Strzałkowscy poszukiwania.

Zaczęty przez Swonke, Sierpień 31, 2019, 04:53:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

A.Markiewicz

Mowa Jaśnie Wielmożnego JMCi Pana Franciszka Strzałkowskiego szambelana J K MCi na seym walny warszawski z woiewodztwa Sandomierskiego posła po obraniu tegoż na seymikach poselskich w Opatowie miana R. 1786 Dnia 22 Miesiąca SierpSierpnia
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=134194
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Sławomir Olczyk

Jeśli chodzi o Powiat Grodzieński, to w roku 1555 Michał Strzałkowski i jego żona Katarzyna mieli dwór w Niecieczy. Na Popisie w 1567 występuje niejaki Hryszko Fedorowicz Samostrielnik.

Pozdrawiam serdecznie.

Swonke

Panie Sławomirze jestem wdzięczny za utworzenie wątku .  Bardzo dziękuję wszystkim za sugestie . te cenne wiadomości na pewno mogą się przydać .  Lubię jak mam robotę , bo od jakiegoś czasu kręcę się w kółko :).  Wczoraj wieczorem "siedziałem " w Genetece . Faktycznie ten Kałuszyn to dobry trop.  Chciałem znaleźć metryki z tej miejscowości  na family search, ale chyba nie ma . Chciałbym potwierdzić że drugie imię Józefa to Maciej - a może odwrotnie ?. W metryce ślubu Aleksandra z Felicją w 1845 r jest nazwisko Głowacka - może błąd zapisu lub tłumaczenia . Zastanawia mnie 4 - letnia zwłoka w urodzeniu się pierwszego potomka . Zauważyłem też,  ze między Mieczysławem ur 2 .09. 1853 , a Maciejem ( Józefem) ur 25.02.1854 jest tylko 5 miesięcy różnicy ....?.  Chciałbym to sprawdzić . Jak pisałem wczoraj , chciałbym doprecyzować wiadomości o potomstwie Aleksandra i Felicji. Otóż , według drzewa genealogicznego : pierwszym synem był Jan ur.1850 r zmarł w 1905r . Ożenił się z Zofią Doberską. Mieli syna Stefana , Romana oraz córkę. Drugim dzieckiem była córka Teresa która wyszła za mąż za Tomasza Ostojskiego. Dzieci to : Lucjan , Feliks - był księdzem , Kazimierz , Antoni , Stefan i Maria. Trzecim dzieckiem był właśnie wspomniany Józef ur 1855.  To przodek Piotra Strzałkowskiego , dla którego prowadzę poszukiwania. Zmarł w 1913 r w Siedlcach. Ożenił się z Anastazją Heleną Biernacką 1863-1936. Dzieci to : Irena 1855 , Zygmunt 1888 , Janina 1891, Antoni 1893 , Zofia 1898.
Przyznam , że fascynują mnie te poszukiwania , mimo iż to nie moja rodzina , to bardzo ciekawa historia - czasem też niestety tragiczna . Odnośnie Strzałkowskich mam sporo notatek . Chętnie się nimi podzielę.
Wyślę w załączniki kopię aktu zgonu Józefa Strzałkowskiego. Wydaje mi się że przetłumaczyłem ją poprawnie , chociaż z paroma wyrazami miałem problem . Może ktoś przeczyta więcej? :). Na razie Dziękuję. Pozdrawiam Janek.

A. Rybalko

#18
Okolica Samostrzelniki alias Strzałkowskie

Źródła:
Popis 1765
Taryfa podymnego z 1794 roku – 14 dymów
Laudum sejmiku w Grodnie 1792
Metryki Łunna UMZ 1797-1818, Radziwonowicze U 1803-1826, M 1807-1826, Z 1810-1826. Uwaga: brak metryk ślubów i zgonów Strzałkowskich w Radziwonowiczach, podobnie jak i innych rodzin szlacheckich.

Adam Strzałkowski i Marianna, dzieci Antoni (1813), Anna (1817). Przypuszczalnie Marianna zmarła w porodzie 10.1817, miała 28 lat.
Adam Strzałkowski i Konstancja (druga żona Adama), dzieci Rozalia (1819), Antoni Adam (1825), oba chrzty w unickiej par. Radziwonowicze.

