Nowy dział: Metryki Grodzieńskie

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Listopad 07, 2013, 08:53:24 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Od dzisiaj indeksy metryk w nowym miejscu. Dział dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#1
Witam,

Wszystkich zainteresowanych indeksami prezentowanymi wcześniej na tym forum odsyłam do strony
http://www.grodzienszczyzna.pl/

Pozdrawiam
Rafał

Teresa Sawicka

Gdzie moge  znalezc  metryke  urodzenia  mojego dziadka  Zygmunta  Busza  ur. 21.04.1892 r  w Grodnie , ochrzczonego  w Katedrze ?
Gdzie  moge  znalezc  akty zgonu  jego rodzicow - ojca  Oktawiana  Busza  zm. 31.12.1925r  w Grodnie  ( adwokat  grodzienski ) oraz jego  zony  zmarlej  w 1932 r  w Grodnie  Marii  z Jakimowiczów  Busz  ?
Dziekuje  za  wszelkie  informacje
Teresa  Sawicka

Rafał Jurowski

Witam na forum,

Metryki te znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.

Pozdrawiam
Rafał 

Rafał Jurowski

A propos na cmentarzu Farnym w Grodnie znajduje się nagrobek Oktawiana Busza
ur. 24? września 1858 zm. 30? grudnia 1925
oraz Pauliny z Sokołowskich Busz żyła 69 lat zm. 6 kwietnia 1888 ? roku.


Teresa Sawicka

Bardzo dziekuje  Panu za szybka  odpowiedz.
O  grobach wiem  i wybieram sie do Grodna  w  dniach 1 do 4 maja  aby odwiedzic  groby  , a takze myslalam , ze uda sie  wyciagnac  jakies dokumenty  z  archiwum  historycznego  lub obecnej  katedry.
Czy z Archiwum w Bialymstoku  jest mozliwosc uzyskania  metryk  lub  aktow zgonu  droga  pocztowa  lub elektroniczna  oczywiscie  odplatnie , czy koniecznie  trzeba  tam jechac osobiscie   w wyznaczonych godzinach  ?
Dziekuje  za podpowiedz .

Teresa  Sawicka

Teresa Sawicka

Jest tez  nagrobek  zony Oktawiana Busza  -  Marii z Jakimowiczow  BUSZ  zmarlej  w  1932 roku.

Albink

W sprawie metryk najlepiej zadzwonić do ks. Ryszarda Winkiewicza z Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku i on wszystko wyjaśni. Wszystkie potrzebne metryki są w księgach z Fary Grodzieńskiej. 30 kwietnia księdza nie będzie, ale już od 5 maja powinien być w archiwum.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Albin

Teresa Sawicka

Bardzo dziękuje  za  podpowiedz.  Zadzwonie  do księdza  po długim weekendzie  i po moim powrocie  z Grodna.

Rafał Jurowski

Pozostaje życzyć udanej podróży do Grodna !

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Teresa Sawicka

Witam ,
Z trudem  , ale udało sie  wydobyc z  Archiwum Grodzienskiego  metryke  urodzenia  i chrztu w Farze  Grodzienskiej  Zygmunta  Busza  z 1892 r  oraz  dokument  dot  smierci  mojego  pradziadka Oktawiana  Busza  zmarlego w  Grodnie  w 1925 r.
Wyjazd  do  Grodna  uwazam wiec za  bardzo udany.
Dziekuje za wszystkie  podpowiedzi.
Teresa  Sawicka












Albink

O jakim archiwum jest mowa? Państwowe czy kościelne?
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski

Ja dostałem 3 lata temu w Archiwum Historycznym w Grodnie przepisany akt zgonu mojego pra-pradziadka z 1890 roku (parafia Kamionka) za dość spore pieniądze rzędu 20 $...  :(
Akta z kościołów Grodzieńskich, mają chyba bardziej współczesne.

heniedz

kurna, nie wydaja kopii kserokopii lub fotokopii

Albink

Dlatego ciekawi mnie /i chyba nie tylko mnie/, jak obecnie wygląda cała procedura otrzymania metryki w archiwum w Grodnie. Czy dostaje się przepisany akt /jak w wypadku P. Rafała/, czy może skan, ksero czy też zdjęcie? I jakie to są koszty? Czy w Grodnie jest archiwum kościelne, bo nigdzie nie mogę znaleźć o tym wzmianki, a jak jest to jakie zbiory tam mają? Pytań jest więcej, ale mało chyba kto zna odpowiedzi.
Pozdrawiam
Albin