tej ostatniej metryce - mam tu na myśli ślub Ignacego i Julii - jest jeszcze parę szczegółów, które być może komuś się przydadzą.
Ignacy Ważejewski miał 30 lat, był kawalerem i mieszkał w dworze Pieniucha jako osoba "stanu wolnego", czyli nie zaliczał się ani do szlachty, ani do chłopów. Zarabiał na chleb i na swoją przyszłą rodzinę, wykonując jakąś pracę w majątku, zapewne przy jego administracji. Julia Morska natomiast była młodziutką 18-latką z okolicy Żabki, "odnodworką".
Nazwisko panieńskie matki Ignacego zapisano rzeczywiście jako Kichłorowicz - być może niepoprawnie, na słuch. Tak się działo często z nazwiskami "z dalekich stron". To nazwisko jest jeszcze jednym dowodem na to, że Ignacy pojawił się w majątku Pieniucha w poszukiwaniu pracy, niestety póki co nie wiemy, skąd przybył.
Ostatniem interesującym szczegółem są nazwiska czterech świadków. Pierwszym, czyli najważniejszym był niejaki Michał Fedesz (?), na takie nazwisko dotychczas się nie natknęłam. Następni to Teofil Polikowski, Aleksander Ważejewski i Aleksander Morski, wszyscy "stanu wolnego". Ciekawe jest to, że Ignacy nie zerwał więzi z rodziną i na ślub sprowadził (prawdopodobnie) brata. Fedesz i Polikowski mogli również należeć co administracji majątku.
Na zakończenie dodam, że w majątku Pieniucha mniej więcej sześć lat później urodzi się moja ulubiona pisarka Maria Rodziewiczówna, autorka wielce poczytnych powieści, np. "Dewajtis", "Między ustami i brzegiem pucharu" itd. Poczytać o niej można również na naszym forum: http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=608.0 
   
19
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tomasz dnia Marzec 13, 2019, 04:11:37 am »
Jako człowiek urodzony i zamieszkały na drugiej strony świata od Polski, doceniam bardzo inicjatywy genealogiczne oraz historyczne które zapewniają dostęp przez internet do całkowitych księgach. Innaczej ja by ich nigdy nie zobaczyłem. Byłem w Polsce oraz na kresach przez miesiąc w 2017 i było tyle do zwidzania i przeżycia że nie miałem czasu jeździć po archiwach i szukać.

Bardzo się cieszę, że są tyle osoby interesowane w genealogii że takie stowarzyszenie istnieja. Dużo się nauczyłem dzięki wspaniałych ludzie które chętnie dzielą się swoją wiedzą i czas. Z zadowoleniem przyjmuję możliwość przekazania darowizny na dostęp do materiałów, wiedząc, że dochody są przeznaczone na sprawę, która jest dla mnie bliska.

Moje jedyny pytanie jest czy przylew zagraniczne jest dla SRG możliwe?

Pozdrawiam,
Tomasz
20
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Marzec 13, 2019, 12:18:57 am »
Gwoli oplat lub darowizn za udostepnianie materialow archiwalnych...lat temu juz niemalo, w Archiwum Panstwowym w Bialymstoku policzono mi 4 zlote za wydrukowanie jednej strony w formacie A4. To tyle jesli chodzi o komentarz do tego watku...
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10