Antoni Strzałkowski i Franciszka z d. Bohdanowicz, dzieci Konstancja (1797-1799), Antoni Leon (1799, urodzony w dworze Miniewicze-1802), Prakseda (1805, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze)
Antoni Strzałkowski i Ludwika, dzieci Antonina (1813)

Feliks / Felicjan Strzałkowski i Franciszka z d. Obuchowska (w jednej metryce zapisana jako Teresa), dzieci Katarzyna (1797), Helena (1799), Petronela (1813), Konstancja (1806), Jan (1812-1817).

Grzegorz Strzałkowski i Marianna, dzieci Joanna (1812),
Jerzy Strzałkowski i Anna (możliwe, że tożsamy z Grzegorzem), dzieci Jerzy (1817)
Jerzy Strzałkowski i Marianna, dzieci Konstancja (1822, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze)

Jan Strzałkowski i Petronela z d. Bohatyrewicz, ślub 1814 w Łunnie, dzieci Antoni (1816), Teolina (1818, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze).

Kazimierz Strzałkowski i Zofia / Zuzanna z d. Pacenko, dzieci Jan (1799), Zofia (1806), Andrzej (1809, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze). Uwaga: w tej parafii imiona Zofia i Zuzanna były używane wymiennie).
Kazimierz Strzałkowski i Franciszka z d. Bohatyrowicz, dzieci: Marianna (1804, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze); możliwe, że Franciszka to ta sama Zuzanna.

Klemens Strzałkowski i Ludwika, dzieci Konstancja (1815), Ksawery (1817), Antonina (1820, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze), Anna (1822, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze).

Michał Strzałkowski i Aniela, dzieci Leonora (1805), Stefan (1809)

Sylwester Strzałkowski i Helena z d. Statkiewicz, dzieci Wincenty (1799)

Tomasz Strzałkowski i Franciszka z d. Strzałkowska, ślub 1806 w Łunnie, dzieci Michał (1807-1808), Aleksander (1810-1817, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze) Jan (1813-1817; urodzony w okolicy Bohatyrowicze).


Inne rodziny szlacheckie w tej okolicy:

Mikołaj Domont i Marianna, dzieci Mikołaj (1806). Marianna zmarła w styczniu 1809, miała 22 lata (przypuszczalnie w połogu).

Michał Domont i Julianna, dzieci Józef (1811-1814), Anna (1817, chrzest w Radziwonowiczach), Jerzy (1822, chrzest w Radziwonowiczach; matka Petronela).

Klemens Domont i Petronela, dzieci Antoni (1814), Petronela (1817, chrzest w unickiej par. Radziwonowicze), Leon (1819, chrzest w Radziwonowiczach), Antonina (1823, chrzest w Radziwonowiczach). Petronela była bardzo aktywna jako matka chrzestna, zarówno w Łunnie jak i w Radziwonowiczach.

Stanisław Leszczyński i Marianna / Magdalena, dzieci Antoni (1804, chrzest w Radziwonowiczach), Anna (1806, chrzest w Radziwonowiczach), Józef (1809, chrzest w Łunnie), Salomea (1811, chrzest w Radziwonowiczach). Tylko w metryce z Łunny są określani jako szlachetni. Magdalena Leszczyńska zmarła w marcu 1812 w wieku 37 lat w dworze Miniewicze. Marianna Leszczyńska lat 16 zmarła we wrześniu 1812.

Jan Lewkowicz i Ewa, dzieci Stanisław (1821, chrzest w Radziwonowiczach)

Józef Lewkowicz i Antonina z d. Bohatyrowicz, ślub 1810 w Łunnie, dzieci Rozalia (1811), Benedykt (1813), Franciszek (1816, urodzony w okolicy Bohatyrowicze), Antoni (1818), Marianna (1823, chrzest w Radziwonowiczach)

Rodziny Strzałkowskich w innych miejscowościach par. Łunna:

W dworze Miniewicze: Mateusz Strzałkowski i Katarzyna z d. Kulikowska, dzieci Petronela (1798)

