Autor Wątek: Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович  (Przeczytany 25894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tadeusz

• Newbie
  • *
Ta Anna to może córka Kazimierza i Marianny Strzałkowskiej urodzona w Obuchowiczach dnia 24.o1.1851 roku.
Nie mam niestety informacji o jej ślubie z Tołoczką. Jeżeli tak było to mogło zaistnieć około roku 1870. Natomiast Anna pochodziła z rodziny katolickiej, gdyż została ochrzczona  w kościele katolickim par Jeziory.  W ankiecie kupna ziemi nie odnotowano istnienia Mikołaja Jurowskiego więc była ona sporządzona przed jego urodzeniem. To przybliży datę powstania dokumentu.
Tadeusz.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Pomieszało mi się z tym Julianem Tołoczką. Jego zoną była inna Anna i innego nazwiska.
Z aktu zgonu 1931 roku Anny Jurowskiej zd. Bohatyrewicz wynika, że miała 65 lat w chwili śmierci.
Zmarła jako katoliczka. Czyli urodziła sie około 1864, ale wiek może być błędnie podany,.
Jeżeli chodzi o dzieci jakie miała z Aleksandrem Jurowskim to: Józef ur 1887, Wincenty 1891 wyjechał do USA, Jan (1893-1896), Mikolaj ur 1896, Katarzyna oraz Aleksandra. Dokument który przesłałem chyba pochodzi z roku 1895. Ślub z Jurowskim powienien być przed 1886 rokiem.

Pozdrawiam
Rafał
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 03:19:46 pm wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Noras

• Newbie
  • *
Moją praprapraprababcią (4 razy pra) była  Barbara Jurowska z Bohatyrewiczów ur. ok. 1750 roku, niestety jak na razie nie udało się ustalić nic więcej o jej rodzinie.

Poszukuję potomków  Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.

Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za  Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora.

Kolejną poszukiwaną parą jest rodzina Franciszka Bohatyrewicza i Rozali Jurowskiej, w latach 30-tych XIX wieku posiadali ziemię w okolicy Bohatyrowicze i pewnie tam mieszkali, zaś od lat 50-tych w Grandziczach. Potomkami tej pary byli:

(1) Adam Bohatyrewicz który ożenił się z Anną Jarocką, (2) Wincenty Bohatyrewicz  który za żonę miał Marianna Okulicz oraz (3) Antoni Bohatyrewicz który za żonę miał Petronellą..?

Prawdopodobnie rodzina ta była blisko spokrewniona z rodziną gen. Bronisława Bohatyrewicza ur.1870, który też pochodził z Grandzicz i był synem  Kazimierza i Marii z Kowalickich. Z ciekawostek to ojcem chrzestnym generała był Jan Jurowski...prawdopodobnie drugi mąż jego babki Kazimiery Nielubowicz ??

Bratem generała był Karol Bohatyrewicz, który ożenił się w 1897 z Józefą Okulicz.

Ostatnia para których potomków obecnie poszukuję to potomkowie
Jan Bohatyrewicza i Salomei Dawidowicz, która była córką Szymona i Marianny Jurowskiej.

W latach 70-tych XIX wieku w Jurewiczach mieszkał: Antoni Bohatyrewicz z żoną Salomeą, synami: Antonim, Franciszkiem, Janem, Albertem, Ludwikiem córką Julią
oraz Jan Bohatyrewicz z żoną Pauliną synami: Tedorem, Władysławem, Jerzym oraz córkami: Julią, Marianną, Józefą oraz wspomniany już Ignacy z żoną Magdaleną Tołoczko oraz synami.

Liczę na to, że odnajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny samych Bohatyrewiczów który będzie zainteresowany zgłębianiem swoich korzeni.
Witam Pana, byc moze Karol Bohatyrewicz byl ojcem mojego dziadka Jozefa Bohatyrewicza z Grandzicz ur.okolo 1898 roku.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Witam, 

Czy wiadomo Panu coś więcej o Pana Józefie Bohatyrewiczu może kto był jego żoną ?

