Witam forumowiczów

Zaczęty przez koncord, Styczeń 10, 2018, 03:29:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

koncord

Dziękuję za udostępnienie forum.
Nazywam się Konrad Milewski. Z Grodzieńszczyzną jestem związany poprzez swego dziadka Edwarda Milewskiego ur. 23,11,1907 roku co prawda w Białymstoku ale do roku 1942 posiadającego dom w Grodnie na ul. Młynarskiej (obecnie Krasnopartyzanckiej 76). Zaś babcia Alicja z domu Panasiuk urodziła się w Grodnie (1914 r.).
Dziadek był z zawodu inspektorem ziemskim i z racji wykonywanego zajęcia z reguły mieszkał w okolicznych majątkach.
Pod koniec 1942 roku pracował i mieszkał w majątku Złobowszczyzna nieopodal Repli. Jego ojciec Wincenty zamieszkiwał albo nieopodal w Burniewie z rodziną córki Kulikowskimi albo też w Ztobowszczyźnie. Tam też Wincenty Milewski zmarł. Pochowany został prawdopodobnie na cmentarzu w Repli
Mam zatem prośbę do forumowiczów. Czytałem że kilka osób jest w posiadaniu zdjęć z cmentarza w Repli. Czy znajduje się na nich grób mojego pradziadka Wincentego Milewskiego zmarłego w 1942 (lub początek 1943 r.)

A. Rybalko

Witam serdecznie!

To pięknie, że Pan się przedstawił na forum. Informuję na początek, że żaden Milewski nie mieszkał w parafii Repla wg danych spisu z roku 1909. Czyli ta parafia dotyczy tylko małego odcinka w Pana rodzinnej historii.

Pozdrawiam,
Alicja

koncord

Tak parafia Repla to niewielki wycinek. Ale zmarł tam pradziadek. Dlatego pytałem o zdjęcia z cmentarza. W latach 60-tych byli tam mój dziadek i ojciec i odwiedzali jego grób, ale poza ustnym przekazem nic nie mam.

wkublicki

Dzięki uprzejmości R. Jurowskiego dostałem taki link do kolekcji zdjęć cmentarza w Repli.

https://goo.gl/photos/CGMjd5fYaW3RmdSh6

Pozdrawiam
Włodzimierz Kublicki

koncord

Dziękuję za link. Nie znalazłem grobu swojego przodka, chociaż nie liczyłem na wiele. Ale, liczyłem na groby Kulikowskich z Burniewa (parafia Repla) a ich także nie ma. Moja rodzina była przyjezdna, spędziła tam góra 2 lata. Jednak Dla Kulikowskich to rodzinne strony. Gdzie zatem są pochowani? W Ejsmontach? parafii głównej linii Kulikowskich z Kulik? Spróbuję dotrzeć do ich krewnych w Białymstoku.

A. Rybalko

Należy tu zauważyć, że zdjęcia nie obejmują całego cmentarza, moich grobów też tu nie ma, a istnieją.

Pozdrawiam,
Alicja

koncord

Popytałem się o zaistniałą sytuację żyjących. Mój wujek Marek Kulikowski przyjechał do Białegostoku jako nastolatek pod koniec lat 50-tych z Burniewa. I potwierdził że na cmentarzu w Repli na pewno jest pochowany mój pradziadek Wincenty Milewski. Natomiast jego rodzina chowana była na cmentarzu w Ejsmontach. Wincenty miał dwóch synów: Edwarda i Michała i córkę Eugenię, wszyscy mieszkali w Grodnie. Michał  był w AK. Gdy dostał informację że gestapo go namierza, przenieśli się do rodziny męża siostry - Stanisława Kulikowskiego z Burniewa. Zatem mam powód by pojechać nad Niemen i przy okazji odwiedzić cmentarz w Repli.

Michał Jagiełło

#7
Witam wszystkich i dziękuję za przyjęcie do grona forumowiczów. Do forum doprowadziły mnie poszukiwania rodzinnych korzeni. Mój ocjec, Władysław Jagiełło (1920-1993) zostawił pamiętnik. Bardzo ubolewał, że jego znajomość rodziny kończyła się na dziadku. "O swoim pradziadku nie wiem nic" - pisał. Postanowiłem więc poszukać - niech mój syn Franciszek wie, że jego korzenie są tam, "w kraju zza granic mapy" - na Kresach.
O mnie. Mam 68 lat, jestem tłumaczem literatury rosyjskiej i dziennikarzem. Urodziłem się i mieszkam w Łodzi, ale cała moja rodzina po mieczu i kądzieli pochodzi z Wilna i Wileńszczyzny. Oczywiście w 1945 r. wszyscy znaleźli się w "nowej" Polsce... O rodzinie: z dokumentów wynika, że byli stanu szlacheckiego. Mój dziadek Bronisław Jagiełło (1887-1975) był synem Antoniego Jagiełły, powstańca styczniowego. Antoni poszedł do oddziału Narbutta w wieku 17 lat, musiał więc urodzić się w 1845-1846 r. Spoczywa w Wilnie na Antokolu, w kwaterze powstańczej. Dzięki internetowi dowiedziałem się, że w 1909 r. mieszkał z żoną Pauliną z Zuków w Ejszyszkach, a jego ojciec miał na imię Michał. Antoni, jak przedtem Michał, dzierżawił młyn w pobliżu Ejszyszek, najprawdopodobniej w zaścianku Kukawka. Na imieniu Michał informacje się kończą. Grzebanie w archiwach i metrykach zaowocowało odkryciem wielu Jagiełłów, rozsianych wzdłuż linii Lida - Soleczniki - Olkieniki. Ale w starych dokumentach pojawiają się też ślady z okolic Grodna - to jakiś nieznany mi Jagiełło był świadkiem na czyimś ślubie w 1805 roku, tam czyjaś żona z domu Jagiełło zdała wraz z narzeczonym egzamin przedmałżeński w 1827 r....  Nie to jest jednak najważniejsze. Najważniejsze jest, że w poszukiwaniach natrafiłem na setki ludzi, którzy, podobnie jak ja, odkrywają swoją przeszłość. Dzięki forom takim jak to tamta dawna Polska żyje, powraca pamięć o przodkach. Wzruszające są i te poszukiwania, i niespodziewane spotkania ze "swoimi" sprzed 100 czy 200 lat. Wysypują się z kart metryk jak zasuszone kwiaty, żeby ożyć, nabrać kolorów i opowiedzieć o tamtej Ojczyznie, której większość z nas nie zna...  Niech żyje ta Ojczyzna w naszych sercach i w pamięci! A wszystkim, którzy pracowicie odbudowują ją ze strzępków informacji i dzielą się nimi z innymi - chwała! Pozdrawiam serdecznie. Michał Jagiełło

A. Rybalko

Witam Panie Michale!

Jako wilnianka znam Pana "zaocznie", bodajże z łamów wileńskiej polskiej prasy. Pana obecność na pewno wzbogaci to forum. Cieszę się, że przybył nam nowy poszukujący i pięknie myślący kresowiak.

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

Rafał Jurowski

Również witam Pana serdecznie na forum !

Dziękujemy za miłe słowa!

Pozdrawiam
Rafał Jurowski