Panny Strzałkowskie
Franciszka, ślub 1806, mąż Tomasz Strzałkowski. Para została w parafii, patrz okolica Strzałkowicze.
Józefata, ślub 1806, mąż Mikołaj Zaniewski. Para zamieszkała w okolicy Zaniewicze, syn Józef (1809). Prawdopodobnie Józefata zmarła przy porodzie, Mikołaj pojął w maju 1810 Ewę Strzałkowską z okolicy Łaniewicze (możliwe, że brat Onufry Strzałkowski).
Tekla, ślub 1818, mąż Stefan Bohatyrewicz. Losy: patrz wątek o Bohatyrowiczach.

Osoby niepowiązane
Nie zostaną tu wyliczone, a jest ich niemało (patrz: geneteka, zgony w par. Łunna). Pomocna byłaby tu rewizja z 1796 roku, niestety obecnie niedostępna.
Uwaga: zgony małych dzieci, które nie zostały ochrzczone ani w Łunnie, ani w Radziwonowiczach, świadczą o istnieniu trzeciej parafii, ważnej dla tej społeczności (np. Domont).

Z popisu szlachty grodzieńskiej 1765, parafia Łunna:
Imć pan Michał Strzałkowski na koniu cisawym z szablą y karabinem.
Imć pan Symon Strzałkowski z szablą, pieszy. Prawdopodobnie ten Szymon zmarł 1806 w okolicy Miniewicze w wieku 80 lat.
Imć pan Franciszek Strzałkowski na koniu wilczatym z szablą. Prawdopodobnie ten Franciszek zmarł 1812 w okolicy Strzałkowskie w wieku 90 lat.
Imć pan Strzałkowski na koniu gniadym, z szablą.
Imć pan Ludwik Strzałkowski z szablą, pieszy.
Imć pan Mikołay Strzałkowski na koniu gniadym, z szablą y pistoletami.

Laudum sejmiku 1792, par. Łunna:
Sylwester Strzałkowski
Kazimierz Strzałkowski
Mateusz Strzałkowski
Ludwik Strzałkowski

Arek1975

FS to nie koniec metrykaliów w internecie - bazą powinien być dla Pana szukajwarchiwach - to jednocześnie zastąpiło bazę Pradziad - pokazuje w jakim AP są metryki nawet dy ich nie ma na stronie (nie są dostępne online).
tu Kałuszyn
https://szukajwarchiwach.pl/62/469/0/?q=Kałuszyn+XARCHro:62+XTYPEro:zesp&order=syg_order&wynik=3&rpp=15&page=1#tabJednostki
z AU Mieczysława wynika, że urodził się w 1851, proszę przeczytać cały akt - nawet nikt się nie tłumaczy ze zwłoki  :)
Co do Głowackiej/ Głuchowskiej - powinna się urodzić w parafii Prostyń (we wsi Rytele Święckie) - jest na szwa ale nie ma aktu ani śladu Głuchowskich, Głowackich - choć proszę mnie sprawdzić
https://szukajwarchiwach.pl/62/210/0/1#tabJednostki
A Jan urodził się w 1849 a nie w 1850 par. Mińsk Maz.

Swonke

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie Kałuszyn to właściwy trop . Czy mógłby Pan podać nr aktu Mieczysława? , przeszukałem cały 1851 rok i go nie znalazłem. Spróbuję poszukać rodzeństwa. Pozdrawiam.

Swonke

Cytat: Sławomir Olczyk w Wrzesień 01, 2019, 07:15:12 PM
Cytat: A. Rybalko w Wrzesień 01, 2019, 05:54:31 PM
Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy"

Myślę, że trzeba koniecznie. Ze swojej strony deklaruję Strzałkowskich z par. Wielkie Eysymonty.

Pozdrawiam serdecznie.
Witam Panie Sławomirze. Czy ma Pan jakieś informacje o Joachimie Strzałkowskim, synu Macieja ,  ur (według Geneteki)  30.08. 1782 r w Wlk. Ejsymontach , miejscowość Boryszki.   Nie mogę znaleźć metryk z tego okresu. Pozdrawiam Janek.

