Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich ?

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 08, 2016, 09:40:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

W wątku http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=267.msg1165#msg1165  rozpoczęła się dyskusja dotycząca powstania Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich. Na końcu tego wątku obiecałem utworzenie specjalnego wątku oraz ankiety dotyczących utworzenia stowarzyszenia.

Tak więc wątek oraz ankieta zostały utworzone.

Ankieta oprócz pytań, których celem jest zorientowanie się jakie jest zainteresowanie pomysłem powstania Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich, zawiera także pytania dotyczące możliwości finansowania działalności stowarzyszenia a także jego przyszłej działalności. 

Tutaj link do ankiety o której wypełnienie bardzo prosimy !

https://docs.google.com/forms/d/1nOLj1g3-lIE5U2eewM7fbzimDpz7fuvQvXwJW2gsdyA/viewform

Liczymy także na poważną dyskusję jaka mamy nadzieję rozpocznie się w tym wątku.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Ala2

,,Aby mierzyć drogę przyszłą Trzeba wiedzieć, skąd się przyszło"
                             Cyprian Kamil Norwid   

Piotr Paweł CYPLA


Cóż znaczy jednostka? Niewiele – ot, zwykły pyłek niewiele znaczący, bez siły przebicia. Takim pyłkiem jest każdy z nas szukających na Kresach swoich korzeni. Każdy taki pyłek  coś bada, czegoś szuka, na coś wydaje swoje skromne fundusze. Po chwili prawie to samo robi drugi pyłek – znowu czegoś szuka, znowu na coś wydaje swoje grosze. A jakby to mogło wyglądać razem? Nie każdy osobno bez ładu i składu, ale razem. Może wystarczy metafor...

Fundacja Rodów Grodzieńskich jest zacnym pomysłem, który  dla wielu z nas wywodzących się z tej pięknej ziemi  może przynieść tylko wartość dodaną. Tylko w jedności siła, a przede wszystkim większe możliwości. Większości z nas nie stać na wycieczki do litewskich czy białoruskich archiwów – w większości przypadków tylko tam możemy zdobyć niezbędną nam wiedzę do indywidualnych poszukiwań. Każdy próbuje robić coś na własną rękę, co w rezultacie prowadzi do dublowania, a właściwie mnożenia do entej potęgi tych samych czynności  i bezcennego czasu. To także mnożenie wydatków na te same cele. I tu moim skromnym zdaniem jest meritum całej sprawy...  Każdy chciałby mieć wszystko za darmo, ale tak się nie zawsze da. Żeby coś zyskać, trzeba niejednokrotnie coś wyłożyć. Fundacja to nie tylko szczytne ideały, ale także środki finansowe bez których ciężko pozyskać to czego szukamy. Rafał zapewne przez grzeczność i delikatność nie porusza tego tematu.  Jeździ za własne pieniądze do różnych archiwów w Polsce, Litwie, Białorusi, itd. A jak coś zdobędzie, to każdy uważa, że powinien to darmo każdemu udostępnić. A z jakiej niby racji? Nie żerujmy na czyjeś dobrotliwości tylko dajmy też coś od siebie. Rozwiązaniem takiego problemu może być właśnie fundacja, która poprzez zgodne z prawem działania mogłaby dostarczać (zbierać) środki finansowe na prowadzenie poszukiwań genealogicznych. Każdy członek tej fundacji powinien wpłacać ściśle określoną składkę, która mogłaby służyć wspólnej sprawie. Ale fundacja mogłaby też zarabiać prowadząc poszukiwania na szerszą skalę dla osób w niej niezrzeszonych.  Nie zarabiać na materiałach uzyskanych w archiwach, parafiach, czy urzędach, ale na opracowywaniu tych materiałów (tłumaczeniu, analizowaniu, tworzeniu raportów, itp.). Z funduszy uzyskanych od członków będących przedstawicielami rodów grodzieńskich powinny być prowadzone poszukiwania im służące. Zamiast szukać informacji o protoplastach jednego rodu można przy tych samych nakładach prowadzić poszukiwania w zakresie wielu rodów...
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Albink

