Przodkowie Krystyny Sienkiewicz

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Luty 20, 2017, 01:44:05 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr Paweł CYPLA

Jak wszyscy zapewne wiedzą w dniu 12 II br. zmarła Krystyna Sienkiewicz, nasza aktorka. Urodziła się Ostrowi Mazowieckiej, ale jej rodzice
pochodzili z okolic Grodna. Jej rodzice nie przeżyli II wojny światowej – ojciec został zamordowany w obozie koncentracyjnym Oranienburg, a matka zmarła na skutek choroby. Czy ktoś posiada może bliższe informacje na temat przodków Pani Krystyny. Może warto byłoby dla uczczenia jej pamięci odtworzyć historię jej rodu?
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

A.Markiewicz

#1
Zapis przywileju króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla państwa Sienkiewiczów
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=4969&from=&dirids=1&ver_id=4999&lp=2&QI=!71DAE24060B4A52AEA1097ECDE9F5538-1
    Wilno 20 VI 1769
Data kilka lat wcześniejsza, niż dokumentów na ktore powołuja się historycy
CytatWedług dokumentu wydanego w Radomiu 6 lutego 1782 protoplastą tej rodziny był Piotr Oszyk Sienkiewicz". Źródło: Andrzej Kulikowski: Heraldyka szlachecka. 1990. s. 89; ,,Sienkiewicz herbu Oszyk, 1775 nobilitowany

Zapis wieczystej sprzedaży wystawiony przez Jakuba i Franciszkę z Murzów Baranowskich na rzecz państwa Sienkiewiczów
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=4968&from=&dirids=1&ver_id=4998&lp=1&QI=!71DAE24060B4A52AEA1097ECDE9F5538-1
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Witam,

To zapewne bardzo ciekawe dokumenty i może faktycznie dotyczą rodu Pani Krystyny Sienkiewicz jednak
może wpierw zacznnijmy od ustalenia jej rodziców ? :)

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

Pani Krystyna za życia napisała "Urodziłam się w Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie), zapewne mama z tatą wysiedli tam z pociągu. Bo moi rodzice, którzy pochodzili spod Grodna, tak sobie wymyślili, że jak Judymowie będą pracować we wsiach i małych miasteczkach.
Mama była nauczycielką, ukończyła przedwojenną Wyższą Szkołę Pedagogiczną, tata był polskim działaczem, pracował w gminie jako starosta, sekretarz, a potem działał w AK [...] Potem mieszkaliśmy w Zarębach Kościelnych. W okolicy stacjonowali radzieccy żołnierze. I niestety musieliśmy stamtąd uciekać do Goworowa (Dolnośląskie). Musieliśmy mieszkać gdzieś na styku frontu, bo z okupacji bolszewickiej przeszliśmy pod niemiecką. W Goworowie SS aresztowało tatę. Zawieźli go na Pawiak, a potem do Oranienburga pod Berlinem. Tam w obozie koncentracyjnym go zamordowali [...] Mama strasznie się rozchorowała. Koleżanki zawiozły ją do Warszawy, ale kiedy wreszcie dotarły do Szpitala Dzieciątka Jezus, było już za późno. Mama umarła. Mnie zabrała ciotka Pieńkowska, która wykupiła się złotem z niewoli niemieckiej. Pamiętam, gdy przyjechała do Goworowa, stopy miała obwiązane gazetą. Dostała więc buty po mojej mamie i mamusi kożuszek. Ciotka obiecała, że jak zdobędzie domek na ziemiach odzyskanych, to mnie do niego zabierze. Rysia nie mogła zabrać, bo miała już 2-letniego synka, jej mąż zginął w Powstaniu Warszawskim. Nie dałaby więc sama rady z trójką dzieci. Rysio trafił więc do domu dziecka przy ul. Krypskiej w Warszawie, a ja z nią pojechałam do Szczytna."

