Wojciechowicz z Porzecza k. Grodna.

Zaczęty przez Domanika, Grudzień 04, 2023, 12:54:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Domanika

Witam. Poszukuję informacji na temat Dominika Wojciechowicz urodzonego w 1842 roku. Wiem że ojciec nazywał się Adam. Obydwoje rodziców zginęło w Wiosnę Ludów i Dominik jako mały chłopiec został ze znacznie starczym bratem sam ( około 15 lat starszym). Brat narobił długów i stracili wszystko. Dominika przygarną bogaty wujek ale nic więcej nie wiem. Brat Dominika bo tym "bankructwie" trafił na dwór cara i tam służył przy koniach ( chyba).
Dominik ożenił się z Aleksandrą z domu Górecka- Łozowicka ( córka Michała Łozowickiego ur 1805. I Salomei prawdopodobnie Góreckiej). Mieszkali już po ślubie w Nowince koło Porzecza I tam zmarli. Mieli 7vdzieci w tym mojego pradziadka Jana Wojciechowicza ale i wśród dzieci był też drugi Dominik którego losy w dorosłym wieku nie są znane).
Niestety ta rodzina przyprawia mnie o zawrót głowy bo zupełnie nic nie mogę znaleźć o nich. Może ktoś z Państwa mógłby mi pomóc. Posiadam akt zgonu Dominika i Aleksandry jeśli by to w czymś pomoglo choc z nich nic więcej nie wynika. Pozdrawiam i dziękuję


A. Rybalko

Witam serdecznie,
"Porzecze koło Grodna" - czy chodzi o Porzecze koło Krynek? Innego nie znajduję w tych stronach.
Jeżeli tak - miejscowość Nowinka nie leży koło Porzecza, tylko koło Szudziałowa.
Jeżeli tak - należałoby rozejrzeć się po metrykach z tej parafii.

W każdym razie Krynki są zindeksowane w genetece w sposób perfekcyjny aż do czasów powojennych. Nie było tam wymienionej rodziny.
Szudziałowo wykazuje duże luki w indeksach, akurat w interesującym Cię okresie.

Byłoby dobrze precyzyjnie oddzielić informacje z metryk od informacji z przekazu rodzinnego. Jeżeli dobrze zrozumiałam, posiadasz dwa akty zgonu: Dominika i Aleksandry. Musi być w nich wspomniana parafia, w której umarli. Może chodzi o całkiem inne Porzecze i całkiem inną Nowinkę. Miejscowości o tych nazwach było bardzo wiele.   

klocekoi

Zapewne chodzi o Porzecze, niedaleko obecnej granicy BY/LT, na trasie dawnej kolei Warszawsko-Petersburskiej.

Domanika

Cytat: klocekoi w Grudzień 05, 2023, 04:25:22 PMZapewne chodzi o Porzecze, niedaleko obecnej granicy BY/LT, na trasie dawnej kolei Warszawsko-Petersburskiej.
Dokladnie o to Porzecze chodzi. Nowinka istniała na starych mapach, teraz wchłoneło ją miasto.