Arek1975

to chyba jakieś nieporozumienie - Mieczysław był chrzczony w 1853 (sam Pan o tym pisał w jednym z postów, że niepokoi Pana tak mała różnica wieku). Akt znajdzie Pan w Kałuszynie 1853, ale w jego treści będzie napisane, że urodzony 1851, stąd moja uwaga o tym, że nawet nikt się ze zwłoki 2 letniej nie tłumaczył. Z resztą zachęcam do korzystania z geneteki - tam jest indeks z tego AU
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&bdm=B&w=07mz&rid=1677&search_lastname=strza%C5%82kowski&search_name=&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=
A tu Wielkie Eysymonty
https://www.familysearch.org/search/catalog/1046939?availability=Family%20History%20Library

Swonke

Cytat: Arek1975 w Wrzesień 09, 2019, 10:15:07 AM
to chyba jakieś nieporozumienie - Mieczysław był chrzczony w 1853 (sam Pan o tym pisał w jednym z postów, że niepokoi Pana tak mała różnica wieku). Akt znajdzie Pan w Kałuszynie 1853, ale w jego treści będzie napisane, że urodzony 1851, stąd moja uwaga o tym, że nawet nikt się ze zwłoki 2 letniej nie tłumaczył. Z resztą zachęcam do korzystania z geneteki - tam jest indeks z tego AU
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&bdm=B&w=07mz&rid=1677&search_lastname=strza%C5%82kowski&search_name=&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=
A tu Wielkie Eysymonty
https://www.familysearch.org/search/catalog/1046939?availability=Family%20History%20Library

Witam.  Przepraszam źle Pana zrozumiałem.  Odebrałem to tak że , znalazł Pan akt Mieczysława w 1851  ,  dlatego że  wcześniej przeszukałem 1853 i go nie znalazłem . Mówię o  SzwA .  Nie mogę też znaleźć Macieja - Józefa 25.02. 1854 (ta data jest z geneteki).
Dziękuję za Ejsymonty. Pozdrawiam Janek

A.Markiewicz

Osoby o nazwisku ,,Strzałkowski"
w Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego
http://www.sejm-wielki.pl/n/Strza%B3kowski
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.


Sławomir Olczyk

Cytat: Swonke w Wrzesień 08, 2019, 09:10:41 PM
Cytat: Sławomir Olczyk w Wrzesień 01, 2019, 07:15:12 PM
Cytat: A. Rybalko w Wrzesień 01, 2019, 05:54:31 PM
Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy"

Myślę, że trzeba koniecznie. Ze swojej strony deklaruję Strzałkowskich z par. Wielkie Eysymonty.

Pozdrawiam serdecznie.
Witam Panie Sławomirze. Czy ma Pan jakieś informacje o Joachimie Strzałkowskim, synu Macieja ,  ur (według Geneteki)  30.08. 1782 r w Wlk. Ejsymontach , miejscowość Boryszki.   Nie mogę znaleźć metryk z tego okresu. Pozdrawiam Janek.

Joachim Strzałkowski, był urodzony w okolicy Boryski, jako syn Macieja i Anieli z Juszkiewiczów.

Data jest dniem chrztu.

Może byli gościnnie?

Raczej nie z parafii WE.

Pozdrawiam serdecznie.


Sławomir Olczyk

Tylko to nie są Strzałkowscy grodzieńscy.

Ale i tak warto poczytać.

Pozdrawiam serdecznie.

Swonke

Witam Panie Sławomirze.
Obecnie sprawdzam trop Strzałkowskich z Mińska Mazowieckiego  .   Mam prośbę do Pana . Czy mógłby Pan rzucić okiem i odczytać akt ślubu Aleksandra Strzałkowskiego - link wyślę pod tekstem.  To akt nr 21.  Odczytałem go prawie w całości . Natomiast  jedno zdanie sprawia mi trudności. Uważam , że są tam istotne wiadomości odnośnie  jego pochodzenia . Na razie nie podam mojej wersji , aby Panu czegoś nie zasugerować.
Dziękuję i Pozdrawiam Janek.
https://szukajwarchiwach.pl/62/231/0/-/22/skan/full/Su8S7cWYQhsW10WjWwzrvA