Witam
Inicjatywa ze wszech miar słuszna. Potrzebna byłaby jakaś forma gromadzenia środków na koszty poszukiwań genealogicznych. Fundacja moim zdaniem nie zda egzaminu /poniżej link o zakładaniu fundacji/. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Pomysłów możemy mieć dużo, ale są bariery. Biurokracja. Tam gdzie są pieniądze trzeba bardzo uważać. W tym przypadku mogłaby to być OPP (organizacja pożytku publicznego) lub coś w tym rodzaju. Nie znam się na tym. Ktoś zorientowany w finansach mógłby podpowiedzieć, co w naszym przypadku byłoby najlepsze. I ktoś musiałby oczywiście tym się zająć.

http://poradnik.ngo.pl/zakladanie-fundacji
Pozdrawiam
Albin

vnukinga

Podpisuje sie za utworzeniem fundacji. Czy bylaby mozliwosc przelewu funduszy za posrednictwem PayPal? To byloby dla mnie najwygodniejsze...
Dziekuje i pozdrawiam,

Kinga Vnuk
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Rafał Jurowski

#5
Witajcie !

Kilka dni temu upłynęło 5 miesięcy od momentu utworzenia tego wątku i ankiety.

Myślę, że najwyższy czas, aby opublikować wyniki oraz zastanowić się co robimy dalej.

Czy wszystko zostaje po staremu, czy też czas dojrzał do tego, aby zorganizować się w jakąś formę stowarzyszenia ?

Z podsumowania wynika, że wśród głosujących jest 13 osób, które chciałyby zostać członkami założycielami stowarzyszenia.

Nie wiem kim osoby te są, pewnie część z nich jest mi znana, jednak na pewno są wśród nich także osoby mi nie znane.

Jeżeli osoby te faktycznie chcą nadal powołania stowarzyszenia to proszę o kontakt ze mną oraz dyskusję na forum !

Do założenia potrzebnych jest nam 7 członków możliwe więc, że w krótkim czasie możemy utworzyć Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich !

A tu podsumowanie ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/1nOLj1g3-lIE5U2eewM7fbzimDpz7fuvQvXwJW2gsdyA/viewanalytics#start=publishanalytics

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

vnukinga

Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)


heniedz

byłem i jestem za, moje możliwości indeksacyjne blisko 00, zatem tylko innymi "sposobami" mogę .....

jansaro

Witam, jestem za  i co bedzie mozliwe to z checia zrobie, skladki , indeksacja itp

Elżbieta Dawidowicz

Jestem za, dwie uwagi :
1. Jeśli stowarzyszenie ma być zarejestrowane w KRS potrzebuje 15 członków założycieli i przygotowanego statutu.
2. Status organizacji pożytku publicznego uzyskuje po dwóch latach działalności.
Bardzo ważna jest siedziba stowarzyszenia gdyż starosta właściwy miejscowo ma nadzór nad zgodnością z prawem uchwał stowarzyszenia, ale także przy starostwach działają pełnomocnicy wspierający ngo.
3.Przede wszystkim konieczne jest znalezienie skarbnika, konieczność składania Cit do US właściwego dla siedziby stowarzyszenia.Część stowarzyszeń korzysta z biur rachunkowych,jeśli jednak stowarzyszenie ubiegałoby się o dotacji publicznych np z ministerstw w ramach projektów, lepiej mieć skarbnika na stałe. Niestety nie jestem księgową.
Oczywiście jestem zainteresowana członkostwem, a w materiałach P. Cypla i Olczyk jest wiele do statutu.
Tyle pamiętam ,oczywiście wszystko trzeba ująć w ramy ustawy o stowarzyszeniach .
Pozdrawiam

