Hryniewicz, Gryniewicz (Гриневич, Грыневич) - Markiewicz (Маркевич) - Wołpa

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Maj 27, 2013, 02:29:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A.Markiewicz

Спр Пана Стаховского з Паном Стаховским и Пном Плотницким – Sprawa Pana [Andrzeja Gryniewicza] Stachowskiego z Panem [Stefanem] Stachowskim i Panem [Aleksandrem] Płotnickim – 14 sierpnia 1679
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=3293&from=&dirids=1&ver_id=3318&lp=1&QI=!DF9034E2C30A074867101F829DEAE2EF-40

Спр Его Мил Пана Тишкевича и Пана Гриневива х Его Мил Паном Миколаем Коржом – Sprawa Jego Miłości Pana [Władysława] Tyszkiewicza i Pana [Stefana] Gryniewicza z Jego Miłością Panem Mikołajem Korżą – 29 lipca 1679
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=3107&from=&dirids=1&ver_id=3132&lp=2&QI=!DF9034E2C30A074867101F829DEAE2EF-40
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Witam,

Jakiś czas temu w Archiwum AGAD w zespole "Zbiór Materiałów Różnej Prowieniencji" pod sygnaturami 145, 146 oraz 147  natrafilem na dokumenty dotyczące rodu  Hryniewiczów. Rodzina ta wywodzi się z powiatu lepelskiego oraz dziśnieńskiego. Dokumenty te raczej nie dotyczą mojej linii, jednak może to jakaś część mojej rodziny. Dokumentów jest ogólnie sporo, jeżeli ktoś byłby poważnie zainteresowany to proszę o kontakt.

Dla zachęty i zorientowania się w zbiorze, umieszczam zdjęcia kilku stron drzewa genealogiczego  tego rodu (bardzo rozrośniętego)

https://goo.gl/photos/NqHEXwni1UitHVz39

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

W AP Suwałki odnalazłem teczkę urzędnika leśnego Jana Piotra Hryniewicza ur. 1851 Wisznielówka (Wiśniełówka) gm. Kwieciszki, par. Mariampol syna Jana i Marianny Bohatyr. Jego żoną była Aleksandra Mikłaszewska, mieli prawdopodobnie syna Marjana Hryniewicza Wice-Prezesa Sądu Okręgowego w Grodnie. Może ktoś szuka informacji o nim, jakby co to teczka sfotografowana.


W Archiwum Akt Nowych znajduje się teczka referenta Ignacego Hryniewicza ur. w 1863 par. Olkowickiej z akt wynika, że miał córkę Annę ur. 1914, był urzednikiem m.in w Ostrogu na Wołyniu. A także teczka urzędniczki Marii Hryniewicz ur. w 1881 w Wilnie córki Jana i Julii z Święcickich.

Pozdrawiam
Rafał

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A. Rybalko

W parafii Repla w metrykach lat 1797-1864 nazwisko Hryniewicz wystepuje w metryce chrztu:
02.06.1801   Dwór Repla   Hryniewicz   Antoni   Mikołaj   Katarzyna   Koroza
Mikolaj byl w latach ok.1800-1802 ekonomem dworu Repla, czyli typowa metryka "przypadkowa".
W innych metrykach chrztu jako ojcowie chrzestni wystepuja:
Mateusz Hryniewicz, ekonom dworu Raszew (1799)
Michal Hryniewicz 1800, 1802 - oba chrzty dotycza dzieci chlopskich, urodzonych w miasteczku Repla i w Duchowlanach. Przypuszczalnie Michal odwiedzal Mikolaja, zatrudnionego w dworze, musieli byc spokrewnieni (bracia?).
Katarzyna Hryniewiczowa, zona Mikolaja wymieniona jest jako matka chrzestna 4 razy:
1799 jako zamieszkala w Koroziczach, chrzesniaczka jest Jozefata Koroza z Burniewa Chmieliszcze
1800 zamieszkala w Repli, chlopskie dziecko z pobliskich Malachfiejowiec
1802 brak miejsca zam., chlopskie dziecko z Repli
1804 brak miejsca zam. chlopskie dziecko z dworu Werejki

Pozdrowienia,
Alicja

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

neuquipa

Witam! Dziękuję za tyle wartościowych informacji :) Moja rodzina szuka przodków rodów Grodzieńskich i rozglądamy się po forum, a ja postanowiłem założyć konto. Pozdrawiam!

Rafał Jurowski

Witam,

A czy Pana rodzina jest związana z rodziną Hryniewiczów ?

