Poszukuję wiadomości na temat rodziny o nazwisku BUZAR z parafii Lipniszki.

Zaczęty przez alebuz, Kwiecień 19, 2018, 11:36:22 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

alebuz

Poszukuję wszelkich wiadomosci na temat rodziny Buzarów (zwłaszcza Józefa Karola Buzara urodzonego ok. 1878 oraz jego rodziców Marcina Buzara oraz Rozalii z domu Dulko. Prawdopodobnie należeli do parafii Lipniszki (powiat grodzieński).

Arek1975

Gdzie była położona parafia Lipniszki, bo w powiecie grodzieńskim takiej nie widzę ? Miejscowość taką widzę w powiecie oszmiańskim, trockim, wileńskim i święciańskim oraz lidzkim. Jako miejscowość parafialna w powiecie oszmiańskim/ lidzkim (w zależności od tego kiedy) - par. św. Kazimierza
jeśli to ta to metryki są tu https://www.familysearch.org/search/catalog/1107722?availability=Family%20History%20Library
trzeba się zarejestrować i zalogować
Pozdrawiam,
Arek
PS. Podpisuj proszę posty, bo nawet nie wiem jak się do Ciebie zwracać

alebuz

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Mam na imię Aleksandra ;) nie wiem czy dobrze wskazałam parafię Lipniszki. Znalazłam moich przodków we wsiach Niekrasze i Dulki, a one leżały w obwodzie grodzienskim, w rejonie iwiejskim. Najbliższy im kosciół to chyba parafia sw. Kazimierza w Lipniszkach (mogę się mylić).
Pozdrawiam serdecznie
Ola

Arek1975

I wszystko się zgadza, to ta parafia. Możesz sama sprawdzić w bazie na stronie kami.net tam zobaczysz na mapie położenie miejscowości lubw Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego w necie. Link podany przeze mnie do akt na fs powinien być prawidłowy. Powodzenia

alebuz



alebuz

Wow :) super ;) dziękuję za zaangażowanie w sprawy Buzarów :) a który to numer aktu? Bo u mnie trochę krucho z umiejętnością czytania odręcznego rosyjskiego, ale mam kogoś kto mi w tym pomoże. Miłego dnia ;)

alebuz

To akt nr 150, niestety zagięcie strony powoduje, ze trudno odczytać imię matki (Karolina?). Jednak dla mnie to i tak jest wielki przełom! Dziękuję i pozdrawiam ;)

A. Rybalko

Pani Olu,
ja tu czytam: rodzice Marcin i Petronela z d. Dejlidko Buzarowie. Rodzice chrzestni Jan Dejlidko i Ewa Buzarówna. To juś ma Pani dwóąch dalszych członków rodziny :), Jan mógą być bratem Petroneli, a Ewa - siostrą Marcina. Wygląda na pierwsze dziecko tej pary.

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja

alebuz

Pani Alicjo, serdecznie dziękuję. To nie są jeszcze ,,moi Buzarowie", ale prawdopodobnie ich krewni. Zgadza się tylko Marcin, ale możliwe, że Józef z tego aktu, to jego pierwsze dziecko z pierwszego małżeństwa? ,,Mój Józef Karol Buzar" urodził się jakies 5 lat później ok. 1875 i był synem Marcina i Rozalii z Dulków. Może jednak był dzieckiem Marcina z kolejnego małżeństwa? Oczywiście sprawdzę to dokładnie. I tak mam spore szczęście bo księgi się zachowały ;) bardzo Pani dziękuję, nie tylko za dzisiejszą pomoc, ale za wsparcie z ostatnich miesięcy ;) Ola

A. Rybalko

Bardzo możliwe, że ta Petronela niedługo umarła... Trudniej przypuścić, że było aż dwóch Marcinów Buzarów w tej parafii, choć i to nie jest wykluczone. Oczywiście do prawdy będzie można niedługo dotrzeć. Proszę nas zawiadomić o następnych znaleziskach!

Pozdrowienia,
Alicja

alebuz

Oczywiście będę informować o kolejnych odkryciach ;) zacznę od poszukiwań w aktach urodzenia z lat 1873-1876 w celu odnalezienia mojego Józefa Karola Buzara ;) pozdrawiam serdecznie ;)

Arek1975

Teraz piszę z głowy, akt 66 z 1880 tam była bodajże córka Marcina.
Ale teraz nie rozumiem miał się urodzić 1878 więc szukałem w tym roczniku i po, teraz jest wcześniej, nie bardzo rozumiem. Małżeństwa Marcina w latach 1875-1880 nie znalazłem w Lipniszkach.
A co do śmierci Petroneli to jeśli on urodził się przed 1876 to jego matka umarła a ojciec powtórnie ożenił się z Petronelą. Ale intuicja mi podpowiada że to ten sam

alebuz

Szanowny Panie Arku, przy Pańskiej pomocy wpadłam na trop Buzarów, a to jest już dla mnie bezcenne i przełomowe. Ja poszukuję Józefa Karola Buzara, który urodził się między rokiem 1875 a 1878 (z jego aktu slubu wynika, że urodził się w 1875 a z aktu zgonu, że w 1878). Był on synem Marcina Buzara i Rozalii z domu Dulko. Jego akt urodzenia jest dla mnie kluczowy, ale póki co nie udało mi się na niego trafić. Pan znalazł Józefa Buzara, który jest synem Marcina Buzara. Nie zgadza się data urodzenia, tylko jedno imię oraz imię matki. Przyjmę kilka hipotez, po pierwsze to może w ogóle nie być "mój Józef" (małe prawdopodobieństwo, bo nazwisko jest rzadkie i zgadza się ojciec), po drugie może to być mój Józef, ale pomylono w późniejszych dokumentach jego datę urodzenia i imię matki (małe prawdopodobieństwo), albo co wydaje się najbardziej prawdopodobne Józef, którego Pan odnalazł to brat przyrodni (z innej matki) Józefa, którego ja szukam. Zdarzały się przypadki, że po smierci jednego dziecka kolejnemu nadawano identyczne imię. W celu weryfikacji moich hipotez muszę przeszukać wszystkie metryki z Lipniszek, a jak to nie pomoże to także z osciennych parafii. Zwyczajowo przecież sluby brano w parafiach panien młodych. Interesuje mnie każda osoba z nazwiskiem Buzar. Dużo pracy przede mną, ale w końcu mam jakis trop i to mnie bardzo cieszy. Proszę mnie informowac gdyby przypadkiem trafił Pan na jakis Buzarów. Jeszcze raz dziękuję za dotychczasową pomoc ;) pozdrawiam serdecznie ;)

Arek1975

Ja tylko dopowiem, że ten odnaleziony Józef urodził się we wsi Niekrasze