Rafał Jurowski

#12
Cytat: Elżbieta Dawidowicz w Sierpień 18, 2016, 01:35:14 AM
Jestem za, dwie uwagi :
1. Jeśli stowarzyszenie ma być zarejestrowane w KRS potrzebuje 15 członków założycieli i przygotowanego statutu.
2. Status organizacji pożytku publicznego uzyskuje po dwóch latach działalności.
Bardzo ważna jest siedziba stowarzyszenia gdyż starosta właściwy miejscowo ma nadzór nad zgodnością z prawem uchwał stowarzyszenia, ale także przy starostwach działają pełnomocnicy wspierający ngo.
3.Przede wszystkim konieczne jest znalezienie skarbnika, konieczność składania Cit do US właściwego dla siedziby stowarzyszenia.Część stowarzyszeń korzysta z biur rachunkowych,jeśli jednak stowarzyszenie ubiegałoby się o dotacji publicznych np z ministerstw w ramach projektów, lepiej mieć skarbnika na stałe. Niestety nie jestem księgową.
Oczywiście jestem zainteresowana członkostwem, a w materiałach P. Cypla i Olczyk jest wiele do statutu.
Tyle pamiętam ,oczywiście wszystko trzeba ująć w ramy ustawy o stowarzyszeniach .
Pozdrawiam
Witam,

Cieszę się za te wszystkie za ! Jednak założenie stowarzyszenia to nie wszystko, potem trzeba coś z nim robić a do tego potrzeba aktywności wszystkich członków.
Raz na jakiś czas będzie trzeba się spotkać na przykład w Warszawie (planujemy, aby w tym mieście była sidziba). Czy każdy z chętnych znajdzie czas, aby dajmy na to raz do roku sie spotkać ? Odnośnie ilości członków to słyszałem, że wg. znowelizowanej ustawy wystarczy 7 osób, aby założyć stowarzyszenie.
Odnośnie pkt. 2 to jak najbardziej odnośnie pkt. 3 potrzeba kogoś kto się zna na księgowości.

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

Minęło już trochę czasu od pierwszego postu związanego z inicjatywa założenia Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich. W bólach, ale się jednak rodzi... tak krótko można skomentować obecną chwilę. Na II Zjeździe Rodu Tołłoczko, który odbył się w Pułtuskim Zamku dnia 4 II 2017 roku, poparto pomysł stworzenia organizacji zrzeszającej potomków rodów Grodzieńskich, miłośników historii Grodzieńszczyzny i szeroko pojętego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Na Facebook w grupie "TOŁŁOCZKO - historia rodu" trwa obecnie ankieta, której celem jest:

określenie osób zainteresowanych członkostwem
określenie osób zainteresowanych udziałem w zebraniu założycielskim w Warszawie
określenie osób zainteresowanych udziałem w Zarządzie SRG
ustalenie wysokości comiesięcznej składki członkowskiej - 20, 30, 40, powyżej 40 zł


Dla potrzeb organizacyjnych na Facebook została stworzona grupa otwarta "Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich"
Tam zamieszczono projekt statutu stowarzyszenia oraz aktualizowaną listę osób, które zgłosiły już akces członkostwa. Spotkanie założycielskie odbędzie się w Warszawie - informacja o miejscu i dacie zostanie opublikowana z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem, zarówno na naszym forum, jak i na Facebook w w/w grupach.

Serdecznie zapraszam wszystkich uczestników forum rodygrodzieńskie.pl do udziału w naszym przedsięwzięciu, a szczególnie gorąco tych, co swój akces już wstępnie zgłosili. Osoby, które posiadają konto na FB proszę o zalogowanie się do grupy "Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich"
https://www.facebook.com/groups/rodygrodzienskie/

O ile ktoś takiego konta nie posiada (i nie chce posiadać), to proszę wypowiadać się w niniejszym poście. W razie takiej potrzeby mogę wszelkie informacje organizacyjne przesyłać na wskazany adres mailowy.

w imieniu grupy założycielskiej "Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich"
Piotr Paweł CYPLA
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

#14
Zainteresowanych zrzeszeniem się w Stowarzyszeniu Rody Grodzieńskie serdecznie zapraszam do zapoznania się z projektem statutu oraz deklaracji członkowskich. Bardzo proszę wszystkich chętnych do zgłaszania swojego akcesu do udziału w zebraniu założycielskim. Zebranie odbędzie się w Warszawie, a o miejscu i terminie powiadomię z wyprzedzeniem.
Na Facebook została uruchomiona otwarta grupa (publiczna) "Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich" - tam również można zgłaszać swój akces oraz zapoznawać się z bieżącymi informacjami organizacyjnymi - https://www.facebook.com/groups/rodygrodzienskie/


Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)