Pozdrawiam
Rafał

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Witam,

Jakiś czas temu w aktach z początku lat 70-XIX wieku parafiii Żołudek odnalazłem akt ślubu Odnodworca Jana Jurowskiego z folwarku Iszczołna, parafii Iszczołna [Ищолна прихода Ищолпского] syna Józefa Jurowskiego i Michaliny Czajkowskiej oraz Kornelii Bykowskiej [Kornelia Bykowska, Kornelia Rzęśnicka, Kornelia Rząśnicka, Корнеля Быковска, Корнеля Рженсницкая, Корнеля Ржонсницкая] wdowy z okolicy Paszyce urodzonej około 1842. Świadkami na ślubie byli dworjanie Bernard Jastrzębski [Бернарда Ястржембский] oraz Antoni Szmigiero [Антони Шмигеро]. Kornelia Rzęśnicka była córką odnodworców Jerzego Rzęśnickiego [Jerzy Rząśnicki, Юрий Рженсницкий, Юрий Ржонсницкий] oraz Marcjanny Hryniewicz [Марцянна Гриневич]. Na początku lat 50 rodzina Jana Jurowskiego mieszkała w Wołpie, w tym okresie mieszkała tam także moja pra-pra babka Pelagia Hryniewicz, która tamże w 1855 roku wyszła za maż za mojego pra-pra dziadka Piotra Jurowskiego. Dodatkowo jedna z córek moich pra-pradziadków Wiktoria Jurowska wyszła za maż za Józefa Bykowskiego z okolicy Paszyce.
Być może więc Marcjanna Hryniewicz była jakąś bliską rodziną mojej Pelagii Hryniewicz ? Może ktoś kiedyś kiedyś będzie w stanie ustalić coś więcej ?

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Od znajomej otrzymałem odnośnik do listy Absolwentów Litewskiego Seminarium Teologicznego
1830-1891, 1900-1903, 1913, 1914

Wśród nich dwóch Hryniewiczów...może coś mają wspólengo z moimi albo i nie..


http://archive.is/9gxWW#selection-17.0-19.37


Выпуск 1853 г.
Разряд 1

Константин Янковский
Иосиф Харлампович
Иван Ивановский – в С.-П. дух. ак.
Александр Павлович— в 1855 г. — туда же
Адам Лопушинский
Иван Якубовский
Фома Михаловский
Иван Сидорский
Григорий Проневский
Фавст Ковалевский
Разряд 2
Юлиан Василевский
Венедикт Качановский
Иван Гловацкий

*) Список этот составлен так же, как и за 1845 г.

Иван Паевский
Михаил Онацевич
Игнатий Балабушевич
Петр Омельянович
Серапион Шостаковский
Юлиан Беллевич
Иван Будзилович
Даниил Гапанович
Иосиф Гриневич (Józef Hryniewicz)
Стефан Дружиловский
Стефан Зданович
Фома Андржеевский
Игнатий Кончевский
Миханл Виноградов
Игнатий Лисецкий
Антоний Савич
Федор Померанцев
Константин Уссаковский
Александр Бартошевич
Иулиан Клочковский
Константин Имшенник
3енон Ивацевич *)


Выпуск 1859 г.
Разряд 1

Иосиф Щербицкий — в С.-П. дух. ак.
Никанор Лихачевский
Иаков Дружиловский
Иван Хомичевский
Николай Тиминский
Михаил Кузьминский
Павел Сцепуржинский
Константин Соколов
Юлиан Заустинский
Петр Качановский
Антоний Харлампович
Иаков Кудржицкий
Иосиф Ступницкий
Михаил Соботковский
Лукиан Романовский

Разряд 2

Иосиф Савич
Александр Пигулевский
Платон Ральцевич
Иван Щербинский
Константин Окулич
Федор Страшкевич
Иван Сидорский
Фома Ваврушкевич
Василий Ситкевич
Адам Соботковский
Александр Дружиловский
Михаил Гриневич (Michał Hryniewicz)
Константин Калисский
Киприан Дружиловский
Иларион Дедевич
Антоний Носкович
Иосиф Константинович
Константин Ступницкий
Иван Пашкевич
Феофил Павлович
Александр Бурса
Игнатий Якутович *)

bozenawoj6

Witam!
W tym roku byłam na cmentarzu w Białymstoku, jest tam grób moich dziadków Adolfa i Marii.
Spoczywa w tym grobie również pradziadek Antoni i inni.
Dziadek - Adolf Hryniewicz ur.około 1896 w Nowogródku a zmarł 22 marca 1949 w Białymstoku,
Babcia - Maria zd. Roszko urodziła się około 1904 w Moskwie a zmarła 11 czerwca 1961r.
Pradziadek - Antoni Hryniewicz (? - ?), a prababcia prawdo podobnie ma na imię Paulina.
Dzieci Adolfa i Marii rodzone były w Jeziory.
Może posiada ktoś jakieś informacje?
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Wojciechowska
(niegdyś Łupińska)

Albink

W 1925 roku w Jeziorach był ślub Adolfa Hryniewicza s. Antoniego i Dominiki Żemojda, kawalera 26 lat z miasteczka Jeziory
z Marią Rożko, panną 22 lata z majątku Zadubia, c. Stanisława i Pauliny Baginowicz. Metryka nr 15.
Pozdrawiam
Albin

bozenawoj6

Ogromne dzięki  :) :) :) za szybką odpowiedź, jestem pod wrażeniem :)
a gdzie lub czy była by możliwość otrzymania kopii tego ślubu?
Szukam także aktów urodzenia i zgonów osób z tej rodziny.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Wojciechowska
(niegdyś Łupińska)