Rodzina Jodkowskich z Wielkich Jodkowic

Zaczęty przez Agnieszka Mrówczyńska, Październik 01, 2023, 12:37:34 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Agnieszka Mrówczyńska

Witam. Poszukuję informacji o rodzinie Jodkowskich. To co udało mi się ustalić do tej pory to to że mój pradziadek Julian Jodkowski urodził się w Wielkich Jodkiewiczach ok. roku1964. Rodzicami Juliana byli Michał Jodkowski i Anna Staniewska. Michał i Anna pobrali się w 1850 r. Wielkie Ejsymony. Rodzicami Michała byli Tadeusz i Klara z Zaniewskich. Rodzicami Anny byli Mateusz Staniewski i Anna z Żukowska. Pradziadek miał czworo rodzeństwa. Adam Jodkowski, Apolonia Jodkowski, Józefa Jodkowski, Marianna Michalina Jodkowski. Wiem, że dziadek jako najstarszy syn zostaje wcielony do wojska carskiego i wysłany zostaje do Wielkopolski. Był pod oficerem pracował jako urzędnik w Słupcy. Julian Jodkowski 1893 r bierze ślub z Ludwiką Majzicką w Złotowie. Jak mogę ustalić losy rodzeństwa mojego pradziadka i mojch prapradziadków. Gdzie mam szukać.

Rafał Jurowski

#1
Czy szukwała Pani informacji o swoim dziadku w Wojskowym Biurze Historycznym ?

https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=31&szufladka=JEDR-JOZW

https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_bazy_personalne/?kategoria_bazy_osobowej=&imie=&nazwisko=jodkowski&miejsce_urodzenia=&imie_ojca=&sygnatury=&sort=kategoria_bazy_osobowej&sort_type=%2B#wynik

Odnośnie wcześniejszych pokoleń to muszę pomyśleć i poszukać, ale w grę wchodzą 2-3 kierunki Archiwa w Grodnie, Wilnie i Sankt Petersburgu

Rafał Jurowski

Ciekawa historia ...

W kartotece WBH znajduje się fiszka Michała Jodkowskiego syna Juliana i Ludwiką Majzickiej.
Prawdopodobnie to Pani dziadek?
Dziadkowi przyznano Medal Niepodległości. Jeżeli teczka jego przetrwała może dowie się Pani sporo ciekawych informacji na temat jego działalności dla odzyskania niepodległości przez Polskę

Gordian

Julian Jodkowski ur. 1863-08-28 w Wlk. Jodkiewiczach jako syn Michała i Anny ze Staniewskich. Księgi metryczne parafii Wlk. Eysymontty odnotowują u Michał i Anny 10 dzieci. Pierwszym był Józef ur 1852-10-10. Ostatnim jest Jan ur. 1875-05-19. Anna ze Staniewskich zm. 1891-11-11. Michał Jodkowski zm. 1904-09-21. W metryce zgonu Michał zapisano że pozostawił dzieci: Józef, Julian, Antoni, Adam i Regina z tym że w spisach parafian kościoła w Wlk. Eysy. z 1900 roku w Wlk. Jodkiewiczach w domu Michała nie odnotowano jego syna Juliana więc zapewne gdzieś wcześniej "wybył".
Pozdrawiam
Gordian