Witam wszystkich - LUTYŃSCY

Zaczęty przez Aga, Marzec 26, 2024, 11:37:33 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aga

Witam wszystkich. Poszukuję informacji na temat rodziny Lutyńskich. Poszukuję informacji na temat Macieja Lutyńskiego w par. Lubowo ur. 1840- 1900/9. Z informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenia wiem, że z tej rodziny rozstrzelano 11 z 18 na rozkaz cara, a dworek rozebrano do ostatniej cegły by nic nie zostało. Prawdopodobnie krzyż stoi w Sadzawkach blisko Andrzejewa - niestety nikt ze starszych żyjących nie może tego potwierddzić. Szukałam różnych informacji i o tym nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam
Agata Lutyńska - Korenkiewicz
Witam
Poszukuję informacji o Bohdanie Zalutyńskim ur. 31.01.1888 w Złotowszczyźnie

Rafał Jurowski

Chodzi o Sadzawki i Andrzejewo w okolicach Szypiszek, koło granicy z Litwą ?

A o którą parafię Lubowo chodzi, to gdzieś na Kresach ?

Aga

Obecnie parafia Becejły. Przed powstaniem parafii Becejły była Parafia Puńsk. A jeszcze wcześniej parafia Lubowo na Litwie. Z tego co czytałam są jakieś księgi grodzkie i ziemskie dotyczące tej parafii Lubowo. Gdyż jak pisze w różnych artykułach mojej rodzinie nadano prawa szlacheckie, którzy posługiwali się herbem.
Pierwsza żona Ewa Bubin mego prapradziadka pochodziła z Rakacji i była z par. Lubowo.
Witam
Poszukuję informacji o Bohdanie Zalutyńskim ur. 31.01.1888 w Złotowszczyźnie

Aga

Witam
Poszukuję informacji o Bohdanie Zalutyńskim ur. 31.01.1888 w Złotowszczyźnie

Aga

Tak, o parafię Lubowo na Kresach. Natomiast z tego co się dowiedziałam rozstrzelania dokonano w Dzirwianach, niestety osoba, która o tym coś wiedziała nie żyje

Cytat: Rafał Jurowski w Marzec 29, 2024, 11:54:51 AMChodzi o Sadzawki i Andrzejewo w okolicach Szypiszek, koło granicy z Litwą ?

A o którą parafię Lubowo chodzi, to gdzieś na Kresach ?
Witam
Poszukuję informacji o Bohdanie Zalutyńskim ur. 31.01.1888 w Złotowszczyźnie

Aga

Tak, o parafię Lubowo na Kresach.
Lubowo – miasteczko na Litwie, na Suwalszczyźnie, w okręgu mariampolskim, w rejonie kalwaryjskim, siedziba gminy Lubowo. Miejscowość leży przy samej granicy z Polską. Na południe od miasta przepływa Szeszupa.
Parafia Lubowo liczyła wtedy 5600 wiernych (inne dane z tego czasu wspominają o 4317 parafianach). Osób dorosłych było 3610. Dominowali mężczyźni
(2010). Kobiet naliczono 1600. Nieletnich osób płci męskiej spisano tu okrągły
1000. Nieco mniej było dziewczyn i dziewczynek – 990. Wszyscy zamieszkiwali aż 60 miejscowości, które znajdowały się na obszarach sześciu gmin: Kadaryszki, Rykacieie, Kalwaria, Pograuże, Bartniki i Maćków. Dodajmy, że określenie ,,gminy" miało w tym czasie nieco inne znaczenie niż gminy powstałe
w 1864 r. jako samorządowe jednostki administracyjne z wybieralnym wójtem
i zarządem gminnym.
Gmina Kadaryszki:
1. Budzisko, 2. Białebłota, 3. Baranowo, 4. Bądziszki (obecnie Bondziszki), 5. Bacirowce?, 6. Czerwonka, 7. Daiowizna vel Dasowizna?, 8. Folusz, 9. Ignatowizna, 10. Jasionowo, 11. Kupowo, 12. dwór Kadaryszki,
13. Krejwiany, 14. Klinowo, 15. dwór Nowosady, 16. Nowosady, 17. Nowowola,
18. Podlubówek, 19. Postawelek, 20. Poszeszupie, 21. Pobądzie (obecnie
Pobondzie), 22. Potopy, 23. Poiawie, 24. Rutka, 25. Rowele, 26. Siebowo,
27. Szetnuntka?, 28. Sznulnica, 29. Trzcianka, 30. Wierzbiszki i 31. Wilkowizna vel Wiłkowizna.
Gmina Rykacieie (Rykacieja):
32. Gromadziszki, 33. Garmabudzie, 34. Jodieziory, 35. Kozłowo, 36. Kamionka, 37. Pasielie, 38. Rykacieja, 39. Stara Buda, 40. Sucha Wola,
41. Szark, 42. Szarkajcie, 43. Sołopierogi, 44. Sobolewo, 45. Santoka,
46. Trzybanie vel Trzybarcie, 47. Wołkowizna i 48. Zielona Buda.
Gmina Kalwaria:
49. Gutowszczyzna, 50. Grondy, 51. Sikorowszczyzny, 52. Skajście i 53. Wingrany.
165
Gmina Pograuże:
54. Makowszczyzna, 55. Pograuże i 56. Pilukalnie.
Gmina Bartniki:
57. Trępiny (Trempiny).
Gmina Macków:
58. Osowo, 59. Piakuczmorgi i 60. miasto Lubowo.

Natomiast z tego co się dowiedziałam rozstrzelania dokonano w Dzirwianach, niestety osoba, która o tym coś wiedziała nie żyje

Cytat: Rafał Jurowski w Marzec 29, 2024, 11:54:51 AMChodzi o Sadzawki i Andrzejewo w okolicach Szypiszek, koło granicy z Litwą ?

A o którą parafię Lubowo chodzi, to gdzieś na Kresach ?
Witam
Poszukuję informacji o Bohdanie Zalutyńskim ur. 31.01.1888 w Złotowszczyźnie