Ciotka Pieńkowska to zapewne stryjeczna siostra ojca Pani Krystyny
Ryszard - to jej rodzony brat (ojciec Kuby Sienkiewicza (lider zaspołu elektryczne Gitary)
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski

Tu jest sporo informacji o jej  rodzinie

http://cyfroteka.pl/ebooki/Krystyna_Sienkiewicz-ebook/p0405841i040

"Dwudziestego trzeciego października 1902 roku w Sopoćkiniach urodził się ojciec Krystyny Sienkiewicz – Edward Sienkiewicz. Z zachowanych dokumentów wynika, że był mężczyzną średniego wzrostu (mierzył 169 cm), miał niebieskie oczy i brązowe włosy. Córka do dzisiaj pieszczotliwie nazywa go tatulkiem lub tatusiem."

"Matka aktorki, Anna Sienkiewicz z domu Berdowska, urodziła się 17 grudnia 1906 roku w okolicy Lajki, w powiecie szczuczyńskim, w dawnej gminie wiejskiej Ostryna, istniejącej do 1939 roku w województwie nowogródzkim w Polsce (obecnie na Białorusi). "

Rafał Jurowski

#5
Może ktoś jest w stanie dotrzeć do metryki urodzenia Edwarda Sienkiewicza z 1902 roku (data może być podkręcona) jak i ślubu jego rodziców ?
Sopoćkienie to zdaje się dekant Teolin diecezja Łomża więc księgi pewnie są w Archiwum w Łomży ?

Na stronie archiwum w Auschwitz jest taka informacja

Sienkiewicz, Edward
(numer więźniarski: 64848)
urodzony: 1902-01-23, miejsce urodzenia: Sopoćkinie, zawód: ślusarz

Losy:
1. 1942-09-22, Auschwitz, przybycie do obozu
2. przeniesiony 1943 r. do KL Gross-Rosen, następnie do KL Sachsenhausen, KL Mauthausen, przeżył,
Źródła:
1. warszawska księga pamięci
2. Photo

Pasowałoby, może w archiwum w Auschwitz mają coś więcej o jego rodzicach ?

Pozdrawiam
Rafał

A.Markiewicz

#6
Cytat,,Rodzina Sienkiewiczów vel Sieńkiewiczów wywodzi się z tatarów zawołżańskich, zapisani do tzw. Chorągwi juszyńskiej – były to dolne szczeble w drabinie hierarchicznej utytułowanych rodów tatarskich. Według dokumentu wydanego w Radomiu 6 lutego 1782 protoplastą tej rodziny był Piotr Oszyk Sienkiewicz". Źródło: Andrzej Kulikowski: Heraldyka szlachecka. 1990. s. 89; ,,Sienkiewicz herbu Oszyk, 1775 nobilitowany: Sienkiewicze trockie, podolskie, Królestwo Polskie. Gałąź rodziny tatarskiej osiadłej na Litwie, przyjęła chrzest i uzyskała nobilitację z herbem Oszyk w osobie Michała Sienkiewicza. Z tej rodziny: Henryk 1847–1916, powieściopisarz". Źródło: Jan Ciechanowicz: Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego. 2001. s. 72.


Herbarz rodzin tatarskich w Polsce 
Dziadulewicz Stanisław (1872-1943)
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=77805
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Albink

Witam
Będzie problem z odnalezieniem wspomnianych metryk. Księgi metrykalne z dekanatu Teolin na razie nie są odnalezione. Dla genealogów tamten teren to czarna dziura.
Pozdrawiam
Albin

Arek1975

Może jeszcze cień szansy pozostał. W 1902 parafii w Sopoćkiniach nie było. Czy ma ktoś dostęp do schematyzmów z tego okresu ? Chrzcili go pewnie w innej parafii, może tam gdzie się jednak ksiegi zachowały.
http://slowo.grodnensis.by/index.php?option=com_content&view=article&id=1807%3A21-314&catid=12%3Aparafii-i-swiatynie&Itemid=430&lang=pl

femiks

Ja też tak uważam, że bardzo trudno będzie to znaleźć... Z Teolina może być niewypał.
Pzdr.