Miejscowości Imadry, Bucza?

Zaczęty przez Tomasz, Listopad 15, 2018, 09:28:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomasz

Witam,

W akt małżeństw z 1819 z parafii Szudziałowskiej (archidiakonat Białystocki) jest napisane że parka młoda pochodzili z "Imadry" i "Bucza" (Rucza?). Czy ja to dobrze czytam? Takie miejscowości nie należały do tej parafii, oraz nie mogę znalęźć w ogólę miejscowości z tymi imonami w tym rejonu. Strona dołączona, drugi akt z góry.

Pozdrawiam,
Tomasz


Albink

Dla osób interesujących się tą parafią jest to również zagadka. Trzeba brać pod uwagę dwie sprawy: 1/ ślubu udzielał paroch unickiej cerkwi z Jurowlan, mógł być słabo zorientowany w nazewnictwie miejscowości parafii, tym bardziej że 2/ większość obszaru pokrywała puszcza i było tu mnóstwo tzw. uroczysk. Podana w metryce nazwa mogła być jak to się mówi "lokalna", nie będąca w oficjalnym obiegu. Tak sprawa wygląda jeśli chodzi o młodego. Natomiast miejscowość ze strony młodej wygląda jak Rzecze, a w parafii była miejscowość Międzyrzecze. Piszący mógł więc skrócić nazwę lub dokładnie nie dosłyszał. Tym bardziej, że w Międzyrzeczu występowały oba nazwiska: Puciłowski i Stankiewicz. Potem z tego małżeństwa rodziły się dzieci właśnie w Międzyrzeczu.
Pozdrawiam
Albin

Tomasz

Ja dziękuję bardzo za dokładny i informacyjny odpowiedź! Zgadza się że jest napisany Rzecze zamiast Rucza. Naprawdę doceniam pomoc, zwłaszcza że nigdy nie mieszkałem w Europie i nie znam pewnych niuansów - nie tylko obecnych, ale też przeszłych.

Pozdrawiam serdecznie!