Pozdrawiam
Rafał

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Witam ponownie,

A to nie jest przypadkiem Pana rodzina?

https://photos.app.goo.gl/4o6wnp7KJfyYSwz69

Pozdrawiam
Rafał

Offline Noras

• Newbie
  • *
Witam, 

Czy wiadomo Panu coś więcej o Pana Józefie Bohatyrewiczu może kto był jego żoną ?

Pozdrawiam
Rafał
  Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2019, 05:33:22 pm wysłana przez Noras »

Offline Albink

• Full Member
Józef Bohatyrewicz ur. 29.10.1899 r w Grandziczach s. Karola i Józefy Okulicz zawarł związek małżeński w Farze w 1924 roku z Gabrielą Jackowską.
Pozdrawiam
Albin

Offline Noras

• Newbie
  • *
Dziękuje, tak tez myślałem. Trochę wstyd bo to mój Dziadek a ja lata w USA. Ale ostatnio odwiedziłem gron Józefa i Jadwigi Bohatyrewicz w Kamiennej Gorze na Dolnym Slasku. Dziadek miał trzy córki, Cezie z pierwsza zona. Gdy umarła poslubil Jadwigę I miał dwie córki Marysie i Lilkę. Dom w Grandziczach / teraz Grodno/ odwiedziła moja Mama, płakała strasznie. Opowiedziała mi anegdotę jak to włóczyła się po terenie szukając znajomej twarzy /była po 60tce/ i zobaczyła na działce kopiącego ziemie, styrana czasem pomarszczona twarz mężczyzny jakby znajoma. Zapytała Julek to ty? Przerwał kopanie i patrzył i patrzył dwie minuty bo przecież mówimy o 50 latach w tył. Wreszcie krzyknął, Marysia to TY? Aleś ty stara. A Mama na to , a co ty Julek lustra nie masz? On pamiętał  Mame jako młodą dziewczynę. Taka została mu w pamięci. Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku cały Klan Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович.

Offline Noras

• Newbie
  • *
Witam ponownie,

A to nie jest przypadkiem Pana rodzina?

https://photos.app.goo.gl/4o6wnp7KJfyYSwz69

Pozdrawiam
Rafał
Jozefa Bohatyrewicza pierwsza zona jest mi nie znana. Natomiast druga zona to Jadwiga moja Babcia/ nie wiem z jakiego domu?/ Dziadek Józef pamiętam jako dziecko był bardzo surowy i wstrzemięźliwy w opowieściach z kresów, zresztą wiadomo dlaczego.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2019, 05:35:28 pm wysłana przez Noras »

Offline Noras

• Newbie
  • *
Józef Bohatyrewicz ur. 29.10.1899 r w Grandziczach s. Karola i Józefy Okulicz zawarł związek małżeński w Farze w 1924 roku z Gabrielą Jackowską.
Dziękuje serdecznie, teraz poszperam dalej .

Offline Tadeusz

• Newbie
  • *
Rodziny Bohatyrewiczów z Grandzicz maja swoje korzenie w okolicy Bohatyrewicze. Pierwszym Bohatyrewiczem w Grandziczach byl Augustyn (August) Bohatyrewicz syn Jakuba, który będąc kancelistą w zarządzie Guberni Grodzieńskiej, mając lat 28, dnia 25 maja 1833 broku poślubił mieszkającą w Grandziczach Mariannę Adamowicz lat 18 córkę Wincentego i Rozalii z d. Jurowska. Na ich ślubie świadkami byli : Gubernski sekretarz Stefanowicz i kancelista  też Stefanowicz.. Z tego małżeństwa urodził się tylko jeden syn - Kazimierz, który był ojcem Bronisława Bohatyrewicza, późniejszego generała Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu. Augustyn zmarł 01.01.1839 roku Marianna po kilku latach ponownie wyszła za mąż za Jana Jurowskiego.
Kolejną rodziną Bohatyrewiczów w Grandziczach to rodzina Adama Bohatyrewicza też z okolicy Bohatyrewicze, syna Franciszka i Rozalii Jurowskiej, który mając lat 22 dnia 22.02.1848 roku poślubił Annę Jarocką lat 19 z okolicy Grandzicze córkę Tomasza i Ewy Hubczyńskiej.  Ten Józef był prawdopodobnie potomkiem tegoż Adama Bohatyrewicza.
Pozdrawiam
Tadeusz.